ساسکاچوان کانادا Saskatchewan

ساسکاچوان کانادا -  Saskatchewan

 

ساسکاچوان یکی از استانهای کانادا با مساحت   651.900کیلومترمربع می باشد و پوشیده از دریاچه و جنگل و مزرعه و رود با طبیعتی زیبا است. در غرب آن آلبرتا و شرق آن منیتوبا و در جنوب با آمریکا هم مرز است. جمعیت آن طبق سرشماری July2012 برابر 1.079.958نفر بوده است(ششمین استان). که معمولا در قسمت جنوبی تراکم بیشتری از جمعیت وجود دارد. شهر های بزرگ آن: ساسکاتون Saskatoon ، رجینا Regina ، پرینس آلبرت Prince Albert ، موس جا Moose Jaw ، یورکتون Yorkton ، سوئیفت کارنت Swift Current ، نورث بتلفورد North Battleford می باشد.
پایتخت آن شهر رجینا و بزرگترین شهر آن ساسکاتون است.
اولین بار توسط اروپائیان در سال 1960 بازدید شد، البته ساکنان اولیه آن چندین سال پیش آنجا بودند.در سال 1905 به عنوان یکی از استانهای کانادا انتخاب شد. نام آن هم از رودخانه Saskatchewan River برگرفته شده است.
اقتصاد آن برگرفته شده از کشاورزی، معدن و انرژی است.
 
جغرافیای ساسکاچوان :
در مرکز کانادا به شکل مستطیل مانندی قراردارد که از شمال تا جنوب کشیده شده است. مرزهای این استان وابسته به پستی و بلندی طبیعت نیست، بلکه خطوط ترسیمی راست است.در جنوب با استان مونتانا و داکوتای شمالی آمریکا هم مرز است.
از نظر طبیعتی به دو بخش تقسیم شده است: بخش شمالی؛ پوشیده از جنگل بجز قسمت دریاچه شنی در شمالغربی به نام Lake Athabasca Sand Dunes (بزرگترین تپه های شنی جهان در قسمت شمالی).بخش جنوبی؛ در بخش جنوبی نیز تپه های شنی به مساحت km2 300 وجود دارد.
 
آب و هوای ساسکاچوان :
بیشترین مقدار دریافت آفتاب را در بین دیگر استانهای کانادا دارد. تابستانهای گرم دارد(38درجه). البته در قسمتهای شمالی طول دوره تابستان کمتر است. از جنگهای شمالی بادهای گرم به سمت جنوب و آمریکا می وزد.زمستانهای آن ماکزیمم تا -17درجه میرود. بادهای گرمی نیز از غرب می وزد، بارندگی بسیار خوبی نیز در فصول گرم سال دارد.
 
تاریخچه ساسکاچوان :
جمعیت آن از نژادهای مختلفی در آمریکای شمالی تشکیل شده است. اولین اروپایی Henry Kelsey در سال 1960 به قصد تجارت با ساکنین اینجا وارد ساسکاتون شد. اولین ساکنان دائمی آن Hudson Bay Co. در سال 1774 بود.درسال1803 شرکت Louisiana Purchase از فرانسه به آمریکا و سپس به آلبرتا و ساسکاچوان برای توسعه تجارت آمد.
براساس سرشماری 2011 در حدود 28درصد آلمانی، 25درصد انگلیسی، 19درصد اسکاتلندی،19درصد کانادایی، و بقیه اوکراین، فرانسوی، نروژی می باشند.
 
اقتصاد ساسکاچوان :
مهمترین بخش آن کشاورزی (جنگل، ماهیگیری، شکار) است. بیشترین تولید غلات را در کانادا برعهده دارد. شامل گندم، کانولا، کتان، چاودار، جو، نخود فرنگی، عدس، دانه قناری و جو می باشد.
معدن بخش دیگری از اقتصاد این استان با تولید بیشترین حجم پتاس و اورانیوم در جهان می باشد.
نفت و گاز طبیعی از تولیدات دیگر این استان است که تولید نفت بعد از آلبرتا بیشترین سهم را در کانادا دارد.گاز بیشتر در بخش غربی این استان کشف شده است.
تولید ناخالص داخلی در سال 2006 برابر 45میلیارد دلار کانادا بوده است که در سطوح زیر دسته بندی می گردد:
 
17%: بانک، بیمه، خانه، لیزینگ
13%: معدن، نفت
12%: آموزش، سلامت، خدمات اجتماعی
11%: عمده فروشی، خرده فروشی
9%: حمل و نقل، ارتباطات
7%: تولید صنعتی
6%: کشاورزی، جنگل، ماهیگیری و شکار
 

ساسکاچوان اقامت
که شامل شرکت های بزرگی مانند: کارخانه پتاس Potash Corporation of Saskatchewan، هولدینگ منابع طبیعی-نفت-چوب Federated Cooperatives Ltd، شرکت سوئدی استیل IPSCO، بیمه و اتومبیل Saskatchewan Government Insurance (SGI)، تلفن SaskTel، گاز و انرژی SaskEnergy & SaskPower

اولین کارهایی که در ساسکاچوان باید انجام دهید:

 1-  پیدا کردن محلی برای اسکان
 2-  یافتن مراکز خرید لباس و غذا و مبلمان در نزدیکی خود
 3-  تهیه نقشه شهر محل اقامت خود و اطلاع از وسایل حمل و نقل عمومی
 4- بازکردن حساب بانکی (در مورد خدمات بانکها با دوستان یا افراد مطلع مشورت کنید.)
 5- درخواست SIN یا شماره بیمه اجتماعی
 6- درخواست کارت سلامت ساسکاچوان
 7- تهیه گواهینامه رانندگی
 8- تماس با اداره خدمات تازه واردین برای مهاجرین جدید
 9- کاریابی  
 10-  ثبت نام کودکتان در مدرسه
 11-  پیدا کردن نزدیکترین کلینیک یا بیمارستان و کتابخانه عمومی و حفظ نمودن شماره پلیس، آتش نشانی و اورژانس

زندگی در ساسکاچوان

 
خدمات تازه واردین به ساسکاچوان:
اداره مهاجرین جدید در ساسکاچوان  -   Regional Newcomer Gateways
بعد از ورود به ساسکاچوان می توانید در این مراکز که به مهاجرین جدید خدمات ارائه می کنند اطلاعات ، منابع، خدمات و افرادی را پیدا می کنید که برای موفقیت در مهاجرت به ساسکاچوان Saskatchewan به انان نیاز دارید.
در این مراکز خدمات به شما کمک می کنند که،
-          بدانید آیا واجد شرایط انجام ارزشیابی زبان Language assessment هستید و در این صورت قرار ملاقاتی جهت ارزشیابی سطح زبان بری شما تعیین نمایند. لازم است مهارت های زبان انگلیسی شما ارزشیابی شود تا بتوانید از بیشترین کلاسهای آموزش زبان انگلیسی استفاده کنید تا در پیدا کردن شغل و استخدام در ساسکاچوان به شما کمک نمایند.
-          بدانید آیا واجد شرایط ملاقات با یک مشاور اسکان Settlement Advisors هستید.آنان به شما کمک می کنند راه هایی برای مشکلات خاص اسکان پیدا کنید. مشاوران اسکان نمی توانند در زمینه اسناد و روند مراحل مهاجرت به شما کمک کنند. برای اینکار باید با وکیل رسمی مهاجرت کانادا ICCRC تماس حاصل کنید.
-          شما را به قسمت کاریابی و استخدام راهنمایی می کنند تا برای کار آماده شوید و یا شغلی را در ساسکاچوان پیدا کنید.
-          عضو گروهایی که از نظر پیشینه نژادی، فرهنگی، مذهبی و زبان و علایق با شما مشترک هستند، شوید.
 
لازم نیست برای اطلاع از این خدمات در ادارات مهاجرین جدید ساسکاچوان حضور یابید، می توانید با تلفن یا ایمیل با آنان تماس بگیرید. همچنین آنها میتوانند ترتیب انجام ارزشیابی زبان و ملاقات با مشاوره اسکان را در محل زندگی شما یا محلی نزدیک شما بدهند. این مراکز در 11 مرکز در سراسر ساسکاچوان مستقرند: شامل:
Estevan, Humboldt, Lloydminster, Moose Jaw, North Battleford, Regina, Prince Albert, Saskatoon, Swift Current, Tisdale and Yorkton.
اگر در محلی زندگی می کنید که فعلا دارای مرکز کمک به مهاجرین نیست، به نزدیکترین محل نزدیک به خود مراجعه نمایید. برای اینکار نیاز به گرفتن وقت نیست. اگر به زبان انگلیسی نیز مسلط نمی باشید، این مراکز بازهم به شما کمک می کنند فقط کافی است از دوست یا خانواده خود که به انگلیسی صحبت می کند درخواست کنید تا از طرف شما با این مراکز صحبت کند.
این مراکز هیچ هزینه ای از شما دریافت نخواهند کرد.البته ممکن است برای استفاده از کامپیوتر یا پرینتر هزینه ای را پرداخت کنید.
 
کاریابی در ساسکاچوان :
طبق قانون ،افرادی که پاسپورت ایرانی دارند برای کار در ساسکاچوان باید ویزای کار یا ویزای اقامت دائم داشته باشند. (جزئیات بیشتر را در بخش نیروی متخصص وبسایت ما بخوانید)
استان ساسکاچوان دارای موقعیت های شغلی فراوانی در تمام حرفه های است.شما می توانید آگهی های استخدام را دربسیاری از مکان ها بیابید: اینترنت، روزنامه، نمایشگاه کاریابی، تابلو اعلانات و دوستان و افراد شاغل.
شما می توانید از خدمات کار و استخدام Can-Sask Career and Employment servicesکه دولتی است و منبع اطلاعاتی برای کار و کارآموزی و استخدام است استفاده کنید.
در اینترنت همیشه سایتهایی وجود دارد که باید همه روزه به آنها سربزنید:
-          www.saskjobs.ca بزرگترین پایگاه اطلاع رسانی
-          www.careers.gov.sk.ca  مشاغل دولتی
-          www.healthcareersinsask.ca  مشاغل مراقبت بهداشتی
-          www.jobbank.gc.ca مشاغل مربوط به سراسر کانادا
نکات کاریابی در ساسکاچوان:
-          اگر شما مجوز کار داشته باشید، همسر و فرزندتان نیز می توانند وارد کانادا شوند ولی برای کار هرکسی باید مجوز خود را داشته باشد.
-          هیچ کارفرمایی نمی تواند پاسپورت شما که حاوی ویزای کار کانادا است را نزد خود نگه دارد.
-          اگر با یک مجوز کار معتبر در ساسکاچوان مشغول به کار باشید و کارتان را ازدست بدهید، تا زمانی که مجوز کار شما باطل شود، هنوز در وضعیت اقامت موقت در کانادا قراردارید. این بدان معنا است که می شود در کانادا بمانید، ولی شما نمی توانید کار کنید مگر اینکه مجوز جدیدی برای شغل جدید خود دریافت کنید. اگر کارجدید و مجوز جدید کار نگیرید، باید پیش از پایان زمان مجوز کار اولیه کانادا را ترک کنید.
-          اگر کار به اندازه کافی وجود نداشته باشد، کارفرما می تواند از شما بخواهد که به کار خود خاتمه دهید.تمام کارکنان در سه ماه نخست در وضعیت آزمایشی قرار دارند.
 
یادگیری زبان انگلیسی در ساسکاچوان :
بعد از انجام تعیین سطح در مرکز مهاجرین جدید به شما کارت نتیجه Results Card داده خواهد شد.که نشان میدهد مهارتهای مکالمه، گوش کردن، خواندن و نوشتن شما در چه سطحی براساس سیستم CLBs یعنی از 1(ضعیف ترین) تا 12(قوی ترین) می باشد.نمره 4 به بالا نمره خوبی برای مکالمه می باشد. بعد از ارزیابی، یکی از کارمندان بخش مهاجرین جدید، کلاس های زبان اطراف محل زندگی شما را بررسی می کند و شما را برای ثبت نام هدایت می کند. 3 دسته کلاس داریم:
-          Stage 1 English: برای افراد مقیم و یا ویزای موقت – سطح زبان ابتدایی
-          Language Instruction for Newcomers to Canada: برای افراد مقیم– سطح زبان متوسط
-          Enhanced Language Training Programme: برای افراد مقیم و یا ویزای موقت– سطح زبان پیشرفته
کلیه این کلاسها رایگان می باشد.
دانشگاه های Regina و  Saskatchewan و موسسه علوم کاربردی و تکنولوژی SIAST کلاس های زبان پیشرفته تری دارند.
 
مسکن در ساساکاچوان :
بعد از ورود به یکی از فرودگاه های ساسکاتون یا رجینا می توانید با گرفتن تاکسی با نرخ 15دلار در Regina و 20دلار در Saskatoon  به مرکز شهر بروید، اگر به خارج از شهر می خواهید بروید از کارفرما یا دوست خود بخواهید که برای شما مسیر اتوبوس را مشخص کند یا به استقبال شما بیاید.
برای چند روز اول می توانید در هتل بمانید ولی اگر از قبل سایت هایی مانند زیر را بدانید کمی راحتر خواهید بود:
http://www.cmhc.ca/newcomers/
در روزنامه های اصلی ساسکاچوان جستجو کنید:
-          The Star Phoenix در ساسکاتون
-          The Leader Post در رجینا
یا به دنبال تابلوهایی جلوی درب منازل با عنوان For Rent     بگردید.
اگر به دنبال خرید خانه هستید بدانید که یک خانه دقیقا چقدر هزینه در بر دارد، قیمت خانه بر مبنای اندازه، شرایط و موقیعت متغیر است. لازم است شما قیمت خانه و ملک و سایر هزنیه ها مانند مالیات املاک، هزینه های قانونی، مالیات انتقال ملک، هزنیه های وام مسکن و بهره آن، هزینه مجتمع مسکونی، بیمه، اسباب کشی، هزینه نوسازی یا تعمیرات را در نظر بگیرید.درضمن به عنوان مالک خانه باید سالیانه مالیات ملک خود را بپردازید.در سایت های زیر آگهی های خرید خانه وجود دارد:
-          http://www.saskhouses.com/
از خدمات مشاورین املاک استفاده کنید چون از شما پولی مطالبه نمی کنند و فقط از فروشنده کمیسیون دریافت می کنند. اگر از موردی خوشتان آمد کتبا یک پیشنهاد خرید با ودیعه برای خانه بگذارید. قرار بازرسی خانه را تنظیم کنید و از بانک وام بگیرید. از یک وکیل یا دلال املاک کمک بگیرید.
دولت فدرال برای کسانیکه برای بار اول در کانادا ملک می خرند تسهیلاتی به نام Home Buyers Tax Credit در نظر می گیرد.

 

پارک پرینس آلبرت در ساسکاچوان

 
گواهینامه رانندگی در ساسکاچوان :
بیمه دولت ساسکاچوان SGI کارگزار دولت ایالتی و مسول گواهینامه، ثبت و بیمه تمام خودروها است. برای اطلاعات در خصوص ایمنی رانندگی و معاینه فنی خودرو به آدرس زیر بروید:
http://www.sgi.sk.ca/   تلفن: 18006679868 رایگان
گواهینامه شما دو قسمت دارد، بخش شناسایی عکسدار برای 5سال و بخش مدرک برای 1 سال اعتبار دارد. که دو هفته قبل از انقضا برای شما نامه ارسال می شود.گواهینامه چند سطح دارد:
پایه 7: سطح مبتدی و برای افراد بالای 16 سال که همراه یک نفر گواهینامه دار، رانندگی می کنند.
پایه 5: سطح رانندگی با خودروی سبک است و می توانید به تنهایی بعد از قبولی در آزمون ها رانندگی کنید.
 
مراقبت های بهداشتی در ساسکاچوان :
با شماره زیر تماس بگیرید:
امور ثبت نام بهداشت18006677551 برای اطلاع از واجد شرایط بودن برای کارت بهداشت.
خط بهداشت18778000002 برای صحبت با یک پرستار در تمام شبانه روز و اطلاع از موارد پزشکی خود.
خط بهداشت18884254444برای افراد با اختلال شنیداری و نیازمند مراقبت بهداشتی
هزینه های مراقبت بهداشتی پایه از طریق مالیات های دولت ساسکاچوان پرداخت می شود. تمام هزینه های شما بجز : دندانپزشکی، دارو، عینک را بپردازید. برای خانواده های کم درامد مزایایی در نظر می گیرند. به وب سایت زیر بروید:
http://www.health.gov.sk.ca/health-benefits  تلفن رایگان: 18006677766
می توانید با خرید بیمه خصوصی تمام هزینه های پزشکی خود را رایگان انجام دهید.تمام اعضا خانواده که مقیم کانادا هستند می توانند برای خدمات رایگان بهداشتی تقاضا دهند.

ایرانیان رجینا


مهاحرت به کانادا از طریق ساسکاچوان :
استان ساسکاچوان دارای برنامه قوی پذیرش مهاجر است که شما می توانید اطلاعات کامل آن را در لینک زیر مشاهده کنید ولی به صورت کلی باید این شرایط را داشته باشید:
چهار معیار اصلی برای گزینش متقاضیان اقامت کارآفرینی استان ساسکاچوان وجود دارد:
 
1)     حداقل دارایی خالص متقاضی 300هزار دلار کانادا و قابل تایید باشد.
2)     انباشت دارایی های خالص متقاضی قانونی و قابل تایید باشد.
3)     حداقل 3 سال سابقه کارآفرینی یا تجربه مدیریت در زمینه های مرتبط را داشته باشد.
4)     قصد اقامت و سرمایه گذاری فعال در استان ساسکاچوان را داشته باشد که از طریق سیستم ارزیابی قابل تایید باشد.
 

دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام روش با سن بالای 40 شانس اقامت بیشتری دارد؟

  • اکسپرس اینتری فدرال و استانی کانادا
  • استارتاپ ویزای کانادا با آیلتس5
  • ورک پرمیت با ویزای توریستی ایرانیان
شرکت کنندگان : تن