چند فرهنگی در کانادا

مسیر نما :

تنوع فرهنگی در کانادا

 نژاد مردم کانادا

کانادا یک کشور چند فرهنگی است. مردم کانادا از طیف گسترده ای از ملیت ها، نژادها، مذاهب و فرهنگ های مختلف تشکیل شده اند. این تنوع فرهنگی، برآمده از قرن ها مهاجرت می باشد. در نتیجه، در حال حاضر این تنوع جمعیت، یکی از ویژگی های مشخص جامعه ی کانادایی می باشد.
دولت کانادا برای تنوع جمعیت، ارزش زیادی قائل بوده و تلاش می کند تا از میراث فرهنگ کانادایی شهروندان خود حمایت کند. از طریق قانون چند فرهنگی کانادا است که دولت، کانادایی ها را تشویق می کند تا به زبان، مذهب و میراث خود افتخار کرده و به حفظ آداب و رسوم و سنت های خود بپردازند و این تا زمانی است که آنها هیچیک از قوانین کانادا را نقض نکنند.
نکته:

نمونه هایی از حمایت های رسمی کانادا از چند فرهنگی و تنوع فرهنگی:

 * توسط دولت کانادا بودجه ای برای اجرای برنامه ها و پروژه هایی که به ترویج چند فرهنگی می پردازد پرداخت می گردد.
 * اگر دین افسران نظامی و پلیس، آنها را ملزم به استفاده از روسری یا دستار میکند، می توانند به عنوان بخشی از لباس خود، از روسری یا دستار استفاده کنند.
 * میکائیل ژان، که در هاییتی متولد شده است، زمانی که یک کودک بود بهمراه خانواده اش به عنوان پناهنده به کانادا مهاجرت نمودند و اینک به عنوان فرماندار کل کانادا مشغول به کار می باشد.

 

نوع پوشش مردم کانادا

قبلا جمعیت کانادا علی الخصوص در شرق، عمدتا از تبار انگلیسی، اسکاتلندی، ایرلندی و فرانسوی بوده و درصد کوچکی نیز از ساکنین اولیه بودند. ولی تعداد مهاجرین سایر محیط ها، بسیار کم بودند.
پس از افزایش سریع مهاجرت در دهه اول قرن بیست و یکم، ساکنان بیشتر و متنوعتر می شوند. در حال حاضر افرادی از سرتاسر جهان در اینجازندگی می کنند. در طول چنددهه گذشته، مهاجرین جدیدی که در مشاغل، دانشگاه ها و بیزینس های کانادایی فعال اند؛ از بیش از 100 کشور مختلف بوده اند.

انعکاس این افزایش میزان مهاجرت در صحنه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کانادا که هر روز متنوع تر می شوند، قابل مشاهده است.

 

فرهنگ مردم کشور کانادا

با وجود سیاستهای چندفرهنگی کانادا ، برای شما به عنوان یک مهاجر جدید کانادا ممکن است سازگاری با آداب و رسوم، شیوه های زندگی روزمره و سیستم های اجتماعی اینجا که ممکن است با کشور اصلی شما تفاوتهای بسیاری  داشته باشد، سخت باشد. مرحله یکی شدن در جامعه و روش های زندگی ممکن است دشوار بوده و مستلزم تلاش زیادی از جانب شما باشد.
وقتی شما خود را در فرهنگ جدیدی که کاملا با فرهنگ شما فرق دارد ببینید ممکن است دچار شوک فرهنگی شوید. این شوک فرهنگی ممکن است بصورت اضطراب، تعجب، بلاتکلیفی، سردرگمی و احساسات مشابهی بروز نماید و ممکن است در حین سازگار شدن با محیط جدید نیز درگیر این احساسات باشید. این مسئله می تواند باعث شود که شما در درک اینکه چه چیزی مناسب است و چه چیزی مناسب نیست نیز دچار مشکل شوید. گاهی اوقات، این شوک با تنفر یا نارضایتی از جنبه های خاصی از فرهنگ متفاوت جدید، آمیخته می شود.
لازم نیست که به شوک فرهنگی به عنوان چیزی منفی بنگرید که باید از آن اجتناب نمود. بلکه به این مسئله به عنوان گام مهمی در سازگاری خود با زندگی جدید نگاه کنید. شما به زودی درخواهید یافت که رسوم کشور خودتان و کانادا را بصورت خوب و بد تفکیک کنید. پس از آن شما باید موارد بهتر از هر کدام را پذیرفته و آنها را در زندگی خود بگنجانید.
اگر شما در سازگاری با زندگی جدید خود دچار مشکل هستید می توانید از کمک دیگران استفاده کنید. سازمان ها، گروه ها و شرکت های بسیاری هستند که می توانند در فائق آمدن بر شوک فرهنگی و مشکلات زندگی در یک محیط غیر آشنا، به شما کمک کنند. 
 

چند فرهنگی در کانادا

برای اینکه مردم کانادا آسان تر بتوانند مهاجران جدید با پیشینه های مختلف را درک نموده و آنها را بپذیرند، انجمن تازه واردین (اداره نیوکامرز) ،برنامه آموزش چند فرهنگی (MEP) را اجراء می کند. هدف از این برنامه، آن است که از طریق آماده سازی و پرورش جامعه میزبان، گذر فرهنگی تازه واردین را تسهیل کند. تیم MEP ، کارگاه های آموزشی، سخنرانی ها و مطالب آموزشی را برای مدارس، سازمانها و کل جامعه فراهم می سازد و بر عرصه های آموزش تنوع فرهنگی، آموزش مهارت های فرهنگی، و همچنین شناسایی و از بین بردن تعصبات و تبعیض ها متمرکز می باشد.
از دیگر برنامه های اصلی انجمن در حوزه های مرتبط می توان ساماندهی، حمایت از کودکان و نوجوانان، و برنامه اشتغال را نام برد. اداره نیوکامرز (انجمن تازه واردین) همچنین تیمی با عنوان تیم توسعه اجتماعی را تشکیل داده است. اعضای این تیم، به سازمان دهی طیف وسیعی از برنامه ها و فعالیت هایی می پردازند که چند فرهنگی بودن و تنوع فرهنگی را ترویج می کنند و به تازه واردین کمک می کنند تا در جامعه محلی ادغام شوند.