اقتصاد کبک

Economie Quebec

اقتصاد کبک  Économie

مقاله پیش رو حاوی مطالبی مفید درباره استان کبک واقع در کشور کانادا است که اطلاعاتی در حوزه صنعت چوب و کاغذ، کشاورزی و دامداری، ماهیگیری، بهره برداری ازمعادن، تولید برق از آب یا بخار، صنعت گردشگری و دیگر فن آوری های پیشرفته این استان در اختیارشما قرار میدهد.
همین فراوانی و غنی بودن منابع طبیعی است که اقتصاد کبک را به جلو میبرد. استان کبک دارای جنگل های وسیع، زمین های کشاورزی ثروتمند، صنایع استخراجی و اما مهمتر از همه دارای پتانسیل قوی آبی برقی است. صادرات کبک در سطح جهان در سال 2013 برابر با 26.5٪ از تولید ناخالص داخلی بوده است. صادرات به طور عمده به سمت ایالات متحده آمریکا است که در سال 2013 ، 70.7٪ از کل صادرات آنها را شامل میشده است اما درهای این استان به بازارهای اروپایی و آسیایی نیز باز است. بنابر تحقیقات وزارت اقتصاد، نوآوری و صادرات و CIRANO در سال 2013، پنج محصول اصلی که از این استان به صادرات رسیده به شرح زیر است: هواپیما و دیگر محصولات هوایی (٪ 8.9)، آلومینیوم خام (7.8٪)، توربوجت و توربوفن موتور (3.7٪) ، روغن و نفت خام (6.6 درصد) و سنگ آهن (2.7 درصد).
صنعت چوب و کاغذ
از قرن نوزدهم به بعد صنعت چوب و کاغذ که از تولید خز و محصولات حیواناتی پیشی گرفت، نقش حیاتی در اقتصاد بعضی مناطق مانند l’Abitibi, la Côte-Nord, la Mauricie et le Saguenay-Lac-Saint-Jean بازی کرد و بهره برداری از جنگل های عظیم تبدیل به منبع درآمدی قابل توجه شد. مصارف داخلی استان از چوب و کاغذ بسیار زیاد بود. آنان نه تنها چوب را برای ساخت و ساز کشتی و خانه ها استفاده میکردند، بلکه برای گرم کردن محیط زندگی خود در سرمای زمستان نیز از آن بهره می بردند. مقداری از این چوب و کاغذ ها نیز به انگلستان صادر میشد. در قرن بیستم، به دلیل رشد و افزایش تیراژ روزنامه ها به طور عمده به تولید خمیر کاغذ روی آوردند. خمیر کاغذ به صورت خام صادر میشد تا تبدیل به کاغذ روزنامه شود. امروزه، یک سوم تولید خمیرکاغذ کانادا ازدر استان کبک صورت میگیرد، که نیمی از آن را به ایالات متحده صادر می کنند، می آید. با این حال، اگر در سال 1950 Trois-Rivières پایتخت کاغذ جهان بود، این صنعت در حال حاضر تقریبا ازاین منطقه ناپدید شده است.
کشاورزی و دام
تا اوایل قرن بیستم، کبک به طور خاص استان کشاورزان بود و محصولات لبنی سهم قابل توجهی از بازار را داشتند. مناطق اصلی کشاورزی در نزدیکی سنت لارنس بودند و به تولید تولید، شیر،خوک، گاو، مرغ، غلات و حبوبات (ذرت، جو، گندم، جو)، سبزیجات و میوه جات (زغال اخته، سیب، توت فرنگی و تمشک) میپرداختند.

فرم ارزیابی مهاجرت کانادا موسسه گنجی
ماهیگیری
این فعالیت عمدتا در منطقه Gaspésie، در ساحل شمالی و در ایالت دلا مادلن انجام می شد، اما (1٪) سهم در تولید ناخالص داخلی داشت. آنها معمولا شاه ماهی، ماهی خال خالی، ماهی قرمز، ماهی قزل آلا و صدف (خرچنگ، خرچنگ، میگو) صید میکردند.
بهره برداری از معادن
منابع زیر زمینی کبک بسیار غنی است به ویژه در مواد معدنی فلزی ازجمله: طلا، نقره، آهن، مس، روی، سرب و نیکل. صنعت استخراج از معادن در کبک دارای سه دوره عمده بوده است: نخست استخراج سنگ معدن در اواخر قرن نوزدهم از مناطق شرقی استان، سپس استخراج طلا و مس در Abitibi در اوایل قرن بیستم ودر آخر پس از سال 1945، استخراج آهن در Côte-Nord و در شمال شرقی کبک (Schefferville). و امروزه 8 درصد تولید کانادایی را شامل میشود.
تولید برق از آب یا بخار
این منبع طبیعی اصلی ترین منبع کبک است که حدود 15 درصد آن را به کشورهای همسایه ایالات متحده از جمله نیویورک صادر می کند. این منبع  انرژی لازم برای صنایع چوب، پتروشیمی و الکترو متالورژی را فراهم می کند. همین امر به بهترین شکل کمک به توسعه اقتصادی استان کرد و استقلال کبک را از لحاظ تولید انرژی تامین کرد. برق کبک به طور عمده توسط نیروگاه های Hydro-Québec و سدهای بزرگ تولید می شود و کبکی همواره از این تولید احساس غرور میکنند.
فن آوری های پیشرفته
علاوه بر بخش های صنعتی، کبک رشد خود را در زمینه توسعه فن آوری های پیشرفته در بازارهای بین المللی نهادینه کرده است. کبک در زمینه هایی مانند هواشناسی، داروسازی، فن آوری اطلاعات و ارتباطات از راه دور بسیار پیشرفته است.
گردشگری
صنعت گردشگری در کبک بیش از 29000 کار و شغل ایجاد کرده است از جمله رستوران داری، هتلداری، سرگرمی و تفریح و خدمات حمل و نقل.

دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

آرشیو اخبار کانادا

اخبار برگزیده

نظرسنجی مهاجرت کانادا

زمان بررسی کدام برنامه مهاجرتی سریعتر است؟

  • برنامه های مهاجرتی کانادا
  • ویزای طلایی و اقامت پرتغال
  • شهروندی و پاسپورت دومینیکا
شرکت کنندگان : تن