فرهنگ کبک

Culture Quebec

فرهنگ کبک - مونترال

سینما     
صنعت سینما استان کبک در سالهای 1960 متولد شد. تا آن زمان تمامی فیلم هایی که در این استان به نمایش گذاشته میشد از ایالات متحده آمریکا می آمدند. چند نمونه از آثار برتر سینما کبک به شرح زیر است :
-    Pour la Suite du monde (برای ادامه دنیا) و  Un pays sans bon sens (کشوری بدون حس مشترک) ساخته پیر پرو در سال های 1960. این فیلم سینمای حقیقی را به نمایش گذاشت. فیلم های او متکی به آواز های ملی است.
-    فیلم های L’Acadie ، Les Ordres  و Les Noces de papier به ترتیب ساخته سال های 1972 1974 1990 و کار میشل برولت است که با پیرپرو همکاری های فراوانی در زمینه کارگردانی داشته است.
-    Les Mâles - مردها ساخته سال 1970 ، La Vraie Nature de Bernadette - طبیعت واقعی برنادت ساخته سال   1972   و La Mort d’un bûcheron et Maria Chapdelaine - مرگ هیزم شکن و ماریا چاپدلاین ساخته سال 1983همگی از ژیل کارل هستند. در سالهای 1970 که گرایشات به سمت فیلم های مستند بود وی فیلم های محبوبی ساخت.
-    Mon Oncle Antoine – دایی آنتوان
-    Martin, photographe مارتین عکاس ، ساخته سال 1976 به کارگردانی ژان بودن برنده جایزه فستیوال فیلم کن بود.
-    Un Zoo la nuit - شبی در باغ وحش ساخته 1987 و Léolo ساخته سال 1992 به کارگردانی Jean-Claude Lauzon به بررسی مفاهیم شب و خشم می پرداخته است.
-    Trente-deux films brefs sur Glenn Gould سه دو خلاصه فیلم درباره ی گلن گلد و Le Violon rouge - ویولن قرمز ساخته فرانسوآ ژیرار در سال 1998
-    32 اوت بر روی زمین Un 32 août sur Terre – 1998 ،Maelström فاجعه – 2000 و  Incendies حریق در 2010 آثار دنیس وینوو    
-    Un crabe dans la tête (خرچنگ در سر) ساخته آندره تورپن در سال 2001 است.
-    Atanarjuat, la légende de l’homme rapide آتاناروژا افسانه مرد سریع – 2001 ساخته Zacharias Kunuk برنده دوربین طلایی فستیوال کن
-    Les Invasions barbares – حمله بربرها – 2003 ساخته دنیس آرکان ادامه فیلم معروف زوال امپراطوری آمریکا است
-    La Grande Séduction – فریبنده بزرگ – 2003 ساخته ژان فرانسوآ پولیو کمدی عاشقانه ایست که در فستیوال کن 2003 برنده جایزه شد
-    Mambo Italiano – 2003 ساخته امیل گودرو کمدی است که بدشانسی های یک خانواده ایتالیایی را در مونترال به تصویر میکشد.
-    C.R.A.Z.Y. دیوانه – 2005 ساخته ژان مارک واله به توصیف خانواده ای کبکی می پردازد که با پسر خود دچار مشکلاتی هستند.
-    Bon Cop, Bad Cop  (پلیس خوب پلیس بد) ساخته اریک کانوئل در سال 2005 کمدی پلیسی است که روابط فرانسوی ها و کانادایی ها را در طی یک پرونده به نمایش گذاشته است.
-    Polytechnique – 2008 ساخته دنیس وینو سرگذشت نجات یافتگان کشتار مدرسه پلی تکنیک مونترال را در سال 1989 به تصویر میکشد.
-    De père en flic – 2009 ساخته امیل گودرو کمدی پلیسی است که زندگی یک پدر و پسر پلیس بی دست و پا را نشان میدهد.
-    J’ai tué ma mère  (من مادرم را کشتم) ساخته ژاویه دولان کارگردان 20 ساله کبکی در سال 2009 که جوایز زیادی در جشنواره کن به خود اختصاص داد.

ادبیات
چند نمونه از ادبیات کبک که باید خواند:
-    Maria Chapdelaine ، نوشته لویی امون در سال 1914 ، که زندگی کشاورزان کانادایی را در سخت ترین شرایط آب و هوایی شرح می دهد.
-    Un homme et son péché (مرد و گناهش) ، نوشته کلود هنری گرینون در سال 1933 ، سرگذشت کشاورز خسیسی را شرح میدهد که به تازگی فیلمی سینمایی با اقتباس از آن ساخته شده و موفقیت بسیاری داشته است.
-    Les Derniers Rois de Thulé (آخرین شاهان تله) نوشته جان ملوری در سال 1955، شرحی از زندگی آخرین اسکیمو هاست.
-    Harricana نوشته برنارد کلاول در سال 1983 افسانه ای از شمال کبک را توصیف میکند.
-    Les Fous de Bassan – نوشته آن ابرت در سال 1984 به توصیف مهاجرانی که به کبک در طول جنگ استقلال آمریکا رفته اند می پردازد.
-    Une enfance à l’eau bénite – بچه ای در آب مقدس نوشته دنیس بمباردیه در سال 1985 اتوبیوگرافی راجع به خود نویسنده در بین سالهای 1940 تا 1960 است.
-    L’Enfant des neiges – بچه ی برف ها نوشته نیکولاس ونیه از مجموعه کتاب های من خواندم در سال 1995 است که قصه سگ یک خانواده در شمال کانادا را به تصویر میکشد.
-    la trilogie Le Goût du Bonheur  ( طعم سه گانه شادی – گابریل در سال 2000 ، آدلاید در سال 2001 ، و فلوران در سال 2001 ) نوشته ماری لابرژ که نمایشنامه نویس ، رمان نویس، فیلم نامه نویس و کارگردان کبکی است. در سال 1995 وی به کمک جمعی از نویسندگان برتر، متن مقدمه اعلامیه استقلال کبک را نگاشت.

موسیقی
مردم استان کبک به موسیقی، رقص، تئاتر و برگزاری جشن بسیارعلاقه دارند و یک موضوع مهم درباره کبک می باشد. از این رو مکان های تفریحی زیادی به منظور برگزاری این نوع برنامه ها دارند. موسیقی و آواز کبکی و فرانسوی نیز همواره بسیار محبوب بوده اند. این استان دارای دو ارکستر سمفونی بسیار بزرگ است : ارکستر سمفونی مونترال و ارکستر سمفونی کبک که قدیمی ترین ارکستر سمفونی کانادا نیز هست. دانشگاه مک گیل نیز دارای یک ارکستر بزرگ است که محلی است برای برگزاری کنسرت های موسیقی کلاسیک ، جاز و ...
مرکز موسیقی بل نیز در تمام سال به برگزاری کنسرت می پردازد و مهم تر از همه فستیوال بین المللی جاز در مونترال است که در ماه های ژوئن و ژوئیه برگزار میشود و همینطور فستیوال فرانکوفولی مونترال و فستیوال تابستانی کبک که از برزگ ترین برنامه های موسیقی استان هستند. سلین دیون ، رابرت شارل بوآ و فلیکس لوکلغ نیز از برترین چهره های موسیقی کبک هستند که دنیای موسیقی را متحول ساختند.

فستیوال
حدود یک هزار فستیوال در سال با موضوهات و تم های متنوع مانند فستیوال وسترن، نوشیدنی ، بالن و ... در کبک برگزار میشود. در میان اصلی ترین و بزرگترین فستیوال های جهان، خصوصا در ماه فوریه ، کارناوال کبک را داریم که یکی از بزرگ ترین کارناوال های زمستانی است. در تابستان، جشنواره بین المللی جاز مونترال و جشنواره تابستانی شهر کبک، برجسته ترین نوازندگان از تمام جهان را به خود جذب می کند. تا جایی که پل مک کارتنی خواننده و ترانه نویس معروف انگلیسی در سال  2008 در کبک به نوازندگی پرداخت و همچنین استیوی واندر خواننده ، نوازنده و ترانه نویس آمریکایی در سال 2009 در 30 مین سالگرد جشنواره جاز مونترال برنامه اجرا کرد.