کرونا کانادا

بدون واکسن نمی توانید سوار هواپیما در کانادا شوید

هر کسی که از سیستم حمل و نقل تحت نظارت دولت کانادا استفاده می کند باید ثابت کند که به صورت کامل واکسینه شده است. لذا از تاریخ 9/9/1400 همه مسافران 12 سال و بالاتر در کانادا باید به صورت کامل واکسینه شوند. 
قوانین جدید برای بخش حمل و نقل عمومی که تحت نظارت دولت فدرال است اجرا می شود. این قانون برای همه فرودگاههای کانادا و کشتی های مسافربری در سفرهای 24 ساعته یا بیشتر مثل کشتی های کروز و همه قطارهای VIA Rail and Rocky Mountaineer اجرا می شود. این قانون برای حمل و نقل جاده ای مثل اتوبوس نیست. 
کانادا این قانون را ماه گذشته اعلام کرد و در تاریخ 8/8/1400 آن را معرفی کرد. در آن زمان مسافران به جای اثبات واکسیناسیون می توانستند آزمایش منفی کرونا را ارائه دهند، اما الان امکان این کار وجود ندارد. 
در حال حاضر فقط تعداد کمی از مسافران واجد شرایط معافیت ها هستند مثلا افرادی که به دلایل پزشکی نمی توانند واکسینه شوند. 
چگونه نشان دهیم که واکسن در کانادا زده ایم

برای اثبات انجام واکسیناسیون کامل در کانادا و استفاده از رستوران ها، کافی شاپ ها، سفر شدن به هواپیما و قطار و ... باید برگه دو دوز واکسن خود را داشته باشید. سپس در اپلیکیشن (که هر استان در کانادا اپلیکیشن مخصوص خود را دارد) اطلاعات ان را وارد کنید. 
در استان کبک شما بعد از انجام واکسیناسیون یک ایمیل حاوی بارکد دریافت می کنید که با اسکن آن در اپلیکیشن VaxiCode می توانید کد سبز رنگ تایید را دریافت کنید.
 

پاسپورت واکسن کرونا کانادا

1- اتباع خارجی تا تاریخ 9/12/1400 می توانند بدون اینکه به صورت کامل واکسینه شوند از طریق هوایی کانادا را ترک کنند. مسافرانی که می خواهند از این قانون استفاده کنند باید قبل از سوار شدن به هواپیما، آزمایش منفی کرونا را نشان دهند. فقط مسافرانی که قبل از 8/8/1400 وارد کانادا شده باشند می توانند از این قانون استفاده کنند. 
2- از تاریخ 9/9/1400 مسافرانی که کاملا واکسینه شده اند می توانند وارد کانادا شوند و اگر از کانادا خارج شوند و در مدت  ساعت72 بازگردند نیازی به آزمایش کرونا ندارند. 
این معافیت برای شهروندان کانادایی، مقیم دائم که کاملا واکسینه شده اند و از طریق زمینی یا هوایی کانادا را ترک کرده اند و دوباره به کانادا بازمی گردند، اعمال می شود. این افراد باید مدرک واکسیناسیون را ارائه دهند. کودکان زیر 12 سال و افرادی که به دلایل پزشکی واکسینه نشده اند هم می توانند از این قانون استفاده کنند. 
مسافرانی که برای مدت بیشتر از 72 ساعت به خارج از کشور می روند به آزمایش کرونا نیاز دارند. کانادا آزمایش های آنتی ژن که تست سریع نامیده می شود را قبول نمی کند. 
از ماه فوریه کانادا از همه مسافران ورودی بین المللی بالای پنج سال می خواهد بدون توجه به اینکه واکسینه شده باشند یا نه، آزمایش کرونا را انجام دهند. 
در تاریخ 9/9/1400 و از زمانی که کانادا با تایید سه واکسن دیگر را به لیست مسافرانی که در برابر کرونا به صورت کامل واکسینه شده اند اضافه کرد،  واکسن های زیر در کانادا تایید می شوند:

_ Sinopharm
_Sinovac 
_ COVAXIN
_ Pfizer-BioNTech
_ Moderna
_ AstraZeneca
_ Janssen/Johnson & Johnson

برای اینکه یک مسافر کامل واکسینه شده باشد باید دوز کامل واکسن را حداقل 14 روز قبل از سفر دریافت کرده باشد. افرادی که مدرک واکسیناسیون آنها به زبان انگلیسی یا فرانسه نیست باید ترجمه تایید شده مدرک خود را ارائه دهند. مسافران باید قبل از ورود به کانادا یک برنامه آنلاین رایگان به نام ArriveCAN که شامل مدرکی برای ایمن سازی و یک برنامه قرنطینه باشد را داشته باشند.  

 

واکسن های مورد تایید کانادا

نوع واکسن مواد تشکیل دهنده نتیجه بررسی
AstraZeneca Canada Inc Adenovirus vaccine vector مجوز دارد*
Eli Lilly Canada Inc     Bamlanivimab مجوز دارد*
Gilead Sciences Canada Inc Remdesivir مجوز دارد*
Janssen Inc    Ad26.COV2.S مجوز دارد*
Moderna Therapeutics Inc mRNA-1273SARS-CoV-2 مجوز دارد*
Pfizer Canada ULC/BioNTech SE          Tozinameran (mRNA vaccine, BNT162b2) مجوز دارد*
Verity Pharmaceuticals Inc/Serum Institute of India (in partnership with AstraZeneca Canada Inc) Adenovirus vaccine vector
(ChAdOx1-S
مجوز دارد*
Pfizer Canada ULC/BioNTech SE          Tozinameran (mRNA vaccine, BNT162b2)     مجوز برای کودکان12-15 سال دارد
CytoDyn, Inc.  Leronlimab     در حال بررسی
Dr Reddys Laboratories Ltd   Favipiravir در حال بررسی
Eli Lilly Canada Inc     Bamlanivimab and etesevimab در حال بررسی
GlaxoSmithKline Inc Sotrovimab در حال بررسی
Hoffmann-La Roche Limited   Casirivimab and imdevimab   در حال بررسی
Novavax Inc.   NVX-CoV2373 در حال بررسی
Pendopharm Division of Pharmascience Inc     ColchicineFootnote در حال بررسی
* دارای شرایط و جزئیات می باشد.

تغییر نام واکسن ها در کانادا

سازمان بهداشت کانادا با تغییر نام تجاری واکسن های کرونا موافقت کرد و تاکید کرد که این فقط یک تغییر نام است و محتویان واکسن هیچ تغییری نکرده است
نام فایزر به کومیرناتی Comirnaty
نام مدرنا به اسپایک وکس Spike Vax
نام آسترازنکا به وکسزوریا Vaxzervria


چه کسانی از محدودیت های سفر معاف هستند؟

فقط افراد خاصی از محدودیت های سفر معاف هستند و می توانند وارد کانادا شوند. این افراد شامل شهروندان کانادایی، افراد دارای اقامت دائم و اعضای خانواده آنها هستند. 
بعضی از کارگران موقت خارجی و دانشجویان بین المللی که در موسساتی که برنامه مقابله با کرونا را دارند تحصیل می کنند، هم از محدودیت ها معاف هستند.
افرادی که دیگران ار آنها حمایت می کنند و یا افرادی که به دلایل دلسوزانه به کانادا می آیند از محدودیت ها معاف هستند. برای اطلاع از لیست کامل افرادی که از محدودیت ها معاف هستند به وبسایت دولت مراجعه کنید.
افرادی که به دلایل دلسوزانه به کانادا می آیند:

  •  حضور در کنار عزیران در آخرین لحظات زندگی آنها، یا مراقبت از شخصی که بیمار است.
  •  انجام کارهای پزشکی شخصی که به آن نیاز دارد.
  •  برای شرکت در مراسم خاکسپاری


مسافران قبل از پایان قرنطینه 14 روزه برای اتمام مراحل قرنطینه باید یک فرمی را پر کنند.
توجه داشته باشید ماموران مرزی کانادا آخرین تصمیم را در مورد ورود مسافران به کانادا می گیرند.
لطفا برای اطلاعات بیشتر در مورد دانستنی درمورد کانادا و یا اخذ ویزای توریستی با موسسه مهاجرتی گنجی در ارتباط باشید