قانون خانواده و حمایت از کودک

قانون خانواده و حمایت از کودک
 

هدف از تدوین این متن دادن توان درک پایه ای مسائل قانونی است. این متن جایگزینی برای گرفتن کمک و مشاوره قانونی برای یک فرد نیست. اگر با مسائل خانوادگی درگیر هستید جهت حفظ منافع خود هر چه سریعتر از مشاوره قانونی بگیرید.

انتاریو دارای قانونی است بنام قانون خدمات کودک و خانواده
 CFSA- Child and Family Services Act   - برای ممانعت از بد رفتاری با کودکان. این قانون تعیین می کند که چه چیزی به صلاح و مصلحت کودکان است، چگونه از آنها محافظت شود و مطمئن می شود که آنها بخوبی مراقبت و نگهداری می شوند.
بودجه سازمان های رفاه کودکان را که معمولا انجمنهای حمایت از کودکان - - Childrens Aid Societies CAS نامیده می شوند، دولت تامین می کند. وظیفه این سازمان محافظت از کودکان در برابر صدمات از جمله غفلت (بی توجهی) است.
 CAS همچنین کودکان را برای فرزند خواندگی تعیین می کند، و به خانواده ها پیشنهاد حمایت و کمک می کند. نقش این سازمان کمک به انسجام خانواده هاست و در شرایط بسیار خطرناک بچه ها را از خانه هایشان انتقال می دهد.
شما بعنوان ولی (پدرو مادر)، باید از فرزندانتان در مقابل صدمات محافظت کنید و نیازهای اولیه آنها را مثل خورال و سرپناه فراهم نمائید. چنانچه CAS قانع نباشد که شما به این وظایف خود عمل می کنید، مجاز به تحقیقات و بررسی از خانواده شما می باشد، و بعد از بررسی اگر گمان کند که فرزند شما نیازمند به حمایت (in need Of protection) است، می تواند او را از خانه انتقال دهد.
 

 "نیازمند به حمایت" یعنی چه؟


کودکی می تواند نیازمند به حمایت محسوب شود اگر:
۰ تنها بماند، بدون مراقبت و اهمیت باشد، یا مورد بی توجهی قرار گیرد.
۰ اذیت و آزار شده باشد و یا احتمال آن برود که در آینده اذیت شود. اذیت و آزار می تواند بصورت جسمی، جنسی ویا روحی باشد. فرقی نمی کند که چه کسی کودک را اذیت می کند. قانون می گوید که شما باید از فرزند خود محافظت کنید. حتی اگر خود شما او را آزار نمی دهید، CAS حق دارد در این مورد بررسی و تحقیقات لازم را انجام دهد که آیا شما از این آزار باخبر بوده اید، یا می بایست آگاهی می داشتید و یا سعی بر متوقف ساختن آن نکردید.
شاهد اذیت و آزار بین بزرگسالان در خانه باشد. گاهی اوقات زنانی که مورد اذیت و آزار واقع می شوند، نهایتا از طریق CAS مورد بررسی و تحقیق قرار می گیرند. CAS اینکار را به این دلیل انجام می دهد که نگران تاثیر اذیت و آزاربزرگسالان بر امنیت و سلامت کودک است.
اگر شما مورد اذیت و آزار واقع شده و با پلیس تماس گرفته اید، ممکن است افراد CAS نیز به منزل شما بیایند و در مورد شما و فرزندتان سوال نمایند. اگر آنها احساس کنند که شما به وظیفه خود در مورد محافظت از فرزندتان در مقابل صدمات عمل نمی کنید، حتی اگر به او اذیت و آزاری هم نرسانده باشید، ممکن است اورا انتقال دهند.

فرم ارزیابی مهاجرت کانادا موسسه گنجی

CAS چگونه در خانواده ها دخالت می کند؟


هر فردی که فکر می کند بچه ای "نیازمند به حمایت " است ، باید به CAS اطلاع دهد. این امر را وظیفه ارائه گزارش
 (duty to report) می نامند. افرادی که حرفه آنها مربوط به کودکان می شود نیز در صورت مشاهده یا شک نمودن به هر گونه اذیت و آزار یا بی توجهی نسبت به کودکان، باید به CAS گزارش دهند. این افراد شامل معلمین، پزشکان، مددکاران اجتماعی ، رهبران مذهبی ، و کارکنان مهد کودک میباشند. اگر آنها به CAS گزارش ندهند، ممکن است متهم شناخته شوند.
"وظیفه ارائه گزارش "امری مداوم است. یعنی با این حال که فردی قبلا اذیت و آزار را گزارش نموده ، باید هر زمان دیگری که فکر می کند کودک در معرض اذیت و آزار و بی توجهی قرار می گیرد نیز آنرا گزارش کند.
خانواده شما نیز ممکن است به طرق دیگری مورد توجه CAS قرار گیرد، مثلا اگر شما برای نیاز به کمک به آنها زنگ بزنید، و یا زمانیکه پلیس برای تهیه گزارش اذیت و آزار بین شما و شریات زندگیتان به منزل شما می آید ممکن است با CAS تماس بگیرد.
 

اگر CAS برای اولین بار دخالت نماید چه اتفاقی می افتد؟


مرحله اول: بررسی
 زمانیکه کسی به CAS گزارش می دهد، CAS بررسی اولیه را انجام می دهد تا در صورت لزوم تحقیقات خود را ادامه دهد. این بدین معناست که اقداماتی را جهت بررسی گزارش مربوطه انجام می دهد و در مورد دخالت در خانواده شما تصمیم می گیرد. گاهی اوقات CAS تشخیص می دهد که نیازی به هیچگونه اقدامی در این مورد نیست، زیرا از اینکه از فرزند شما بخوبی مراقبت می شود احساس رضایت می کند.
 
مرحله دوم: تحقیق
 بعد از مرحله بررسی فوق ، CAS ممکن است در مورد شما تحقیقات انجام دهد. در اینصورت ، CAS از منزل شما دیدار و با شما، شریک زندگیتان و فرزندتان صحبت خواهد کرد. در صورت لزوم CAS با افراد خارج از منزل مثل سایر اعضای خانواده، معلمین یا همسایگان نیز مصاحبه خواهد کرد.
CAS در هنگام تحقیقات تشخیص می دهد که آیا فرزند شما نیازمند به حمایت می باشد یا خیر. اگر تحت تحقیق CAS قرار بگیرید موضوع بسیار جدی است، و اگر به موارد مورد نظر آنها توجه نکنید دخالت خود را ادامه میدهند. شما باید با اقدامات خود به آنها نشان دهید که سعی در حل مشکلات دارید.
در پایان مرحله تحقیقات ممکن است CAS تشخیص دهد که فرزند شما به حمایت آنها نیاز ندارد. در اینصورت مراحل بعدی را اجرا نخواهد کرد.
 
مرحله سوم: طرح خدمات
اگر CAS به این نتیجه برسد که فرزند شما نیازمند به حمایت است، باید دست به " اقدامی بزند که کمترین مزاحمت را برای خانواده شما داشته باشد." این بدین معناست که تا حد امکان با خانواده شما کار خواهد کرد تا از عهده مشکلات برآیید و فرزندتان با شما در خانه بماند.
در اکثر مواردی که CAS با خانواده ها کار می کند، از شما می خواهد توافقنامه ای را مبنی بر وظائف خود برای حفظ امنیت کودک امضا کنید. این توافقنامه را معمولاً طرح خدمت  plan of service می نامند. چنانچه از شما خواسته شود که یک طرح خدمت را امضا کنید بهتر است از مشاور حقوقی کمک بگیرید. اگر از امضا کردن این طرح امتناع ورزید و یا بعد از امضا شرایط انرا دنبال نکنید، CAS حق دارد کودک را از منزل شما انتقال دهد.
بعد از اینکه طرح خدمت را امضا کردید، CAS معمولا مدتی با خانواده شما کار خواهد کرد تا مطمئن شود که کودک شما در امنیت بسر می برد و بخوبی از او مراقبت می شود، و شما از این طرح پیروی می کنید.
 
مرحله چهارم: انتقال کودک
اگر شما از انجام آنچه که CAS بشما گفته امتناع ورزید، و یا اگر CAS تشخیص دهد که کودک شما در معرض صدمه و خطر قرار دارد، ممکن است کودک شما را توقیف (apprehend) کرده ، یا از منزل شما انتقال دهد. ممکن است او را نزد یکی از افراد فامیل ، یا به یک سرپرست موقت یا خانه گروهی بسپارد.
 
بعضی از اذیت و آزارها نیز جرم محسوب می شوند. اکثر دفاتر CAS دارای خط مشی هایی هستند که می گوید هر زمانی که از اذیت و آزار جسمی و جنسی کودکی باخبر می شوند باید به پلیس گزارش دهند. پلیس در مورد اذیت و آزار تحقیق می کند و ممکن است اعلام اتهام جنایی کند. موضوع جنایی جدا از دادرسی حمایت از کودک مطرح خواهد شد. جرائم جنائی موضوع حمایت از کودک را برطرف نمی سازد.
 

توقیف نوزاد در زمان تولد


 اگر نگرانیهای قابل توجهی نسبت به امنیت کودک شما در بین باشد، CAS این قدرت را دارد که کودک شما را در زمان تولد از شما بگیرد. بعنوان مثال، اگر CAS بچه های قبلی شما را گرفته باشد، یا اگر شما مشکلی جدی در مورد مصرف مواد مخدر و الکلی داشته باشید یا بی خانمان و در محیطی ناامن و خطرناک زندگی کنید. اگر مادر نوجوان (تین ایجر) هستید و قبلا تحت توجه CAS بوده اید احتمالی زیادی دارد که CAS کودک شما را در زمان تولد از شما بگیرد.
مراجعه به دادگاه در مورد موضوع محافظت از کودک اقدامات قانونی محافظت از کودک بسیار پیچیده است و سریع پیش می رود. اگر فرزند شما منتقل شده باشد، CAS باید طی پنج روز این موضوع را به اطلاع قاضی برساند. اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داده است، بلافاصله از مشاور حقوقی کمک بگیرید.
اگر شما فرانکوفون (کسی که زبان مادریش فرانسه است) هستید دریافت مطالب به زبان فرانسه در روند دادگاه جزو حقوق شما میباشد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با حقوقتان با یا وکیل، دفاتر حقوقی محلتان و یا تلفن امداد، زنان 2433-336-877-1 و یا 1-866-860-7082 YTT تماس بگیرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دسترسی به خدمات به زبان فرانسوی به سایتهای اینترنتی به ادرسهای زیر میتوانید مراجعه کنید
 WWW.onefamilylaw.ca
undroitdefamille.ca
 

دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

آرشیو اخبار کانادا

اخبار برگزیده

نظرسنجی مهاجرت کانادا

زمان بررسی کدام برنامه مهاجرتی سریعتر است؟

  • برنامه های مهاجرتی کانادا
  • ویزای طلایی و اقامت پرتغال
  • شهروندی و پاسپورت دومینیکا
شرکت کنندگان : تن