آلبرتا alberta

 زندگی در آلبرتا

آلبرتا   - کانادا

آلبرتا یکی از استانهای غربی کانادا با دو شهر مهم ادمونتون و کلگری است. جمعیت آلبرتا در سال 2016 برابر 4.067.074 نفر می باشد. چهارمین استان مشهور و با اقتصاد قوی کانادا است. در شرق آلبرتا استان ساسکاچوان و غرب آلبرتا استان بریتیش کلمبیا و جنوب آلبرتا آمریکا است.
پایتخت آلبرتا شهر ادمونتون که در مرکز استان واقع شده است، می باشد. که مرکز نفتی کانادا است. شهر بزرگ دیگر آلبرتای کانادا، کلگری است.
 
جغرافیای آلبرتا
مساحت آلبرتا 661.848 کیلومتر مربع است. و بعد از کبک، انتاریو، بریتیش کلمبیا در رده چهارم قراردارد. رشته کوه های راکی در غرب آلبرتا قراردارند. تعداد زیادی رودخانه و چشمه و دریاچه در این استان قراردارد و منبع آب و همچنین پوشش گیاهی خوبی است. سه دریاچه بزرگ آلبرتا عبارتند از Lake Claire, Lesser Slave Lake, Lake Athabasca.
طولانی ترین رود این استان Athabasca River می باشد که از کوه های راکی سرچشمه گرفته است. ادمونتون (پایتخت آلبرتا) در محدود خط تراز شمالی کانادا واقع شده است که به منابع بزرگ نفت نزدیک است. در جنوب ادمونتون و به فاصله 280 کیلومتری (170مایل) شهر کلگری واقع شده است. بیش از 75درصد جمعیت آلبرتا در این دو شهر زندگی می کنند.
 

canada_Calgary_ganjico

آلبرتا دارای 4 بخش آب و هوایی : کوهستانی، جنگل شمالی، پارک و دشت می باشد.در مرکز و شمال آلبرتا هنگام بهار گل های شقایق و آفتابگردان را به وسعت می بینید. همچنین در قسمت جنگلی درختان صنوبر، بید، کاج و درختان با برگ های خزان را می بینید.
گاومیش آمریکایی شاخ دار (بوفالو) در این دشت ها به وفور دیده می شوند. از دیگر علف خواران می توان : گوزن شمالی، آهو سفید، گوسفند، خرگوشف سنجاب را برشمرد. همچنین حیوانات گوشت خواری مانند: خرس حاکستری و سیاه و سفید در مناطق کوهستانی و بادرخت فراوان دیده می شوند. شغال، گرگ، روباه، سیاه گوش، بابکت، شیرکوه(گربه وحشی پشمالو) نیز وجود دارد. همچنین پرندگان نادری مانند: قو، پلیکان، مرغابی، غاز در اطراف دریاچه ها به وفور دیده میشوند. آلبرتا از معدود کشورهایی است که عاری از موش است. بعد از برنامه کنترل 1950 و مبارزه با آفات کشاورزی این اقدام صورت گرفت تا کمترین آسیب به مزارع بزرگ کشاورزی آلبرتا برسد.
 
آب و هوای آلبرتا :
دارای آب و هوای خشک قاره ای است. با تابستان گرم و زمستان سرد. در تابستان درجه حرارت تا 40 درجه میرسد. البته عرض این استان 1200کیلومتر است و از آب و هوای متنوعی برخوردار است. دمای هوای ادمونتون در ژانویه -15و در جولای +23 می باشد.
 

زندگی در آلبرتا کانادا
تاریخ آلبرتا :
سرخپوستان حداقل ده هزار سال پیش وارد آلبرتا شدند. تصور می شود انها در اواخر عصر یخبندان از سیبری به آلاسکا و سپس شرق کوه های راکی و نزدیک آمریکا آمده اند. بعد از ورود انگلیسی ها به کانادا بخش بزرگی از مناطق رودخانه خلیج هادسون به شرکت HBC در سال 1670 اعطا شد. سپس کانادایی های فرانسوی در غرب در سال 1731 در منطقه کنون کلگری ساکن شدند. بیشتر تجارت آنان پوست حیوانات خزدار بود.بخش بزرگی از جنوب آلبرتا در سال 1803 به آمریکا فروخته شد.
 
جمعیت آلبرتا :
در سرشماری سال 2011 برابر 3.645.257 نفر است.تراکم جمعیت برابر 5.7 در هر کیلومترمربع است. در سال های اخیر میزان رشد زیادی را به دلیل اقتصاد رو به رشد تجربه کرده است که شامل زاد و ولد بالا و مهاجرت از شهرهای دیگر کانادا و همچنین خارج از کانادا است.
حدود 81درصد در مناطق شهری زندگی می کنند. انگلیسی رایج ترین زبان مادری در آلبرتا است. بعد از آن زبان چینی(3%) زبان آلمانی(2.6%)، زبان فرانسه(1.9%) و زبان فارسی در حدود (0.5%) می باشد.
آلبرتا دارای تنوع قومی قابل توجهی است، که از انگلستان، ایرلند، اسکاتلند، ولز، آلمان، فرانسه، اوکراین و خاورمیانه آمده اند.
آلبرتا دارای تعداد زیادی از مذاهب مختلف می باشد که کاتولیک رایج ترین آن است. و از نظر تنوع بعد از بریتیش کلمبیا و انتاریو سومین مرکز با تنوع مذهبی را دارا است.مسلمانان 1.7% جمعیت را شامل می شوند. قدیمی ترین مسجد کانادا به نام مسجد رشید در ادمونتون آلبرتا واقع شده است.

 

اقتصاد و درآمد آلبرتا :
یکی از قویترین اقتصاد ها در کانادا می باشد، که متکی به صنعت نفت و کشاورزی است. GDP سرانه در سال 2007 بالاترین مقدار در بین استان های کانادا با 74825$ است، که 61% بیشتر از میانگین ملی کانادا است. براساس سرشماری 2006 متوسط درآمد سالانه خانوار بعد ز کسر مالیات برابر 70986$ (در مقایسه با 60270$ در کل کانادا) بوده است.
72% جمعیت آلبرتا در کریدور 400کیلومتری ادمونتون، کلگری با تراکم بالا زندگی می کنند. یک مطالعه توسط بانک TD نشان داد که تولید ناخالص داخلی سرانه این استان 10%بالاتر از حد متوسط مناطق شهری آمریکا و 40% بالاتر از کانادا با حفظ سبک زندگی کانادایی و مزایای رقابتی پزشکی است.
موسسه Fraser معتقد است آلبرتا دارای سطح بالایی از آزادی اقتصادی در کانادا و رتبه دوم در میان کشورهای آمریکایی است. به صورتیکه فقط در سال 2013 بیش از500 هولدینگ تاسیس شده.
 
نفت آلبرتا :
آلبرتا بزرگترین تولید کننده نفت خام معمولی، نفت خام مصنوعی، گاز طبیعی در کانادا است و چهارمین تولید کننده گاز در دنیا است.در شرق ادمونتون محصولات پتروشیمی مانند پلی اتیلن، وینیل و ... برای صادرات وجود دارد.
ماسه های نفتی Athabasca در اطراف فورت مک موری ذخایر نفتی غیر متعارفی با حجم بسیار زیاد (1.6تریلیون بشکه) وجود دارد.همچنین قیر طبیعی از این ماسه ها در حال استخراج است. در سال 2006 حدود 100میلیارد دلار پروژه در این منطقه شروع شد. بعد از افزایش قیمت نفت در سال 2003 ، استخراج این ماده سودده شد.
 
کشاورزی آلبرتا :
کشاورزی بخش مهمی از این استان است، دارای 3میلیون راس دام است. نزدیک به نیمی از گوشت گاو کانادا در آلبرتا تولید می شود. همچنین حجم زیادی از تولیدات گوشت بوفالو در استان آلبرتا است. گوسفند نیز برای پشم و گوشت پرورش داده می شود.
بخش عمده ای از زراعت آلبرتا به صورت دیم و شامل گندم و کلزا است. آلبرتا پیشرو در صنعت زنبور عسل کانادا است. همچنین در شمال بخش زیادی از چوب نرم مورد استفاده در تخته سه لا و خمیر چوب سفید و کاغذ روزنامه تولید می شود.

توریسم آلبرتا :
از آغاز قرن بیستم به مقصد گردشگری تبدیل شده است.مناطقی برای اسکی، پیاده روی گرم، کمپینگ، مرکز خرید غرب ادمونتون، پارک ملی بوفالو، یخزار کلمبیا و ... مورد توجه توریست ها است. هر سال حدود 4 میلیون بازدید کننده دارد که از انتاریوی کانادا، آمریکا و اروپا می آیند.
پارک ملی Banff کیلومتری غرب کلگری و Jasper  کیلومتری غرب ادمونتون  از بهترین مناطق دیدنی به شمار می آید. 5 مرکز مورد حفاظت یونسکو در آلبرتا واقع شده است: پارک کوه های راکی/یخچال های طبیعی پارک بین المللی صلح/ پارک ملی بوفالو/ پارک دایناسور/Head smashed buffalo.
دریاچه لوئیس در رشته کوه های راکی کانادا از محل های مورد نظر توریست های است. ادمونتون دروازه ورود به تنها مسیر معادن طلای یوکون و جویندگان سفر طاقت فرسای آن است. Drumheller یا مرکز دایناسور جهان در اینجا واقع شده است. اینجا یکی از بزگترین محل های تولید ذعال سنگ جهان است.
 
دولت و سیاست آلبرتا :
دولت آلبرتا به صورت دموکراسی پالمانی و با قوه مقننه و مجلس مقننه با 87 عضو سازمان یافته اداره می شود.دولت های محلی و هیات مدیره مدارس قسمت های کوچکتر دولت هستند. ملکه الیزابت دوم رئیس دولت آلبرتا است و در آلبرتا وظایف او را فرماندار Donald Ethell انجام می دهد. نخست وزیر فعلی Rachel Notleyاز حزب محافظه کار از سال 2011 تاکنون است. شهر ادمونتون مقرر دولت آلبرتا است. آلبرتا به طور سنتی سه حزب سیاسی: محافظه کاران پیشرو، لیبرال ها، سوسیال دموکرات دارد. 1905-1921 لیبرال ها و 1921-1935 کشاورزان متحد آلبرتا و 1935-1971 حزب اعتبار اجتماعی و از 1971 تاکنون حزب محافظه کار در راس قدرت آلبرتا بوده اند.
 
مالیات در آلبرتا :
درآمد دولت از حق امتیاز استفاده از منابع طبیعی تجدید ناپذیر 30%، مالیات بردرآمد22% و سایر شرکتها20% و کمک های مالی از دولت فدرال برای پروژه های زیربنایی 9.8% و 17% دیگر موارد می باشد. آلبرتا تنها استان در کانادا بدون مالیات است؛اما ساکنان ملزم به پرداخت مالیات فدرال 5% می باشند.همچنین 10درصد از درآمد مشمول مالیات است. همچنین معافیت های مالیاتی برای درآمدهای زیر 17787$ ، افراد معلول، دانش آموزان و افراد مسن وجود دارد. شهرداری های نیز مالیات بر املاک وضع می کنند. طبق برآورد سال 2011 ارزش دارایی املاک آلبرتا برابر 727.000.000.000$ بجز زمین های کشاورزی، راه آهن و ماشین آلات می باشد.
 
پایگاه نظامی در آلبرتا :
ارتش کانادا و نیروی هوایی در چند منطقه Cold Lake,CFB Edmonton, CFB Suffield, CFBWainwright حضور دارند.
 
حمل و نقل آلبرتا :
در آلبرتا بیش از 181هزار کیلومتر بزرگراه و جاده است. بزرگراه شماره 2 مهمترین راهرو شمال به جنوب است که از Cardston آغاز می شود. بزرگراه شماره 4 بزرگراه بین ایالتی و شلوغ ترین دروازه آمریکا به این استان است از مرز Coutts شروع و در Lethbridge پایان می یابد. تقاطع بین دو بزرگراه ادمونتون و کلگری به مناسبت سفر ملکه به نام الیزابت دوم نامگذاری شده است. آلبرتا دارای دو کریدور شرقی-غربی است. کریدور جنوبی از Medicine Hat  وارد استان شده و بعد از عبور از کلگری از پار ملی Banff خارج می شود. کریدور شمالی از سمت شرق آلبرتا Lloydminster تا ادمونتون و پارک ملی Jasper در بریتیش کلمبیا خارج می شود. یکی از زیباترین جاده ها با طول 228کیلومتر بین Jasper و  دریاچه Louise با کوه و یخچالهای طبیعی در اطراف جاده است.
شهرهای Calgary,Edmonton, Red Deer, Medicine Hat, Lethbridge دارای سیستم حمل نقل عمومی اتوبوس بسیار خوبی هستند. شهرهای کلگری و ادمونتون دارای سیستم ریلی نیز می باشند. که ادمونتون اولین سیستم حمل و نقل زیرزمینی در آمریکای شمالی بود و کلگری دارای بالاترین تعداد روزانه مسافر قطار در شمال آمریکا است.
فرودگاه های بین المللی ادمونتون و کلگری چهارمین و پنجمین فرودگاه های کانادا از نظر شلوغی هستند. فرودگاه کلگری پروازهای منظمی به ساسکاچوان، منیتوبا، بریتیش کلمبیا دارد و فرودگاه ادمونتون در تمام کانادا و در سطح بین المللی به اروپا و آسیا پرواز دارد.
900کیلومتر خط راه آهن در آلبرتا وجود دارد که زیر نظردو شرکت Canadian Pacific Railway  و Canadian National Railway اداره می شوند. همچنین قطار تورنتو – ونکوور از این استان عبور می کند.
 
نظام بهداشت و سلامت آلبرتا :
تمام شهروندان آلبرتا طبق قانون جزو نظام بهداشت رایگان می باشند. که دومین استان در کانادا با نظام سلامت منسجم Tommy Douglas-Style است. بودجه آلبرتا در سال مالی 2013-2014 برابر 17.100.000.000$ برابر 45درصد مخارج دولت است که هر ساعت 1.9میلیون دلار صرف مراقبت های بهداشتی در این استان می شود که نشاندهنده سیستم خوب بهداشتی است.
مراکز بهداشتی زیر در شهرهای ادمونتون و کلگری وجود دارد:
ادمونتون: Edmonton Diabetes Institute / Cross Cancer Institute / Edmonton Clinic/ Mazankowski Alberta Heart Institute / University of Alberta Hospital
کلگری: Alberta Children`s Hospital / Foothills Medical Center / Libin Cardiovascular Institute of Alberta / Rockyview General Hospital / Tom Baker Cancer Center / Uni of Calgary Medical Centre –UCMC
کلینیک ادمونتون در سال 2012 تکمیل شد و در بخش تحقیقات و آموزش و محیط زیست با  Mayo Clinic  آمریکا همکاری دارد.
تمام موسسات بهداشتی زیر نظر دولت آلبرتا با 9 بخش کنترلی AHS هستند. همچنین خدمات آمبولانس هوایی و زمینی وجود دارد.

هزینه تحصیل در دانشگاه آلبرتا کانادا


آموزش و تحصیلات دانشگاهی در آلبرتا :
تحصیل در این استان رایگان است و سیستم آموزشی با هزینه مالیات تامین می شود. کیفیت بالای مدارس باعث شده است که مدارس عمومی استقبال بیشتری از مدارس خصوصی داشته باشند.
بیش از 104هزار دانشجو مشغول به تحصیل هستند که طبق قانون افراد مقیم بعد از 2005 حدود 500دلار کمک هزینه دریافت خواهند کرد.دولت در حدود 5000دلار سالانه برای هر دانشجو هزینه می کند.
دانشگاه آلبرتا University of Alberta در سال 1908 در ادمونتون تاسیس شد که قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه آلبرتا است. دانشگاه کلگری University of Calgary در سال 1966 تاسیس شد که دومین دانشگاه بزرگ آلبرتا هستند. دانشگاه آموزش از راه دور Athabasca نیز از موسسات آموزشی خوب این استان است. دانشگاه Mount Royal University در سال 2009 دومین دانشگاه عمومی کلگری شد. دانشگاه MacEwan University در سال 2006 دومین دانشگاه ادمونتون شد. همچنین 15 کالج با بودجه دولت مشغول به اموزش هستند.
دانشگاه آلبرتا، واقع در حاشیه جنوبی رود ساسکاچوان شمالی، در سال 2008 میلادی صدمین سال تاسیس خود را جشن می‌گیرد. در این دانشگاه بیش از 35000 دانشجو در 200 رشته تحصیلی لیسانس و 170 رشته فوق لیسانس و دکترا مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه آلبرتا میزبان حدود 2000 دانشجوی خارجی از 100 کشور دنیا است. در تحصیلات تکمیلی، دانشجویان ایرانی پس از دانشجویان چینی و هندی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. این دانشگاه در رتبه بندیهای مختلف همواره یکی از 5 دانشگاه پیشتاز کانادا بوده است.
با بیش از 400 آزمایشگاه تحقیقاتی و به یمن سرمایه گذاریهای کلان دولتی و خصوصی، دانشگاه آلبرتا یکی از طلایه داران تحقیقات در کانادا است. حجم سرمایه‌گذاری خارجی برای تحقیقات در این دانشگاه در سال 2004 بالغ بر 415 میلیون دلار کانادا می‌شود. در حال حاضر مرکز ملی تحقیقات نانوتکنولوژی کانادا با بودجه 52 میلیون دلاری در این دانشگاه در حال تاسیس است که در سال 2006 به بهره‌برداری می‌رسد. کتابخانه دانشگاه آلبرتا نیز با بیش از 6 میلیون کتاب و اشتراک الکترونیکی 13000نشریه، بیشترین سرانه کتاب برای هر دانشجو را در بین دانشگاه‌های کانادا داراست.
برخی از دانشجویان ایرانی دانشگاه آلبرتا از امکانات اقامتی دانشگاه استفاده می‌کنند و دانشگاه دارای تعداد زیادی خوابگاه در داخل محوطه دانشگاه (Lister Hall, Hub Mall, Newton,...) برای دانشجویان مجرد و متاهل بدون فرزند و یک مجتمع مسکونی در خارج دانشگاه (Michener Park) برای دانشجویان متاهل (بدون فرزند یا با فرزند) است.

پتروشیمی کانادا

 

فرهنگ و جشن ها در آلبرتا :
در تابستان تعداد زیادی فستیوال وجود دارد. فستیوال fringe دومین فستیوال بزرگ در دنیا بعد از ادینبورگ است. شهرهای کلگری و ادمونتون میزبان تعداد بیشماری فستیوال موزیک در تابستان هستند ، فستیوال heritage days بیش از 70 گروه اجرا کننده را شامل می شود. میدان چرچیل ادمونتون محل فستیوال های بزرگ Taste of Edmonton / The Works Art / Design festival در تابستان می باشد.
شهر کلگری معروف به بزرگترین نمایش در فضای باز بر روی زمین است که جشنواره سوارکاری Stampede را یا حدود یک میلیون شرکت کننده شامل می شود.
در سال 1988 شهر کلگری میزبان مسابقات المپیک زمستانی بود.
 
مهاجرت به کانادا از طریق آلبرتا :
افرادی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق آلبرتا را دارند ، باید یکی از سه مورد زیر را داشته باشند:

  1. دارای تحصیلات در یک موسسه یا دانشگاه کانادایی باشند.
  2. دارای یک پیشنهاد شغلی معتبر از کارفرمای آلبرتایی باشند.
  3. دارای سابقه مدیریت بخش کشاورزی با حداقل سرمایه 500 هزار دلاری باشند.

جزئیات مهاجرت به آلبرتا  ادمونتون-کلگری  را در این صفحه ببینید.
 
اگر شما جزو یکی از 3 گروه بالایی هستید ، با تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا آلبرتا ، شرایط خود را بسنجید. یکی از همکاران ما در دفتر کانادا فرم شما را بررسی و با شما از طریق ایمیل و تلفن در ارتباط خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد استان آلبرتا و شهرهای ادمونتون و کلگری فایل زیر را دانلود کنید:
کتابچه راهنمایی برای تازه واردین آلبرتا (زبان انگلیسی- 92 صفحه- 3.06 مگابایت-فرمت PDF)