پول کانادا

عکس پول کانادا

Canadian_Frontier_Banknotes_faces

اسکناس و سکه در کانادا

اولین مسئله در مورد امور مالی کانادا بدانید واحد پول  کانادا است. پول کانادا، دلار (CAD) است و بصورت پول پلاستیکی  (polymer banknotes)  و سکه عرضه می گردد . هر دلار معادل 100 سنت (¢) است .
پول کانادا در گذشته بصورت کاغذی بود ولی برای افزایش امنیت و طول عمر در گردش ، اسکناس های جدید از جنس پلاستیک تولید می شوند.

اسکناسها در مقادیر 5 دلاری ، 10 دلاری ، 20 دلاری ، 50 دلاری و 100 دلاری چاپ شده ، و سکه ها در مقادیر 5 ¢ ،10 ¢، 25 ¢، 50 ¢، 1 دلاری و 2 دلاری ضرب شده است.
کانادایی ها برای هر یک از سکه ها نامی مستعار انتخاب کرده و علاقه مند به استفاده از آن هستند:

Canada_Coins_ganjico_com

 

قیمت سکه کانادا

در کانادا راه های بسیاری برای خرید کالاها و خدمات و پرداخت صورت حسابها وجود دارد . شما می توانید از پول نقد ، چک ، مانی اوردر ، کارت های اعتباری ، دبیت کارت و یا بانکداری آنلاین استفاده کنید.


پول نقد کانادا

در اینجا اسکناس و سکه ، پول نقد (Cash) نامیده می شود . در کانادا برخی از مردم از پول نقد استفاده نکرده و پول نقد با خودشان حمل نمی کنند. در عین حال هنوز برخی از فروشگاههای کوچک وجود دارند که فقط پول نقد قبول کرده و حتی اسکناسهای درشت مثل 50 دلاری ویا 100 دلاری قبول نمی کنند.
 

چک کانادا

اگر شما صاحب حساب جاری در یک بانک باشید، می توانید برای پرداخت از چک استفاده کنید. البته برخی از کسب و کارها چک شخصی را قبول نمی کنند. ولی اغلب بیزینسها در صورت مشاهده کارت شناسایی  چک را قبول می کنند.
 

مانی اوردر کانادا

مانی اوردر  برای پرداخت مبلغ مشخص شده ای پول صادر می شود. مانی اوردر را می توان از بانک و یا ادارات پست با هزینه ای اندک خریداری نمود . از آنجا که  مبلغ تعیین شده روی مانی اوردر  در هنگام صدور آن دریافت می شود، این روش پرداخت قابل اعتمادتر از چک شخصی است.
 

کارت های اعتباری کانادا

کارت های اعتباری این امکان را برای شما ایجاد می کند که بتوانید کالایی را امروز خریداری کرده و وجه آنرا دیرتر پرداخت نمایید (شبیه یک وام ). البته اگر شما بدهی خود  را در پایان ماه تسویه نکنید ، متناسب با مانده بدهیتان باید بهره پرداخت نمایید.
 

دبیت کارت کانادا

دبیت کارت (کارت عابر بانک) مستقیما به حساب بانکی شما متصل می شود. شما می توانید این کارت را برای موارد زیر بکار ببرید:

  •  واریز به حساب در بانک(deposit)
  •  برداشت از حساب بانکی(withdraw)
  •  پرداخت صورت حساب ها
  •  بررسی مانده حساب
  •  پرداخت برای خرید کالا و خدمات
     

دلار کانادا

بانکداری آنلاین ، یک روش سهل و مناسب برای پرداخت می باشد. اینکار با استفاده از  سایت های  مطمئن اینترنتی بانکها و سایر موسسات مالی قابل انجام است.
 
نکته:
معمولا نرخ بهره دریافت شده توسط کمپانی های کارت های اعتباری بالا است. لذا توصیه میشود هرماهه، بدهیتان به کارت اعتباری را بصورت کامل پرداخت نمایید.
برخی از بانک ها یا شرکت های تجاری، در صورت استفاده از کارت دبیت، از شما هزینه دریافت میکنند.

 

دستگاه های بانکداری خودکار ABM

 دستگاه های خودکاری که امکان انجام تراکنش های اصلی روزانه را برای شما فراهم می کنند، از قبیل واریز،برداشت، پرداخت قبوض و انتقال وجه بین حساب ها ازطریق کارت بانکی. بیش از ABM 2,850 که به آن دستگاه خودپرداز یا ATM نیز گفته می شود درسراسر کانادا وجود دارد.
 

کارت بانکی کانادا

 نام دیگر کارت بدهی که امکان دسترسی به حساب های شما را برایتان فراهم می کند. شما می توانید از این کارت در ABM ها و یا برای پرداخت هزینه خرید با استفاده از خدمات پرداخت مستقیم در فروشگاه ها استفاده کنید.
 

حواله بانکی کانادا

 چکی است که پس از کسر مبلغ مورد نظر از حساب مشتری توسط بانک صادر می شود. این روش یکی از شیوه های مطمئن پرداخت به شمار می رود. در برخی از کشورها، به آن برات بانکی یا چک بین بانکی نیز می گویند.

معمولا  نحوه انتقال پول به کانادا توسط حواله وایر ترانسفر و حواله سوئیفت توسط بانک ها انجام میشود. بعد از مشخص شدن قیمت حواله دلار به کانادا میتوان نرخ دلار را بدست آورد وتوسط صرافی کانادا یا ایران انجام داد.
 

چک بانکی کانادا

 دستور رسمی و کتبی به یک بانک برای انتقال مبلغ قید شده از حساب پرداخت کننده به دریافت کننده وجه که نام آن بر روی چک نوشته شده است.
 

نگهداری چک در کانادا

 »نگهداری« سپرده ای که چک از محل آن صادر شده برای اطمینان از عدم برگشت چک توسط موسسه مالی است که چک در وجه آن صادر شده است. تا زمانی که این نگهداری آزاد نشده است برداشت یا تغییر مبلغ روی چک امکان پذیر نخواهد بود.
 

حساب چک- جاری کانادا

 در این نوع حساب می توانید در هر زمان که اراده کنید به پولتان دسترسی داشته باشید. شما باید اطمینان حاصل کنید که همیشه پول کافی برای پرداخت چک هایی که صادر کرده اید در این حساب باشد. برای اینکه تا حد امکان از کاهش وجوه حساب خود جلوگیری کنید، می توانید برای حساب خود درخواست جلوگیری از اضافه برداشت بدهید. در برخی از کشورها به این نوع حساب حساب جاری نیز گفته می شود.
 

کارت های اعتباری ویزا کانادا

 کارت های اعتباری مانند کارت VISA به دارنده کارت اجازه می دهند تا به جای پرداخت پول، حساب خود را به اندازه  اگر مانده ماهانه در سررسید مبلغ خرید بدهکار کند. معموال هر ماه به طور کامل پرداخت شده باشد، هیچ نرخ بهره ای به خرید های جدید تعلق نمی گیرد )به استثنای پیش پرداخت های نقدی، انتقال مانده و چک های Visa
 

سقف اعتبار کارت کانادا

 پیشینه اعتبار شما سابقه ای است از هر گونه بدهی یا وامی  داشته یا برای دریافت آن که در حال حاضر دارید و یا قبلا درخواست کرده اید. این پیشینه همچنین شامل سقف اعتباراین بدهی ها، وام ها یا بدهی های تضمین شده و پیشینه پرداخت شما. می باشد. وام دهندگان از این پیشینه در فرآیند تصمیم گیری خود برای ارزیابی تمدید اعتبار جدید یا اضافی برای وام گیرنده استفاده می کنند.
 
پیشینه اعتبار شما توسط ادارات اعتباری مهم کانادا  Equifax و TransUnion  گرد آوری می شود.
 

 

 رتبه اعتبارسنجی کانادا

 ارزیابی یک مؤسسه اعتبارسنجی از میزان خوش حسابی فرد و برآورد میزان توانایی و تمایل وی به بازپرداخت تعهدات اعتباری وی. بانک ها و موسسات مالی هنگام بررسی درخواست وام و کارت های اعتباری، به رتبه اعتباردرخواست کننده رجوع می کنند.
 

پول کانادا

سکه های رایج در کانادا 
ارزش  مشخصات ساخت  توضیحات  اسامی رایج 
قطر  ضخامت  وزن  مواد ساخته شده  دور سکه و لبه  تصویر روی  تصویر پشت 
19.05 میلیمتر 1.45
میلیمتر
2.35 گرم 94% استیل
1.5% نیکل
4.5% مس آبکاری
ساده (1920–1981, 1997–2012)
12لبه (1982–1996)
Queen Elizabeth II برگ افرا Penny
(Cdn. Fr. sou, cenne, cenne noire)
21.2 میلیمتر 1.76 میلیمتر 3.95 g 94.5% استیل
3.5% مس
2% مس آبکاری
ساده- قبلا12لبه Queen Elizabeth II سگ آبی Nickel
10¢ 18.03 میلیمتر 1.22 میلیمتر 1.75 g 92% استیل
5.5% مس
2.5% مس آبکاری
چند تکه قایق ماهیگیری Dime
25¢ 23.88 میلیمتر 1.58 میلیمتر 4.4 g 94% استیل
3.8%  مس
2.2% مس آبکاری
گوزن کانادایی Quarter
(Cdn. Fr. trente sou)
50¢ 27.13 میلیمتر 1.95 میلیمتر 6.9 g 93.15% استیل
4.75% مس
2.1% مس آبکاری
آرم کانادا 50¢ piece, Half Dollar
$1 26.5 میلیمتر
11 curved sides
1.75 میلیمتر 7 g 91.5% نیکل
8.5% برنز آبکاری
  (88% مس, 12% قلع)
ساده Queen Elizabeth II مرغ ماهیخوار Loonie
(Cdn. Fr. piastrepiasse,huard)
$2 28 میلیمتر 1.8 میلیمتر 7.3 g دور: 99% نیکل
مرکز: 92%مس
               6%آلومنیوم
               2%نیکل
لبه صاف خرس قطبی Toonie

 
در فوریه 2013،تولید یک پنی کانادایی، سکه 1سنت، به دلیل آنکه هزینه ساختن آن بزرگتر از ارزش آن شده بود  متوقف گردید. سکه های موجوده جهت تداول و پرداخت برای مدت نامحدود باقی خواهد ماند.