کارآفرینی و سرمایه گذاری کانادا

پاسخ سوالات مهاجرت بخش 8

سئوالا های متداول در مورد برنامه سرمایه گذاری کانادا
1-1-8 برنامه ویزای تجاری و سرمایه گذاری کانادا چیست؟

کسب اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری با دارا بودن سابقه مدیریت ارشد یا صاحب بیزینس مانند پروانه کسب، بودن بعلاوه دارا بودن دارایی خالص که میتواند به صورت ملک یا پول باشد، امکانپذیر است. این بخش از برنامه های مهاجرتی کانادا شامل سه زیر مجموعه می باشد:

- برنامه سرمایه گذاری کانادا Immigrant Investor

- برنامه کارآفرینی کانادا Entrepreneurs

- برنامه خوداشتغالی صاحبان کسب و کار Self-Employed Persons

 

8-1-2 چه مدارکی را من برای برنامه های سرمایه گذاری و تجاری کانادا باید ارائه بدهم؟

علاوه بر فرم های اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، شما می بایست مدارک هویتی خود مانند شناسنامه، کارت ملی، سند ازدواج یا طلاق و پاسپورت را به وکیل ارائه دهید. همچنین مدارکی که وجود بیزینس فعال و یا سابقه مدیریت شما را به اثبات می رساند بعلاوه مدارک اسناد ملکی و خرید انها را باید ترجمه شده به یکی از زبانهای رسمی کانادا شامل انگلیسی و فرانسه ارائه دهید. البته هر استانی برای هر برنامه ای نوع خاصی از مدارک و تاییدیه ترجمه انها را نیاز دارد مثلا برنامه سرمایه گذاری کبک نیاز مند برابر اصل کردن مدارک را دارد.

فرم ارزیابی مهاجرت کانادا موسسه گنجی

8-1-3 آیا در برنامه های سرمایه گذاری و تجاری و کارآفرینی کانادا، من و خانواده ام می بایست در یک استان مشخص زندگی کنیم؟

در برنامه سرمایه گذاری کبک بعد از دریافت کارت اقامت دائم کانادا به نام کارت پی آر، شما و خانواده تان میتوانید برای کار، تحصیل و راه اندازی بیزنس خود در هر استانی از کانادا زندگی کنید و این به فرم های اولیه اداره مهاجرت مبنی بر سکونت در یک جای مشخص محدود نخواهد شد.اما در برنامه های کارآفرینی مانند بریتیش کلمبیا یا منیتوبا که در ابتدا کارت اقامت به شما نمی دهند و با ویزای کار وارد می شوید شما می بایست در مدیریت کاری که طبق بیزینس پلن ارائه می دهید روزانه حضور مستمر داشته باشید تا به اقامت برسید.
 

8-1-4 من چگونه میتوانم واجد شرایط برنامه سرمایه گذاری کبک یا فدرال باشم؟

الف) برنامه سرمایه گذاری کبک:

برای برنامه سرمایه گذاری کبک 2020 کانادا شما باید موارد زیر را داشته باشید:
- دارایی خالص ملک یا پول نقد برابر 2 میلیون دلار کانادا طبق نرخ دولتی که بصورت قانونی کسب شده باشد
- توانایی سپرده گذاری مبلغ 1.2 میلیون دلار کانادا برای 5 سال یا پرداخت سود آن برابر 350 هزار دلار کانادا بعد از قبولی در مصاحبه در شهر مونترال کانادا
- دارا بودن سابقه مدیریت یک بیزینس در بخش بازرگانی، صنعتی، کشاورزی و حقوقی یا دولتی به مدت 2 سال طی 5 سال گذشته 
- پرداخت مالیات
- دارا بودن کارمند
مشاغل زیر جزو مواردی است که شانس قبولی بالاتری را دارند:
 
-مالک شرکت ثبت شده در ایران ،ترکیه، دبی و ...
-پزشک، داروساز، جراح   دارای مطب یا مدیر و سهامدار بیمارستان
-کاسب دارای پروانه کسب معتبر  از اتحادیه یا صنف مربوطه
-سهامدار یا عضو هیات مدیره  شرکت تولیدی، خدماتی، پیمانکاری، واردات-صادرات و ...
-مالک  هتل، مجموعه ورزشی، آژانس مسافرتی
-مدیر ارشد  شرکت دولتی یا خصوصی
-وکیل دادگستری  دارای دفتر وکالت
- تولیدکننده دارای مجوز صنایع
-کشاورز یا مزرعه دار
 

ب) برنامه فدرال کانادا: *لازم به توضیح است که این برنامه درحال حاضر بسته است*

دولت کانادا برنامه ای را در ابتدای ژانویه 2015 برابر بهمن ماه 93 اعلام کرد در این برنامه دولت فدرال کانادا به 50 سرمایه گذار با بنیه مالی بالا، اقامت دائم کانادا را در سال 2015 ارائه می داد. در این برنامه تمامی افراد خانواده زیر 19 سال و همسر، مقیم دائم کانادا می شدند.
 متقاضیان برنامه اقامت سرمایه گذاری فدرال کانادا باید شرایط زیر را داشته باشند:
-          دارا بودن دارایی معادل 10میلیون دلار کانادا که به صورت قانونی و طی فعالیت تجاری کسب شده باشد و توسط کارشناس رسمی ارزیابی شود. بعد از قبولی متقاضی باید دارایی خود را کارشناسی و ارائه کند.
-          مبلغ 2میلیون دلار کانادا در یک برنامه سرمایه گذاری (بدون گارانتی) برای مدت 15 سال سرمایه گذاری کند. این مبلغ در یکی از کسب و کارهای کانادایی با پایه نوآورانه و سود ده سرمایه گذاری خواهد شد.
-          دارا بودن دانش زبان انگلیسی یا فرانسه.
-          انجام ارزیابی مدرک تحصیلی دانشگاهی خود توسط یکی از موسسات کانادایی.
 

8-1-5 چگونه میتوانم ثابت کنم که دارایی من بصورت قانونی کسب شده است؟

شما باید مدارک مستندی نشان دهید که منبع دارایی شما را نشان دهد و توسط یک بخش دولتی تایید شده و مالیات درامد مبتنی بر خرید آن دارایی پرداخت شده است. مدارک خرید مانند مبایع نامه و کارشناسی رسمی آن دارایی مورد نیاز است. مثلا باید ملک یا آپارتمان یا زمینی را با سند به کارشناس رسمی معتمد سفارت کانادا ارائه کنید تا کارشناس رسمی بتواند آن را ارزیابی کند. سازمان مهاجرتی گنجی دارای کارشناس ملک معتمد سفارت کانادا می باشد. ارائه تراز مالی قانونی توسط حسابرس خبره نیز برای بعضی از بیزینس ها لازم است. اگر بخشی از دارایی شما شامل هدیه یا ارث است باید مدارک آن را نیز ارائه دهید تا مورد قبول قرار گیرد.
 

8-1-6 من به عنوان مهاجر سرمایه گذار در کانادا، آیا میتوانم برای خود شغلی را شروع کنم یا از خدمات رفاهی دولت کانادا استفاده نمایم؟

به بعد از ورود شما و دریافت کارت اقامت و شماره ملی سین نامبر کانادا میتوانید برای خود هر کاری را شروع یا در هر نقطه ای زندگی کنید همچنین می توانید از خدمات رایگان دولت کانادا مانند تحصیل یا کارت بیمه درمان رایگان کانادا استفاده کنید. حضور در استان کبک کانادا شامل دریافت کمک هزینه تحصیل برای شما و فرزندانتان خواهد بود.
 

8-1-7 چه زمانی باید مبلغ سرمایه گذاری خود را پرداخت نمایم؟

فقط بعد از زمانی که پرونده شما قبول شد و نامه قبولی را دریافت نمودید. جزئیات نحوه پرداخت و شرایط به شما ارائه خواهد شد. 
 

8-1-8 آیا مبلغ سرمایه گذاری من اگر پرونده ام ریجکت شود بازپرداخت می گردد؟

در برنامه کبک شما بعد از قبولی فقط ملزم به پرداخت مبلغ سرمایه گذاری خود خواهید بود.
 

قیمت ارز

8-1-9  آیا کانادا بهتر از استرالیا برای کسب اقامت سرمایه گذاری است؟

پاسخ: بله، در زیر دلایل آن را توضیح می دهیم؛
- موقعیت جغرافیایی کانادا و همجواری با بزرگترین اقتصاد جهان(آمریکا) و فاصله کمتر با اروپا نسبت به استرالیا مزایای خوبی را برای تجار و بازرگانان مقیم کانادا دارد.
- فرهنگ مردم کانادا متشکل از ملیت های مختلف است و ورود یک فرد جدید بسیار راحت تر خواهد بود در استرالیا این مورد کمتر دیده می شود.
- از نظر اقتصادی کانادا دارای رتبه بهتری نسبت به استرالیا در مورد سیستم بانکی و اقتصادی است.
- دولت کانادا برای این برنامه از شما فقط تقاضای ارزیابی 2میلیون دلار کانادا را دارد و نیازی به انتقال این دارایی به کانادا را ندارید، در حالیکه در استرالیا  شما باید 2.25میلیون دلار کانادا را ارزیابی کنید و حتما 1.5 میلیون دلار از این رقم را با خود به استرالیا ببرید.
- دولت استرالیا برای افراد بالاتر از 45 سال جهت این برنامه مزایایی را در نظر نمیگیرد و تمایل به جذب افراد زیر 45 سال دارد، در حالیکه در کانادا چنین امری منسوخ است.
- در برنامه استرالیا شما باید مدرک زبان ارائه دهید که در برنامه سرمایه گذاری کبک کانادا چنین چیزی وجود ندارد.
- برنامه سرمایه گذاری استرالیا نیاز به مدارک فراوانی دارد که بسیار پیچیده است.
- آب و هوای کانادا در زمستان به نسبت استرالیا سرد تر است، اما در شهرهایی مانند ونکوور این وضع وجود ندارد. همچنین آب و هوای استرالیا در تابستان از حد نرم طبیعی بسیار گرم تر است که مشکلات تنفسی را ایجاد می کند! همچنین به دلیل گرما آتش سوزی جنگل ها و سیل در استرالیا بیشتر است. در قبال آن کانادا دارای بزرگترین ذخایر انرژی در جهان است که به نسبت استرالیا ارزانتر است.
- بیمه سلامت و امکان تحصیل رایگان نیز از مزایای کانادا به شمار می آید.
 

8-1-10 چه محدودیت هایی من و خانواده ام بعد از ورود به کانادا داریم؟

پاسخ: شما هیچ گونه محدودیتی برای انتخاب محل زندگی در کانادا ندارید. شما و همسر و فرزندانتان به راحتی می توانید همانند یک کانادایی مشغول به کار شوید شغلی برای خود شروع کنید و یا ملکی را به نام خودتان بخرید. همچنین می توانید از خدمات تحصیل و بیمه رایگان بهره مند شوید.
بعد از 3 سال حضور دائم در کانادا نیز ما برای دریافت پاسپورت کانادایی شما اقدام می کنیم.
 

8-1-11 آیا می توانم این مبلغ را قرض کنم تا به حدنصاب 1.6 میلیون دلار برسد؟

خیر، تمام پولهایی که شما قرض می کنید جزو دارایی شما محاسبه نخواهد شد. ولی اگر پول یا ملکی به شما ارث رسیده باشد یا توسط والدین شما یا همسرتان به شما هدیه شود می تواند با رعایت نکات لازمه، جزو دارایی تان قرار گیرد.
 

8-1-12 برای واجد شرایط شدن در این برنامه باید دارایی من برابر 2میلیون دلار کانادا باشد، آیا باید تمام این دارایی را در ابتدا به صورت پول نقد دربیاورم و به کانادا ببرم؟

خیر، شما هیچ نیازی به نقد کردن کل دارایی ملکی خود ندارید. فقط این مبلغ توسط کارشناس رسمی مورد تایید سفارت ارزیابی می گردد که آیا این مبلغ جزو دارایی شما و همسرتان هست یا خیر.