برنامه نیروی کار متخصص کبک Quebec Skilled Worker

مسیر نما :

1-7 سوالات متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص کبک  Quebec Skilled Worker 

1-7-1 برنامه نیروی کار متخصص کبک چیست؟

برنامه نیروی کار متخصص کبک مختص به متقاضیانی است که تمایل زندگی در استان کبک دارند. اداره مهاجرت کبک متقاضیان را از طریق سیستم آنلاین Mon Projet Québec انتخاب می کند. تنها متقاضیانی که از طریق سیستم آریما Arrima portal دعوتنامه دریافت کرده اند می توانند پرونده خود را از طریق سیستم آنلاین Mon Projet Québec ارائه نمایند. متقاضیانی که قبول می شوند گواهی قبولی استان کبک CAQ دریافت می کنند و می توانند با در دست داشتن این گواهی برای دریافت اقامت دایم کانادا به اداره مهاجرت فدرال مراجعه کنند. برنامه کبک شامل دو برنامه معروف سرمایه گذاری کبک و نیروی متخصص کبک است که بلافاصله به متقاضی اقامت دائم را اعطا می کند.
 

1-7-2 سیستم آریما Arrima چیست؟ 

سیستم آریما Arrima portal برای متقاضیان نیروی کار متخصص کبک طراحی شده است. یک فضای مجازی برای حضور تمامی متقاضیان مهاجرت به کبک و انتخاب دولت از بین افراد دارای بالاترین امتیاز در این فضای مجازی که اصطلاحا به آن استخرمتقاضیان نیز گفته میشود.
 

1-7-3 اعلام علاقمندی EOI چیست؟

در سیستم مهاجرتی استان کبک متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص این استان در مرحله اول باید فرم اعلام علاقمندی EOI خود را در سیستم آریما تکمیل نمایند. متقاضیان در این فرم اطلاعات شخصی، سابقه کاری، تحصیلات، مهارت زبانی و اطلاعات تکمیلی خود را پر می نمایند. اداره مهاجرت به صورت دوره ای متقاضیان واجد شرایط که مورد نیاز بازار کار استان کبک هستند از میان متقاضیانی که فرم اعلام علاقمندی EOI خود را در سیستم آریما پر کرده اند انتخاب می نمایند. داشتن پیشنهاد کاری معتبر یکی از شرایط انتخاب متقاضیان می تواند باشد اما الزامی نیست.
 

1-7-4 سیستم آنلاین Mon Projet Québec چیست؟ 

سیستم Mon Projet Québec سیستمی آنلاین برای متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص کبک است. متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص کبک ابتدا باید پروفایلی در این سیستم بسازند. این برنامه از سال 2018 به نام آریما Arrima شناخته می شود.

فرم ارزیابی مهاجرت کانادا موسسه گنجی

1-7-5 گواهی گزینش کبک CSQ چیست؟

گواهی گزینش کبک CSQ سی اس کیو مخفف گواهی پذیرش کبکی Quebec Selection Certificate مدرکی است که اداره مهاجرت کبک برای متقاضیانی که از طریق برنامه های مهاجرتی این استان انتخاب شده اند صادر می کند. و مزایای زیادی در استان کبک بر فرد متقاضی و خانواده اش دارد. 
 

1-7-6 ارسال پرونده های نیروی کار متخصص کبک چگونه است؟

برنامه نیروی کار متخصص کبک پرونده های ارائه شده از طریق سیستم آنلاین Mon projet Québec را قبول می کند. لازم به ذکر است متقاضیانی که با ویزای موقت در حال زندگی در کبک هستند و یا پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای در استان کبک دارند می توانند هر زمانی بخواهند از طریق سیستم آنلاین Mon projet Québec پرونده خود را ارائه نمایند.
 

1-7-7 آیا متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص کبک می توانند بدون استفاده از سیستم آنلاین Mon projet Québec پرونده خود را ارئه نمایند؟

خیر، تمامی متقاضیان مهاجرت به استان کبک از طریق برنامه نیروی کار متخصص کبک می بایست پروفایلی در سیستم آنلاین آریما درست کنند. در حال حاضر این تنها راه برای ارائه پرونده است.
 

1-7-8 دریافت مدرک CSQ چه مدت طول می کشد؟

مدت زمان بررسی پرونده متقاضیان بر اساس کشور محل زندگیشان متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است مدت زمان بررسی مرحله فدرال متقاضیان شامل این قسمت نیست. 
 

1-7-9 شرایط برنامه نیروی کار متخصص کبک چیست؟

برنامه نیروی کار متخصص کبک بر اساس سیستم امتیاز بندی است و متقاضیان می بایست حداقل امتیاز را دارا باشند. این حداقل امتیاز بر اساس وضعیت خانوادگی متقاضیان تعیین می شود یعنی متقاضیان مجرد می بایست حداقل 50 امتیاز و متقاضیان متاهل حداقل 59 امتیاز داشته باشند. این امتیازات بر اساس عواملی نظیر سن، تحصیلات، سابقه کار، مدرک زبان، وضعیت خانوادگی و غیره داده می شوند. داشتن مدرک زبان فرانسه با نمره بی 2 در حداقل دو اسکیل باعث شرایط مساعد در قبولی متقاضی مهاجرت به کبک خواهد بود. البته فراد متقاضی برنامه سرمایه گذاری کبک نیازی به ارائه مدرک زبا ن فرانسه ندارد.
 

1-7-10 چه کسانی می توانند متقاضی اصلی را در پرونده همراهی کنند؟

همسر و فرزندان زیر 22 سال می توانند متقاضی در پرونده همراهی کنند.
 

1-7-11 هزینه های دولتی نیروی کار متخصص کبک چقدر است؟

متقاضی 798 دلار کانادا، همسر و فرزندان زیر 22 سال هر یک 171 دلار کانادا
 

1-7-12 اگر متقاضی توانایی صحبت به زبان فرانسوی نداشته باشد آیا باز هم می تواند واجد شرایط دریافت CSQ را باشد؟

بله ممکن است زیرا انتخاب متقاضیان بر اساس سیستم امتیازبندی است. چنانچه متقاضی ای حداقل امتیاز مورد نیاز را حتی بدون توانایی در صحبت کردن به زبان فرانسه داشته باشد ممکن است CSQ دریافت کند. اما تجربه نشان داده که افراد دارای جاب آفر و دارندگان مدرک زبان فرانسه تعداد قبولی بسیار بالاتری را داشته اند.
 

1-7-13 آیا متقاضیان نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی دارند؟

بله ممکن است زیرا انتخاب متقاضیان بر اساس سیستم امتیازبندی است. ما استثنا ها مربوط به شرایط هر فرد متفاوت است.
 

1-7-14 اگر مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه ارائه شده توسط متقاضی منقضی شود متقاضی امتیاز از دست می دهد؟

خیر، تا زمانی که مدرک زبان ارائه شده توسط متقاضی در زمان ارائه پرونده معتبر باشد مشکلی ایجاد نمی شود و تمام تاریخ ها در طول مدت بررسی پرونده بسته می شوند.
 

1-7-15 اگر سن متقاضی در حین بررسی پرونده افزایش پیدا کند متقاضی امتیاز از دست می دهد؟

خیر سن متقاضی و همراهانش در تاریخ ارائه پرونده بسته می شود و در طول مدت بررسی پرونده سن متقاضی و همراهانش ثابت در نظر گرفته می شود.
 

1-7-16 اگر متقاضی در حین بررسی پرونده مهارت جدیدی کسب نماید آیا می تواند برای آن امتیاز کسب کند؟

بله، هر تغییری که پرونده متقاضی را تحت تاثیر قرار دهد باید ظرف مدت 30 روز به اطلاع اداره مهاجرت کبک برسد. این تغییرات شامل اضافه شدن فردی به اعضای خانواده و تولد، تغییر در آدرس محل سکونت، تحصیلات، سابقه کاری و غیره می باشد. این تغییرات ممکن است در امتیازات متقاضی تغییر ایجاد کند گرچه حتی اگر این تغییرات در امتیازات متقاضی تغییر ایجاد نکند باز هم باید اعلام شوند.
 

1-7-17 اگر متقاضی در حین بررسی پرونده به کشور دیگری نقل مکان کند چه اتفاقی می افتد؟

هر تغییر در آدرسی باید به اطلاع اداره مهاجرت کبک برسد. اگر متقاضی به کشوری که زمان بررسی کمتری دارد نقل مکان کند می تواند درخواست تغییر روند پروند خود را بدهد.
 

1-7-18 چه مدارکی باید در پرونده متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص کبک ارائه شود؟

در ابتدای ثبت نام در سیستم آنلاین Mon projet Québec هیچ مدرکی مورد نیاز نیست. البته مدارک شناسایی، تحصیلی، سابقه کاری و اطلاعات اعضای خانواده در هنگام ثبت نام اولیه مورد نیاز است. بسته به اطلاعات ارائه شده توسط متقاضی در هنگام ثبت نام در سیستم آنلاین Mon projet Québec، چک لیستی شخصی به متقاضی ارائه خواهد شد. وقتی اداره مهاجرت کبک آماده بررسی پرونده متقاضی باشد چک لیستی شخصی از مدارک مورد نیاز به پروفایل آریما Arrima متقاضی ارسال می شود. 
 

1-7-19 آیا ارزشیابی مدرک تحصیلی برای متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص کبک نیاز است؟

خیر، درحالی که برنامه های دیگر مهاجرتی کانادا ارزشیابی تحصیلی مانند WES برای معادلسازی تحصیلات متقاضیان را نیاز دارند، اداره مهاجرت کبک این مدرک را قبول ندارد و از کپی برابر اصل مدرک تحصیلی و ریزنمرات متقاضیان برای اثبات تحصیلات آن ها استفاده می نماید. اما لیست مدارک متفاوت دارد.
 

1-7-20 آیا همسر متقاضی حتما باید در پرونده همراهش باشد؟

خیر، متقاضیان متاهل می توانند پرونده خود را به عنوان یک فرد مجرد ارسال نمایند. بنابراین همسر او در پرونده به عنوان همراه محسوب نمی شود. البته اگر متقاضی بخواهد فرزندان خود را در پرونده همراه داشته باشد باید رضایتنامه محضری از همسر خود ارائه نماید. 
 

1-7-21 اگر متقاضی تمایل به زندگی در استان دیگری غیر از کبک داشته باشد آیا می تواند برای برنامه نیروی کار متخصص کبک اقدام نماید؟

برنامه نیروی کار متخصص کبک مختص متقاضیانی است که بخواهند در استان کبک زندگی کنند. ممکن است پرونده متقاضی توسط اداره مهاجرت کبک و یا اداره مهاجرت فدرال به این دلیل که متقاضی نمی خواهد در استان کبک زندگی کند رد شود. اگر متقاضی از طریق این برنامه اقامت بگیرد می بایست در هنگام ورود به کانادا به استان کبک وارد شود. گرچه متقاضیانی که از طریق برنامه نیروی کار متخصص کبک اقامت کانادا را دریافت می کنند مانند دیگر شهروندان و مقیمان کانادایی در دیگر استان ها هستند و می توانند آزادانه در سراسر کشور کانادا زندگی کنند. دفتر موسسه گنجی در مونترال کبک واقع شده است و خدمات قبل و بعد از ورود متناسب را به مهاجران تازه وارد ارائه می دهد.
 

1-7-22 آیا ممکن است پرونده متقاضیان در مرحله فدرال حتی با داشتن مدرک CSQ رد شود؟

بله، ممکن است پرونده متقاضیان در مرحله فدرال به دلایل مختلفی رد شود. از این دلایل می توان به سوء پیشینه و یا مشکل پزشکی متقاضی و یا همراهان ایشان اشاره کرد. البته اگر افسر اداره مهاجرت فدرال متوجه شود که اطلاعات ارائه شده در پرونده متقاضی دروغ بوده است و یا متقاضی تمایل به زندگی در استان کبک را ندارد پرونده ایشان را رد کند. 
 

1-7-23 آیا متقاضیانی که واجد شرایط برنامه نیروی کار متخصص کبک بوده اند و مدرک CSQ از این استان دریافت کرده اند باید واجد شرایط برنامه نیروی کار متخصص فدرال نیز باشند؟

خیر، باید خاطر نشان کرد شرایط برنامه نیروی کار متخصص کبک با فدرال فرق می کند. متقاضیانی که از استان کبک CSQ دریافت می کنند قبل از دریافت اقامت دایم کانادا باید پرونده خود را برای چک کردن مسائل امنیتی و پزشکی به دولت فدرال ارائه کنند ولی شرایط متقاضی دوباره در مرحله فدرال بررسی نخواهد شد زیرا استان کبک یک بار این کار را انجام داده و متقاضی و همراهانش را برای مهاجرت به کبک واجد شرایط دانسته است.
 

1-7-24 آیا متقاضیان برنامه نیروی کار متخصص کبک ابتدا باید در استخر اکسپرس اینتری باشند؟

خیر، بررسی متقاضیان مهاجرت به کبک خارج از سیستم اکسپرس اینتری فدرال است. 
 

1-7-25 چرا مهاجرت به کبک با مهاجرت به بقیه استان های کانادا متفاوت است؟

استان کبک مسئول مهاجرت متقاضیان برای زندگی در این استان است. برای مهاجرت به کبک متقاضیان ابتدا باید CSQ دریافت کنند و باید خاطر نشان کرد که مدرک CSQ به منزله اقامت دایم کانادا نیست. وقتی پرونده متقاضیان به اداره مهاجرت کبک ارسال می شود واجد شرایط بودن پرونده بررسی خواهد شد و بعد از آن CSQ دریافت خواهد کرد. سپس متقاضیان برای چک های امنیتی و پزشکی به مرحله فدرال می روند و بعد از آن اقامت دایم دریافت می کنند.
 

1-7-26 چرا شرایط برنامه نیروی کار متخصص کبک با فدرال فرق میکند؟

کبک استانی فرهنگی و متمایز است و تنها استان غالبا فرانسوی زبان در کانادا هستند. انتخاب یک متقاضی توسط استان کبک بستگی به قابلیت های فرد برای زندگی و کار در این استان و تطابق پذیری با شرایط این استان دارد. استان کبک از سال 1991 و بعد از امضا قرارداد کبک-کانادا حق تعیین شرایط مهاجرتی استان خود را دارد. انتخاب متقاضیان طبق شرایط خود استان بخش مهمی از هویت این استان است.

 
دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

آرشیو اخبار کانادا

اخبار برگزیده

نظرسنجی مهاجرت کانادا

زمان بررسی کدام برنامه مهاجرتی سریعتر است؟

  • برنامه های مهاجرتی کانادا
  • ویزای طلایی و اقامت پرتغال
  • شهروندی و پاسپورت دومینیکا
شرکت کنندگان : تن