گواهینامه بین المللی ایران در کانادا

بازدیدکنندگان : 4878 نفر 1402/02/23
گواهینامه بین المللی ایران در کانادا
گواهینامه بین المللی ایران در کانادا
شرایط رانندگی و نحوه دریافت گواهینامه در کانادا را قبل از مهاجرت بدانید و حتما اصل گواهینامه ایرانی، سوابق بیمه خودرو از سایت بیمه مرکزی ایران و ترجمه آنها را همراه خود داشته باشید، مخصوصا برای کسانیکه قصد گرفتن گواهینامه پایه یک را دارند.

رانندگی در کانادا بدون گواهینامه معتبر و با خورویی که بیمه معتبر ندارد غیر قانونی است. 
 

بیمه ماشین در کانادا

همه رانندگان در کانادا باید برای خودروی خود بیمه معتبر دریافت کنند و یا اگر آنها از خودروی یکی از اقوام و دوستان خود استفاده می کنند باید مطمئن شوند که خودروی مورد نظر بیمه معتبر دارد. 
با بیمه همه خسارت ها و هزینه های خودروهای آسیب دیده تحت پوشش قرار می گیرد. هزینه بیمه براساس نوع بیمه گر، طرح انتخابی و سن، سابقه رانندگی، تجربه رانندگی و محل زندگی فرد بیمه شده متفاوت است. 
 

گواهینامه رانندگی در کانادا

همه رانندگان در کانادا باید گواهینامه معتبر داشته باشند. گواهینامه رانندگی یک سند رسمی است که دولت یا استان مورد نظر صادر می کند و به افراد اجازه می دهد که در آن منطقه یا استان رانندگی کنند. 
مراحل مربوط به دریافت گواهینامه رانندگی کانادا در هر استان و منطقه کانادا متفاوت است و به سابقه رانندگی فرد بستگی دارد. مراحل دریافت گواهینامه شامل امتحان کتبی در مورد قوانین جاده و یک یا دو آزمون رانندگی است. 
وبسایت های آنلاین برای کمک به کسانی که می خواهند برای آزمون کتبی رانندگی آماده شوند وجود دارد. 
شهروندان کانادایی و افراد مقیم باید گواهینامه معتبر رانندگی داشته باشند اما روشهایی وجود دارد که افراد مقیم بتوانند به سادگی و به سرعت گواهینامه رانندگی را دریافت کنند. 
 

رانندگی در کانادا به عنوان یک مهاجر تازه وارد

افرادی که به تازگی اقامت دائم کانادا را دریافت کرده اند می توانند با گواهینامه بین المللی در استان یا منطقه محل اقامت خود رانندگی کنند. این افراد باید گواهینامه رانندگی بین المللی را در کشور خود دریافت کرده باشند. این گواهینامه برای اقامت موقت تا3ماه کاربرد دارد. اگر قرار باشد بیش از این زمان در کانادا بمانید، باید حتما برای دریافت گواهینامه رانندگی کانادایی طبق قوانین استان خود اقدام کنید. 
گواهینامه رانندگی بین المللی به زبان انگلیسی یا فرانسه به افراد داده می شود. 

مدت اعتبار گواهینامه های رانندگی بین المللی برای ساکنان جدید در هر استان و منطقه کانادا به این صورت است:
در پایان مدت های تعیین شده رانندگان باید با گواهینامه رانندگی کانادایی در استان مورد نظر خود رانندگی کنند. 

 

نحوه دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا به عنوان یک مهاجر تازه وارد

بعضی مواقع رانندگان می توانند گواهینامه رانندگی بین المللی  را با گواهینامه رانندگی از استان خود تعویض کنند. مبادله گواهینامه رانندگی باعث می شود که مهاجران جدید به سرعت گواهینامه رانندگی کانادا را دریافت کنند. در بعضی از موارد مهاجران تازه وارد می توانند معاینات ضروری برای رانندگی را هم انجام ندهند. 
مبادله گواهینامه رانندگی در استان ها و مناطق مختلف کانادا متفاوت است. 
مثلا در استان انتاریو:
حدود 42 درصد از مهاجرانی که در سال 2022 اقامت دائم کانادا را دریافت کردند و از استانها و کشورهای زیر به کانادا آمده اند، می توانند گواهینامه خود را با گواهینامه رانندگی انتاریو تعویض کنند:
  1.  از استان یا یکی از مناطق کانادا
  2.  از نیروهای مسلح کانادا
  3.  از کشورهای استرالیا، اتریش، بلژیک، فرانسه، آلمان، انگلیس، ژاپن، کره جنوبی، نیوزیلند، ایرلند شمالی، جمهوری ایرلند، آمریکا، سوئیس، تایوان.
 

مزایای تعویض گواهینامه رانندگی در انتاریو

تعویض موفق گواهینامه رانندگی در انتاریو یعنی مهاجران جدید می توانند گواهینامه کامل یا  Full License  را دریافت کنند. 
مثلا مهاجران جدید کانادایی که گواهینامه کامل بین المللی با بیشتر از دو سال سابقه رانندگی دارند می توانند بعد از تکمیل مراحل و انجام تست چشم و بینایی، گواهینامه کامل انتاریو  را دریافت کنند. یعنی نیازی نیست که آزمون کتبی G1، آزمون جاده ای  G2 یا آزمون جاده ای G را بدهند. 
افرادی که تعویض موفق گواهینامه رانندگی را انجام می دهند و کمتر از دو سال سابقه رانندگی بین المللی و انتاریو را دارند بعد از اینکه سابقه رانندگی آنها به حدود 24 ماه رسید نیازی نیست که امتحانات G1 و G2 را بدهند. مهاجرانی که در آزمون چشم در زمان تعویض گواهینامه قبول شده اند فقط باید آزمون جاده ای G را بدهند. 


شرایط رانندگی با گواهینامه رانندگی کانادایی در ایران

افراد ایرانی یا خارجی که گواهینامه رانندگی کانادایی یا هر کشور خارجی را دارند از هنگام ورود به کشور ایران تا 180 روز فقط به شرط دارا بودن مدارک زیر می تواند رانندگی کنند:

1- اصل گواهینامه کانادایی دارای اعتبار
2- ترجمه گواهینامه توسط مترجم رسمی ایرانی در کانادا یا مترجمین ایران با مهرتایید وزارت خارجه
3- کپی صفحه اول گذرنامه و صفحه مهر ورود به کشور ایران
4- کپی ماده 22 آیین نامه صدرو گواهینامه رانندگی مهمور به مهر پلیس راهور(مستقر در شهرک آزمایش تهران)

همچنین اتباع خارجی دارای گواهینامه رانندگی بین المللی که اعتبار زمانی کافی را داشته باشد، به مدت شش(6) ماه از تاریخ ورود به کشور ، مجاز به رانندگی می باشند.

برچسب ها :
سوال خود را از وکیل کانادا اینجا مطرح کنید:
پیام شما ثبت شد و پس از تایید در سایت منتشر می شود
تعداد پرسش ها: 1
سجاد1402/03/01
سوال من در مورد آیا داشتن بیمه تامین اجتماعی تاثیری در روند مهاجرت دارد اگه زحمتتون نیست توضیح بدین ممنون میشم.
  • گنجی
  • 1402/03/04
بله. برای اثبات سابقه کار در برنامه های کانادا نیاز به بیمه هست.

نظرسنجی مهاجرت کانادا

با ورک پرمیت ناشی از توریستی ایرانیان کدام روش برای کسب اقامت دائم pr بهتر است؟

  • اکسپرس اینتری
  • استارتاپ ویزا کانادا
  • جاب آفر
  • برنامه استانهای کم جمعیت
شرکت کنندگان : تن