کارآموزی در کبک

Faire un stage au Quebec Ganji

•    کارآموزی در کبک

استان کبک هر ساله علاوه بر هزاران دانشجوی بین المللی که از سراسر جهان جذب میکند، تعداد زیادی کارآموز نیز میپذیرد. بنا به شرایطی ممکن است شما نیز واجد شرایط گذراندن این دوره های کارآموزی باشید برای مثال اگر شما در یک نهاد آموزشی کبکی ثبت نام کرده باشید که گذراندن یک دوره کارآموزی در برنامه تحصیلی آنها برای گرفتن مدرک ضروری باشد و یا اگر شما دانشجویی خارج از کبک باشید و به دنبال تجربه کارآموزی بین المللی باشید می توانید از این دوره ها بهره ببرید.


-    مراحل اداری اجباری
اگر شما یکی از دو شرایط بالا را داشته باشید، می بایست از استان کبک اجازه کار برای گذراندن دوره دریافت کنید، حتی اگر دوره مورد نظر شما کوتاه مدت و بدون حقوق باشد. دانشجویان خارجی نیز که در کبک ثبت نام کرده اند و نیازمند گذراندن دوره کارآموزی برای دریافت مدرک خود هستند می توانند برای آگاهی از شرایط و ضوابط به وب سایت مهاجرت و شهروندی کانادا یا بخش دانشجویی موسسه گنجی مراجعه کنند.


دانشجویانی نیز که خارج از کبک هستند و تمایل به کسب تجربه کاری بین المللی از طریق کارآموزی دارند، با مراجعه به سایت مهاجرت و شهروندی کانادا به آدرس زیر https://www.canada.ca/fr/immigration-refugies-citoyennete/services/travailler-canada/eic.html  میتوانند از قراردادی که کانادا با بسیاری از کشور ها برای این دوره ها امضا کرده است آگاهی کسب کنند. (فعلا ایران جزو این لیست نمی باشد) برای هر کشوری که این قرارداد را امضا کرده است، سهمیه ای سالانه تعریف شده است در نتیجه نیاز است که از تعداد موقعیت های آزاد و در دسترس و تاریخ دقیقی که برنامه باز میشود اطلاع دقیق کسب کنید. معمولا هشت هفته زمان برای بررسی پرونده و پرداخت هزینه ها زمان لازم است.


برای کار در کبک، حتی تحت عنوان کارآموزی، می بایست کد بیمه اجتماعی (NAS) از یک مرکز خدماتی کانادا دریافت کرده باشید. روند این کار رایگان اما اجباری است.
-    رزومه خود را به فرمت مورد نظر کبک بنویسید
هنگامی که در جستجوی دوره های کارآموزی هستید و رزومه خود را برای شرکت های مختلف میفرستید، فراموش نکنید که ممکن است سبک نوشتار رزومه شما با سبک کبکی متفاوت باشد. به عنوان مثال، بیان سن، وضعیت تاهل و الصاق عکس که امری ضروری در رزومه نویسی است در کبک نا مناسب است.


-    از کجا میتوان دوره ها را پیدا کرد؟
متقاضیان باید با این مسئله کنار بیایند که برای پیدا کردن دوره کارآموزی در استان کبک، باید شخصا با شرکت ها ارتباط برقرار کنند. با این وجود، اگر شما یک دانشجوی خارجی در کبک هستید، موسسه آموزشی شما می تواند در جستجوی دوره کارآموزی به شما کمک کند. همچنین در وب سایت  Emploi-Québec  یا همان کار در کبک به آدرس زیر:
http://placement.emploiquebec.gouv.qc.ca/mbe/login/portail/portcherc.asp  
می توانید دوره های کارآموزی که به شما حقوق نیز میدهند را پیدا کنید. این سایت گاهی پیشنهادات کارآموزی را نیز ارائه میدهد. اتاق های بازرگانی کبکی و یا خارجی نیز همچنین می توانند اطلاعات مفیدی درباره شرکت ها و کار در کبک ارائه دهند.


-    چه کسی میتواند در محقق شدن این دوره هابه شما کمک کند؟
برای فرانسویها ، اداره فرانسوی- کبکی جوانان (OFQJ) مرجع است. این سازمان دولتی، سالانه 7000 جوان فرانسوی 18 تا 35 ساله را در تحقق پروژه هایشان همراهی میکند. آنان فرصت های کارآموزی مربوط به تحصیل برای دانش آموزان را نیز ارائه میدهند. آنان در انجام مراحل اداری، خرید بلیط و بیمه های مورد نظر برای اقامت نیز به شما کمک میکنند.
اتباع بلژیکی نیز می توانند با مراجعه به اداره بین المللی جوانان (BIJ) برای انجام پروژه خود در ارتباط با تحصیل در کبک اقدام کنند.
شما همچنین می توانید از کمک های AIESEC که یک انجمن معروف برای کمک به دانش آموزان و دانشجویان است بهره ببرید.
علاوه بر همه اینها آژانس های تخصصی نیز برای جستجوی دوره های کارآموزی در خارج از کشور وجود دارد که خدمات این سازمان ها کاملا پولی است.


-    دیگر منابع پرکاربرد
سایت   https://www.letudiant.f تعداد زیادی مقاله و گزارش های مربوط به تحصیل، کارآموزی و اشتغال در سطح بین المللی را ارائه می دهد.
سایت   https://www.studyrama.com  نیز مقالات بسیاری را در حوزه تحصیل، کارآموزی و مشاغل در خارج از کشور ارائه می دهد.
باشگاه تلی http://www.teli.asso.fr  نیز سازمانی است که در قبال دریافت خزینه ای به شما  پیشنهادات کارآموزی، کارهای موقتی و دوره های زبانی را ارائه میدهد.