درباره کانادا ویژگی شهری مونترال

Orienter a montreal

• ویژگی های شهر مونترال

 
- معماری مونترال
خیابان های مونترال، مانند اکثر کلان شهرهای آمریکای شمالی از یک پلان شبکه ای تشکیل شده اند. خیابان ها مستقیم و در جهت  جنوب - شمال و یا شرق – غرب هستند و در زوایای راست بهم میرسند و تشکیل بلوک های مربعی یا مستطیل شکل می دهند. بنابراین، اگر از کسی آدرس بپرسید ممکن است با این پاسخ رو به رو شوید که : "مکان مورد نظر سه بلوک آنطرف تر است". 
کوه سلطنتی یا همان Mont-Royal به ارتفاع 234 متر نیز کاملا به شهر مونترال تسلط دارد و به منظور حفظ خط افق هر گونه ساخت و سازی که بیش از ارتفاع Mont Royal باشد ممنوع است. پارک کوه سلطنتی نیز که در سال 1875 در شهر مونترال ساخته شد، یکی از مهمترین فضاهای سبز شهر است.  
 
  در حین ورود به مونترال  سریعا متوجه معماری  بسیار خاص و گلچین شده استشهر خواهید شد. ساختمان های تاریخی سنگی ، آسمان خراش های مرکز شهر و خانه های سبک انگلیسی در وست مونت. بعضی از سازه های معماری مونترال عبارتند از:
1- معماری پاویون ایران در اکسپوی ۱۹۶۷ مونترال-عبدالعزیز فرمانفرمائیان
اکسپوی جهانی سال ۱۹۶۷ با موضوع کلی " انسان و جهان پیرامونش " در مونترال کانادا شکل گرفت .پاویون ایران با عنوان " هزار و یک چهره از ایران " در این اکسپو شرکت کرد .
 
2-بیوسفر: ایالات متحده امیدوار بود تا نمایشگاه1967  را تحت‌تأثیر قرار دهد و معمار مشهور ریچارد باکمینستر فولر را استخدام کند تا طراحی ساخت آن را انجام دهد. مهارت‌های معماری فولر منجر به طراحی یک گنبد بزرگ زمین‌شناسی شد که به سرعت به یکی از دیدنی‌های اصلی نمایشگاه تبدیل شد. غرفه ایالات متحده در ارتفاع 61 متری ایستاده و دارای قطر کروی 250 فوت (76 متر) بود. این غرفه به عنوان یک قاب از لوله‌های فولادی محصور شده بود که حدود 1900 پانل آکریلیک (نوعی پلاستیک شفاف) قالب داشتند. وقتی نمایشگاه کامل شد، به جای انهدام ساختمان، ایالات متحده آن را به شهر مونترال اهدا کرد. این شهر، چندین سال، از این گنبد ژئودزیک به عنوان یک غرفه نمایشگاه، برای گیاهان و پرندگان استفاده کرده است. در سال 1976 میلادی درحین عملیات بازسازی، گنبد آتش گرفت وپوششِ بیرونی شفاف آن کاملا از بین رفت. تا اینکه در سال 1995 میلادی افتتاح شد و با نام "بیوسفر" به موزه محیط زیست تبدیل شد.
 
3- ورزشگاه المپیک مونترآل:  (Olympic Stadium)، با نام «بیگ اُ» (The Big O) نیز شناخته می‌شود و آن را به عنوان استادیوم اصلی میزبانی از مسابقات المپیک تابستانی 1976 بنا کردند که طراحی‌اش را «راجر تیلیبرت» (Roger Taillibert) فرانسوی برعهده داشته است. این استادیوم، بیش از 56،000 نفر ظرفیت دارد و از این لحاظ، بزرگ‌ترین ورزشگاه کانادا به شمار می‌رود. کنسرت‌های گوناگون، مسابقات بزرگ بیس‎بال، مسابقات نمایشی ماشین‌های هیولا، جام‌ جهانی فوتبال زنان و چندین مسابقات دیگر را در این ساختمان برگزار می‌کنند. 
 
- مسیر های اصلی عبور و مرور
بلوار سنت لوران با نام مستعار "La Main"، یا همان خیابان اصلی در زبان انگلیسی شهر را از رودخانه سنت لارنس در جنوب تا رودخانه پریری در شمال به دو قسمت تقسیم میکند. با گذر از این دو رودخانه چهره جهانشمول مونترال متشکل از محله های چینی،  پرتغالی و ایتالیایی ظاهر میشود.
 
خیابان Sainte-Catherine مهمترین خیابان تجاری مونترال است. این خیابان به طول 10 کیلومتر از شرق تا غرب کشیده شده است و 750 فروشگاه از جمله مرکز Eaton، The Bay، Ogilvy و Simons و مارک های بین المللی مانند H & M، Zara، Mango، Forever21 و ... در آن وجود دارند. آسمان خراش های مونترال که محل دفاتر تجاریست در اطراف این خیابان واقع شده اند.
 
خیابان Saint-Denis خیابان بسیار تجاری است که در آن کافه ها، رستوران ها، بوتیک های مد و کتاب فروشی های زیادی وجود دارند. این خیابان از منطقه لاتین ها که در آن دانشگاه کبک – مونترال UQAM واقع شده است عبور می کند. در منطقه Plateau-Mont-Royal نیز چندین فروشگاه مبلمان و دکوراسیون وجود دارد. 
 
خیابان Mont-Royal  نیز یک خیابان تجاری است که از منطقه پلاتو مون رویال که یکی از مناطق بسیار محبوب است عبور می کند. فرانسوی ها به این منطقه بسیار علاقه دارند تا آنجا که این منطقه را فرانسه کوچک نام نهاده اند. خیابان مون - رویال بسیار پر تردد است و دارای بار، رستوران، بوتیک و فروشگاه های مواد غذایی است.
 
بیش از 400 کمپانی خدماتی نیز در خیابان Saint-Hubert واقع شده است همچنین بین خیابانهای Bellechasse و Jean-Talon، بوتیک های ارزان قیمت و بوتیک های لباس عروس وجود دارند.
خیابان پارک نیزشریان اصلی مونترال است که چهار مسیر دارد و از پارک جان مانس، کوه پایه کوه سلطنتی، و محله یونانی و محله  پلاتو مون رویال عبور میکند.
 
- شرق یا غرب؟
یکی از ویژگی های شهر مونترال، مسیر یابی در آن است. خیابان های عمود بر بلوار سنت لوران به دو بخش تقسیم می شوند: شرق و غرب. شماره گذاری آنها در هر دو طرف بلوار آغاز می شود، بنابراین شما می توانید خیابان Laurier East  312 و خیابان Laurier West 312 را پیدا کنید. اگر قرار ملاقات کاری دارید حتما بپرسید که آدرس شرقی یا غربی است؟ 
 
- شبکه زیر زمینی مونترال
RESO یا همان شبکه زیر زمینی بزرگترین شبکه عابران پیاده در جهان است. طول این تونل زیر زمینی با بیش از 30 کیلومتر ، 2000 فروشگاه و 8 ایستگاه مترو را پوشش می دهد و در مرکز شهر مونترال، بین ایستگاه مترو Atwater در غرب و Berri-UQAM در شرق گسترش یافته است. روزانه 500000 نفر از آن عبور میکنند. خصوصا در زمستان، این شبکه توسط هزاران نفر از عابران پیاده استفاده می شود که می توانند به طور مستقیم از پارکینگ مترو به پارکینگ دفاتر خود بروند و برای خوردن غذا به یکی از رستوران های زیر زمینی بروند. به قول ساکنین مونترال بدون آنکه بینی خود را بیرون ببرید به محل کار خود برسید!!
دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

نظرسنجی مهاجرت کانادا

بهترین کشور برای گرفتن پاسپورت دوم کدام می باشد؟

  • پاسپورت کانادا(زمان دیرترامامزایای خوب برای فرزند)
  • پاسپورت دومینیکا (زمان سریع 3ماه و هزینه کم)
  • پاسپورت پرتغال (زمان طولانی تر ولی هزینه قابل بازگ
شرکت کنندگان : تن