فروشگاه و مراکزخرید

 فروشگاه های معروف کانادا

فروشگاه ها و مراکز خرید در کانادا

برای خرید در کانادا مکان های زیادی وجود دارد. متداولترین این فروشگاه ها به شرح زیر هستند:

 

فروشگاههای کانادا

فروشگاههای زنجیره ای کانادا (Department Stores)

این فروشگاه ها، انواع گسترده ای از محصولات مانند لباس، مبلمان، وسایل خانه، وسایل الکتریکی، وسایل بهداشتی، اسباب بازی، اقلام ورزشی، مواد غذایی قابل نگهداری و غیره را عرضه می کنند. محصولات مختلف با توجه به نوع آن دسته بندی شده و در بخش مربوطه ارائه می شوند. این فروشگاه ها معمولا بخش متمرکزی برای کنترل و محاسبه اقلام خریداری شده دارند. این بخش بطور معمول در قسمت جلوی فروشگاه قرار گرفته و معمولا بخشی از زنجیره بزرگ یکی از قسمت های فروشگاه را تشکیل می دهد.  سعی کنید از لباس های خود کانادا استفاده کنید و لباس ایران را نیاورید ارزانی، کیفیت و سازگاری با نوع آب وهوای کانادا از نکات مثبت البسه کانادایی است. در فصل سرما نیاز به لباس مناسب دارید توجه کنید که  در کانادامی‌گویند هوای بد وجود ندارد، لباس پوشیدن بد وجود دارد. 
 

مرکز خرید کانادا (Shopping Malls)

مراکز خرید، ساختمان های بزرگی هستند که شامل مغازه ها و فروشگاه های متنوعی هستند و هرکدام از فروشگاه ها محصولات خود را عرضه می کنند.
 

فروشگاه اینترنتی کانادا

امروز همه چیز بر بستر اینترنت فروش می رود و کانادا سرآمد این نوع فروشگاه هاست. در اینترنت فروشگاه های تخصصی زیادی بصورت انلاین هست. فروشگاه های تخصصی فروشگاه هایی هستند که گروه خاصی از محصولات را عرضه می کنند. بعنوان مثال فروشگاه های آلات موسیقی، یا فروشگاه وسایل باغبانی و یا فروشگاه های مخصوص یک خط تولید مشخص از این دسته هستند. در کانادا نیز فروشگاه های تخصصی در زمینه عرضه مبلمان، وسایل الکترونیک، کفش، البسه، دخانیات، نوشابه های الکلی، حیوانات خانگی و ملزوماتشان، گل، کتاب و موارد مختلف دیگر وجود دارد.
دراگ استورها فروشگاه های تخصصی متداولی هستند که بخش اصلی آنها معمولا یک داروخانه است ولی مواد آرایشی بهداشتی، مواد تمیز کننده، بعضی از محصولات غذایی و مجلات و غیره را نیز به فروش می رسانند.
 

فروشگاه کاسکو کانادا

در کاستکو می توانید همه نوع مواد غذایی را به قیمت کمتر بخرید و معمولا حجم اجناس بیشتر است زیرا بسته بندی های مواد غذایی بزرگتر است ولی قیمت خیلی کمتر خواهد بود. خواربار فروشی ها و یا سوپر مارکت ها، در کنار عرضه مواد غذایی گوناگون مثل سبزیجات، میوه جات، گوشت، شیر و لبنیات، نان و شیرینی و مواد غذایی فراوری شده ، معمولا محصولات دیگری مثل مواد بهداشتی، مواد تمیز کننده و وسایل خانگی نیز عرضه می کنند. بعضی از سوپر مارکتها بخش های اضافه دیگری با اجناس و خدمات دیگر، مثل بخش پوشاک، اداره پست یا داروخانه هم دارند.
 

فروشگاه محصولات کشاورزی کانادا (Farmers' Markets)

در بازارچه های کشاورزان در کانادا ، میوه جات محلی، سبزیجات، گیاهان دارویی، گل، گوشت و ماهی، تخم مرغ و پنیر و دیگر محصولات غذایی عرضه می شوند. در این بازارها همچنین می توانید هنرمندان محلی را در حال فروش صنایع دستیشان و و همچنین دستفروشان محلی را در حال فروش غذاهای پخته شده ببینید. بازارچه های کشاورزان معمولا فقط شنبه ها دایر هستند ولی در ماه های تابستان، بازارچه های بیشتری دایر می شوند و بعضی از آنها روزهای دیگری از هفته را هم کار می کنند.
 

مغازه در کانادا (Convenience Stores)

این فروشگاه ها، فروشگاه های کوچکی هستند که انواع محدودی از مواد غذایی، لوازم خانه داری، روزنامه ها، بلیط بخت آزمایی، دخانیات و غیره را به فروش می رسانند. این فروشگاه ها معمولا در داخل و یا نزدیکی محله های مسکونی قرار دارند و ساعاتی طولانی را برای راحتی مشتریانشان کار می کنند. البته معمولا محصولات در این فروشگاه ها با قیمت بالاتری از فروشگاه های بزرگ عرضه می شوند.
 

اجناس دست دوم در تورنتو

اجناس دست دوم  مانند بازی های ویدیویی و موارد مشابه را علاوه بر فروشگاه های لوازم دست دوم، میتوان از بعضی فروشگاه های معمولی یا حراج های خانگی یا یکشنبه بازار نیز خریداری نمود. در این بازارها و در این حراج ها معمولا می توانید روی قیمت ها چانه بزنید. این بازارها همچنین برای پیدا کردن چیزهای آنتیک و کلکسیونی و محصولات قدیمی که دیگر تولید نمی شوند نیز مناسب است.
یکشنبه بازارها (Flea markets)، مکانهایی هستند که معمولا یکشنبه ها دایر است و مردم برای خرید و فروش لوازم دست دوم خود به آنجا مراجعه می کنند. هر کس می تواند در این بازارها با مبلغ کمی یک غرفه فروش دائر کند. بعضی از دستفروشان در این بازارها اجناس نو هم می فروشند.
حراج در گاراژ خانه یا حیاط، این حراج معمولا صبح های شنبه در گاراژ خانه ها یا حیاط ها دایر می شوند. بعضی از این حراجها در روزنامه ها و یا روی پوستر هایی در خیابانهای نزدیک آگهی می شوند. همچنین خرید و فروشهای خصوصی را می توان از طریق آگهی های طبقه بندی شده روزنامه ها و یا بوسیله آگهی های طبقه بندی شده اینترنتی و بصورت رایگان انجام داد.

 

مراکز خرید ارزان در تورنتو

فروشگاه دالاراما در کانادا

نکته:
* فروشگاه های ارزان قیمت معمولا اجناس را باقیمت پایین تر از حد معمول می فروشند، بعضی اوقات این فروشگاه ها ، فروشگاه های زنجیره ای کم منفعت هستند و بعضی هم فروشگاه های خرده فروشی هستند که اجناس فروشگاه های دیگر را که مدت زیادی است به فروش نرفته، عرضه می کنند. گاهی اوقات این فروشگاه ها اجناسی با عیوب جزیی را نیز عرضه می کنند.
 * "فروشگاه های یک دلاری ' فروشگاه هایی هستند که فقط انواع گوناگونی از اجناس ارزان را بفروش می رسانند. این فروشگاه ها بعضی اوقات یک قیمت ثابت برای همه اجناس دارند.
* فروشگاه های اجناس دست دوم فروشگاه هایی هستند که اجناس استفاده شده را به فروش می رسانند. این فروشگاه ها غالبا بوسیله سازمانهای خیریه و با هدف جمع آوری کمکهای مالی اداره می شوند. مردم لوازم مازاد بر نیاز خود را به این فروشگاه ها می بخشند و این فروشگاه ها با فروش این لوازم برای سازمان خیریه پول جمع آوری می کنند.
 

روزها و ساعت های خرید کانادا

ساعات کار فروشگاه ها از هر فروشگاه به فروشگاه دیگر متفاوت است. اکثر فروشگاه ها در حدود ساعت 8:00 یا 9:00  صبح باز می کنند و نزدیک به 5:00 یا 6:00 بعد از ظهر تعطیل می کنند. بسیاری از فروشگاه های بزرگتر و خواروبار فروشی ها تا ساعت 9 یا 10 شب باز هستند.
اکثر فروشگاه ها از دوشنبه تا شنبه دایر هستند، فروشگاههایی مثل سوپر مارکتهای محلی یا دراگ استورها و فروشگاههای ویدیویی و بعضی از نانوایی ها هفت روز هفته دایر هستند. ساعت کار بعضی از فروشگاه ها در روزهای یکشنبه از 12 ظهر تا 6 بعدازظهر است.
 

تقویم تعطیلات رسمی کانادا

بسیاری از فروشگاه ها در روزهای زیر، کاملا تعطیل هستند:

  • روز سال نو (اول ژانویه)
  • روز جزیره (سومین دوشنبه ماه فوریه)
  • جمعه خوب (تاریخ های مختلف در هر سال)
  • یکشنبه عید پاک (تاریخ های مختلف در هر سال)
  • روز ویکتوریا (دوشنبه 24 ماه می و یا دوشنبه قبل از آن)
  • روز کانادا (1 ژولای)
  • روز کارگر (اولین دوشنبه ماه سپتامبر)
  • روز شکرگزاری (دومین دوشنبه ماه اکتبر)
  • روز کریسمس (25 دسامبر)
  •  روز باکسینگ دی (26 دسامبر)