اظهارنامه مالیاتی در کانادا

اظهارنامه مالیاتی در کانادا

در امور مالی در کانادا، مانند بسیاری از دیگر کشورها ، یک سیستم مالیاتی برای جمع آوری پول از افراد و بیزینسها وجود دارد.در اینجا نظام مالیاتی کانادا توسط آژانس مالیات کانادا (CRA) اداره می شود.
درآمدهای حاصله از مالیات، برای ارائه خدمات و برنامه های دولتی صرف می گردند. این پول ها برای مواردی مانند اسفالت جاده ها، مراقبت های پزشکی، مدارس دولتی، برنامه های محرک اقتصادی، برنامه های اشتغال زایی، فعالیت های فرهنگی و غیره پرداخت می گردد.

 

مالیات بر درآمد

اصلی ترین نوع مالیات در کانادا، مالیات بر درآمد است. این مالیات در موارد زیر باید پرداخت شود:

 • داشتن شغل- کارفرمای شما، مالیات بر درآمدتان را از فیش حقوقی شما کسر کرده و آن را با عنوان شما، برای CRA ارسال می کند.
 • داشتن یک بیزینس شخصی- شما ملزم هستید تمام درآمدها و هزینه های بیزینس خود را بصورت سالانه به CRA گزارش نموده و مالیات آنرا بر اساس سود حاصله پرداخت نمایید.
 • کسب درآمد -  درآمدهای جانبی مانند سود حاصله از سرمایه گذاری، نیز شامل پرداخت مالیات می گردد.
   

نکته:
در کانادا ، تمام افراد باید اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را تا قبل از 30 آوریل هر سال تکمیل و ارسال نمایند. بعنوان مثال اظهارنامه مالیات بر درآمد سال مالیاتی 2022 باید تا قبل از 30 آوریل 2023 تکمیل شده باشد.

افرادی که دارای بیزنس می باشند و همسران و یا شرکای مشترک آنان، می توانند مالیات بر درآمد را تا 15 ژوئن هر سال ارائه دهند.

 

مالیات بر فروش کالا

هنگامی که شما چیزی را (کالا یا خدمات) در کانادا خریداری می نمایید، مالیات فروش را پرداخت می کنید. سیستم مالیات بر فروش و مقدار آن در تمام استانهای کانادا یکسان نمی باشد.
بعضی از استان ها مالیات فروش فدرال و استانی را به طور جداگانه استفاده می نمایند. مالیات فدرال 5٪ بر (کالا و خدمات مالیاتی - GST) در تمام استان ها یکسان می باشد، در حالی که مالیات فروش استانی (PST) از استان به استان متفاوت است.
استان های دیگر، از مالیات فروش هماهنگ (HST) استفاده می نماید. HST مقدار مالیات ترکیبی است که شامل هر دو یعنی مالیات فدرال (GST) و مالیات فروش استانی می باشد، و توسط دولت فدرال اداره می شود.
 

اظهارنامه مالیات کانادا

مقدار مالیات بر فروش، معمولا بر روی برچسب قیمت محصولات یا خدمات ذکر نمی گردند. بنابراین، مبلغ نهایی که شما به صندوق پرداخت می کنید، عموما بالاتر از قیمت درج شده بر روی محصول خواهد بود.
 

پر کردن اظهارنامه مالیات بر درآمد

 یک تازه وارد به کانادا، از زمان آغاز الزام اقامت خود در کانادا، به عنوان یک مقیم کانادا برای ارائه مالیات بر درآمد محسوب می شود. این معمولا همزمان با همان تاریخی است که شما وارد کانادا می شوید.
 
در اینجا دو روش برای تکمیل اظهارنامه مالیات بر درآمد وجود دارد:

 1. شیوه الکترونیکی، این شیوه استفاده از سرویس اینترنتی NETFILE به همراه استفاده از نرم افزارهای محاسباتی یا برنامه های اینترنتی تایید شده می باشد.
 2. شیوه دستی، شما باید پس از پر کردن فرم مالیات بر درآمد با دست، آنرا بوسیله پست یا شخصا به مرکز مالیاتی محل ارسال نمایید. برای دریافت فرم میتوانید به دفاتر پستی یا دفاتر CRA محلی مراجعه و یا آنرا بصورت آنلاین تهیه نمایید.

نکته:

شما اگر هیچ درآمدی نداشته یا حتی اگر در حال دریافت کمک مالی هستید، باید هر سال اظهارنامه مالیات بر درآمد را پر کرده و به CRA تحویل نمایید. اینکار میتواند  به شما برای دریافت مزایای دولتی فدرال یا استانی کمک نماید.
 

چگونگی دریافت کمک برای پرکردن اظهارنامه مالیات بر درآمد

در اینجا راههای مختلفی وجود دارد که می تواند برای پر کردن اظهارنامه به شما کمک کند:

 •  فراگیری دوره آنلاین CRA با عنوان Learn About Taxes. 
 •  واگذاری کار به افراد حرفه ای  مانند حسابدار ، کمک حسابدار ، و یا مشاوران مالیاتی و پرداخت دستمزد مربوطه.
 •  تنظیم وقت ملاقات با برنامه جامعه داوطلبین مالیاتی (CVITP). این برنامه کلینیک هایی را برای آماده سازی اظهارنامه مالیاتی سازماندهی می کند تا کمکی باشد برای افراد کم درآمدی که توانایی پر کردن فرمها را نداشته و قادر به پرداخت دستمزد افراد حرفه ای نیز نیستند. شما میتوانید بوسیله تماس با دفاتر CRA یا مراجعه به وبسایت آنها، یکی از این کلینیک ها را در پیدا کنید.
دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام روش با سن بالای 40 شانس اقامت بیشتری دارد؟

 • اکسپرس اینتری فدرال و استانی کانادا
 • استارتاپ ویزای کانادا با آیلتس5
 • ورک پرمیت با ویزای توریستی ایرانیان
شرکت کنندگان : تن