تحصیل در کبک

     تحصیل در کبک

-    شهرت جهانی :
استان کبک به دلیل دارا بودن سطح کیفی آموزشی بالا شهرت بین المللی دارد. کالج ها و دانشگاه هایش به دلیل داشتن تکنولوژهای پیشرفته، ارائه کردن شرایط مطلوب برای تحقیق و توسعه دادن حوزه های تخصصی مانند هواشناسی، بیوتکنولوژی و ... شهرت فراوانی دارد.
در سال 2013، دانشگاه مک گیل واقع در مونترال، دانشگاه مونترال و دانشگاه لاوال واقع در شهر کبک در لیست رتبه بندی سالانه دانشگاه های جهان قرار دارند. دانشگاه مک گیل که جایگاه دوم را در کانادا دارد، در لیست جهانی جایگاه بیست و یکم را از آن خود کرده است. دانشگاه مونترال به همراه دانشگاه بیزینس مونترال و دانشگاه پلی تکنیک مونترال رتبه 92 را در جهان دارند. دانشگاه لاوال نیز در رتبه 329  قرار دارد. دانشگاه علوم و مدیریت این استان نیز بر طبق EQUI - سیستم کیفی پیشرفت اروپا - در لیست 100 دانشگاه برتر دنیا در حوزه مدیریت است.
به ویژگی برتر این استان در زمینه آموزش مبحث هزینه های تحصیلی را نیز باید اضافه کنیم. هزینه های تحصیل که بر پایه سیستم آمریکای شمالی است نسبتا پایین است  همچنین به دلیل اینکه اقتصاد کبک بسیار سالم است آنان همواره نسبت به جذب دانش جویان از تمام دنیا بسیار مشتاق هستند. علاوه بر این استان کبک برای کسانی که درس خود را تمام میکنند فرصت های شغلی زیادی فراهم میکند که خود از علل جذب دانشجویان است.

•    آموزش در آمریکای شمالی

تغییر کشور برای تحصیل مستلزم کشف و درک روشهای جدید آموزشی است. همواره دانشجویان خارجی چه در سطح کالج  و چه در سطح دانشگاهی از شیوه آموزش در آمریکای شمالی شگفت زده میشوند، در ابتدای هر جلسه، استاد مربوطه برنامه و شیوه درسی، سبک آزمون و توقعاتش از دانشجویان خود را برای ترم پیش رو مطرح میکند.
این شیوه در واقع مانند قرار دادی است که مابین استاد و کل کلاس وی بسته میشود و هر کس موظف است به تعهدات خود به درستی عمل کند استاد با آموزش صحیح برای تک تک دانشجویانش و دانش جویان با حضور مستمر در کلاس ها. اساتید همچنین در خارج از کلاس همواره در دسترس هستند
شیوه آموزش در استان کبک بر روی تعامل بین استاد و دانشجو استوار است. چه در مقطع پیش دانشگاهی و چه در دانشگاه، استاد توقع دارد که دانش آموزان در کلاس درس مداخله کنند سوال مطرح کنند و شیوه های تفکر روی دروس را پیشنهاد دهند. این شیوه در بین دانش جویان خارجی که عادت  به سکوت در کلاس برای حفظ احترام دارند، زیاد رایج نیست. بنابراین دریغ نکنید و صحبت کنید، به خصوص به این خاطر که بعضی از معلمان از مشارکت شفاهی در کلاس نوت بر میدارند و برای آن امتیاز قائل اند.
در CEGEP یا همان مقطع پیش دانشگاهی در استان کبک، زندگی دانشجویان تحت نظارت بسیار بالایی است ، دل مشغولی اصلی آنها نه صرفا موفقیت تحصیلی دانش جویان که موفقیت آنان در زندگی شخصیشان است. دانشجو همواره در کنار خود یک API (کمک آموزشی فردی) دارد، به ویژه برای پاسخ دهی به سوالات در مورد جهت گیری های آینده، انتخاب برنامه تحصیلی و ... دسترسی به یک مرکز کمک رسانی، یک معلم یا هر نوع دیگر از روش های فردی که می تواند دانش آموز را به موفقیت برساند قابل قبول است. این مراکز پیش دانشگاهی بهترین مکان گذار دانش آموزان به بزرگسالی است، روانشناسان و فعالان اجتماعی نیز برای کمک به هرگونه مشکلات روانشناسی، مالی و ... در این مراکز حاضر هستند.

در دانشگاه، دانش جویان تمام وقت در حدود 15 ساعت کلاس در هفته می گذرانند. بعضی از دانشجویان خارجی نیاز به برنامه سنگین تر هستند. اما در دانشگاه های کبک، کار و یادگیری شخصی به اندازه حضور در کلاس اهمیت دارد. از دانشجویات دعوت میشود که برای مطالعات مفید و برای کار کردن بر روی کنفراس هایشان یا برای آماده کردن فایل های درسی خود به کتابخانه مراجعه کنند. اینگونه است که گاهی متوجه میشوید بیش از 20 ساعت اضافی در محیط دانشگاه گذرانده اید. خصوصا در پایان هر ترم که دوره کردن دروس نیز اضافه میشود. و در نتیجه ریتم هفتگی، اندکی تند تر میشود.

•    زندگی در دانشگاه

دانشجویان خارجی در کالج ها و یا در دانشگاه ها همواره مجذوب فعال بودن زندگی در سطوح دانشگاهی هستند. بسیاری از فعالیت های فرهنگی و ورزشی به دانشجویان ارائه می شود. امکان شرکت در کارگاه های عکاسی، بازیگری، رقص و یا گوش دادن به کنفرانس های بسیاری که هر ساله برگزار میشود همواره فراهم است. شما همچنین می توانید به یک باشگاه های ورزشی از جمله فوتبال، هاکی، بسکتبال، شنا، بدمینتون و ... ملحق شوید و امکان دسترسی هر نوع ورزشی برای هر سلیقی برای دختران و پسران وجود دارد.
زندگی اجتماعی نیز در این محیط ها بسیار قابل توجه است: انجمن دانشجویان خارجی، انجمن های دانشکده  ها به عنوان مثال، انجمن ادبیات و علوم انسانی، انجمن پزشکی، و ... روزنامه ها و موج های رادیویی دانشگاهی نیز همواره به دنبال داوطلبانی هستند که آنان را به جنب و جوش وا دارد.

•    روزهای اطلاع رسانی " تحصیل در کبک" در فرانسه

آیا شما علاقه مند به تحصیل در کبک هستید یا اینکه می خواهید دانشجوی بین المللی بودن را تجربه کنید؟ روزهای تحصیل در کبک را که معمولا در فرانسه برگزار می شود را از دست ندهید. در این فرصت دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کبک را می توانید بشناسید و هر سوالی دارید مطرح کنید در مورد دوره ها و دریافت بورسیه های تحصیلی اطلاعات کسب کنید و همچنین در مورد شیوه زندگی در کبک، آگاهی پیدا کنید.
برای اطلاع از روزهای برگزاری این برنامه به بخش شبکه های اجتماعی موسسه مهاجرتی گنجی(در منوهای بالا) مراجعه کنید.