کردیت کارت چیست

/directory/ganjicocom/editor/credit-history-ganji.jpg

کردیت کارت در کانادا

زمانیکه شما برای گرفتن هرگونه اعتبار مالی در کانادا اعم از کارت اعتباری یا وام ، تقاضا می نمایید ،  باید اطمینان داشته باشید که پول کافی برای باز پرداخت آن خواهید داشت و امکان پرداخت کلیه اقساط (صورتحسابها) را بطور منظم خواهید داشت.

چیزهایی که باید قبل از تقاضای وام یا کارت اعتباری بدانید
هنگامی که شما می خواهید برای گرفتن وام یا کارت اعتباری اقدام کنید ، اطلاعاتتان را درباره موضوعاتی مانند موارد زیر کامل کنید:

  • نرخ بهره چه مقداری خواهد بود
  • سر رسید اقساط در چه زمانهایی خواهد بود و در چه زمانی وام باید تسویه شود.
  • اقساط ماهیانه شما چقدر خواهد بود.
  • آیا هیچ هزینه ای بابت کارمزد وام یا هزینه سالیانه  کارت اعتباری دریافت نمی گردد.
  • آیا در صورت تسویه وام، زودتر از موعد توافق شده ، ملزم به پرداخت جریمه خواهید بود.
  • در صورت عدم توانایی بازپرداخت ، چه اتفاقی خواهد افتاد.


در صورتیکه تصمیم قطعی برای گرفتن وام دارید ، توصیه می شود برای پیدا کردن بهترین شرایط ممکن،  پیشنهادات سایر موسسه های مالی را نیز بطور کامل بررسی نمایید. البته توجه داشته باشید که فقط استفاده از موسسات مالی معتبر مانند بانکها و تعاونی های اعتباری برای انجام این کار مناسب می باشد.

 از شرکت های ارائه کننده وام یا  وامهای payday دوری کنید ( منظور وام های کوچک و کوتاه مدتی است که برای پوشش دادن مخارج وام گیرنده تا وام بعدی در نظر گرفته شده است). این شرکتها، بهره و هزینه زیادی بابت این وامها از شما دریافت خواهند کرد.
 

پرداخت کردیت کارت کانادا

پس از دریافت وام یا کارت اعتباری، شما باید اقساط تعیین شده در قراردادتان با موسسه مالی را بصورت ماهیانه و بطور کامل پرداخت نمایید. چنانچه اقساط شما پرداخت نشده یا بموقع پرداخت نشود و یا بطور کامل پرداخت نگردد،  می تواند باعث به خطر افتادن سابقه اعتباری شما شود.
نرخ بهره اعلام شده توسط شرکت های کارت های اعتباری ، غالبا نرخ بالایی بوده و بین 18 تا 21 درصد می باشد. شرکت صادر کننده کارت اعتباری شما ، در صورتحساب های ارسالی، مبلغ کمی را بعنوان حداقل قابل پرداخت تعیین می نماید . اگر شما هر ماهه فقط این حداقل تعیین شده را پرداخت نمایید ، در نهایت مجبور به پرداخت مقدار خیلی بیشتری پول بابت بهره اضافه شده در طول دوره زمانی خواهید شد .
توصیه میشود هر ماهه صورتحساب کارت اعتباری خود را بطور کامل پرداخت نمایید. اگر  قادر به انجام این کار نیستید ،  ممکن است  به این علت باشد که مخارج شما بیش از توانایی مالی شماست و بهتر است استفاده از کارت اعتباریتان را تا تسویه کامل متوقف کنید .
 

کارت اعتباری یا کردیت کارت کانادا (credit card)

ممکن است به یک یا چند دلیل در وضعیتی قرار بگیرید که احساس کنید توانایی مدیریت امور مالی کانادای خود و امکان پرداخت قبوض و صورتحسابها را نداشته و بدهی شما رو به افزایش است. این اتفاق ممکن است بعلت روبرو شدن با مخارج پیش بینی نشده یا از دست دادن ناگهانی درآمد یا عدم پیش بینی درست توانایی های مالی برای باز پرداخت وامهای گرفته شده و مخارج انجام شده توسط کارت اعتباری حاصل شود.
وجود فشارهای مالی و  داشتن مشکل در مدیریت بدهی ها ، می تواند باعث ایجاد استرس برای شما و خانواده شما شده و سابقه اعتباری شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. چنانچه برای مدیریت بدهی ها و صورتحسابها نیاز به کمک داشته باشید ، میتوانید با یکی از سازمانهای مشاوره اعتبار تماس بگیرید. 
این سازمان ها می توانند با توجه به وضعیت مالی شما به شما کمک کنند. خدمات این سازمانها رایگان بوده و بصورت محرمانه انجام می شود.
سازمان های مشاوره اعتبار، اطلاعات مورد نیاز در مورد نحوه تثبیت کارت اعتباری و بدهی ها ، مشاوره بودجه و روش ساماندهی و مدیریت بدهی ها را برای شما ارائه نموده و همچنین تعدادی از امکانات و منابع آنلاین را که می تواند در مدیریت بهتر بودجه و بدهی شما مفید باشد ، معرفی می نمایند.

 

معروف ترین کارتهای اعتباری در کانادا

  1. ویزا Visa
  2. مسترکارت Master Card
  3. آمریکن اکسپرس American Express 
همچنین بعضی فروشگاه ها کارت اعتباری صادر می نمایند مانند:
فروشگاه هاسون بی : La Bay یا The Bay که باید کردیت هیستوری خوب داشته باشید. اگر از این فروشگاه قصد خرید دارید در بعضی مواقع با ارسال تقاضا برای کردیت آن در همان روز میتوانید 15تا25درصد تخفیف روی تمام اجناس بگیرید و بعدا با پرداخت کردیت امتیاز کسب کنید و کارت طوسی رنگ خود را به مشکی VIP تبدیل کنید که هر امتیاز 4برابر به شما پوینت تعلق می گیرد البته سالانه باید خرید شما بیش از 1200 دلار باشد. این پوینت های بعدا قابل خرج کردن روی تمام اجناس فروشگاه است.
فروشگاه وال مارت: Wal Mart که خرید با کارت اعتباری خودش باعث کسب امتیاز خوبی برای فرد مخصوصا در پمپ بنزین خواهد بود.
فروشگاه کنیدین تایر: Canadian Tire 
 

 

امتیاز کردیت کارت کانادا

بعضی کارت ها دارای امتیاز می باشند و بعد از هر تراکنش خرید شما به عنوان جایزه به کارت شما تعلق می گیرد که به دو صورت زیر است:
- کش بک Cash Back: بعد از خرجکرد هر دلار به شما مبلغی پول پرداخت میشود . میزان پول بازگشتی برابر 1 تا 6 درصد است که در صورت استفاده از کارت کردیت همان فروشگاه یا بانک و یا خرجکرد برای بنزین و لبنیات و سبزی و .... بازگشت بالاتری خواهید داشت.
- پوینت Point: بعد از خرید هر یک دلار یک امتیاز (نرخ ها متفاوت است) به شما تعلق می گیرد و شما بعدا با این امتیازات میتوانید بلیط هواپیما رزرو کنید کارت هدیه بخرید یا تبدیل به دلار کنید مثلا آر بی سی برای هر 40هزار امتیاز به شما 250 دلار می دهد(نرخ ها متفاوت است).

بعد از دریافت کردیت کارت به تاریخ پرداخت بدهی خود که معمولا در آنلاین بانک به نام Due Date (آخرین زمان پرداخت بدهی) معروف است دقت کنید و بدهی خود را قبل از این تاریخ بپردازید یا در تنظیمات حساب خود پرداخت بدهی کردیت را اتوماتیک از روی دبیت کارت مشخص نمایید.
نکته:
بیشتر کردیت کارت ها برای استفاده نیاز به دستگاه پوز POS یا همان پایانه خرید و فروش + رمز شما دارند. بعضی دستگاه ها اگر کارت شما دارای چیپ ست باشد با تماس روی دستگاه پوز و بدون رمز کار می کند(البته بعضی افراد برای امنیت این قابلیت را با تماس با پشتیبانی بانک خود برمی دارند)
 

کردیت هیستوری یا سابقه اعتبارسنجی در کانادا

تمام اطلاعات مالی و سابقه پرداخت وام یا کردیت یا میزان خوش حسابی شما توسط چند شرکت که معروف ترین آنها Capital One است نگهداری می شود و شما در بانک یا با ایمیل خود میتوانید از آن مطلع شوید( اطلاع یافتن زیاد در طی یکسال برای شما مناسب نخواهد بود و روی کردیت شما تاثیر خواهد گذاشت زیرا سنجش این اعتبار نشان دهنده درخواست شما برای یک کردیت جدید است و تعدد آن برای شرکت ها نگران کننده است) 

اگر مهاجر تازه وارد به کانادا Newcomers Canada هستید میتوانید از بانک آر بی سی در ابتدا کردیت طلایی 2000 دلاری دریافت کنید . روی بانک های تی دی و اسکوشیا حساب باز نکنید که مشکل سازند.
برای کردیت کارت خود و نحوه کسب امتیاز از سایت های زیر بازدید کنید:
Moneysense
Rewardscanada.ca
ratesupermarket.ca