Manitoba منیتوبا

منیتوبا کانادا -  Manitoba

یکی از استانهای واقع در مرکز کانادا می باشد. دارای تلفظ مانیتوبا نیز هست. مساحت آن 649.950کیلومترمربع می باشد.جمعیت آن در سال 2016 برابر 1,278,365نفراست. دارای آب و هوای چهارفصل و تعداد بیشماری دریاچه و رود می باشد. مزارع کشاورزی در قسمت جنوبی و غربی گسترده شده است. اقتصاد آن بر پایه کشاورزی، حمل و نقل، تولید، معدن، جنگل، انرژی و توریسم می باشد.
مرکز منیتوبا ، وینیپگ برابر هشتمین شهر بزرگ کانادا است. 4 دانشگاه از مجموع 5دانشگاه معتبر منیتوبا در این شهر واقع شده اند، که دارای باشگاه های ورزشی و فرهنگی حرفه ای هستند.
اولین بار شرکتی در زمینه پشم دباغی شده در قرن 17 وارد منیتوبا شد و در سرزمینهایی که مالک آن Hudson Bay بود، استقرار یافت. منیتوبا در سال 1870 جزو استان های کانادا شد. دارای دولت استانی قوی و قدرتمند است که بعد از تظاهرات سال1919 شکل گرفت.
نام منیتوبا از زبانهای زیر برگفته شده است، که به معنی روح بزرگ است.
 
جغرافیای منیتوبا :
منیتوبا در مرکز کانادا و در شرق آن استان انتاریو(تورنتو) و در غرب آن ساسکاچوان و در جنوب آمریکا (داکوتای شمالی و مینسوتا) واقع شده است. تنها ایالت با ساحل آب شور است. بندر Churchill تنها بندر بزرگ با عمق زیاد در منیتوبا است که راهی نزدیک برای مقاصد دریایی آسیا و آمریکا است. دریاچه وینیپگ دهمین دریاچه بزرگ آب زلال در دنیا است. خلیج Hudson Bay دومین خلیج بزرگ دنیا در این استان است.
منیتوبا دارای ساحل آب شور و بیش از 110هزار دریاچه به مساحت 15.6درصد سطح کل منیتوبا است. دارای سه دریاچه بزرگ به نام های زیر است:
         Lake Manitobaسیزدهمین دریاچه بزرگ کانادا و 33ومین در دنیا است.
         Lake Winnipegosisدر 300کیلومتری وینیپگ است. 11دریاچه بزرگ کانادا است.
         Lake Winnipegبزرگترین دریاچه کانادا، 55کیلومتری شمال وینیپگ است.بعضی از جنگل های قسمت شرقی دریاچه از سوی یونسکو منتخب شده اند.
این استان سرسبز دارای رودهای فراوانی به نام Red, Assiniboine, Nelson, Winnipeg, Hayes,  Whiteshell و  Churchillاست. بیشتر ساکنین در قسمت جنوب منیتوبا ساکن هستند. کوه Baldy بیشترین ارتفاع (832متر) را در منیتوبا دارد. مناطق کوهستانی و تپه ای دیگری به نام های زیر وجود دارد: Riding Mountain, the Pembina Hills, Sandilands Provincial Forest, and the Canadian Shield
مزارع کشاورزی بخصوص غلات در قسمت جنوبی این استان وجود دارند. خوراک دام 34.6% - غلات 19%-دانه های روغنی 7.9%-بقیه 38.5%. حدود 12درصد مزارع کانادا در منیتوبا قراردارد.
 
آب و هوای منیتوبا :
دارای آب و هوای قاره ای است که از شمال تا جنوب متفاوت است. به علت ارتفاع کم زمین و سطوح وسیع و دوری از آب اقیانوس ها در ژانویه و فوریه سرمای زیادی دارد. در تابستان هوای گرم خلیج مکزیک بعد از عبور از آمریکا وارد منیتوبا می شود. (درجه حرارت حدود30 با رطوبت زیاد می باشد.) که در بعضی مواقع این رطوبت بیشتر باشد.در کل کانادا بیشترین هوای صاف را دارا است.
جنوب منیتوبا و شهر وینیپگ دارای آب و هوای مرطوب است. تابستان گرم و طولانی است و زمستان سرد است.
48% سطح منیتوبا پوشیده از جنگل است.دارای درخت های کاج، صنوبر، سدر است.
حیوانات زیبایی مانند خرس سفید، گوزن و گرگ در پارک های طبیعی و ملی وجود دارند.تنوع 145 گونه ای از پرندگان مانند انواع جغد را دارد. دریاچه منیتوبا دارای انواع گونه های قزل آلا است.

ایرانیان وینیپگ

مجلس قانونگذاری منیتوبا

 
تاریخچه منیتوبا :
اولین ساکنان منیتوبا در حدود 10هزارسال پیش شامل سرخپوستان بودند. که در کنار رود سرخ به کشاورزی غلات قبل از ورود اروپائیان می پرداختند.Henry Hudson اولین اروپایی بود که وارد منیتوبا شد.بعد از او "توماس باتن" از طریق دریاچه وینیپگ در سال 1612 وارد این منطقه شد. چند سال بعد فرانسوی ها و انگلیسی ها دو کمپانی North West ,Hudson Bay برای تجارت با منطقه منیتوبا تاسیس کردند و در سال 1821 با هم ادغام HBC شدند.
در سال 1763 بعد از جنگی 7ساله انگلستان بر فرانسه پیروز شد و منیتوبا را جزو تصرفات خود نمود. در سال 1870 بعد از تصویب قانون و واگذاری بخش رابرت(سرزمین کنونی منیتوبا) مستقل شد.البته وسعت آن یک هجدهم مساحت کنونی بود. در سال 1890 بیشتر ساکنین فرانسوی زبان از این استان خارج شدند. در سال 1911 وینیپگ سومین شهر در کانادا بود. در سال 1939 منیتوبا که دارای پایگاه های فراوانی در زمینه هواپیماهای نظامی بود نیروهای را وارد جنگ جهانی نمود.
 

ایالت های کانادا
جمعیت منیتوبا :
طبق سرشماری 2006 حدود 22.9% انگلیسی، 19.1%آلمانی، 18.5% اسکاتلندی،14.7% اوکراین،10.6%آمریکایی، 7.3%لهستانی، 5.6%فرانسوی،4%روسیه ای می باشند.68.5%مسیحی و 1%مسلمان و بقیه دیگر مذهاب را داشته اند.
 
اقتصاد منیتوبا :
اقتصاد قوی بر مبنای منابع طبیعی دارد.که تولید داخلی آن 50میلیارد دلار در سال 2008 بوده است. ورشد آن ر سال 2008 برابر 2.8% بوده است. در همان سال میانگین درآمد 25.100دلار در سال (رتبه5در کانادا) و نرخ بیکاری در 2009 در منیتوبا بسیار پایین وبرابر 5.8% بوده است.
اقتصاد برپایه کشاورزی، توریست، انرژی، نفت، معدن و جنگل استوار است. کشاورزی در جنوب منیتوبا بسیار پر رونق است. 12درصد مزارع کانادا در منیتوبا واقع شده است. بیشترین حجم دانه های روغنی آفتابگردان در این استان واقع شده است.مرکز Portage La Prairie بیشترین تولید سیب زمینی را برعهده دارد.یعنی بیشتر سیب زمینی سرخ کرده مکدونالد از اینجا تامین می شود.
بیشترین واحد استخدام کننده در منیتوبا ، دولت آن می باشد که در بخش دانشگاه، بیمارستان وسازمان های دولتی فعال اند. در بخش توریست شرکت Churchills Arctic  بسیار فعال است.

مهاجرت به وینیپگ
اگر به دنبال شغل یا استخدام در منیتوبا هستید در ادامه لیست بهترین کارفرمایان این استان در سال 2017 به شرح زیر است :

 • Aboriginal Peoples Television Network Inc. / APTN
 • Access Credit Union Limited
 • Arctic Co-operatives Limited
 • Artis REIT
 • Assiniboine Credit Union Limited
 • Boeing Canada Operations Limited
 • Cargill Limited
 • Ceridian
 • Great-West Life Assurance Company, The
 • Magellan Aerospace, Winnipeg
 • Manitoba Agricultural Services Corporation / MASC
 • Manitoba Hydro
 • Manitoba Liquor & Lotteries
 • Manitoba Public Insurance
 • Manitoba, Government of
 • National Leasing Group Inc.
 • Red River College
 • Seven Oaks General Hospital
 • St. John's-Ravenscourt School
 • St.Amant Inc.
 • StandardAero
 • True North Sports & Entertainment Limited
 • University of Manitoba
 • Winnipeg Airports Authority Inc.
 • Workers Compensation Board of Manitoba

نقشه کانادا

اگر به دنبال ایجاد کار برای خود و شروع کارآفرینی هستید موار زیر نمونه  خوبی برای شما خواهد بود هرچند سازمان مهاجرتی گنجی نسبت به مدارک و اطلاعات شما بیزینس پلان مناستب تری را پیشنهاد خواهد داد:
 
 • خدمات فروش و تعمیر اتومبیل مانند شرکت  Chipmaster
 • خدمات پرستار خانگی مانند شرکت Comfort Keepers
 • رستوران ها و کافه های زنجیره ای Presse Cafe
 • آژانس مسافرتی TravelOnly
 • خدمات تحویل غذا و لوازم حیوانات خانگی Petmobile
 • موسسه فرهنگی آموزشی  تحصیلی Kumon
 • تعمیرکار لوازم خانگی Crackmasters
 • کارخانه تولید محصولات آرایشی بهداشتی  Trade Secrets
 • خدمات گرافیکی و تبلیغاتی Fastsigns
 • محصولات سالم جهت جلوگیری از عوارض سالخوردگی Life Wave
 • جایگاه سوخت اتومبیل  Petro Canada
 • خدمات باربری RENOBAC Master License


واحد نظامی منیتوبا :
CFB Winnipeg واحد نظامی ارتش کانادا در فرودگاه بین المللی وینیپگ مستقر است. این محل دارای بخش های عملیاتی و حفاظتی کانادا در برابر دشمن با انواع اسکادرانهای هوایی و مجموعه ای از بهترین مدارس آموزش هوایی است.
 
دولت و سیاست منیتوبا :
بعد از انتقال قدرت به دولت استانی منیتوبا در سال 1869،برای اولین بار توانست جدای از دولت Northwest Territories دولت متحد تشکیل دهد.درابتدا دولت لیبرال و محافظه کار تشکیل شد و در سال 1932 بعد از ورود دولت کشاورز منیتوبا ، همگی با هم ادغام شد. درسال 1950 و رشد اقتصادی کم لیبرال ها کاملا ضعیف و از صحنه خارج شدند و حزب جدید CCF در سال 1969 تشکیل شد.
هم اکنون مانند تمام استانهای کانادا، منیتوبا دارای یک مجلس مقننه، مجریه و رئیس مجریه است. با حاکمیت الیزابت دوم ، رئیس دولت منیتوبا با پیشنهاد نخست وزیر کانادا و دستور فرماندار کل کانادا تعیین می شود.البته در بعضی موارد جنبه تشریفاتی دارد. مجلس مقننه دارای 57 عضو به نمایندگی و انتخاب مردم است. رئیس دولت آن Greg Selinger از NDP است. حزب NDP37صندلی/حزب محافظه کار19صندلی/حزب لیبرال1صندلی دارد.آخرین انتخابات منیتوبا در 4اکتبر2011 برگزار شد.
قوه قضائیه منیتوبا دارای دادگاه تجدیدنظر، دادگاه مشخصه ملکه، دادگاه استان است. دارای چهار حوزه قضایی: 1- قانون خانواده(کودک و خدمات خانواده) 2- قانون مدنی 3- قانون مجازات 4- تجدید نظر می باشد.تصمیمات انها فقط در دادگاه عالی کانادا تجدیدنظر شود. Appeal in supreme Court of Canada
 
زبان رسمی منیتوبا :
زبان رسمی مانند کل کانادا ، انگلیسی / فرانسه است ولی 89.8%مردم به زبان انگلیسی، 0.2%زبان فرانسه، 9.1%هردو زبان و 0.9%هیچکدام را صحبت می کنند.

 

حمل و نقل در منیتوبا :
حمل و نقل و انبارداری 2.2 میلیارد دلار کانادا از تولید ناخالص منیتوبا را تشکیل می دهد. که 5%نیروی کار را در این بخش شامل می شود.95درصد حمل و نقل زمینی در منیتوبا بوسیله کامیون ها انجام می شود و 80درصد تجارت کالا بین آمریکا و منیتوبا را برعهده دارند.
دو شرکت Greyhound Canada / Grey Goose Bus Lines بخش حمل و نقل اتوبوسی را برعهده دارند.
 منیتوبا به دلیل موقعیت مکانی دارای دو سطح راه آهن می باشد، که به طول 2439کیلومتر در کل استان منیتوبا گسترده شده اند:
 Canadian National Railway “CN” and Canadian Pacific Railway “CPR”
همچنین خطوط و شرکت های کوچکتری مانند Hudson Bay خدمات ریلی را ارائه می دهند.
فرودگاه بین المللی منیتوبا Winnipeg James Armstrong Richardson International Airport که به اختصار YWG نامیده می شود، سومین فرودگاه بزرگ کانادا است که در2011 قسمت جدید آن افتتاح شد.
 
آموزش و تحصیلات در منیتوبا :
اولین مدرسه در سال 1818 در وینیپگ افتتاح شد. بیش از 65 مدرسه دولتی و 44 مدرسه غیر دولتی وجوددارد. 5دانشگاه بزرگ این استان وجود دارد:
University of Manitoba
University of Winnipeg
Université de Saint-Boniface
Canadian Mennonite University
Brandon University
منیتوبا دارای 38 کتابخانه عمومی است که 12 واحد آنها کتاب های فرانسوی و 8 واحد آنها فرانسه و انگلیسی را دارند. اولین کتابخانه در 1848 افتتاح شد.

مسکن در منیتوبا :
​طبق آمار سال 2015 هزینه مسکن در استان منیتوبا به نسبت دیگر استان های کانادا بسیار اقتصادی تر است.
 1. Winnipeg  418.000 $
 2. Montreal 462.500 $
 3. Calgary 623.200 $
 4. Toronto 1.094.944 $
 5. Vancouver 1.121.248 $
 مهاجرت به منیتوبا :
از جمله استانهای کانادا است که دارای جمعیت زیادی از ایرانیان بخصوص در چند سال اخیر است. برای مهاجرت از طریق تجاری و کارآفرینی منیتوبا در سال 2015 و طبق سیستم جدید پذیرش این استان، وکلای رسمی مهاجرت کانادا می بایست شرایط زیر را قبل از ارسال پستی مدارک ، از موکل خود بخواهند:
-          حداقل دارایی باید 350 هزار دلار کانادا باشد. (دارایی بیشتر امتیاز مثبت خواهد داشت)
-          طی سه سال گذشته یکی از مدارک بیزینسی را داشته باشند: پروانه کسب، شرکت ثبت شده، پروانه وکالت، پروانه مطب، حکم مدیریتی در سطح بالا، کارت بازرگانی، ساخت و ساز
-          حداقل امتیاز لازم را از 100 در سیستم جدید طبق نظر وکیل رسمی مهاجرت بدست آورند.
-          سپرده گذاری به مبلغ 100 هزار دلار کانادا در حساب دولت منیتوبا انجام دهند.
-          مصاحبه (بعد از اخذ ویزا توسط سازمان مهاجرتی گنجی) را انجام دهند.
-         داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس در حد مبتدی 4.5 الزامی است.(می توانید در این مورد از خدمات سازمان مهاجرتی گنجی بهره مند شوید)
 
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت کانادا از طریق منیتوبافرم ارزیابی را تکمیل کنیدیا با وکیل رسمی مهاجرت کاناداتماس بگیرید.
 
 

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام روش با سن بالای 40 شانس اقامت بیشتری دارد؟

 • اکسپرس اینتری فدرال و استانی کانادا
 • استارتاپ ویزای کانادا با آیلتس5
 • ورک پرمیت با ویزای توریستی ایرانیان
شرکت کنندگان : تن