آداب زندگی در کبک

Coutumes de la vie quotidienne

آداب زندگی روزمره در استان کبک

بارز ترین خصوصیت درباره کبک و مردم این استان مهمان نوازی مردم استان کبک میباشد. به طور کلی، آنها همواره تلاش میکنند که روابطشان نسبت به دیگران مودبانه و محترمانه باشند. آنان باور دارند که تمامی مشکلات را می توان با لبخند و با صدای آرام حل کرد. مردم این استان هرگز زادگاهشان را با مونترال که مرکز این استان است مقایسه نمیکنند زیرا با اینکار گویی از خود انتقاد کرده اند. مردمان این استان همواره از ارزش های زندگی دسته جمعی و بینا فرهنگی (چند فرهنگی) حمایت میکنند به این شرط که هرکسی که وارد این جامعه میشود به ارزش های آنان احترام بگذارد.

دوستانه صحبت کردن
یکی از آداب مردم کبک دوستانه و خودمانی صحبت کردن است و به نسبت سن مخاطب و جایگاه اجتماعی وی گاها"تو" را جایگزین "شما" میکنند. غالبا وقتی از "شما" استفاده میکنند که بخواهند احترام خود را نسبت به شخصی نشان دهند. افرادی که هم سن هستند و افراد زیر 30 سال همواره به هم "تو" می گویند. گاهی اوقات حتی دیده میشود که یک کارمند به ارباب رجوع یا رییس خود تو بگوید. اما توجه داشته باشید که این سبک صحبت کردن جزئی از فرهنگ مردم شمال آمریکا است و کاملا بی منظور است و کسی که به شما "تو" میگوید منظوری برای ارتباط بیشتر یا برقراری دوستی ندارد.

رفتار اولیه کبکی ها با تازه واردین
درک روابط اجتماعی در ابتدا برای تازه واردین کمی سخت است. مردم این استان گاهی فقط به صحبت های کوتاه و لبخند ساده به تازه واردین بسنده میکنند و شما نباید این رفتار را بر حسب دورویی یا کم توجهی آنان به خودتان در نظر بگیرید زیرا آنان با این کار بیشتر تلاش میکنند که به شما  و فضای خصوصیتان احترام بگذارند. اما پس از آنکه اطمینان مردم کبک را جلب کردید می توانید با آنها مدت ها در مورد هر مسئله ای صحبت کنید. نکته مهم دیگر راجع به آنها این است که به طور کلی از بحث و جدل در مجامع عمومی پرهیز میکنند.

روابط خانم ها و آقایان در کبک
به نسبت بسیاری از دیگر کشورهای جهان برابری حقوق زنان و مردان در این استان بسیار بیشتر است . زنان آزادی و استقلال خود را به دست آورده اند و این دو ارزش برای زنان در جامعه آنان نهادینه شده است. آنها در همه سطوح و سلسله مراتب کار می کنند. در روابط شخصی و حرفه ای نیز بسیار باید احتیاط را رعایت کرد.

دوستی در کبک
نباید صمیمیت و دوستی را در این استان اشتباه بگیرید مردم این استان بسیار صمیمی هستند اما دوستی متفاوت است دوستی شامل روابط خارج از خانه  مهمانی ها و ... است. فراموش نکنید که اگر به مهمانی یک کبکی دعوت شدید همراه داشتن یک نوشیدنی مناسب است .علاوه بر این برای سلام و احوال پرسی بهتر است که به دست دادن بسنده کنید و از روبوسی کردن بپرهیزید. در رابطه با دوستانتان نیز بهتر است به جای روبوسی آنها را چند ثانیه در آغوش یگیرید. معمولا کانادایی ها هر دفعه با هم دست نمی دهند و در محل کار معمولا برای روز اول دست میدهند.

صحبت کردن در مورد آب و هوا ، هاکی و ...
آب و هوا موضوع مورد علاقه مکالمه برای کبکی ها است. در محیط کار و یا در محیط های دوستانه آنان حتما راجع به آب و هوا صحبت میکنند خصوصا در زمستان. اگر شما نیز می خواهید در گفتگوی آنان شرکت کنید، می توانید در مورد ورزش خصوصا در مورد هاکی صحبت کنید. اما مراقب صحبت های خود باشید، سعی کنید بر موضوع مورد بحث تسلط داشته باشد و بی دلیل شوخی نکنید.

موفقیت فردی یا جمعی
در کبک معمولا به استقلال افراد احترام زیادی گذاشته میشود همچنین به فرد این اجازه را می دهند که خودش توانایی های لازم را فرا گیرد و رشد کند.نمونه های فراوانی از این آداب را در تلگرام و اینستاگرام موسسه مهاجرتی گنجی می توانید بخوانید. معمولا در اداره جلوی دیگران تشویق نمی شوید و اینکار خصوصی  انجام میگیرد مگر اینکه بیش از دیگران سابقه کار داشته باشید. شما در یک رستوران در سر میز غذای متفاوتی نسبت به دیگر دوستانتان در ان میز سفارش می دهید به تنهایی وبدون تعارف میخورید و پول آن را تنهایی پرداخت می کنید و تعارف را کنار می گذارید اما با بقیه سر یک میز نشستید. اگر کاری در شرکت به شما تحویل شد یکبار روند را بپرسید ولی تا انتها خودتان با خلاقیت انجام دهید. به خانم ها احترام بگذارید در خیلی از ادارات رئیس شما یک خانم است و تعداد زیادی مرد زیر دست اومشغول به کارند. وقت شناس باشید و بیشتر از کانادایی ها کار کنید تا موفق تر شوید.