مالیات کانادا Tax Canada

مسیر نما :

مالیات بر در آمد  Income Tax 


داستان مالیات در کانادا بسیار مهم است.هر سال از اوایل ماه فوریه تا آخر ماه آوریل کانادایی ها فرم های مالیاتی خود را پر می کنند. در این فرم ها که به Tax Return (بازگشت مالیات) معروف است، درآمدها و بعضی هزینه های خود را که می تواند به کاستن مالیات آنها کمک کند وارد می کنند. در ضمن چون بیشتر افراد در طول سال مالیات هم داده اند، مالیات های پرداختی را هم وارد می کنند. خلاصه آنکه مجموع مالیات ها و درآمدها و هزینه ها را در نظر می گیرند. اگر فرد در سال قبل بیش از اندازه مالیات داده باشد، دولت مالیاتی را که اضافه تر پرداخت شده به آن فرد بر می گرداند. اگر هم فرد به دولت بدهکار باشد باید بدهی خود را تا پایان ماه آوریل بپردازد که جریمه یا دادگاهی نشود.
 
 برای پر کردن فرم های مالیاتی می توانید خودتان دست به کار شوید. انواع برنامه های کامپیوتری مورد تایید اداره مالیات کانادا Canada Revenue Agency در بازار موجود است که اغلب بسیار ارزان و یا گاه رایگان هستند. این برنامه ها به شما کمک می کنند که به یک سری سوالات پاسخ دهید تا فرم مالیاتی شما تکمیل شود. بعدا می توانید به صورت آنلاین این فرم را در اختیار CRA یا همان اداره مالیات قرار دهید.(قیمت آن بین 30 تا 40 دلار است و 7نفر نیز می توانند از آن استفاده نمایند.)
 
 به جای استفاده از برنامه های مالیاتی می توانید از یک حسابدار یا متخصص مالیات کمک بگیرید. در طول فصل مالیات شرکت های فعال در این زمینه در نقاط مختلف شهر، دفتر می زنند و کارهای مالیاتی افراد را انجام می دهند. هزینه استفاده از سرویس های این شرکت ها معمولا بیشتر است. (معمولا 30 دلار مانند حسابدار ایرانی تا 109 دلار مانند شرکت H&R باید پرداخت نمایید)
 
 اگر به دولت مالیات بدهکار باشید حتما باید تا پایان آوریل فرم مالیاتی سال قبل خود را پر کنید و بدهی خود را (حداقل بخشی از آن را) بپردازید وگرنه ممکن است به سراغتان بیایند و شما را جریمه و یا حتی دادگاهی کنند.
 
 حتی اگر در سال گذشته درآمدی نداشته اید فرم های مالیاتی خود را پر کنید. دولت به کسانی که درآمد نداشته اند مبالغ اندکی کمک می کند. برای اطلاعات بیشتر به یک متخصص مالیاتی و یا وب سایت اداره مالیات مراجعه کنید [لینک].
 
 
 
فرم ارزیابی مهاجرت کانادا موسسه گنجی
در کانادا این مالیات ها به 4دسته زیر تقسیم می گردد:
 
 • مالیات بر در آمد  Income Tax
 • مالیات بر فروش Sales Tax
 • مالیات بر ملک Property Tax
 • مالیات بر ارزش افزوده Excise Tax

مالیات شرکتها در کانادا

 

مالیات بر درآمد در کانادا در دو قسمت فدرال و ایالتی فرق می کند. برای مشاغل معمولاً این عدد یک عدد ثابت است ولی برای صاحبان مشاغل این عدد متفاوت است Self Employed   نحوۀ محاسبۀ مالیات بدین شکل است که ابتدا معافیتهای مالیاتی از درآمد کم می شود (که شامل هزینه مهد کودک بچه ، شهریه دانشگاه، کمکهای خیریه، صندوق بازنشستگی و … می شود) و بعد به هر فرد یک اعتبار اختصاصی داده خواهد شد که این اعتبار حداقل مبلغ مورد نیاز برای زندگی است.   (برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید
http://www.cra-arc.gc.ca/tx/ndvdls/fq/txrts-eng.html
 
طبق جدول درآمد سال 2012 به شرح زیر:
۱- مالیات فدرال: 
• بر درآمد سالیانه زیر 42707 دلار: 15 درصد
• بر در آمد سالیانه بین 42707 تا 85414 دلار: مالیات شمارۀ (1) + 22% اضافی بر 42707 
• برای درآمد سالانه بین 85414 دلار تا 132406 دلار: مالیات آیتم (2) + 26 درصد بخش درآمد بالای 85414
• برای درآمد سالیانه بیش از 132406 دلار: مالیات آیتم (3) بعلاوه 29 درصد بخش درآمد بالای 132406
۲- مالیات ایالتی انتاریو 
• برای درآمد سالانه زیر $39,020 : 5.05%
• برای درآمد سالانه بین $39,023 تا $78,043: آیتم ۱ بعلاوه 9.15% بخش درآمد بالای $39,023 
• برای درآمد سالانه بیش از $78,043 مالیات: آیتم ۲ بعلاوه 11.16% بخش درآمد بالای $78,043
۲- مالیات ایالتی کبک
• برای درآمد سالانه زیر $40,100 : 5.05%
• برای درآمد سالانه بین $40,100 تا $80,200: آیتم ۱ بعلاوه 9.15% بخش درآمد بالای $40,100 
• برای درآمد سالانه بیش از $80,200 مالیات: آیتم ۲ بعلاوه 11.16% بخش درآمد بالای $80,200
 
* اگر درآمد شما پائین باشد، با در نظر گرفتن حد نصاب معافی مربوطه معمولاً معاف می شوید البته توجه داشته باشید درصدها و سقفهای مربوطه هر سال تغییر می کند. کار فرماهایی که مقیم کانادا نیستند میتوانند از قانون تخفیف مالیات استفاده کنند .برای این کار باید یک تقاضای چشم پوشی از پرداخت مالیات پر کنند.

مشاغل بدون مالیات در کانادا

مالیات بر فروش Sales Tax :
مالیات فروش Sales Tax یعنی وقتی جنسی را خریداری می کنید، علاوه بر قیمت آن جنس باید درصدی اضافه تر به فروشنده پرداخت کنید. فروشنده هم موظف است این مبلغ را مستقیما به حساب دولت واریز کند.
GST یا  Goods and Services Tax مالیات فروش فدرال
 این مالیات در سطح فدرال دریافت می شود و در حال حاضر معادل ۵% قیمت خرید اجناس است. در استان کبک این مالیات توسط Revenu Québec  دریافت می شود. در سایر استان ها و مناطق کانادا مسؤول جمع آوری این مالیات اداره مالیات کانادا Canada Revenue Agency است. یعنی شما اگر یک دوربین عکاسی Canon D60 به قیمت 990 دلار میخرید باید 5درصد نیز به فروشنده بیشتر پرداخت نمایید، فاکتور نهایی شما (49.5=%5*990)+990=1039.5 دلار خواهد بود.
بعضی از خریدهایی که می کنید از پرداخت GST معاف هستند. به عنوان مثال می شود به لیست زیر اشاره کرد. ممکن است محتوای این فهرست در آینده تغییر کند.
 • بعضی از اقلام خواربار Grocery نظیر شیر، نان و سبزیجات.
 • محصولات کشاورزی نظیر دانه های خوراکی Grains، پشم خام Raw wool، برگ خشک شده تنباکو Tobacco Dried Leaves
 • اغلب حیوانات اهلی مزرعه (احشام) Farm Livestock
 • اغلب محصولات دریایی نظیر ماهی برای مصارف انسانی
 • داروهایی که باید با نسخه خرید Prescription Drugs و هزینه فرانشیز خرید دارو Dispensing Fees
 • دستگاه های پزشکی نظیر سمعک Hearing Aids و دندان مصنوعی Artificial Teeth  یا Denture
 • صادرات Exports
 • خیلی از سرویس های حمل و نقل به شرط آنکه مبدأ Origin یا مقصد Destination خارج از کانادا باشد
 • معاملاتی که با فرماندار کل Governor General صورت بگیرد
گرچه این لیست به ظاهر لیست طولانی ای است ولی متاسفانه اجناسی که شامل GST می شوند خیلی بیشتر از محتویات این لیست است. برای اطلاعات بیشتر در مورد GST اینجا کلیک کنید.
PST یا Provincial Sales Tax مالیات فروش استانی
این مالیات توسط استان از شما دریافت می شود. نام دیگر این مالیات Retail Sales Tax  یا RST است. در کبک هم QST گفته می شود.
میزان این مالیات در استان های مختلف کانادا متفاوت است. فهرست زیر میزان این مالیات را برای استان های مختلف کانادا در حال حاضر  نشان می دهد:
 • انتاریو Ontario 8%
 • بریتیش کلمبیا British Columbia 7%
 • آلبرتا Alberta 0% (این استان مالیات استانی دریافت نمی کند)
 • مانیتوبا Manitoba 7%
 • کبک Quebec 9.5%
 • پرینس ادوارد آیلند Prince Edward Island 10%
 • ساسکاچوان Saskatchewan 5%
canadian_provincial_taxes_ganjico com
تمام استان ها مالیات استانی را برروی قیمت پایه جنس دریافت می کنند. مثلا اگر جنسی ۱۰۰ دلار باشد در انتاریو باید ۸ دلار PST بدهید. در استان پرینس ادوارد آیلند مالیات استانی برروی قیمت پایه به اضافه GST دریافت می شود. مثلا اگر جنسی ۱۰۰ دلار باشد و شامل GST شود آن موقع مالیاتی که به استان می دهید برروی ۱۰۵ دلار است یعنی ۱۰٫۵ دلار.
سه تا از استان های کانادا یعنی نیوفاندلند اند لابرادور Newfoundland and Labrador، نوا اسکوشیا Nova Scotia و نیو برانزویک New Brunswick مالیات استانی یا فدرال به این شکل دریافت نمی کنند بلکه برروی اغلب اجناس یا اصلا مالیات نمی گیرند یا اگر بگیرند یک مالیات واحد به نام HST می گیرند که در حال حاضر ۱۳ درصد است. در ادامه در این خصوص بیشتر توضیح می دهم. استان انتاریو هم بناست که از اول ژوئیه July سال ۲۰۱۰ به جای GST و PST به یک باره HST دریافت کند.
HST یا Harmonized Sales Tax مالیات فروش هماهنگ
این مالیات دو مالیات GST و PST را با هم ترکیب می کند. به عنوان مثال اگر در انتاریو جنسی را به قیمت ۱۰۰ دلار بخرید باید برروی آن ۵ دلار GST و ۸ دلار PST بدهید. این قضیه گیج کننده است. به همین دلیل سعی دولت فدرال بر آن است که در همه استان ها فقط یک مالیات فروش از خریدار دریافت شود که در حال حاضر ۱۳ درصد است. یعنی اگر جنسی را به قیمت ۱۰۰ دلار بخرید برروی آن فقط یک مالیات ۱۳ دلاری می دهید. همان طور که در بخش قبلی گفتم تا کنون فقط سه استان کانادا این روش را اجرا می کنند و قرار است انتاریو هم به آنها بپیوندد.
GST/HST Credit بازپرداخت مالیات فروش به افراد کم درآمد
اگر سطح درآمد فردی از مقدار معینی کمتر باشد، آن وقت دولت هر سه ماه یک بار یک چک به منزل آن فرد می فرستد که به نوع جبران GST یا HST باشد که پرداخت می کند. میزان درآمد و همین طور میزان پرداختی بسته به شرایط افراد متفاوت است. معمولا تمام تازه مهاجران شامل حال این چک ها می شوند، اگر سوالی در این مورد داشتید می توانید با ارسال ایمیل از موسسه گنجی درخواست راهنمایی کنید، اما از ارسال فرم تقاضا مالیات غافل نشوید.در این لینک فرم مربوطه را پر نمایید و به اداره مربوطه پست نمایید.فقط دقت نمایید که در این فرم موارد زیر بسیار مهم است و عدم دقت در آن پرداخت پول را به تاخیر می اندازد:
الف-متاهل یا مجرد بودن شما
ب- درآمد همسرتان
ج-دارای فرزند هستید یا خیر
 
مالیات بر ملک Property Tax :
صاحبان ملک در کانادا باید سالیانه مبلغی تحت عنوان مالیات ملک Property Tax به شهرداری Municipality پرداخت کنند. این مالیات شبیه عوارض نوسازی است با این تفاوت که مبلغ آن بسیار سنگین است. از آنجا که این مالیات توسط شورای شهر تعیین و به وسیله شهرداری دریافت می شود، بسته به شهر محل سکونت میزان آن کاملا متفاوت است. معمولا شهرداری ها برای محاسبه مالیات ملک، پارامترهای مختلفی را در نظر می گیرند. این پارامترها بسته به شهر محل سکونت فرق می کند. به عنوان مثال می شود به موارد زیر اشاره کرد.
 • ارزش ملک: محاسبه قیمت ملک توسط شهرداری و یا شرکت طرف قرار داد شهرداری انجام می شود. معمولا این محاسبه به صورت سالیانه انجام و نتیجه آن در اختیار صاحب ملک قرار می گیرد.
 • محل قرار گرفتن ملک: معمولا هر چه محله نوسازتر باشد میزان مالیات ملک بیشتر است.
 • مالیات های تعیین شده توسط استان: بعضی اوقات استان نیز از محل این مالیات برای تعیین هزینه های خود استفاده می کند. برای مثال در استان انتاریو به منظور تامین هزینه های مدارس دولتی Public Schools مبلغی به مالیات ملک اضافه می شود.
همان طور که قبلا هم اشاره شد، مالیات ملک بسته به شهر محل سکونت متفاوت است. به عنوان مثال در حال حاضر مالیات سالانه یک ملک ۲۰۰ هزار دلاری در شهر تورنتو حدود ۱۵۰۰ دلار است. همین ملک در شهر چتم Chatham باید مالیاتی بالغ بر ۳۰۰۰ دلار بپردازد. البته دقت کنید که با ۲۰۰ هزار دلار در تورنتو به سختی می توان یک آپارتمان دوخوابه خرید، در حالی که در چتم با همین مبلغ می توان صاحب یک خانه ویلایی سه اتاق خوابه (و یا حتی چهار اتاق خوابه) شد.
برای مشاهده مالیات تقریبی ملک در شهر تورنتو و شهرهای اطراف آن اینجا کلیک کنید. این ماشین حساب مالیات مربوط به سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ را محاسبه می کند. مالیات های جدید از این میزان بیشتر است. در ضمن این ماشین حساب، مالیات مدارس را منظور نمی کند.
نحوه دریافت مالیات ملک (عوارض نوسازی)

معمولا شهرداری ها بخشی از Property tax را در نیمه اول سال (معمولا در دو قسط) و به صورت علی الحساب دریافت می کنند. بعد از اینکه میزان نهایی مالیات محاسبه شد، در نیمه دوم سال، مابقی این مالیات دریافت می شود. شهرداری چتم این مالیات را در چهار ماه از سال دریافت می کند. همچنین می توان از شهرداری خواست که به طور خودکار و ماهیانه مالیات را دریافت کند. برای اطلاعات بیشتر با شهرداری شهر خود تماس بگیرید.
عواقب نپرداختن مالیات ملک

اگر این مالیات را نپردازید، شهرداری قادر است ملک شما را مصادره و به حراج بگذارد. معمولا سخت گیری شهرداری در خصوص دریافت مالیات ملک از سخت گیری بانک در دریافت اقساط وام بیشتر است. به همین دلیل خیلی از بانک های کانادایی سرویسی را به مشتریان خود ارائه می دهند که طی آن بانک هنگام برداشتن قسط وام، مبلغی را هم بابت مالیات ملک برمی دارد و خود راسا مالیات ملک را به شهرداری پرداخت می کند. به این ترتیب بانک مطمئن می شود که هیچ گاه به شهرداری بدهکار نمی شوید.
 

مالیات ماشین در کانادا

مالیات بر ارزش افزوده Excise Tax :
این نوع مالیات به بعضی اقلام خاص نظیر بنزین، الکل، دخانیات و سیستم خنک کننده خودروها تعلق می گیرد. معمولا این مالیات ثابت است و بستگی به قیمت کالا ندارد. لینک سایت
مثلا:
بنزین با سرب 11 سنت در هر لیتر
بنزین بدون سرب 10 سنت در هزی لیتر
گازوئیل 4 سنت در هر لیتر
دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

آرشیو اخبار کانادا

اخبار برگزیده

نظرسنجی مهاجرت کانادا

زمان بررسی کدام برنامه مهاجرتی سریعتر است؟

 • برنامه های مهاجرتی کانادا
 • ویزای طلایی و اقامت پرتغال
 • شهروندی و پاسپورت دومینیکا
شرکت کنندگان : تن