Elections انتخابات

انتخابات در کانادا


کشور کانادا دارای نظام سلطنتی مشروطه است. این بدان معناست که کانادا هم سلطنتی است (یک پادشاه و یا ملکه در راس کشور است) و هم دموکراسی است - شهروندان کانادایی برای انتخاب نامزدهای سیاسی خود رای می دهند تا آنها به عنوان نمایندگان مردم در دولت خدمت کنند.
سه سطح دولتی وجود دارد که مردم کانادا می توانند در انتخابات دموکراتیک آن شرکت کنند:

 - شهرداری (روستا، شهر و یا شهرستان(
 - استانی و یا منطقه ای (استان و یا منطقه(
 - فدرال (ملی(
 

جزئیات انتخابات در کانادا

 

نتایج انتخابات کانادا


انتخابات شهرداری
شهرداری ها معمولا مسئول ارائه خدماتی نظیر: تامین آب، فاضلاب، نگهداری خیابان ها، برف روبی، پلیس، آتش نشانی، پارک ها، و غیره می باشند.
در انتخابات شهرداری، برای انتخاب یک عضو شورا (که نماینده منطقه انتخاباتی شما خواهد بود) و نیز شهردار یا رئیس (که سرپرست شهرداری شما می باشد) رای می دهید.
افرادی که نامزد انتخابات شهرداری ها می شوند نماینده هیچ حزب سیاسی نیستند.
 
انتخابات استانی
دولت استانی مسئول اموری از قبیل آموزش، بهداشت، گردشگری، برنامه های اجتماعی و غیره می باشد.
نامزدهای انتخابات استانی معمولا به یک حزب سیاسی وابسته هستند. پس از انتخابات، رهبر حزبی که دارای بیشترین تعداد نامزد برنده (با بیشترین "کرسی") باشد، نخست وزیر استان خواهد شد. رهبر دومین حزب موفق نیز رهبر رسمی گروه اقلیت مخالف (اپوزوسیون) می شود.
 
انتخابات فدرال
دولت فدرال کانادا مسئول اموری است که کل کشور را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند: نظام مالیاتی، امور شهروندی کانادا و مهاجرت، پدافند ملی، امور خارجه و تجارت با کشورهای دیگر، و غیره.
در انتخابات فدرال، شما به یک عضو پارلمان (MP) رای می دهید تا نماینده حوزه انتخاباتی شما در مجلس عوام کانادا باشد. حوزه های انتخاباتی فدرال با عنوان "حوزه های انتخابیه (constituencies)" یا "سواری ها (ridings)" نیز معروف می باشند. نامزدهای عضو پارلمان معمولا به یک حزب سیاسی تعلق دارند.
در کانادا، ما برای انتخاب نخست وزیر رای نمی دهیم. رهبر حزب سیاسی با بیشترین کرسی (پر رای ترین نامزدها) پس از انتخابات، نخست وزیر کانادا و سرپرست دولت کانادا می شود. رهبر حزبی که به دومین تعداد رای می رسد رهبر رسمی اقلیت مخالف (اپوزیسیون) می شود.
نکته:
خاستگاه کلمه "سواری" از دوران پارلمان انگلستان باستان هنگامی که اسب در کل منطقه انتخاباتی، برای حمل و نقل سیاستمداران و مقامات مورد استفاده قرار می گرفت می آید.
 
اکثر استان ها و مناطق بر اساس جمعیت شان، از تعداد معینی نماینده عضو پارلمان برخوردار هستند. 

مقامات دولتی غیر منتخب


در تمام سطوح دولتی کانادا، بعضی از مقام ها هستند که رای دهندگان به آنها رای نمی دهند. این مقام ها بعنوان انتصابات سیاسی محسوب می شوند و بعضی از آنها عبارتند از:
وزرای کابینه فدرال - نخست وزیر اعضایی از پارلمان را برای مسئولیت بخش های مختلف دولت انتخاب می کند.
وزرای کابینه استانی – نخست وزیر استان، افرادی از اعضای مجلس قانونگذاری را برای مسئولیت ادارات دولت استانی انتخاب می کند.
فرماندار کل و معاونین فرمانداران - فرماندار کل کانادا از طریق مقام سلطنت منصوب می شود، معاونین استانی و منطقه ای فرماندار نیز توسط فرماندار کل برگزیده می شوند و هر دو نیز به توصیه نخست وزیر کانادا انجام می شود.
سناتورها - مجلس سنای کانادا، جزئی از پارلمان کانادا است که به بررسی قوانین پیشنهادی نمایندگان، در مجلس عوام می پردازد. سناتورها توسط فرماندار کل و به توصیه نخست وزیر منصوب می شوند.
 
هر رای شمرده می شود
هر کس که واجد شرایط برای رای دادن باشد، باید رای بدهد. تمام آرا در انتخابات شمارش می شوند.
در کانادای امروز رای گیری در انتخابات، حقی است که توسط منشور حقوق و آزادی های ما، برای شهروندان 18 سال و بالاتر تعریف شده است. اما همیشه اینطور نبوده است. در تاریخ قدیم کانادا، تنها مردانی که صاحب اموال بوده و بیش از 21 سال داشتند می توانستند رای بدهند. زنان، افراد با بعضی ریشه های آسیایی و مردم بومی در زمره کسانی بودند که برای دستیابی به حق رای، چندین دهه مبارزه کردند. بعضی از آنها، این حق رای را تنها از نیمه دوم قرن بیستم کسب نمودند.
 
آگاه بودن
رای دادن همراه با آگاهی بسیار مهم است. قبل از انتخابات، از مسائلی که بر روی جامعه، استان و کشور جدید شما (کانادا) تاثیر گذار هستند مطلع شوید. اخبار را بخوانید، به تماشای تلویزیون بپردازید، به رادیو گوش کنید، و در مجامع عمومی یا بحث ها شرکت کنید تا اطلاعات بیشتری را در مورد نامزدهای سیاسی و خط مشی حزب خود کسب کنید. شما می توانید به ستادهای انتخاباتی نامزدها سر بزنید تا در مورد آنها و ارزشهایی که این افراد بیان می کنند اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 نکته:

چرا باید رای بدهید؟

از آنجایی که رای گیری:
 * اولین راه برای تاثیرگذاری در عملکرد دولت و تاثیر در نحوه هزینه شدن دلارهای مالیاتی شماست، و اینکه دولت چه قوانین و سیاست هایی را برای بهبود جامعه و ایجاد مکانی بهتر برای زندگی دنبال کند.
 * به شما اجازه می دهد تا از نامزد و یا حزب سیاسی که به بهترین وجهی منعکس کننده نظرات و دغدغه های شما در امور مهمتان می باشد حمایت کنید.
 * حقی است که باید از آن تقدیر شده و استفاده شود. بسیاری از مردم جهان هنوز هم از این امتیاز محروم هستند و امروزه در برخی از کشورها بسیاری از افراد برای دستیابی به حق رای آماده جانفشانی هستند.

نظام انتخاباتی کانادا

شرایط لازم برای دادن رای


برای رای دادن در یک انتخابات در کانادا، شما باید:
 - شهروند کانادا باشید (افرادی که با وضعیت اقامت دائم یا موقت در کانادا زندگی می کنند نمی توانند رای بدهند)
 - در روز انتخابات، حداقل 18 سال سن داشته باشید
 - در حوزه انتخاباتی که در آن انتخابات برگزار می شود اقامت داشته باشید  
 - در فهرست رای دهندگان حوزه انتخاباتی خود نام نویسی کنید
 

مطمئن شوید که در فهرست رأی دهندگان هستید


در هر انتخاباتی، باید مطمئن شوید که شما در فهرست رای دهندگان و یا فهرست انتخاب کنندگان نام نویسی کرده اید.
در مورد انتخابات فدرال، کارت اطلاعات رای دهندگان قبل از انتخابات و از طریق پست برای شما ارسال خواهد شد. این کارت ضمن تایید نام نویسی شما، شامل اطلاعاتی مربوط به محل و زمانی که می توانید رأی بدهید می باشد.
در صورتی که اطلاعات شما بر روی کارت نادرست باشد و یا کارت را دریافت نکرده باشید می توانید برای کسب اطلاعات تماس در مورد مامور مراجعه (RO) خود، با سازمان انتخابات کانادا ارتباط برقرار کنید. قبل از انتخابات باید با این مامور تماس بگیرید تا کارت اطلاعات رای دهندگان شما را تصحیح نموده و یا فرم نامنویسی رای دهندگان را دریافت کنید.
نکته:
 * باید هنگام رای دادن در انتخابات فدرال، کارت اطلاعات رای دهندگان را ارائه دهید و  کارت شناسایی قابل قبول را نیز در دسترس داشته باشید.
قبل از انتخابات استانی  ، دو مامور تایید اطلاعات، باید به خانه شما مراجعه کرده و تایید کنند که آیا شما در فهرست انتخاب کنندگان هستید یا خیر. اگر در خانه باشید، آنها نام همه رای دهندگان واجد شرایط در آن خانه را ثبت می کنند. آنها تاییدیه رای دهندگان را به همراه اطلاعاتی در ارتباط با اینکه در کجا و چه زمانی می توانید رای دهید را به شما می دهند. گرفتن این تائیدیه برای زمانی که برای دادن رای به آن محل می روید، فکر خوبی است.
اگر ماموران تایید اطلاعات، دو بار به خانه شما مراجعه کرده و شما آنجا نباشید آنها کارتی را می گذارند تا شما با مامور RO تماس بگیرید. بعد از آن برای نام نویسی باید با RO تماس بگیرید.
اگر به هر دلیلی، نام شما را در فهرست رای دهندگان در روز انتخابات نباشد، شما باز هم می توانید نام نویسی کرده و رای دهید. در آن صورت، به مرکز رای گیری مربوطه بروید و از آنها بخواهید تا با مامور مراجعه کننده صحبت کنید.
 
 * اگر آدرس ثابتی ندارید و یا بی خانمان هستید، اما سایر شرایط لازم برای شرکت در رای گیری را دارید، باز هم می توانید در انتخابات رای دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مراحلی که برای رای دادن باید انجام دهید، با این مراکز تماس بگیرید:
  - - برای انتخابات فدرال با اداره انتخابات کانادا
  - - برای انتخابات استانی با اداره انتخابات استان محل اقامت خود
  - - برای انتخابات شهرداری ها با شهرداری شهر خود
 

در روز انتخابات


در روز انتخابات، شما ملزم به انجام موارد زیر می باشید:
 - در طول ساعات انتخابات (در انتخابات فدرال معمولا از 8 صبح الی 8 بعد از ظهر، و در انتخابات استانی از 9 صبح الی 7 بعد از ظهر) به محل رای گیری بروید. محلهای رای گیری معمولا در مدارس، سالن های کلیسا یا مراکز اجتماعی و یا سایر مکان های عمومی مشابه در محله شما می باشد.
 - در انتخابات فدرال، شما باید کارت اطلاعات رای دهندگان فدرال خود را با خود ببرید و مدارک شناسایی قابل قبول را ارائه دهید.
 - در انتخابات استانی توصیه می شود برگه تائیدیه رای دهندگان را همراه خود داشته باشید.
 - در محل رای گیری، نام و آدرس خود را به مسئولین بگوئید. آنها نام شما را در فهرست رای دهندگان بررسی نموده و یک برگه رای به شما خواهند داد.
 - برگه رای خود را پشت پرده ای ببرید که در آنجا می توانید رای خود را بصورت مخفیانه بنویسید.
 - برگه رای خود را باز کنید و  را در فاصله خالی کنار نام نامزدی که مایلید به او رای دهید علامت 'X' بگذارید.
 - برگه رای علامت گذاشته شده را مجددا تا کرده و آن را به مسئول رای گیری بدهید. او تکه ای از آن کاغذ را پاره می کند و دوباره برگه را به شما پس می دهد تا آن را در صندوق های رای بیندازید.
در صورتی می توانید برای رای دادن در یک انتخابات، مرخصی با حقوق بگیرید که:
 - قبل یا بعد از برنامه ساعت کاری شما، وقت کافی برای رای دادن وجود نداشته باشد (در مورد رای دادن در انتخابات فدرال، 3 ساعت متوالی و در مورد رای دادن در انتخابات استانی  1 ساعت وقت برای رای دادن در نظر بگیرید(
 - شما قبل از روز انتخابات با کارفرمای خود قرار گذاشته باشید که برای رای دادن، مرخصی بگیرید (توجه داشته باشید که کارفرمای شما زمان ترک کردن محل را تعیین می کند(.
 

اخذ رای پیشاپیش

اگر نمی توانید در روز انتخابات رای دهید، و یا می خواهید زودتر رای دهید امکان اخذ رای پیشاپیش هم وجود دارد که می توانید زودتر و قبل از روز انتخابات رای دهید. اطلاعات در مورد چگونگی اخذ رای پیشاپیش در روی کارت رای دهندگان (برای انتخابات فدرال) و یا برگه تاییدیه رای دهندگان (برای انتخابات استانی) درج شده است.
 

رای گیری پستی

اگر نمی توانید در روز انتخابات رای دهید یا برای رای دادن به صورت اخذ رای پیشاپیش بروید، می توانید برای دادن رای، با برگه رای خاصی به نام برگه رای گیری پستی، نام نویسی کنید. این برگه در صورتی که شما دانش آموز، عضو ارتش، و یا در زمان انتخابات در حال سفر باشید می تواند مفید باشد.
برای انجام چنین کاری، لازم است فرمی را پر کنید و آن را به همراه مدارک شناسایی مربوطه بموقع و قبل از روز انتخابات ارسال کنید. برای دادن رای از طریق برگه رای پستی، باید با مقام انتخابات مرتبط ( فدرال، استانی و یا شهرداری) تماس بگیرید. 
 

مدارک شناسایی قابل قبول در انتخابات فدرال

برای دریافت برگه رای در محل شعبه اخذ رای انتخابات فدرال، و یا برای نام نویسی در اخذ رای پیشاپیش ، شما باید هویت و آدرس محل اقامت خود را ثابت کنید. برای اینکار شما می توانید:
 - اصل مدرک شناسایی صادره دولتی که دربردارنده عکس، نام و آدرس شماست (مانند گواهینامه رانندگی) را نشان دهید.
 - اصل دو قطعه کارت شناسایی را نشان دهید که یکی از آنها حاوی نام و آدرس شما بوده و یکی نیز حاوی حداقل نام شما باشد (مثلا کارت بهداشت و صورتحساب برق) ، و یا
 - توسط شخصی که شما را می شناسد و نام او در فهرست انتخاب کنندگان در همان بخش رای گیری می باشد و یا کسی که مدارک شناسایی قابل قبول دارد (مثلا، یک همسایه یا هم اتاقی) تائید شوید.
 

تعیین هویت در انتخابات استانی

در انتخابات استانی اگر مدارک شناسایی خود را در محل شعبه اخذ رای بهمراه نداشته باشید، لازم است که مراسم سوگند را به جای بیاورید. در این مراسم شما قسم می خورید که گفته هایتان در باره اینکه چه کسی هستید و در کجا زندگی می کنید حقیقت دارد.
نکته:
 * اگر در محل رای گیری، نیاز به کمک دارید می توانید از مسئولان انتخابات درخواست کمک نمائید. همچنین می توانید کسی را با خود به محل رای گیری ببرید (دوست یا فامیل) تا برای شما برگه ها را تشریح نماید و کمک کند تا رای خود را بنویسید. شخصی که به شما کمک می کند نباید در انتخاب شما، اثر بگذارد. این مسئله، خلاف قانون است.
 * اگر دارای مشکل خاصی (مثلا از کار افتادگی) هستید یا نمی توانید در روز انتخابات به محل رای گیری بروید (مثلا اگر در خانه سالمندان و یا در بیمارستان هستید) می توانید ضمن تماس با مسئولین مربوط به انتخابات (فدرال، استانی و یا شهرداری) تقاضای کمک کنید. 
 * مطمئن شوید که در برگه رای خود تنها یک علامت 'X' بگذارید. علامت یا نشان دیگری را روی آن نگذارید، در غیر این صورت رای شما شمرده نمی شود. اگر مرتکب اشتباهی روی برگه رای خود شدید آن را به مسئول انتخابات برگردانید و آنچه که اتفاق افتاده است را توضیح دهید تا برگه رای جدیدی به شما داده شود.
 * گاهی اوقات کاندیدهای سیاسی به عنوان مستقل اجرا میشود، به این معنی که هیچ وابستگی به یک حزب سیاسی ثبت نام شده ندارد .
 
 * در کانادا، سیستم رأی گیری با استفاده از رأی مخفی است. به این معنی است که هیچ کس نباید بداند که  شما چگونه رأی داده اید، مگر آنکه شما بخواهید این اطلاعات را با دیگران در میان گذارید.
 
نخست وزیر کنونی کانادا=استیفن هاربر=(حزب محافظه کار کانادا)
رئیس دولت کانادا=ملکه الیزابت دوم
 در کانادا، نمایندگی ملکه توسط=فرماندار کل که وظایف ایشان را، که در بیشتر أوقات رمزی وتشریفاتی میباشد است انجام میدهد. نمایندگی پادشاه توسط معاون فرماندار در هر استان و سرزمین میباشد انجام میشود.
 

واژه نامه انتخابات


انتساب - موضع دولتی اشغال شده توسط یک مقام غیر منتخب (انتسابی)
رأی - یک تکه کاغذ با نام نامزدها توأم با احزاب سیاسی متناظر (و یا تنها نام در انتخابات شهرداری)
افسر تأییدیه -  أفسر رسمی انتخابات   
حوزه - منطقه جغرافیایی رأی دادن در انتخابات فدرالی
معاون افسر بازگشت (DRO) - أفسر رسمی انتخابات  که در مرکز رأی دهی در روز انتخابات کار میکند وبه افسر بازگشت گذارش میدهد 
 انتخاب کننده Elector - کسی که واجد شرایط رأی دادن در انتخابات میباشد
منطقه انتخاباتی - منطقه جغرافیایی رأی گیری در انتخابات
مجلس قانون گذاری - مجمع مشورتی دارای قوه مقننه جهت تصویب، اصلاح و لغو قوانین
لیستی از انتخاب کنندگان - لیستی از افراد واجد شرایط برای رأی دادن در یک منطقه انتخاباتی
عضو مجمع قانون گذاری (MLA) - عضو منتخب مجلس قانون گذاری استانی
عضو مجلس (MP) - عضو منتخب مجلس عوام کانادا
نامزد - روند انتخاب نامزدها برای دفتر سیاسی
برنامه کار Platform - یک لیست از عملیات و یا ایده های پشتیبانی شده توسط یک کاندید سیاسی و / یا حزب
محل رأی دهی / ایستگاه - محل تعیین شده در منطقه انتخاباتی که در آن شما رأی میدهید.
نخست وزیر - رئیس دولت کانادا
 بریمیر  Premier - رئیس دولت استانی یا سرزمینی در کانادا
أفسر بازگشت (RO) - أفسر رسمی انتخابات برای منطقه انتخاباتی
رایدنگ Riding - منطقه جغرافیایی حوزه رأی گیری در انتخابات فدرال
فهرست رأی دهندگان - فهرستی از افراد واجد شرایط برای رأی دادن در یک منطقه انتخاباتی
 

خطوط تلفن انتخابات کانادا 


تلفن رایگان در کانادا و ایالات متحده آمریکا:
1-800-463-6868
مجانی در مکزیک:
001-800-514-6868
از هر نقطه در جهان:
613-993-297
تلفن رایگان مخصوص اختلال شنوایی، در کانادا و ایالات متحده آمریکا:
1-800-361-8935
فکس رایگان در کانادا و ایالات متحده آمریکا:
1-888-524-1444
فکس از هر نقطه در جهان:
613-954-8584