انکوباتورها و توسعه کارآفرینی در کانادا و ایران

بازدیدکنندگان : 41865 نفر 1393/06/22
انکوباتورها و توسعه کارآفرینی در کانادا و ایران

Incubators-Entrepreneurship-canada-iran-ganjico

انکوباتورها و توسعه کارآفرینی در کانادا و ایران

ابتدا توضیح این مطلب لازم است که انکوباتور چیست؟ مرکز رشد یا انکوباتور incubator، یکی از مراکز رشد اقتصادی است که به منظور تشویق و حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تأسیس می‌شود و با ارایه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند. استفاده از مراکز رشد، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارایه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می‌شود. امروزه بیش از ۳۰۰۰ انکوباتور در سراسر دنیا وجود دارد که بیشتر آنها در کشورهای آمریکا و کانادا و ژاپن مستقر هستند.. در سال۱۹۸۰ اولین انكوباتور در كانادا تأسیس گردید و در حال حاضر ۲۵ مركز رشد در كانادا در حال فعالیت هستند.

بعضی از انکوباتور ها در کانادا:

Communitech GrowLab Innovacorp Innovate Calgary -Toronto Business Development Centre

 

در سیر تكاملی طبیعی جوامع، دانشگاهها و صنایع از رشد قابل توجهی برخوردار شده اند به ­نحوی كه امروزه به جرئت می­توان گفت بخش اعظم سرمایه ­های جوامع اعم از نیروی انسانی و منابع مالی در این دو بخش متمركز شده است. با پیشرفت روزافزون علوم و صنایع فاصله این دو نهاد پایه­ای جوامع نیز روز به روز بیشتر می شود. كاهش فاصله علم و صنعت از یك سو و كاستن از هزینه­های تحقیقات مربوط به تجاری ­سازی از سوی دیگر، جوامع بشری را در دهه اخیر به سوی استفاده از ابزارهای جدیدی به نام انكوباتورها سوق داده است.

در این مقاله سعی بر آن است تا با بیان مفاهیم انكوباتورها، سیر تكاملی آنها، كاركردها و انواع آن به بررسی نقش فزاینده آنها در نظام آموزشی ایران، عملكردشان در تجاری­ سازی یافته های تحقیقاتی با فرایند از آزمایشگاه تا بازار، كمك به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای ورود به بازار كار و رفع معضل اشتغال بپردازیم.

در خبرهای گذشته در مورد بنگاه های کوچک و زودبازده در کانادا مطلبی را درج کردیم که نشانگر رشد این نوع بیزینس ها و حمایت دولت کانادا از آنها داشته است.

یكی از مكانیسم­هایی كه برای بیش از دو دهه به­منظور پرورش سازمانهای كوچك و كمك به رشد كارآفرینی در كشورهای توسعه ­یافته و اخیراً در حال توسعه به كار گرفته شده، پیاده ­سازی انكوباتورها است.

كسب و كارهای جدید از شركتهای نوپایی آغاز می­شوند كه خدمات و كالاهای جدیدی را به بازار رقابتی عرضه می­كنند و با نام بنگاههای كوچك و متوسط شناخته می­شوند. امروزه نقش بنگاههای كوچك و متوسط در رشد و توسعه كشورها در سراسر جهان شناخته شده است و در نتایج مطالعات، تحقیقات و گزارشهای رسانه­های گوناگون بر آن تأكید می­شود. از طرف دیگر، كارآفرینی و حمایت از كارآفرینان، مبحثی است كه در ارتباط تنگاتنگ با بنگاههای كوچك و متوسط مطرح می­شود.

ارتباط كارآفرینی با بنگاههای كوچك و متوسط، مسائل دیگری مانند توسعه و اشتغال­زایی را تحت­الشعاع قرار می­دهد، بنگاههای كوچك و متوسط در سلامت اقتصادی هر كشوری نقش حیاتی ایفا كرده و حمایت از آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است[۸].

در کانادا افراد زیادی در زمینه کارآفرینی فعال اند و دولت نیز اقامت کشور را به آنها می دهد. برایان شاستر که شرکت در مورد بازی های آنلاین دارد نیز از آمریکا به کانادا (ونکوور) آمد زیرا معتقد است که شرایط کسب و کار و حمایت دولت در کانادا بهتر از آمریکا است. مردم صادق تر اند. و به اخلاق کاری پایبند اند.

● انكوباتور چیست؟

انكوباتور از نظر لغوی، نام دستگاهی است كه گرمای لازم را برای تبدیل تخم به جوجه فرآهم آورده و نوزادانی را كه زودتر از موعد مقرر به دنیا آمده­اند، به رشد لازم می­رساند. حال در اینجا این پرسش مطرح می­شود كه با توجه به این تعریف، انكوباتور چه ارتباطی با تجارت و كسب و كار می­تواند داشته باشد؟ به طور معمول وقتی پرسیده می­شود كه یك انكوباتور تجاری- صنعتی چیست؟، باید گفت اتفاقی كه برای بچه ­ها یا تخم­مرغها در یك دستگاه انكوباتور می­افتد، در یك انكوباتور تجاری برای ایده­ها و فكرهای كارآفرینانه رخ می­دهد.

یك انكوباتور یا مركز رشد مجموعه­ای متشكل از یك یا چند ساختمان است كه واحدهای تحقیقاتی نوپا نظیر هسته­های تحقیقاتی دانشگاهی، شركتهای تحقیقاتی خصوصی و مراكز تحقیق و توسعه صنایع و سازمانهای اجرایی به­صورت موقت در آن مستقر و از خدمات پشتیبانی دایر شده در این مركز، بهره­مند می­شوند. هر انكوباتور متشكل از چند واحد تجاری كوچك (عمدتاً بین ۱۰ تا ۵۰ واحد) است كه این واحدها:

! به طور معمول از یك فضای مشترك استفاده می­كنند؛

! خدمات و امكانات ارائه شده با اجاره بهای اندك و قابل تغییر در اختیار كارآفرینان قرار می­گیرند؛

! سرویس مشاوره­ای و آموزشی كامل و در محل به صورت رایگان و با هزینه بسیار اندك در اختیار آنهاست؛

! فضای كلی انكوباتورها بر تحقیق، نوآوری و افزایش قدرت رقابت در صنایع تكیه دارد؛

! انكوباتورها مشوق شكل­گیری و تجاری­كردن ایده­های خلاق و نوآور هستند؛

! بخشهای دولتی (دانشگاهی و صنعتی) و خصوصی در ساماندهی و مدیریت انكوباتورها حضور دارند[۱۰].

باتوجه به تعریف كارآفرینی كه عبارت است از «انجام هر فعالیتی كه به آفرینش كار و ایجاد ارزش افزوده در سرمایه یا تولید و عرضه هر گونه كالا یا خدمات جدید منجر شود.» شركتهای كارآفرین نیز خدمت جدیدی اعم از كالا، خدمات یا محصول را عرضه می كنند. این شركتها زمانی از این طریق در بازار ایجاد اشتغال و ارزش افزوده می­كنند، كه هیچ یك از شركتهای موجود چنین ارزشی را ایجاد نكرده باشند.

اما آیا سازمان كارآفرین در بدو ورود خود به بازار رقابتی توانایی پایداری و نیز معرفی محصول خود را دارد؟ مراكز رشد یا انكوباتورها ابزاری مناسب برای جذب كارآفرینان محسوب می­شوند. این مراكز دارای ساختاری منعطف بوده كه خدمات موردنیاز كسب و كارهای كوچك را در یك فضای پویا در طول سالهای ابتدایی حیات آنها تأمین می­كنند و با در اختیار قرار دادن امكانات و خدمات مورد نیاز، هزینه­های اولیه برای ایجاد یك حرفه را كاهش داده و با ارائه مشاوره­های مدیریتی و حقوقی ضعف شركتها را جبران می­كنند.

به عبارت دیگر، هدف اصلی مراكز رشد كمك به ایجاد شركتها و مؤسسات توسط افراد نوآور و كارآفرین است به نحوی كه بتوانند با ریسك كمتر به موفقیت دست­یافته و در بازار آزاد و بین المللی به رقابت بپردازند[۵],[۷].

● شكل گیری انكوباتورها

مروری بر روند شكل­گیری مراكز رشد تجاری در كشورهای مختلف در طول زمان نشان­دهنده تغییراتی قابل ملاحظه با گذر زمان در مراكز رشد است. با این حال مفهوم رشد صنعتی سابقه­ای ۳۰ ساله دارد كه نقطه آغاز آن انگلستان است[۱],[۷].

در دهه ۱۹۷۰ كه آن را می­توان دوران شكل­گیری مراكز رشد نامید، مراكزی مانند آژانس­ها، انجمنها، شهركهای صنعتی و كارگاههای آموزشی، از توسعه شركتها حمایت می­كردند. با گذشت زمان مراكز رشد همراه با پیشرفتها و اصلاحات پی­درپی در اروپا گسترش یافت و در دهه ۸۰ با پیدایش مراكز تجاری و پارك­های علمی، آنها نیز به جمع مجموعه مراكز حمایت­كننده پیوستند.

باتوجه به كاركرد این مراكز در اواخر دهه ۸۰، رفته رفته ایده مراكز رشد شكل گرفت. در حال حاضر نزدیك به ۴۰۰ مركز در آمریكای شمالی در حال فعالیت بوده که ۶۵ درصد آنها عمری كمتر از پنج سال دارند. در سال۱۹۸۰ اولین انكوباتور در كانادا تأسیس گردید و در حال حاضر ۲۵ مركز رشد در كانادا در حال فعالیت هستند.

● خدمات انكوباتورها

هریک از انواع مختلف انكوباتورها اهدافی را به صورت مشترك دنبال می كنند. هدف اصلی همه انكوباتورها افزایش شانس موفقیت مؤسسات کارآفرین نوپاست. از جمله حمایتهای مهم انکوباتورها، ایجاد ساختمانها و ارائه خدماتی است كه در جهت برآورده كردن نیازها تنظیم گشته‏اند.

مراكز رشد در عمل بستر توسعه بنگاههای كوچك و متوسط از طریق كارآفرینان كه مهمترین ابزار توسعه فناوری و اقتصادی در بسیاری از كشورهای در حال توسعه به حساب می‏آید را فراهم می‏كنند. زمانی كه شركت در انكوباتور سپری می‏كند، كارفرمایان مدیریت مورد نیاز، مهارتها و فنون تجاری را خلق كرده و آنها را گسترش می­دهند.

بررسی تجربه كشورهایی از قبیل چین، كره جنوبی و مالزی نشان داده است که پارك­های علمی و مراكز رشد در ایجاد واحدهای كوچك و متوسط اقتصادی و نهایتا توسعه اقتصادی این کشورها بسیار موثر بوده‏اند[۱]. یك انكوباتور با قراردادن تجربه، مهارت و سرمایه در دسترس شركتهای کارآفرین، آنها را در وضعیت بهتری قرار داده و از شكستی كه ۸۰ درصد شركتهای كوچك را در پنج سال اول فعالیتشان تهدید می­كند، جلوگیری به عمل می‌آورد[۲].

● طبقه­بندی انكوباتورها

انكوباتورها را می­توان به دسته­های زیر تقسیم­بندی كرد.

-۱ انكوباتورهای صنعتی: این گروه از انكوباتورها توسط نهادهای دولتی و مؤسسات غیرانتفاعی حمایت می­شوند و هدف آنها ایجاد كار از طریق حمایت از كارفرمایان است. این انكوباتورها اغلب در ساختمانهای بازسازی شده، كارخانه­های متروكه، انبارها، مدارس، ساختمان اداره­ها و سایر فضاهایی كه مورد استفاده قرار نمی­گیرند، راه­اندازی می­شوند.

-۲ انكوباتورهای دانشگاهی: این نوع انكوباتورها به­منظور تجاری­كردن دانش فنی، فناوری و مالكیت معنوی ایجاد شده و از طریق فعالیتهای پژوهشی دانشگاهها به وجود آمده­اند انكوباتورهای دانشگاهی تسهیلاتی همچون آزمایشگاهها، كتابخانه­ها و همچنین تخصص و مشاوره دانشجویان و اعضای هیئت علمی را به شركتهای نوپای عضو خود ارائه می­كنند. بعضی از این انكوباتورها به طور مستقیم به­وسیله دانشگاهها حمایت می­شوند، اما اغلب دارای شركایی از دیگر سرمایه­گذاران و نقش­آفرینان در این زمینه هستند[۱۲].

-۳ انكوباتورهای مجازی: انكوباتورهای مجازی فاقد جا یا مكان خاصی هستند و خدمات و تسهیلات دیگری غیر از فضای كاری را به شركتهای عضو خود عرضه می­كنند. عمده­ترین قسمت این گروه را انكوباتورهای اینترنتی تشكیل می­دهند. این گروه موسوم به شتاب­دهنده­های تجاری دارای ویژگیهای خاص خود هستند. از جمله اینكه دوره­ فراوری تجاری آنها كوتاه­تر، نتایج كار آنها به­سادگی قابل سنجش و اندازه­گیری نیست[۸].

-۴ انكوباتورهای بین­المللی: به طور معمول این طبقه از انكوباتورها دارای مجموعه كاملی از سرویس­های پشتیبانی برای پیشرفت فعالیتهای تجاری هستند و تمركز آنها بیشتر بر روی صادرات است. این انكوباتورها با دانشگاهها، مراكز تحقیقاتی، سرمایه­گذاران داخلی و بین­المللی در ارتباطند. یكی از ویژگیهای منحصر به فرد این گروه، ایجاد شبكه­ای از انكوباتورها در محدوده مربوط به خود است. این شبكه­ها توان و ظرفیت انكوباتورهای بین­المللی را از طریق به اشتراك گذاردن منابع و اطلاعات به مقدار قابل توجهی افزایش می­دهند[۹],[۷].

● فراوری تجاری

فراوری تجاری را از دیدگاههای متفاوتی می­توان تعریف كرد. انجمن ملی فرآوری تجاری آمریكا (NBIA) ، این تعریف را ارائه می­دهد: «فرآوری تجاری روندی است كه تولد و رشد شركتهای جدید را از طریق تأمین كارآفرینان با ابزارهایی تسریع می كند كه برای موفقیت در سرمایه­گذاری خود به آن احتیاج دارند. فراوری تجاری صرفه­جویی اقتصادی، تجاری­سازی فناوریهای نو و اشتغال­زایی را در پی دارد و مولد ثروت و سرمایه است.»

به بیان دیگر، فرآوری تجاری، محصول یک انکوباتور است که بین منابع و اهداف از طریق انكوباتورها ارتباط برقرار می‏كند.

شاخصه اصلی یك انكوباتور، ارائه خدمات تخصصی و مشاوره­ای تجاری در محل انكوباتور است. بدون این ویژگی انكوباتورها تفاوتی با فضاهای­كاری مدیریت­شده كه از مدتها پیش­در اروپا و آمریكا وجود داشته­اند نخواهند داشت. به این ترتیب، ویژگی اصلی یك انكوباتور كه شاید رمز موفقیت آن نیز باشد، «در محل» بودن خدمات مشاوره­ای آن است[۶].

● چرخه حیات سازمانها

وقتی یك كسب و كار شرایط لازم برای قرارگیری در ساختار یك انكوباتور را كسب كرد، قراردادی میان تیم كارآفرین و انكوباتور بسته خواهد شد. در این قرارداد نحوه پرداخت اجاره در طول دوره فرآوری تجاری و تعهدات خروج از آن پس از اتمام دوره بطور كامل مشخص می­گردد. شیوه پرداخت اجاره برای فضای كاری و سایر خدمات انكوباتور به گونه­ای است كه تیم كارآفرین بتواند با پیشرفت كار خود آن را افزایش دهد. دوره­های افزایش اجاره معمولاً شش ماه به شش ماه تعیین می­شوند. نرخ اجاره در شش ماه اول بطور معمول ۲۰درصد نرخ بازار خواهد بود كه این مقدار بسته به میزان امكانات مالی انكوباتور و شرایط مالی منطقه تغییر می­كند.

افزایش اجاره به شكلی است كه بعد از اتمام دوره­ی تعیین شده­ فراوری تجاری، نرخ اجاره از عرف معمول بازار منطقه بیشتر خواهد شد[۷]. مقدار افزایش اجاره در یك دوره سه ساله معمولاً هر شش ماه ۲۰ درصد می­باشد و باتوجه به تعداد شغلهای ایجاد شده، كارآفرین می­تواند از تخفیف­های تعیین شده نیز استفاده نماید. به این ترتیب بعد از پایان دوره فراوری تجاری تیم خود به خود از سیستم خارج خواهد شد. البته گفتنی است كه روش­های دیگری نیز برای بازپرداخت هزینه­ها توسط تیم­های كارآفرین وجود دارد.● تاثیر انکوباتورها بر تجاری­سازی ایده­ها

بسیاری از انواع انكوباتورها به­خصوص انكوباتورهای فناوری تحت نظارت یا متعلق به دانشگاه­ها و مراكز آكادمیك هستند. ارتباط انكوباتورها با دانشگاه­ها از سه جنبه قابل بررسی است:

-۱ تجاری سازی یافته های تحقیقاتی با فرایند از آزمایشگاه تا بازار: بسیاری از یافته­های علمی- پژوهشی در دانشگاه­ها، قابلیت پیاده­سازی در صنعت و ورود به بازار را دارند، ولی با وجود بوروكراسی انعطاف­ناپذیر موجود برای پیاده­سازی یك طرح تجاری- تحقیقاتی در مراكز علمی یا دولتی اغلب كارآفرینان و محققان از انجام و پیاده­سازی طرح و ایده خود دلسرد گشته و در نتیجه جذب فعالیتهای حاشیه­ای می‏گردند.

انكوباتورها و خصوصا انکوباتورهای فناوری که در ارتباط مستقیم با مراکز آکادمیک هستند، خلاء روند تجاری­سازی نوآوریهای فناورانه را پر كرده و زمینه راه­اندازی شركتهایی را به وجود می­آورند كه مالكان آنها در بسیاری اوقات محققان و دانشگاهیان هستند. به این فرایند تجاری­سازی یافته­های پژوهشی به اصطلاح «از آزمایشگاه تا بازار» گفته می­شود[۱۲].

-۲ كمك به فارغ­التحصیلان دانشگاهی برای ورود به بازار كار: به دلیل جایگاه و نقش ویژه كارآفرینان در روند توسعه و رشد اقتصادی، بسیاری از دولتها و كشورهای توسعه‏یافته و در حال توسعه تلاش می­كنند با بهره­برداری امكانات و دستاوردهای تحقیقاتی، شمار بیشتری از افراد جامعه كه دارای ویژگیهای كارآفرینی و خلاقیت هستند را به آموزش در جهت كارآفرینی و فعالیتهای كارآفرینانه تشویق كنند.

كارآفرینان با مهارتی كه در تشخیص فرصتها و موقعیتها و ایجاد حركت در جهت توسعه این موقعیتها دارند، پیشگامان حقیقی تغییر در اقتصاد و تحولات اجتماعی محسوب می­شوند. از طرفی آموزش و پرورش آكادمیك امروزی از مرز فارغ­التحصیل شدن فراتر می­رود. با این دید دانشگاه امر حمایت و پرورش دانشجویان را حتی پس از فارغ­التحصیلی دنبال می­كند و فارغ­التحصیلان را باتوجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی به بازاركار هدایت می‏كنند[۳].

انكوباتورهای وابسته به دانشگاه­ها، ابزارهای رسیدن به این هدف محسوب می­شوند. به این ترتیب دانشگاه­ها به وسیله ابزاری به نام انكوباتور، فارغ­التحصیلانی كه شرایط تعیین شده را دارا باشند، تحت پوشش قرار می­دهند تا در محیطی با ریسك كمتر به بازار رقابتی بپیوندند.

-۳ رفع معضل اشتغال: مسئله ایجاد فرصتهای شغلی و اشتغال­زایی در دستور كار همه كشورها، سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن قرار دارد و به یك مسئله جهانی تبدیل شده است. سازمان ملل طی اعلامیه­ای اعلام كرده است بیش از یك میلیارد نفر در دهه آینده وارد سنین كار خواهند شد.

همچنین سازمان بین­المللی كار، بانك جهانی را متولی ایجاد فرصتهای شغلی جدید در جهان معرفی كرده است. در ایران طی ۱۰ سال آینده بیش از ۱۰ میلیون نفر وارد بازار كار خواهند شد. پس چه باید كرد تا معضل بیكاری به بحران بیكاری تبدیل نشود؟

باتوجه به روند رو به رشد و همه جانبه بیكاری در سالهای اخیر، ضرورت رویارویی با این معضل از طریق ایجاد فرصتهای شغلی جدید، در رأس برنامه­های دولت قرار گرفته و مورد توجه بالاترین مقامات اجرایی كشور است. اما آنچه مسلم است و باید بیش از هر اقدام اقتصادی- اجتماعی دیگری مورد توجه جدی مسئولان و كارگزاران اداره امور كشور قرار گیرد، اقدام در پذیرش، چگونگی یافتن و اعمال روشهای كارا برای ایجاد فرصتهای شغلی جدید و تغییر جهت­گیری دانشگاه­ها به سوی عملی كردن علم و نتایج تحقیقات است.

همان طوركه گفته شد یكی از خروجیهای انكوباتورها ایجاد فرصتهای شغلی است كه از این منظر برای كشور ما بسیار حائز اهمیت است. سیاستهای تصمیم­گیری اخیر دولت، انكوباتورها و مراکز رشد را به­عنوان راهبردی برای مواجهه با مسئله اشتغال مطرح كرده است[۱۱].

حال با مطالعه موردی دانشگاه توونته- هلند نقش انکوباتورها در توسعه کارآفرینی و اشتغال زایی را بررسی دقیق‌تری می­كنیم، «توونته» با نیم میلیون جمعیت در شرقی­ترین قسمت هلند و در نزدیكی مركز آلمان واقع شده است. در دهه ۶۰و۷۰، حدود چهار هزار شغل در این منطقه از بین رفت. از آنجایی كه این منطقه دارای اقتصاد تك­قطبی مبتنی بر صنعت نساجی بود، این حادثه تأثیر مخرب چشمگیری در اقتصاد منطقه گذاشت. باتوجه به ركود اقتصادی منطقه­ای دانشگاه تصمیم گرفت ضمن همكاری با شركتهای مختلف فعالیت خود را بر روی بنگاههای كوچك و متوسط متمركز كند.

 

کارآفرینی توسط یک پزشک

  (البته این عکس جنبه مفهومی دارد و به هیچ گروه و صنفی مربوط نخواهد شد)

entrepreneurship_canada_iran_ganjico_medical

در سال ۱۹۸۵، پروژه­ای با هدف ایجاد ۱۵ شركت جدید در سال، با پشتیبانی دانشگاه آغاز به كار كرد. این پروژه كه به TOP موسوم بود، به فارغ­التحصیلان دانشگاه «توونته» یا دانشگاه­های دیگر و نیز افرادی كه شغل خود را در صنعت از دست داده بودند كمك كرد تا كسب و كار جدیدی را راه­اندازی كنند. این افراد قادر بودند در صورت تمایل به فعالیت در آزمایشگاه­ها و كارگاه­ها و استفاده از امكانات آنها، به­منظور كار بر روی ایده­ها، خدمات، بسته­های نرم‏افزاری و هرآنچه كه مایل به تجاری­كردن آن بودند، بپردازند. زمانی­كه آنها صاحب یك شركت مبتنی بر تحقیقات تجاری بودند، به وسیله مشاورانی كه اعتبار خود را از دانشگاه­ها یا بیرون از آن كسب كرده بودند به بازار معرفی می‏شدند.

نتیجه این كار تا كنون ایجاد ۱۸۰ شركت جدید با نرخ بقای قابل توجه ۸۰ درصد بوده است. به علاوه ۱۵۰۰ شغل به طور مستقیم و ۵۰۰ شغل به طور غیرمستقیم به وجود آمده است. ورود افراد به دانشگاه­ها و كارگاه­ها و آزمایشگاه­های آن كه تمایل به راه­اندازی شرکتهای جدید داشتند اوضاع سرمایه­گذاران داخلی را در منطقه «توونته» بهبود بخشید. این روش در زمینه انتقال دانش فنی و فناوری به بازار كار، به بهترین شكل نتیجه داد و رشد شركتهایی كه بدین­گونه تأسیس شده­اند منافع مالی بسیاری را به­صورت متقابل عاید این دانشگاه ساخته است.

● راهكارهای حمایتی دولت از انكوباتورها

كارآفرینی به ­عنوان عامل اصلی خلق كسب و كار جدید توسط افراد یا تیم­های كوچك محسوب شده و فرایندی هدفمند و خلاق برای سودآوری از طریق ایجاد یك شركت یا سازمان مستقل و رقابت سازمانهای فعلی به شمار می‏آید. بنابراین، كارآفرین فردی است كه منافع لازم برای شروع یا رشد كسب و كاری را بسیج كرده و تلاش او به ایجاد و اداره یك سازمان اقتصادی كوچك یا متوسط منجر می­شود. این سازمان جدید سطح رقابت را در بین همنوعان خود بالا برده و شركتهای موجود را به مبارزه می­طلبد.

به این ترتیب كارآفرینان را باید سرچشمه تولد و بقای بنگاههای كوچك و متوسط دانست. صنایع كوچك و متوسط، در بیشتر ساختارهای اقتصاد جهانی، به ویژه ساختارهای كشورهای پیشرفته و صنعتی جهان از اهمیت بالایی برخوردار است. در كشورهای در حال توسعه بیش از ۹۰ درصد سازمانها و واحدهای صنعتی در طبقه صنایع کوچک و متوسط قرار دارند، به گونه­ای که حدود ۷۵ درصد از تولید ناخالص داخلی آنها توسط بنگاههای كوچك و متوسط شكل می‏گیرد و این در حالی است كه در سایر نقاط جهان این سهم ۵۰ درصد است. به طوركلی، واحدهای كوچك و متوسط نقش مهمی را در اقتصاد و زندگی اجتماعی جوامع امروزی، به ­ویژه كشورهای در حال توسعه ایفا كرده و تأثیر فراوانی در ایجاد كار در بخشهای غیركشاورزی، صادرات، بازرگانی داشته و ارزش افزوده بسیاری را به همراه دارند.

این بخش علاوه بر ایجاد مشاغل جدید، سهم بسزایی در توسعه و رشد مهارتهای فنی، حرفه­ای و همچنین ایجاد دوره­های كارشناسی و آموزشی برای تربیت نیروی كار غیرمتخصص عهده­دار است. دامنه این فعالیت تنها به ایجاد اشتغال ختم نشده و دیگر بخشهای اقتصادی مانند كشاورزی، تولید، صنعت و همچنین بخشهای خدماتی از قبیل تجارت، توریسم، حمل و نقل، صادرات و... را پوشش می­دهد. فعال­ترین سازمانهای كوچك و متوسط در كشور تایوان با ۵۶ درصد از كل صادرات این كشور، چین با ۴۰ تا ۶۰ درصد و كره جنوبی با ۴۰ درصد هستند[۴].

سازمانهای كوچك و متوسط فناوری در رونق اقتصادی، توسعه فناوری و كارآفرینی نقش بسیار مؤثری دارند. توسعه این سازمانها در گرو ایجاد زیرساختهای لازم برای كاهش خطرپذیری آنها در دوران رشد فعالیت خود است. یكی از مهمترین این زیرساختها، انكوباتورهاست. انكوباتور یا مركز رشد فناوری برای كارآفرینان و واحدهای كوچك و متوسطی كه با تكیه بر علم و فناوری دارای ایده­های محوری قابل تجاری شدن هستند، برای مدت چند سال اطلاعات و مشاوره­های ضروری و نیز خدمات و تجهیزات مناسب را برای رشد و ارتقای آنها ارائه داده و آنها را برای حضور مستقل و مؤثر در صحنه فناوری كشور آماده می­كند.

در بسیاری از كشورهای در حال توسعه و حتی توسعه یافته برنامه ­هایی كه بنگاههای كوچك و متوسط را پشتیبانی می‏كنند، جزو زیرمجموعه ­های اصلی برنامه ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی هستند. این برنامه ­ها دامنه وسیعی از مكانیسم­ها، مساعدتهای تكنیكی و پاداشهای مالیاتی را در برمی­گیرند.

سرمایه ­گذاری مستقیم، آموزش، حمایت نوآوران و كارآفرینان و فرآوری تجاری مكانیسم­هایی برای پرورش سازمانهای كوچك است. تغییر دیدگاه فارغ­التحصیلان، درباره فناوری و تحقیقات، استقبال از حضور بخش خصوصی در اقتصاد، تجربه مثبت و موفق انكوباتورها در رشد اقتصاد محلی و كارآفرینی همگی شرایط لازم برای راه‏اندازی ساختاریافته مكانیسم كارآفرینی در كشور را فراهم كرده است. طی دو دهه اخیر مدارك و شواهد بسیاری مبنی بر تأثیر قابل توجه انكوباتورها در موفقیت و رشد كارآفرینان در زمینه پیشرفت كسب و كار جدید آنها قابل بررسی است. انكوباتورها در بسیاری از كشورهای در حال توسعه وجود دارند و در كشور ما نیز اخیراً توجه خاصی به این امر شده و بودجه قابل توجهی به آن اختصاص یافته است.

برای مثال سازمان همیاری اشتغال فارغ­التحصیلان جهاد دانشگاهی در راستای سیاستهای كلان خود در محورهای پژوهش، آموزش، مطالعات و برنامه­ ریزی و اطلاع­رسانی شغلی اقدامات ارزشمندی را به انجام رسانیده است. موضوع ایجاد مراكز رشد به­عنوان یك رویكرد اساسی در امر كارآفرینی و ایجاد اشتغال و شكل­گیری كسب و كارهای كوچك و متوسط از اهداف اجرایی این سازمان بوده است. این سازمان برای همیاری در اشتغال فارغ­التحصیلان طرح تأسیس مركز رشد فناوری اطلاعات را در نیمه دوم سال ۱۳۸۱ به سازمان مدیریت و برنامه­ریزی كشور ارائه كرد كه پس از ارزیابی و تصویب طرح و به‌دنبال دریافت موافقت اصولی، اقدامات لازم جهت راه­اندازی مركز رشد و تدوین فرایند جذب شركتها به عمل آمد. همچنین بودجه خاصی برای راه­اندازی انكوباتورها در دانشگاه­های مهم كشور پیش­بینی شده است.

●● نتیجه گیری

همزمان با شروع قرن بیست و یكم، دستیابی به موفقیت و بقا برای سازمانهای بزرگ مشكل­تر می شود. این واقعیت ناشی از ظهور عصر تجاری جدید است كه تغییر، یكی از خصایص اصلی آن است. این موقعیت جدید ضرورت بازنگری اساسی در اولویتهای تجارت، دیدگاه­های استراتژیك و مدل­های كسب و کاری كه تا به­حال به كار گرفته شده­اند را ضروری می­سازد. در جهان امروز كه تأكید سازمانها بر قابلیت سازگاری با تغییر در محیط تجاری است، یك روش مؤثر كه برای ایجاد ساختارهای سازمانی منعطف قبل از ورود به بازار رقابتی می­توان ارائه داد، بهره­گیری از انكوباتورهای تجاری است.

انكوباتورها با افزایش قدرت رقابت­پذیری صنایع كوچك و متوسط مبتنی بر دانش كه معمولاً با ایده­ای نو راه ­اندازی می شوند، عامل مهمی در توسعه ساختار اقتصادی كشورها در سطح ملی به حساب می­آیند و باید با توجه به شرایط ترسیم شده در این مقاله توجه ویژه­ ای به انكوباتورها برای رشد اقتصادی و مقابله با عامل مخرب بیكاری در ایران به عمل آید.

کانادا هموار تلاش خود را بر این دارد تا کارآفرینان را به کشور خود دعوت کند زیرا بر آن است که نابغه ها می توانند کارآفرینانی برتر باشند. افرادی مانند پرفسور خانم مریم میرزاخانی متولد 1977 Maryam Mirzakhani که در استنفورد آمریکا و دانش آموخته دانشگاه شریف است، نمونه ای خوب به حساب می آیند.

در برنامه های مهاجرتی کانادا برای کارآفرینان برنامه Start up Visa برای کارآفرین صاحب ایده یا صاحب ایده و سرمایه شرایط مهاجرت را فراهم می آورد.اطلاعات بیشتر در مورد کارآفرینی کانادا را اینجا بخوانید.

 

 


منابع

۱ - کشمیری، مهدی و محمد جعفر صدیق “ساختارمند کردن نظام انکوباتوری، ضرورت توسعه انکوباتورها در ایران" www.istt.ir

۲ - اصغری، کیوان و مصطفی کریمیان اقبال “تحلیل روش‏های حمایت مالی از کارآفرینان و موسسات نوپا" www.istt.ir

۳ - محمد علی شفیعا "کارآفرینی با پیوند دانشگاه و صنعت" اولین کنگره ملی مهندسی صنایع و بهروری ۱۳۷۱

۴ - سید جلال موسوی بازرگانی “تعیین ضوابط طراحی برنامه‏های آموزش و پرورش کارآفرینان در ایران بر اساس مطالعه تطبیقی برنامه‏های مشابه جهانی" پایان نامه کارشناسی ارشد، سازمان مدیریت صنعتی ۱۳۷۸

۵ - احمد پور دارایانی، محمود و محمد مقیمی “نقش کارافرینی در بهبود دانش صاحبان کسب و کار کوچک" مجله تدبیر، شماره ۱۱۳، ۱۳۸۰

[۶] County.F, “What is a Business Incubator”, Economic Development Consultants of Jordan, August۲۰۰۰, www.nbia.com

[۷] Aernoundt.R, “Incubators: tool for Entrepreneurship”, Institute of Management Consultants of Jordan.

[۸] County.F, “What services does a Business Incubator Provide”, Economic Development Consultants of Jordan, July۲۰۰۰

[۹]Florida.R “The Rise of creative class” Proceeding of the XIX Conference on Science and Technology Parks, Quebec City, Canada, ۲۰۰۲

[۱۰] Lalkaka.R,”Best Practices in Business Incubation” paper presented to Belgian International Conference on Business Centers, Brussels, November۲۰۰۱

[۱۱] Eghbal.M.K, et.al” The Challenge of Supporting Private Enterprises through Incubation Programs in Isfahan Science Parks Association”Kyoto, Japan.

[۱۲] Bischoff.J,”An Overview of Successful International Technology Business Incubator Programmes”, paper presented to the first International Workshop on Technology Business Incubators in India, January۲۰۰۱

 

%faq%
خبرهای مرتبط
مهمترین های کانادا
پربازدیدترینها

آرشیو اخبار کانادا

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام مورد برای دریافت ویزای تحصیلی مهمتر است؟

  • آیلتس آکادمیک 6-معدل 17-وقفه تحصیلی کم-پذیرش ازدانشگاه
  • دولینگو-وقفه تحصیلی با سابقه کار-تمکن مالی 10هزاردلار
  • تافل-ویزای ریجکتی قبلی-مقاله معتبر-ریکامندیشن-پذیرش کالج
  • ویزای مولتی-داشتن پرونده مهاجرتی-همراهی خانواده-پذیرش مشروط
شرکت کنندگان : تن

سرمایه گذاری کارآفرینیاستارت آپفرم ارزیابینیروی متخصصاپلیکیشن گنجیکاریابی کاناداتماس با ما

فرم ارزیابی مهاجرت به کانادا