مهد کودک، مدرسه ابتدایی و دبیرستان در کانادا

مهدکودک کانادا

هزینه پیش دبستانی در کانادا

کودکان در کانادا نیاز های مهمی دارند: مهد کودک, اتاق کودک, لباس کودک, برنامه کودک, بازی کودک, عکس کودک, از جمله مسائل مهمی است که در ابتدای ورود به کانادا برای شما مهم می شوند. کانادا از لحاظ استاندارد تحصیلات در بین 5 کشور جهان قرار دارد. کلیه مدارس کانادا به اینترنت متصل هستند و از طریق وب‌سایت رسمی آموزش و پرورش کانادا (www.schoolnet.ca) با یکدیگر و جهان در حال ارتباط هستند.حال، اگر تازه وارد کانادا شده اید و بچه دارید، اولین کار شما ثبت نام فرزندان در مهد کودک کانادا است.

مدارک زیر در هنگام ثبت نام مورد نیاز می باشند:

 • مدرک تائید سن فرزندتان - شناسنامه یا پاسپورت
 • مدرک تائید آدرس - اجاره نامه آپارتمان و یا قرارداد اجاره با نام و آدرس شما
 • مدرک تائید وضعیت مهاجرتی فرزندتان - مدرک سابقه ورود (Landing document) یا کارت PR
 • سابقه واکسیناسیون – مدرکی که نشان دهد فرزند شما در کشور مبدا واکسینه شده است(سرخک-اوریون-سرخجه-فلج اطفال-کزاز-دفتری)
 • سوابق آموزش قبلی و یا ریز نمرات سالهای گذشته - این سوابق در تعیین سطح کلاسی مناسب برای فرزندتان کمک می کند.

 

kindergarten canada

دو نوع مهد کودک در کانادا داریم:

1- مهد کودک خانگی(Home Day Care)      
2- مهد کودک بزرگ((Daycare Center)

کار در مهد کودک در کانادا

قبل از ثبت نام، حسابی پرس و جو کنید و از شرایط معلم، محیط مدرسه، زبان انگلیسی/فرانسه و دیگر کودکان ثبت نام شده اطلاع یابید.(به هر حال جگر گوشتونه)

این مهد ها از نوزاد تا سن 5سالگی را می پذیرند. دانش آموزان در هفته ۵ روز به مدرسه می روند وروزانه ۶ ساعت از وقت خود را در مدرسه سپری میکنند.  مهد کودک ها به 3 صورت دولتی،نیمه خصوصی،خصوصی اداره میشوند . شما می بایست برای ثبت نام حداقل یکسال قبل اقدام کنید چون تعداد متقاضیان زیاد است. بیشتر هزینه آن را نیز دولت کانادا به شرط شاغل یا دانشجو بودن والدین پرداخت میکند. مثلا اگر درآمد شما کمتر از 24هزار دلار در سال باشد، تمام هزینه مهد کودک (298دلار ماهانه) را دولت پرداخت میکند. البته دولت کبک نیز ماهانه حدود 150 دلار دیگر نیز میپردازد. 

لینک مهدکودک در تورنتو: http://www.toronto.ca/children/subsidy.htm

لینک مهدکودک در مونترال: http://www.mcgill.ca/daycare 

*به دلیل اینکه بعضی از کودکان به بادام زمینی آلرژی شدید دارند، این سیاست در بعضی از مدارس وجود دارد که دانش آموزان نباید مواد غذایی حاوی بادام زمینی یا محصولات دارای بادام زمینی را بعنوان میان وعده یا ناهار همراه خود بیاورند.

می توانید در مورد سایت آموزشی برای کودکان مطالب بسیاری را از این دو لینک فرا بگیرید:

http://www.abcteach.com

http://www.starfall.com

دبستان در کانادا

حالا اگر فرزند مدرسه ای (بالاتر از 6سال) داشتید:

سن رفتن به مدرسه از 6 تا 18 سال می باشد. ملاک تعیین سطح تحصیل فرزندتان هم سن او میباشد.  و ملاک پذیرش فرزندتان در مدرسه فقط نزدیک بودن خانه شما به مدرسه است. بیشتر بچه ها به مدارس عمومی میروند(90%) که تحصیل در آنجا رایگان است ولی مدارس پولی هم وجود دارد که بیشتر مخصوص اقلیت ها و یا زبان خاصی مثل فارسی است. تا بچه های ایرانی از زبان و ادبیات فارسی دور نمانند یا دانش آموزان ایرانی را برای ورود به دانشگاه های کانادا یاری کند.

مثلا :

مدرسه ی فارسی تورنتو  http://www.torontofarsischool.com

مدرسه فارسی در مونترال http://www.dehkhodaschool.com

اطلاعات مدرسه در مونترال http://www.csdm.qc.ca    Commission Scolaire de Montreal   که لیستی از همه مدرسه ها، سابجکت هایی که تدریس میشن و ... را میتوانید در وبسایت آنها پیدا کنید.

اتوبوسهای مدرسه دو نوع هستند با مجانیند و با خصوصی که هزینه می گیرند طبق اطلاعات موجود در سایت مدارس تورنتو دانش آموزانی که فاصله مدرسه تا منزلشان بیشتر از1.6  کیلومتر است حق استفاده از اتوبوس را دارند که البته باید حتما در هنگام ثبت نام با مدرسه هماهنگ شود و فرم مربوطه پر شود . البته این اتوبوسها که به رنگ زرد رنگ می باشند مانند شکل زیر فقط مخصوص دانش آموزان تا کلاس ۵ می باشد و در سایزهای مختلف به دانش آموزان گرید 6 تا 8 که مسافت منزل تا مدرسه شان 3.2 کیلومتر یا بیشتر باشد بلیط تی تی سی یا همان اتوبوسهای معمولی شهری تعلق می گیرد و دانش آموزان گرید 9 به بالا می بایست در فاصله 4.8 کیلومتری و یا بیشتر از مدرسه زندگی کنند تا بلیط اتوبوس مجانی بگیرند.
اکثر کودکان در کانادا به مدارس عمومی که رایگان هستند می روند. طبق قانون همه افراد بین 6 تا 18 سال باید در مدارس تحصیل کنند.

برای اخذ دیپلم، دانش آموزان باید حداقل 30 واحد درسی (Credit) را در 4 سال بگذرانند و علاوه بر آن 40ساعت نیز در فعالیت های عمومی شرکت نموده، شرایط مربوط به اطلاعات ادبیات را نیز حائز شوند. سال تحصیلی در مدارس کانادا، معمولا از اواسط شهریور ( اوایل سپتامبر) آغاز و در خرداد ماه به پایان می رسد. تعطیلات تابستانی عملا در حدود 2 ماه است. با این حال در ماه های مارس و دسامبر نیز تعطیلات یک هفته ای یا ده روزه سال نو نیز دارند. برخلاف ایران دانش آموزان مقاطع ابتدایی، کتاب های درسی اختصاصی برای خود ندارند و بیشتر موارد معلمان متناسب با درس همان روز از کتاب مادر، جزوه و کپی می دهند و گاهی هم اجازه می دهند دانش آموز کتاب را با خود به خانه ببرد.

school ganjico canada

خدمات ارائه شده در مدارس کانادایی

تمام مدارس کانادا خدمات ویژه ای را برای فرزندان مهاجران تازه وارد برای جذب آنان به سیستم آموزشی کانادا ارائه می کنند از جمله:

 • کلاس های ویژه زبان  English as a Second Language – ESL

این کلاس ها برای تازه واردان است، شما ابتدا از مرکز نزدیک به خود وقت مصاحبه می گیرید، در مصاحبه با دیدن فیلم و جواب به سوالات سطح speaking- listening شما ارزیابی می شود و در امتحان کتبی سطح Reading – Writing شما سنجیده می شود. سپس به مرکز زبان مراجعه و ثبت نام می کنید. کلاس هایی هم به نام- LINC Language Instruction for New Comer  وجود دارد که توسط دولت فدرال اداره می شودو کارکرد شبیه به ESL دارد.

جهت دیدن این مراکز آموزشی به سایت زیر بروید:

در تورنتو  http://www.costi.org

در کل کانادا  http://www.languagescanada.ca

 • کمک به دانش آموزان با دشواری های یادگیری و یا معلولان
 • کمک به والدینی در آموزش کودکان در منزل به جای مدرسه
 • آموزش های online برای دانش آموزان دبیرستانی
 • برنامه آموزشی برای بزرگسالان (Adult Schools)
 • امتحان EQAO: مانند امتحانات نهایی خودمان است، و از دانش آموزان مقاطع 3-6-9-10 گرفته می شود تا سطح معلومات فراگرفته دانش آموزان در چند سال گذشته را با استاندارد معینی بسنجد و بیشتر روی ریاضی تمرکز دارد.

اطلاعات بیشتر در مورد آزمون Education Quality Accountability Office - EQAO   را در این سایت بخوانید: 
http://www.eqao.com

مدرسه تیزهوشان کانادا

برخی از مدارس کانادا اختصاص به دانش آموزان نمونه و تقریبا تیزهوش دارد، اما چون ظرفیت آنها محدود است، معمولا تبلیغات چندانی در زمینه نحوه ورود به آن مدارس یا دوره ها نمی شود و فقط افراد کنجکاو می توانند در جریان زمان و نحوه پذیرش آن مدارس قرار گیرند. معمولا برخی از دانش آموزان به تشخیص معلم و مدیر، به یک روانشناس معرفی می شوند تا از آنان تست هوش بعمل آید و در صورت آوردن حد نصاب، به مدارس نمونه معرفی می شوند. طبیعتا خیلی از دانش آموزان تیزهوش بر اثر عدم توجه مسئولین مدارس، سلیقه شخصی و حتی گاهی تفکرات برتری نژادی، برای امتحان هوش معرفی نمی شوند. معمولا فرزندان معلمین و کارکنان آموزش و پرورش حتی بدون داشتن شرایط ویژه هم از شانس تحصیل در آن مدارس برخوردار می شوند. در عین حال خانواده آنان می توانند با صرف حداقل 600 دلار، به هزینه شخصی خود، و به کمک یک روانشناس خارج از مدرسه، از فرزند خود تست بعمل آورند و اگر حد نصاب لازم را آورد بدست به آموزش و پرورش معرفی نمایند.

مدارس بزرگسالان کانادا

این مدارس رایگان نیست و جهت تکمیل تحصیلات و اخذ دیپلم توسط بزرگسالان فعالیت می کنند..همچنین بزرگسالانی که مایل به ورود به دانشگاه یا کالج باشند، اما نیاز به گذراندن برخی واحد های خاص مثل ریاضی، فیزیک ، زبان و غیره داشته باشند می توانند با پرداخت شهریه ای اندک از کلاس های ویژه استفاده کنند. این واحد ها توسط خود دانشگاه ها هم ارائه می شود و در واقع گرانتر از مدارس بزرگسالان می شود.

برای فارغ التحصیل شدن در مقطع دیپلم کانادا به چه چیزی احتیاج داریم:

الف- دوازده واحد انتخابی

واحدهای انتخابی ممکن از تمام موضوعات درسی، ازجمله واحدهایی که درزمرۀ واحد های اجباری هستند، باشد. مشروط بر اینکه آن واحدهای اجباری، اضافه بر واحدهای اجباری مورد نیاز باشند. واحدهای انتخابی این اجازه را برای تمرکز بر روی برنامه های درسی در رشتۀ مورد علاقه می دهند.

ب- سواد خواندن و نوشتن لازم برای فارق التحصیل شدن در کلاس 14
 کلیۀ دانش آموزان باید امتحان سواد خواندن و نوشتن دورۀ دبیرستان (OSSLT) را انجام دهند، که توسط دفتر کیفیت تحصیل و پاسخگوئی انتاریو (EQAO) برگزار می شود. به داوطلبین ناموفق فرصت داده می شود که در  سال تحصیلی بعد دوبارۀ امتحان بدهند. دانش آموزانی که از طریق IPRC شناسائی می شوند، موقع امتحان وسائل راحتی آنها فراهم خواهد شد.

دانش آموزانی که قصد گرفتن دیپلم دبیرستان انتاریوی خود را ندارند، می توانند از دادن این امتحان معاف شوند. دانش آموزانی که استحقاق نوشتن امتحان OSSLT  را داشته اند و حداقل دوبار امتحان داده باشند و حداقل یکبار را با موفقیت گذراندهباشند، می توانند واحد درسی سواد خواندن و نوشتن دبیرستان انتاریو (OLC4O) را بردارند. دانش آموزانی که این واحد درسی را با موفقیت گذرانده باشند، شرایط لازمۀ سواد خواندن و نوشتن برای فارغ التحصیل شدن را پیدا خواهند کرد.

ج-44 ساعت مشارکت در فعالیتهای اجتماعی

چهل ساعت مشارکت در فعالیتهای اجتماعی یکی از ملزومات فارغ التحصیل شدن است. مشارکت در فعالیتهای اجتماعی یک سری فعالیتهای اجتماعی هستند که با هدایت شخصی است و هیچ پاداش یا دستمزی را دربر ندارد. یک جزوه ای تحت عنوان" اطلاعات درمورد مشارکت در فعالیتهای اجتماعی برای دانش آموزان و والدین" در دفتر مشاورین راهنما موجود است که کلیۀ اطلاعات مربوط به ملزومات مشارکت در فعالیتهای اجتماعی را شرح می دهد. دانش آموزان می توانند از تابستان قبل از کلاس 9، شروع به جمع آوری ساعات مورد نیازکنند.

دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام روش با سن بالای 40 شانس اقامت بیشتری دارد؟

 • اکسپرس اینتری فدرال و استانی کانادا
 • استارتاپ ویزای کانادا با آیلتس5
 • ورک پرمیت با ویزای توریستی ایرانیان
شرکت کنندگان : تن