ورزش در کبک

Sports et loisirs Quebec

 ورزش و سرگرمی

ورزش در کبک بخشی از فرهنگ مردم این استان است و مهم ترین موضوعات درباره کبک به حساب می آید و همچنین آنان به طور منظم مسابقات ورزشی بین المللی برگزار می کنند.  
-    مسابقات اتومبیل رانی
ژیل وینو کبکی و پسرش ژک، هر دو رانندگان سابق مسابقات فرمول یک بودند. ژک در سال 1997 قهرمانی جهانی مسابقات ویلیامز رنو را کسب کرد. پدرش که در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 راننده مسابقات فراری بود، هرگز برنده جایزه نشد و در سال 1982 در طول ارزیابی جایزه بزرگ بلژیک فوت کرد و ژک نیز در سال 2006 از فرمول یک خداحافظی کرد اما نکته قابل توجه این است که هرگز اتومبیل رانی را ترک نکرد و به مسابقات دیگر از جمله : 24h du Mans  ،  1 000 km de Spa و  NASCAR روی آورد. 
-    فوتبال کانادایی
فوتبال کانادایی بسیار شبیه به فوتبال آمریکایی است. تیم  Alouettes مونترال که  در سال 1946 تاسیس شد عضو لیگ کانادایی فوتبال است و شش جام طوسی قهرمانی کانادایی را برده است. این تیم در سال 1983 به Concordes تغییر نام داد و فعالیت هایش در سال 1987 متوقف شد، اما در سال 1996 دوباره به مونترال بازگشت. خانه آنها، استادیوم دانشگاه McGill است که همواره فضایی پر شور و هیجان دارد. 
-    هاکی روی یخ
یکی از پدیده های جامعه کبک ورزش هاکی است. این ورزش تا مدت ها تنها ورزشی بود که توسط فرانسه زبانهای کبک انجام میشد. امروزه شرایط جامعه بسیار تغییر کرده است اما هاکی همچنان بزرگ ترین علاقه کبکی هاست و آنها بر روی تیم های مورد علاقه خود بسیار تعصب دارند. از این رو ستاره های زیادی در این ورزش دارند و این از پیشینه ورزشی آنان سرچشمه میگیرد آنان از 3 سالگی کفش های هاکی را به پای فرزنداشان میکنند. از برجسته ترین قهرمانان هاکی آنها می توان به Maurice Richard, Jean Béliveau, Guy Lafleur اشاره کرد. لیگ ملی هاکی واقع در مونترال از مهم ترین لیگ های هاکی دنیاست. آنان همچنین برای اینکه دوباره به دنیا ثابت کنند که هاکی روی یخ ورزشی کانادایی است و تنها کشوری هستند که می تواند آن را با چنان ظرافتی انجام دهند در سال 2010 در بازیهای المپیک در ونکوور مدال طلا را از آن خود کردند آنها بازی را 3 بر 2 از ایالات متحده آمریکا بردند که یکی از سر سخت ترین رقابای آنهاست. تیم بانوان نیز مدال طلا را به ونکوور برد. کانادا همچنین در سال 2004 و 2007 جام جهانی هاکی روی یخ آقان و بانوان را از آن خود کرد. 

-    اسکی روی یخ ( سرعتی و هنری )
از سنین بسیار پایین کبکی ها پاتیناژ یا اسکی روی یخ میکنند. تا حدی که میگویند ما پاتیناژ را زودتر از راه رفتن می آموزیم. Gaétan Boucher 3 مدال پاتیناژ سرعتی را در بازیهای المپیک در سال 1984 کسب کرد. در سال 2010 نیز در طی بازیهای المپیکی ونکوور کبکی ها مدال های زیادی در فیلد های متفاوت اسکی روی یخ کسب کردند. شخصیت های برجسته اسکی روی یخ آنان به شرح زیر است: Charles Hamelin, François-Louis Tremblay, Marianne St-Gelais , Joannie Rochette .
-    مسابقات شیرجه روی آب
Annie Pelletier, Alexandre Despatie ,Émilie Heymanns مدل های بسیار زیادی در سطوح مختلف در مسابقات شیرجه روی آب در بازیهای المپیکی کسب کرده اند.
-    اسکی 
ژان لوک براسارد، قهرمان بزرگ اسکی آکروباتیک، به قهرمانی های زیادی دست یافته از جمله مدال طلای بازیهای المپیکی در سال 1994. ملانی تورگون نیز در زمستان 2003-2002 قهرمان اسکی شد. در المپیک ونکوور در سال 2010، الکساندر بیلودو مدال طلای اسکی آکروباتیک را در خاک کانادا از آن خود کرد. 
-    فوتبال – ساکر
تیم فوتبال محلی کبک عنوان قهرمانی لیگ را در اکتبر 2009 از آن خود کرد. این شاهکار ابتدا در سال های 1994 و 2004 انجام شده بود. از سال 2011، تیم فوتبال مونترال، در بالاترین سطح لیگ برتر فوتبال (MLS) آمریکای شمالی قرار دارد.

دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

نظرسنجی مهاجرت کانادا

بهترین کشور برای گرفتن پاسپورت دوم کدام می باشد؟

  • پاسپورت کانادا(زمان دیرترامامزایای خوب برای فرزند)
  • پاسپورت دومینیکا (زمان سریع 3ماه و هزینه کم)
  • پاسپورت پرتغال (زمان طولانی تر ولی هزینه قابل بازگ
شرکت کنندگان : تن