جغرافیای کبک

Géographie Quebec

جغرافیای کبک

-    سپر کانادایی
در شمال استان کبک، در اطراف خلیج جیمز و خلیج هادسون، سپر کانادا 80 درصد از مساحت کلی استان کبک را اشغال کرده است. این سپر که متشکل است از گرانیت و گنیس و پس از تحمل میلیاردها سال فشار  و فرسایش به وجود آمده است، توسط آب پوشیده شده بود و در زیر رسوبات ضخیم دریایی مدفون شده بود و سپس در معرض فرسایش یخچالی قرار گرفت . ذوب شدن یخ ها در پایین دره ها، هزاران دریاچه ایجاد کرد که 16 درصد از مساحت کبک را اشغال کرد. بخش های مربوط به سپر به طور عمده از پهنه های عمیق رودخانه ها تشکیل شده است که در بخش هایی توسط کوه هایی عظیم به ارتفاع 1000 متر تا 1500 متر قطع شده اند برای مثال: کوه Otish در مرکز استان، کوههای Torngat در غرب و کوه Iberville  به ارتفاع 1652 متر بالاترین نقطه در کبک است. سپر کانادا بسیار کم جمعیت است و دارای منابع طبیعی فراوانی است و به وسیله یک جنگل غول پیکر پوشیده شده است همچنین دارای شبکه آبی بسیار استثنایی است و در نتیجه توانایی عظیمی در تولید برق دارد. در قسمت شمالی استان، شبه جزیره Ungava ، قلمرو  Nunavik ، منطقه قطب شمال، شفق های شمالی و زمین همیشه منجمد را داریم.

-    فلات  Abitibi  - ابیتیبی 
این فلات درجنوب خلیج جیمز، در امتداد مرز انتاریو بین رودخانه Outaouais و دشت Eastmain تشکیل شده است و رودخانه های بزرگی (Abitibi، Harricana) از آن عبور می کنند. فرسایشهای یخی در این منطقه منظره ای صاف با تپه هایی که به واسطه فعالیت های آتشفشانی ایجاد شده اند، ایجاد کرده است. در جنوب، حلقه رودخانه Outaouais ، منطقه Témiscamingue را که در آن مزارع لبنی وجود دارد محصور میکند.. جنگل های وسیع شمالی در Abitibi تاجران خز، شرکت های چوبی و صنایع کاغذ و چوب را جذب میکنند. در قرن بیستم، استخراج معادن مس و طلا منجر به ، به وجود آمدن شهرهایی همچون Val-d'Or، Rouyn-Noranda و Témiscaming شد. 

-    منطقه Laurentians - لارنتیانزها
این منطقه در جنوب فلات Abitibi، در بین رودخانه Outaouais و رودخانه Sougenay واقع شده است و از قله هایی گرد به ارتفاع 600 تا 800 متر و دره های پر از رودخانه هایی که از شمال و جنوب به سنت لارنس می رسند تشکیل شده است. علاوه بر این چند قله ی بلند تر نیز مانند مونت ترمبلانت به ارتفاع 968 متر در شمال مونترال و کوه رائول بلانچارد به ارتفاع 1161 متر در Grands-Jardins واقع شده است. منطقه Laurentians در نزدیکی منطقه سنت لارنس به پایان میرسد.

-    فلات Saguenay   و دریاچه Saint-Jean
با توجه به فرونشست لایه های زمین، دریاچه سن ژان توسط رودخانه Saguenay  به سنت لارن متصل می شود. دره Saguenay ، در ارتفاعات Tadoussac، فلات با شکوهی تشکیل داده است. اثرات جزر و مد سنت لارن تا Chicoutimi حس میشود. صدها نهنگ از گونه های مختلف هر تابستان به ورودی فلات در Tadoussac بر میگردند.
-    ساحل شمالی
در سوی دیگر فلات Saguenay ساحل شمال قرار دارد، که ساحل شمالی سنت لارن است. جمعیت آن اندک است ، باد شدیدی آنجا می وزد و به وسعت 1000 کیلومتر تا Labrador  کشیده شده است و به دره های باریک با رودخانه های قدرتمند تقسیم می شود. سازه های هیدرولیکی متعددی آنجا وجود دارند مانند (مجتمع Manic-Outardes در شمال Baie-Comeau). در حاشیه Havre-Saint-Pierre ، مجمع الجزایر Mingan و پارک ملی چشم انداز های فوق العاده ای از سنگ های قرمز و همچنین جزیره بکر Anticosti بهما میدهد.
فرم ارزیابی مهاجرت کانادا موسسه گنجی

-    دشت سنت لارنس
این دشت بین سپر کانادایی در شمال و کوههای آپالاچی در جنوب شرقی، بین مونترال و شهر کبک که دفتر موسسه مهاجرتی گنجی است، قرار دارد و به تدریج به سمت شمال شرقی و شبه جزیره Gaspé می رسد. در شرق، بین مونترال و Appalachians، تپه های Monteregian با ارتفاع کمتر از 500 متر قرار دارند. که جایگاه های سابق آتشفشانی بوده اند که از گدازه های جامد تشکیل شده اند. جنگل های این منطقه مخروطی و بافت آنها از توس، افرا، آسفن است. این نواحی دارای خاک های حاصلخیز و آب و هوای ملایم تر هستند. جایی که ذرت، جو، و گندم رشد می کنند و به دامداری میتوان پرداخت. جمعیت شهری عمدتا در دو شهر مونترال و کبک قرار دارد که هر دو در سمت چپ سنت لارنس واقع شده اند.

-    کوه های Appalachians و زمین های پست و هموار در قسمت شرقی استان - Beauce  
این منطقه توسط گسل چامپلین از سن لارن جدا میشود، Appalachians در شمال شرق مرز ایالات متحده قرار دارد، که در آن کشورهای Vermont ، New Hampshire و Maine از استان های کانادایی نیوبرانزویک و کبک جدا میشود . این کوه ها ، از ارتفاع متوسط 500 متر عبور نمی کنند.  این زنجیره از کوه ها در پی شوکی که به صفحات قاره ای آمریکا و اروپا آسیا آمده است تشکیل شده اند. قله هایی که توسط فرسایش طراحی شده اند، یک چشم انداز موج دار را ایجاد کرده اند که در آن جاده های متناوب و دره های تشکیل شده توسط رودخانه ها عبور میکنند. ارتفاعات با برگ ها و درخت ها پوشیده شده اند، در حالی که دشت ها دامنه کشاورزی ترکیبی هستند. شهرک های شرقی قسمت جنوب غربی کوه های Appalachians را در امتداد مرز ایالات متحده و در شرق مونترال اشغال میکنند که کوه های سبز و دره های عمیق را ایجاد کرده اند. این منطقه استراحت گاه مونترالی ها و منطقه ای برای ورزش های آبی در تابستان و اسکی در زمستان است.
Beauce در دو طرف رودخانه Chaudière که از دریاچه Megantic عبور میکند و به سنت لارنس میریزد گسترده است. Beauce فضایی وسیع، صاف و یکنواخت و متشکل از زمین های بارور است. باغ وحش ها، تاکستان ها، مراتع، مزارع لبنی، بخش غربی آن را تشکیل میدهند.

-     Bas-Saint-Laurent   و  Gaspésie
در قسمت شمالی زمینهای پست و کوه های Appalachians زنجیره کوه های ساتون و نوتردام گسترده است، دامنه های شمالی به یک زمین باریک در امتداد سنت لارنس میرسد، این منطقه Bas-Saint-Laurent  نام دارد، که در آن جو و جو دو سر میکارند. از سمت دیگر رودخانه Matapedia شبه جزیره گاسپه شروع میشود که بین خلیج سنت لارنس و نیوبرانزویک قرار دارد. از شمال به واسطه کوه های Chic-Chocs محصور است. این شبه جزیره چندین پارک طبیعی در خود جای داده است برای مثال پارک ملی Gaspésie، پارک ملی Forillon. در قسمت جنوبی شبه جزیره، در زمین های مرتفع رودخانه ها زیادی وجود دارند که همه به خلیج Chaleur میریزند. این منطقه که از باد های قطبی محفوظ است دارای آب و هوای لطیفی است که به همین منظور نام کبک جنوبی به آن داده اند.
 

دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

آرشیو اخبار کانادا

اخبار برگزیده

نظرسنجی مهاجرت کانادا

زمان بررسی کدام برنامه مهاجرتی سریعتر است؟

  • برنامه های مهاجرتی کانادا
  • ویزای طلایی و اقامت پرتغال
  • شهروندی و پاسپورت دومینیکا
شرکت کنندگان : تن