مترو و اتوبوس مونترال - کارت OPUS

stm_montreal_canada_ganji

مترو و اتوبوس مونترال

سیستم حمل و نقل مونترال STM یکی از بهترین ها در بین شهر های کانادا می باشد، این سیستم شامل اتوبوس و مترو است که در تمام شهر پراکنده شده است و برخلاف تورنتو شما می توانید با خرید یک کارت ماهانه به مبلغ 82 دلار (افراد زیر 25 و بالای 65 سال 49دلار) به صورت نامحدود از مزایای این سیستم درون شهری بهره مند شوید. بیش از 186 خط روزانه  23 خط شبانه شهر را پوشش می دهند. تمامی خطوط دارای زمانبندی مناسب هستند و حداکثر طی 2 تا 5 دقیقه وارد ایستگاه می شوند. شما می توانید برنامه زمانبندی خطوط را در ایستگاه ها، یا مترو یا با نصب نرم افزار روی موبایل به رایگان داشته باشید.
 

انواع کارت OPUS

  • کارت مغناطیسی : که میتوانید آن را رجیستر کنید تا اگر کارت مفقود شد هزینه پرداختی شما بابت کارت از بین نرود. دانش آموزان نیز می توانند از این کارت با درج عکس خود استفاده کنند.
  • بلیط OPUS: بلیط یکبار مصرف کاغذی که از باجه دریافت می کنید.
  • کارت Occasional : کارت مغناطیسی که قابلیت شارژ ندارد و برای مدت مشخصی به کار می رود.

 

مترو مونترال

کارت OPUS یک کارت مغناطیسی قابل شارژ آبی رنگ است. خرید یک ساله کارت مترو و اتوبوس Opus  یک ماه تخفیف را شامل می شود. می توان این کارت را برای مدت زیر شارژ کرد:
1 trip   یک مسیر، نرخ این بلیط: 3.25$ (برای افراد زیر 17 و بالای 65 سال برابر 2.25$) (شامل یک بلیط از ابتدا تا انتهای سفر با مترو و اتوبوس با اعتبار 2 ساعت)
2 trip   دو مسیر، نرخ این بلیط: 6$ (برای افراد زیر 17 و بالای 65 سال برابر 4$) (شامل دو بلیط از ابتدا تا انتهای سفر با مترو و اتوبوس با اعتبار 2 ساعت)
trip 10    ده مسیر، نرخ این بلیط: 26.5$ (برای افراد زیر 17 و بالای 65 سال برابر 16$) (شامل 10 بلیط که در هر بار استفاده از دستگاه یک مسیر کسر می شود)
Unlimited evening    از 6 عصر تا 5 صبح، نرخ این بلیط: 5$
Unlimited weekend   از 6عصر جمعه تا 5 صبح دوشنبه، نرخ این بلیط 13$ .برای اتوبوس فرودگاه مونترال(shuttle 747) معتبر است.
1 day   برای مدت 24 ساعت از زمان استفاده و نه از زمان خرید معتبر است. نرخ این بلیط 10$.برای اتوبوس فرودگاه مونترال(shuttle 747) معتبر است.
3 day   برای مدت 72 ساعت از زمان استفاده و نه از زمان خرید معتبر است. نرخ این بلیط 18$.برای اتوبوس فرودگاه مونترال(shuttle 747) معتبر است.
Weekly pass   برای مدت یک هفته از دوشنبه ساعت 5صبح الی 12شب در یکشنبه معتبر است. نرخ این بلیط 25.5$   (برای افراد زیر 17 و بالای 65 سال برابر 15.5$).برای اتوبوس فرودگاه مونترال(shuttle 747) معتبر است.
Monthly pass   برای مدت یک ماه از ابتدای ماه تا آخرین روز ماه معتبر است. نرخ این بلیط 82$  (برای افراد زیر 25 و بالای 65 سال برابر 49.25$).برای اتوبوس فرودگاه مونترال(shuttle 747) معتبر است.
month pass   4 برای مدت 4 ماه پشت سر هم، از ابتدای ماه تا آخرین روز ماه معتبر است. (نرخ این بلیط برای افراد زیر 25 و بالای 65 سال برابر 189$).برای اتوبوس فرودگاه مونترال(shuttle 747) معتبر است.
Group   برای یک مسیر در یک زمان واحد، شامل یک فرد بزرگسال و 10 کودک 6تا13 سال با اعتبار 2 ساعت می باشد. نرخ این بلیط برابر 16$ .
747 Aéroport Montréal-Trudeauبرای استفاده از اتوبوس ویژه فرودگاه به نام 747 که طی 24 ساعت اعتبار دارد، می باشد.کودکان زیر 5 سال رایگان است. دارندگان بلیط های Monthly or weekly regular or reduced  passes, 1-day and 3-day passes, Unlimited Weekend, 4-Month pass and Monthly بدون پرداخت هزینه ای از این اتوبوس می توانند استفاده کنند.

 

بلیط اتوبوس مونترال

بعد از خرید این بلیط ها می توانید رقم آن را از مالیات فدرال خود کسر کنید. با ارائه این برگه های پرداخت بلیط اتوبوس مونترال می توانید هنگام پر کردن فرم های federal income tax از حسابدارتان بخواهید که این هزینه را برای شما محاسبه کند. لازم به ضمیمه کردن این قبض ها به فرم مالیاتی نیست ولی باید در هنگام درخواست اداره مالیات برگه های رسید را نشان دهید.
 
کارت اوپوس OPUS را می توانید از باجه های خودپرداز ATM مانند در ایستگاه های مترو یا متصدی آن دریافت و شارژ کنید بابت کارت خام هم باید 6 دلار به علاوه هزینه یک مسیر 3.25 دلار در ابتدا پرداخت کنید تا به مدت 4 سال بتوانید آن را مدام شارژ کنید.
در هنگام استفاده از دستگاه ها برای ورود به مترو یا اتوبوس مورد نیاز تان می باشد و بعد از نزدیک کردن کارت به صفحه مغناطیسی دستگاه سه نوع رنگ و مجوز عبور به شما داده می شود:
.1رنگ سبز: کارت شما برای استفاده از مترو و اتوبوس اعتبار دارد و می توانید عبور کنید.
.2 رنگ نارنجی: کارت شما برای استفاده از مترو و اتوبوس اعتبار دارد و می توانید عبور کنید، اما این رنگ نشان می دهد که شما از تخفیف زیر 25 سال یا بالای 65 سال استفاده کرده اید.
.3 رنگ قرمز: کارت شما اعتبار ندارد و باید شارژ کنید.

دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام روش با سن بالای 40 شانس اقامت بیشتری دارد؟

  • اکسپرس اینتری فدرال و استانی کانادا
  • استارتاپ ویزای کانادا با آیلتس5
  • ورک پرمیت با ویزای توریستی ایرانیان
شرکت کنندگان : تن