پذیرش تحصیلی

Pourquoi étudier au Québec Ganji

روند پذیرش تحصیلی در استان کبک

اگر میخواهید در کبک تحصیل کنید، گزینه های زیادی برای شما وجود دارد که دو نمونه اصلی آن به این شرح است : اقامت کوتاه مدت چند ماهه برای گذراندن یک دوره تحصیلی یا اقامت طولانی چندین ساله برای کسب دیپلم و مدرک کبکی.
-    تحصیل برای دریافت مدرک کبکی
اگر تمایل به تحصیل در کبک یا میخواهید در موسسات آموزش فنی و حرفه ای ثبت نام کنید تا  مدرک و یا دیپلم کبکی دریافت کنید ، باید مجموعه ای از مراحل را دنبال کنید. همچنین باید بدانید برای دریافت CAQ یا همان گواهی پذیرش در کبک بسته به منطقه ای که تمایل به تحصیل در آنجا دارید  حداقل سه ماه یا بیشتر باید منتظر بمانید.
-    درخواست CAQ (گواهی پذیرش در کبک)
نخست باید توسط موسسه آموزشی که در آن تمایل به تحصیل دارید تایید شوید. سپس در سایت وزارتخانه مهاجرت کبک به آدرس زیر : www.immigration-quebec.gouv.qc.ca درخواست گواهی پذیرش از کبک (CAQ) را ثبت کنید. تصویب گواهی پذیرش شما بستگی به معیارهای خاصی دارد که توانایی مالی یکی از مهمترین آنهاست. شما باید اثبات کنید که مبلغ لازم برای پرداخت هزینه تحصیل، هزینه های مدت اقامت و هزینه های حمل و نقل برای رفت و برگشت به کشور را دارید. در سال 2017، یک دانشجوی بین المللی برای یک سال تحصیلی باید در حدود  12341 $ کانادایی در حساب بانکی خود صرف کند داشته باشد تا صرف هزینه های زندگی خود کند.

-    درخواست اجازه تحصیل
پس از دریافت گواهی پذیرش شما می بایست به صورت آنلاین یا به صورت کاغذی برای دریافت مجوز تحصیل خود از دولت کانادا درخواست دهید. شما می توانید با در دست داشتن مجوز تحصیلی خود حداکثر 20 ساعت در هفته به جز زمانهایی که به تحصیلتان اختصاص دارد به کاری مشغول شوید، همچنین می توانید تمام وقت تعطیلات مدرسه یا آموزشگاه عالی خود را به صورت تمام وقت برای کار کردن بگذارید.
-    تحصیل کمتر از 6 ماه
کسانی که کمتر از شش ماه در کبک قصد تحصیل دارند از دریافت گواهی پذیرش و مجوز تحصیل معاف هستند. برای اطلاعات بیشتر به صورت مستقیم از دانشگاه مورد نظر تقاضای کمک کنید.
همچنین برنامه ای تحت عنوان PÉÉ یا همان تبادل دانشجو بین کبک و 450 موسسه در بسیاری از کشورها وجود دارد.
-    تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای
اگر شما علاقه مند به گذراندن دوره در موسسات آموزش فنی و حرفه ای هستید، سازمان Accès Études Québec می تواند به شما در مورد انتخاب برنامه تحصیلی و معیارهای واجد شرایط بودن کمک کند و همراهی با شما را در تمامی مسیر ممکن سازد.
-    شرکت در برنامه تبادل دانشجوی دو طرفه
کالج ها و دانشگاه های کبک توانسته اند برنامه تبادل دو جانبه را با بعضی از دانشکده های خاص یا برای برنامه ای خاص محقق سازند. این تبادل ها کوتاه مدت و با بعضی از دانشکده های خاص در جهان است که حداکثر زمان آن شش ماه و در چهارچوب دقیق منظور شده است.شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با موسسه مورد نظر خود ارتباط برقرار کنید .
این برنامه هم مربوط به کالج هاست و هم دانشگاه ها. در این برنامه، شما مدرک کبکی دریافت نخواهید کرد و مدرک را از دانشگاه محل تحصیل خود دریافت میکنید. اگر تحصیل شما بیش از شش ماه طول بکشد، باید مجوز تحصیل بگیرید.
-    شرکت در برنامه تبادلات دانشگاهی دانشجویی (PÉÉ)
اگر شما شهروند یا مقیم کانادا نیستید و در خارج از کانادا زندگی میکنید و فقط تمایل به گذراندن چند جلسه در موسسه دانشگاهی کبکی دارید بنا بر توافق آنها با 450 موسسه و دانشگاه خارجی طرف قرار داد دوجانبه با کبک این امکان وجود دارد که به آنجا بروید این کشور ها عبارتند از: آلمان، آرژانتین، اتریش، بلژیک، برزیل، شیلی، چین، کلمبیا، کره جنوبی، دانمارک، اسپانیا، ایالات متحده، فنلاند، فرانسه (شامل جزیره رئونیون، گودلوپ، گویان و مارتینیک)، ایتالیا، ژاپن، لوکزامبورگ، لیتوانی، مکزیک، جمهوری چک، بریتانیا، سوئد، سوئیس و تایوان.
برای اطلاع از اینکه آیا شما می توانید در این برنامه شرکت کنید می بایست با دانشگاه خانه خود تماس بگیرید و از وب سایت http://echanges-etudiants.bci-qc.ca که متعلق به این برنامه است دیدن کنید. در این برنامه شما نیاز به گواهی پذیرش ندارید.
-    شرکت در برنامه NSE  
این برنامه که مختص به تبادلات بین المللی دانشجویان است فقط به دانشجویان سال اول در 200 دانشگاه ایالات متحده آمریکا و کانادا داده میشود.