قانون خانواده و روشهای حل اختلاف غیر دادگاهی

 

قانون خانواده و روشهای حل اختلاف غیر دادگاهی

هدف از تدوین این متن دادن توان درک پایه ای مسائل قانونی و  است. این متن جایگزینی برای گرفتن کمک و مشاوره قانونی برای یک فرد نیست. اگر با مسائل خانوادگی درگیر هستید جهت حفظ منافع خود هر چه سریعتر از مشاوره قانونی بگیرید.
زمانیکه شما و شریک زندگیتان از هم جدا می شوید، با مسائل قانونی زیادی سروکار خواهید داشت. بعنوان مثال، شما باید در موارد حمایت مالی، نگهداری از فرزندان، و تقسیم اموال در کانادا و دارائی خانوادگی خود تصمیم بگیرید. شما می توانید جهت تعیین تکلیف این موارد به دادگاه مراجعه کنید. همچنین می توانید از توافقهای غیررسمی یا از روشهای حل اختلاف غیر دادگاهی Alternative dispute resolution - ADR استفاده کنید.

 ADRچیست؟

 روش حل اختلاف غیر دادگاهی یا ADR ، روش غیررسمی است برای حل مشکلات. طرفین می توانند باهم مذاکره کنند یا با یک نفر میانجی (واسطه) یا داور کار کنند. مذاکره، میانجیگری و داوری راههای مختلف ADR هستند. در مورد مسائلی قانون خانواده شما مجبور به انجام ADR نیستید. شما و شریک سابق زندگیتان باید آزادانه آنرا انتخاب کنید.
اگر در فکر استفاده از ADR هستید، بایل وکیل صحبت کنید. در غیر این صورت، ممکن است از حق و حقوق های قانونی خود محروم بمانید.
چه زمانی می توانید از ADR استفاده کنید:
در مورد بعضی از موضوعات قانون خانواده بهتر است بجای مراجعه به دادگاه ازADR استفاده شود. دلایل آن بشرح زیر است:
 ۰ شما می توانید کنترل بیشتری بر وضعیت خود داشته باشید
 ۰ شما می توانید روش کنار آمدن با وضعیت خود را انتخاب کنید
 ۰ این روش از اقامه دعوی در دادگاه سریعتر و ارزانتر است
 ۰ ممکن است از مراجعه به دادگاه دردسر کمتری داشته باشد
اگر می توانید با شریک زندگیتان رو راست و صادق باشید، ممکن است ADR برای حل مسائلی و پایان بخشیدن به رابطه شما روش خوبی برای هر دو باشد. در صورت امکان، بهتر است که از یک وکیل کمک بگیرید.
اما ADR برای تمام اختلافات کارساز نمی باشد. اگر دارای شرایط زیر هستید ADR توصیه نمی شود:
 ۰ احساس می کنید که شریک زندگیتان به شما گوش نمی دهد و به شما احترام نمی گذارد
۰ شما نمی توانید با او صحبت کنید
 ۰ شما نمی توانید دوستانه با او کار کنید
 ۰ او نسبت به شما آزار و اذیت یا خشونت می کند
 ۰ او سعی دارد بشما زور بگوید یا شما را بترساند
 ۰ او از شما سوء استفاده می کند
 ۰ او قدرت بیشتری نسبت بشما دارد

انواع مختلف  ADR کدامند؟

 چهار نوع ADR وجود دارد که می توان در مورد اختلافات خانواده گی از آنها استفاده کرد: مذاکره، میانجیگری، داوری و روش همکاری در اعمال قانون خانواده.

1.مذاکره:

مذاکره می تواند بطور غیر رسمی انجام شود. شما و شریک سابق زندگیتان باهمدیگر صحبت می کنید تا به توافق برسید. شما می توانید با هم مستقیما صحبت کنید یا می توانید هر یک وکیلی اختیار کنید که از جانب شما صحبت کند. گاهی اوقات یکی از طرفین وکیل دارد و طرف دیگر ندارد. اکثر وکلا قبل از اینکه موضوع دعوی را به دادگاه بکشانند، سعی می کنند از روش مذاکره استفاده نمایند.
شما بعد از انجام مذاکره به توافق لفظی می رسید. مطمئن شوید که توافق بصورت کتبی نوشته و توسط هردوی شما امضا شده باشد. چنانچه این توافق کتبی نباشد، اجرای آن بسیار دشوار خواهد بود.

2.میانجیگری:

 میانجی کمک می کند تا افراد با یکدیگر صحبت نموده و به توافق برسند. یک میانجی از روشهای حل اختلاف آگاه است. معمولا میانجی ها مددکاران اجتماعی ، روانشناسان یا وکلا می باشند.
میانجی ها باید بی غرض و منصف باشند. آنها نمی توانند در حل اختلافات نسبت به شما یا شریک زندگیتان تبعیض قائل شوند. آنها می توانند راههایی را برای حل اختلاف پیشنهاد نمایند، اما شما مجبور به قبول نظرات آنها نیستید. آنها نمی توانند مشاوره حقوقی ارائه دهند.
بهتر است قبل از شرکت در مرحله میانجیگری با یک وکیل صحبت کنید. وکیل می تواند حقوق و مسئولیتهای شما را برایتان توضیح دهد، اما معمولا با شما به جلسه میانجیگری نمیاید.
اگر شما از جلسه میانجیگری خشنود نباشید، می توانید آنجا را ترک گفته و همه چیز خاتمه می یابد. اگر به توافق هم نرسید جلسه میانجیگری خاتمه می یابد. در این صورت، می توانید از روش دیگر ADR استفاده یا به دادگاه مراجعه کنید. اگر در جلسه میانجیگری به توافق رسیدید، تا زمانیکه توافقنامه توسط یک وکیل قرائت نشده آنرا امضا نکنید.
امور میانجیگری رایگان است. شما می توانید در هر دادگاه خانواده به یک میانجی دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید در صورت تمکن مالی خوب میانجی خصوصی اختیار کنید. اگر از مشاوره حقوقی کمک می گیرید احتمالاً باید حق الوکاله وکیل را نیز بپردازید.

.3 داوری:

 در روش داوری، شما و شریک سابق زندگیتان شخص ثالثی را جهت حل اختلاف استخدام می کنید. این فرد داور نامیده می شود. داور نمی تواند طلاقی را تصدیق یا ازدواجی را باطل اعلام نماید، اما می تواند در مورد حضانت، نفقه (خرجی) ، دسترسی (به فرزندان) و تقسیم اموال و دارائی تصمیم بگیرد. داوران تنها می توانند در مورد حل مسائلی که شما از آنها درخواست می کنید تصمیم گیری نمایند. داور باید تنها از قانون خانواده کانادا یا انتاریو پیروی کند.
اگر شما از حق و حقوق خود طبق قوانین کانادا اطلاعی ندارید، با یک وکیل صحبت کنید. زمانیکه جلسه داوری شروع می شود، شما نمی توانید تصمیم به ترک آن بگیرید. شما باید از تصمیم فرد داور اطاعت کنید. داوری ممکن است برای شما گران تمام شود زیرا باید وکیل بگیریدممکن مجبور به پرداخت حق الزحمه داور هم بشوید حتی اگر در جلسه (داوری) بدون وکیل باشید، باید قبل از موافقت با داوری ثابت کنید که از مشاوره حقوقی برخوردار بوده اید.
بخاطر داشته باشید که داوری همانند میانجیگری نیست. در جلسه میانجیگری حق انتخاب دارید، می توانید در هر لحظه صحبتها را خاتمه دهید یا تصمیم بگیرید که پیشنهادهای همسرتان یا میانجی را قبول نکنید. در داوری شما هیچ گونه حق انتخابی ندارید. شما باید تصمیم و رای داور را قبول کنید، البته تا زمانیکه از قانون در کانادا پیروی می کند.

.4روش همکاری در اعمال قانون خانواده

روش همکاری در اعمالی قانون خانواده روش جدید ADR است. شما و همسر سابقتان و وکلای خود با همکاری هم مسائلی را حل می کنید. این روش بسیار متفاوتی برای وکلاست. در دادگاه، وکلا باید بدون در نظر گرفتن خواسته های دیگران برای حق و حقوق موکلین خود مبارزه کنند.
 
روش همکاری در اعمال قانون خانواده معمولا سریعتر و ارزانتر از مراجعه به دادگاه و با آرامش خاطر بیشتری صورت می گیرد. اما راه حل مناسبی برای هر زوجی نمی باشد. این روش تنها در موردی کارگر است که افراد به همدیگر احترام گذارده و به اتفاق هم مشکلاتشان را حل کنند. تنها افرادی که وسع پرداخت هزینه وکیلی را دارند می توانند از روش همکاری در اعمالی قانون خانواده استفاده کنند.
گاهی اوقات، زوجهایی که از روش همکاری در اعمال قانون خانواده استفاده می کنند به توافق نمی رسند. در اینصورت باید وکیلی جدیدی را استخدام کنند تا وکالت آنها را در دادگاه بعهده بگیرد.
روش همکاری در اعمالی قانون خانواده ممکن است برای شما گران تمام شود زیرا باید وکیل اختیار کنید. هزینه آن مبنی بر مقدار پولیست که شما به وکیلتان می پردازید. کمکهای قانونی (لیگالی اید Aid Legal) حق الوکاله وکیل را در مقابل کمک بشما پرداخت نخواهد کرد. اگر مذاکرات مشارکتی موفق نشود، شما باید وکیل دیگری را برای نمایندگی خود در دادگاه استخدام کنید.
اگر شما فرانکوفون (کسی که زبان مادریش فرانسه است) هستید دریافت مطالب به زبان فرانسه در روند دادگاه جزو حقوق شما میباشد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با حقوقتان با یا وکیل، دفاتر حقوقی محلتان و یا تلفن امداد، زنان 2433-336-877-1 و یا 1-866-860-7082 YTT تماس بگیرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دسترسی به خدمات به زبان فرانسوی به سایتهای اینترنتی به ادرسهای زیر میتوانید مراجعه کنید
 WWW.onefamilylaw.ca
 undroitdefamille.ca

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام روش با سن بالای 40 شانس اقامت بیشتری دارد؟

  • اکسپرس اینتری فدرال و استانی کانادا
  • استارتاپ ویزای کانادا با آیلتس5
  • ورک پرمیت با ویزای توریستی ایرانیان
شرکت کنندگان : تن