زندگی در کانادا Live in Canada

مهاجرت کانادا

چرا کانادا مقصد مناسبی برای مهاجرت است؟

طی سالیان اخیر مهاجرت و بهره مندی از فرصت زندگی در کشورهای جهان اول در اولویت افراد واجد شرایط بوده است. در این میان کانادا بدون شک محبوب ترین مقصد در بین علاقه مندان به مهاجرت بوده است.
دلیل این محبوبیت را باید در موارد ذیل جستجو کرد:

 

1-مهاجرپذیر بودن کشور کانادا

اولین دلیل را باید مهاجرپذیر بودن کشور کانادا دانست، کانادا کشوری است که همواره برنامه های جذاب و عملی برای مهاجرت افراد در همه سنین  و با همه شرایط ارایه می کند. هرچند راه های مهاجرت با افزایش تعداد متقاضیان سال به سال سخت تر و پیچیده تر می شود اما همچنان باید کانادا را کشوری بدانیم که استقبال خوبی از مهاجران می کند. طبق آمار بدست آمده حدود 20 درصد از جمعیت کانادا را در سال 2011 مهاجران تشکیل می دهند. سالانه حدود 200 هزار نفر مهاجر جدید به جمعیت کانادا اضافه می شود.این افراد عموما یا افراد تحصیل کرده و با سطح عملی بالا هستند، یا افرادی با تجربه و تخصص بالا و حرفه ای هستند و یا افرادی هستند که از صاحبان مشاغل و کسب و کارهای موفق بوده اند که همگی پس از طی کردن روند پذیرش دولت کانادا و عبور از فیلتر های گوناگون گلچین شده و در نهایت وارد جامعه کانادایی می شوند، جامعه ای که می توانند در آن فرصت های بی شمار پیشرفت کاری، تحصیلی و آسایش زندگی خود و خانواده شان را بدست بیاورند.ایرانیان نیز در کانادا جزو موفق ترین جوامع مهاجرینی هستند که به این کشور مهاجرت می کنند و در اکثر مناسب و پست های مهم تحصیلی، دولتی، کاری و اجتماعی می توانیم هموطنانمان را ببینیم که در بین کاناداییها و دیگر ملیت ها به خوبی می درخشند و تصویر بسیار درست و قابل احترامی از افراد ایرانی به نمایش می گذارند.

 

2- شرایط آسان و مناسب برای مهاجرت به کانادا

دلیل دوم در محبوبیت مهاجرت به کانادا را باید در شرایط آسان و مناسب برای مهاجرت به کانادا دید. از منظر مهاجرت افراد سرمایه گذار میزان سرمایه لازم و مبلغ مورد نیاز جهت دریافت اقامت کانادا از دیگر کشورهای مهاجر پذیر درجه اول دنیا نظر آمریکا، استرالیا، انگلستان و دیگر کشورهای اروپایی به مراتب پایین تر است ضمن اینکه دلار کانادا به نسبت دیگر ارزهای مطرح جهان نرخ برابری کمتری هم دارد. از منظر مهاجرت افراد متخصص و تحصیلکرده هم می توانند با داشتن دانش زبان لازم و تحصیلات و تجربه کاری مرتبط در مدت زمان کوتاه اقامت کانادا را بدست بیاورند. در زمینه تحصیل دانشجویان نیز کانادا بدون شک یکی از بهترین مقاصد دنیا برای دانشجویان بین المللی بوده که شانس تحصیل در بهترین دانشگا های تراز اول دنیا با هزینه های پایین را به ارمغان می آورد ضمن اینکه امکان دریافت اقامت دایم کانادا هم برای دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگا های کانادایی وجود دارد. توجه به این نکته نیز بسیار مهم است که در حال حاضر و با ایجاد محدودیت ها و تحریم های ناجوانمردانه دولت کنونی آمریکا نسبت به برخی کشورهای مسلمان از جمله ایران، عملا امکان مهاجرت به آمریکا وجود ندارد و کانادا تنها کشوری است که همچنان درهای خود را بر روی مهاجران ایرانی باز گذاشته و به استقبال آنها می رود.

 

3-دریافت پاسپورت کانادایی

دلیل بسیار مهم دیگر امکان دریافت پاسپورت کانادایی برای مهاجرین است. توجه داشته باشید طبق قوانین موجود افرادی که موفق به دریافت اقامت دایم کانادا می شوند می توانند پس از سه سال حضور فیزیکی در کانادا در یک بازه زمانی پنج ساله شهروندی کانادا را دریافت نمایند. داشتن شهروندی و پاسپورت کشوری نظیر کانادا فرصت و امتیاز فوق العاده ایست که به خودی خود می تواند دنیایی جدید از فرصت ها و مزایا را در سراسر دنیا به روی دارنده آن بگشاید. با داشتن پاسپورت کانادایی شما می توانید آزادانه و بدون داشتن ویزا به 172 کشور جهان سفر کنید. سفر بدون محدودیت به آمریکا، استرالیا و تمامی کشورهای اروپایی و غیره قدرتی است که پاسپورت کانادایی به شما می دهد.

 

4- نرخ پایین بیکاری در کانادا

دلیل بعدی را می توان مربوط به نرخ پایین بیکاری در کانادا دانست. اقتصاد پویای کانادا همه ساله تعداد زیادی از مشاغل جدید را به جامعه کانادایی معرفی می کند و به همین دلیل همیشه کشور کانادا باکمبود نیروی کار مواجه است. افرادی که از کشورهای جهان سوم که همیشه با مشکل بیکاری مواجه هستند به کانادا مهاجرت می کنند با سرزمینی مواجه می شوند که تنوع زیادی از فرصت های شغلی را دارند که در آن مردم سختکوش و پویا با جدیت  و در کنار یکریگربه دنبال ساخت آینده خود، خانواده و کشورشان هستند.

 

5- بالا بودن حداقل نرخ حقوق ساعتی

دلیل دیگر در محبوبیت کانادا، بالا بودن حداقل نرخ حقوق ساعتی است. طبق اعلام دولت کانادا حداقل حقوق کارمندان در سال2019 معادل با 13.85 دلار برای هر ساعت کارکردن می باشد. با یک محاسبه ساده می توان دریافت که حدود حقوق ماهیانه مینیموم یک شخص با یک شغل ساده و پایه درکانادا 2 هزار دلار کانادایی است. با این میزان حقوق یک شخص به تنهایی و با اتکا به کارکرد خودش می تواند شرایط یک زندگی معمولی با داشتن حداقل های لازمه یک انسان برای زندگی را برای خودش فراهم کند. به عبارت ساده تر تناسب منطقی و معقولی بین میزان درآمد افراد با هزینه های جاری زندگی در کانادا وجود دارد که دلیل و انگیزه بسیار مهمی برای مهاجرت افراد به کانادا به شمار می رود. میزان هزینه های زندگی را درسایت سامان مهاجرتی گنجی برای شهرهای تورنتوف مونترال، ونکوور قرار داده ایم.

 

6-  آزادی و ارج نهادن به مقام و شخصیت انسانی در جامعه کانادایی

دیگر دلیل مهم برای انتخاب کانادا برای زندگی آزادی و ارج نهادن به مقام و شخصیت انسانی در جامعه کانادایی است. شما در انتخاب دین، زبان، فرهنگ، محل زندگی ،نوع کار و پوشش و... با در نظر گرفتن قانون و حقوق دیگران کاملا مختار و آزاد هستید.  زندگی در هوای پاک و بدون آلودگی های مختلف زیست محیطی که اکثر کشورهای جهان سوم با آن روبرو هستند، بهره مندی از خدمات اینترنت بدون هیچ گونه محدودیت و با سرعت بسیار بالا و دسترسی آزادانه به منابع تحت وب و موارد بسیار زیاد دیگرفرصت بسیار مهمی برای افراد می باشد که از این امتیاز جهت پیشرفت و توسعه فردی و جمعی خود بهره مند می گردند. برابری حقوق مردان و زنان نکته مهم دیگری است که جامعه کانادایی تاکید بسیاری بر روی آن دارد. ارتقا نقش زنان و اهمیت فراوان به بانوان و حضور و نقش پررنگ و تاثیر گذار آنان در جامعه یکی از مهمترین دلایل موفقیت و درخشش کانادا در بین کشورهای جهان است.

 

7-کانادا کشوری وسیع با منابع بی نظیر و فراوان طبیعی

دلیل دیگر اینکه کانادا کشوری وسیع با منابع بی نظیر و فراوان طبیعی است. کانادا بزرگ‌ترین تولید کننده اورانیوم و روی و بسیاری از محصولات منابع طبیعی، مثل طلا، نیکل، آلومینیوم وسرب است. از منظر منابع طبیعی کانادا یکی از ثروتمند ترین کشورهای دنیاست. نفت، طلا، آهن، ذغال سنگ، پتاس، جنگل های نامحدود، منابع آب شیرین فراوان و.... بخشی از ثروت نامحدود این کشور هستند که در اختیار کانادا و تمام ملت آن قراردارد و تماما در خدمت توسعه و پیشرفت کانادایی ها قرار دارد.

 

8- وسعت و زیبایی کانادا

وسعت و زیبایی کانادا دلیل مهم دیگر افراد برای انتخاب این کشور است. کانادا دومین کشور پهناور دنیا است، مساحت این کشور  9,984,670 کیلومتر مربع می باشد، بعبارتی دیگر ، کشور کانادا به اندازه تمام قاره اروپا و یک سوم قاره آفریقاست و می توان کشور انگلستان را به اندازه چهل بار در کشور کانادا جای داد و این درحالیست که جمعیت کانادا فقط 37 میلیون نفر است. با یک مقایسه ساده میتوان به وسعت این کشور و سرانه زمین و منابع طبیعی مربوط به هر شخص و ثروت عظیم موجود در این کشور پی برد.

 

9- زیبایی کانادا 

زیبایی کانادا دلیل تاثیر گذار دیگری برای انتخاب این کشور برای مهاجرت است. کانادا با داشتن طبیعت فوق العاده و بکرو بی نظیر در تمامی فصول سال یکی از زیباترین کشورهای جهان می باشد.در اینستاگرام ما-کانادا گنجی- تصاویر و فیلم های فراوانی را خواهید دید. داشتن جنگل های انبوه و زیبا، دریاچه های بی شمار و کوه های عظیم  در سرتاسر این کشور طبیعتی رویایی را بوجود آورده است که هر انسانی را محسور زیبایی خود می کند.

 

10-  کانادا در فهرست کشورهای شاد دنیا

قرارگرفتن کانادا در فهرست کشورهای شاد دنیا دلیل دیگری است که افرادی که این کشور را برای مهاجرت انتخاب می کنند مدنظر دارند. امیدبه زندگی درکانادا با میانگین 81 سال در مقایسه با همین معیار در آمریکا که 78 سال می باشد به خوبی بیانگر این موضوع است.روابط خانوادگی، دوستانه، کاری و اجتماعی عالی در بین افراد از کانادایی ها جامعه ای شاد و سرزنده را تشکیل داده است که در آن افراد در جهت کمک به دیگران در داشتن زندگی سالم و شاد تلاش می کنند. از طرفی دیگر طبق آماری که در سال 2011 منتشر شده است بیش از 60 درصد کاناداییها ورزش و فعالیت روزانه بدنی را در برنامه روزانه خود می گنجانند که این امر خود از دلایل شاد بودن جامعه کانادایی است. و در نهایت داشتن سطح استرس پایین در بین کاناداییها نقش پر رنگی در ایجاد یک جامعه با نشاط و شاد دارد. طبق گزارش منتشر شده در سال 2012 افرادی که در یک نظرسنجی شرکت کرده اند حدود 22درصد  کاهش استرس را در زندگی روزانه خود به نسبت مدت مشابه سال قبل تجربه کرده اند.

 

11- کانادا جزو قدرتمند ترین و با ثبات ترین کشور های جهان

از نقطه نظر اقتصادی باید کانادا را جزو قدرتمند ترین و با ثبات ترین کشور های جهان دانست که این امر انگیزه بسیار بالایی برای افرادی است که قصد مهاجرت به کشور جدیدی را دارند. از دید یک شخص که قصد مهاجرت به کانادا را دارد و در کشور خود دارای کسب و کار و فعالیت اقتصادی نیز هست، انتخاب کشور کانادا می تواند تضمین کننده امنیت بالای سرمایه وی و نیز اطمینان از موفقیت خود در راه اندازی کسب و کار جدید و پرسود در کانادا باتوجه به اقتصاد قوی این کشور باشد. کانادا عضوی از سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) و گروه 8 (G8) است. اقتصاد این کشور با توجه به متصل بودن به اقتصاد آمریکا الگو برداری زیادی از اقتصاد آمریکا دارد و یکی از بزرگترین شرکای اقتصادی آمریکا نیز به شمار می رود. ضمن اینکه کانادا بزرگترین صادر کننده نفت به آمریکا نیز می باشد. توزیع برابر ثروت در کانادا در بین جمعیت وجود دارد و کانادا دارای رشد اقتصادی بالاتری به نسبت کشورهای اروپایی نیز می باشد. قرارداد تجارت آزاد U.S – کانادا(FTA)، در سال 1989 و قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) که مکزیک هم جزء آن می‌باشد، باعث افزایش قابل توجهی در برقراری مناسبات اقتصادی و تجاری با ایالات متحده شده است. از سال 2001، کانادا موفق شد که از رکود اقتصادی فاصله بگیرد و از نظر کارکرد امور اقتصادی در میان اعضای گروه ۸ همچنان به عنوان بهترین عضو باقی بماند. هرچند درسال 2020 با توجه به ریسشن و ویروس کرونا این چرخه اقتصادی کمی کند شد اما پیش بینی سالی خوب در 2021 را داریم.
 

12-شرایط مساعد برای راه اندازی و توسعه یک بیزنس در کانادا

امکانات و شرایط مساعد برای راه اندازی و توسعه یک بیزنس در کانادا یک دلیل بسیار مهم برای انتخاب این کشور به عنوان یکی از مقاصد اصلی مهاجرت می باشد. برای افرادی که قصد راه اندازی یک کسب و کار جدید در کشور کانادا را دارند فاکتورهایی نظیر امنیت بالای سرمایه، نرخ پایین مالیات، عدم وجود قوانین دست و پاگیر و حمایت دولت از کارآفرینان و کسب و کارهای کوچک و بزرگ بسیار حائز اهمیت می باشد که می توان به جرات کشور کانادا را مقصدی مناسب برای وجود تمامی این موارد دانست. یک اقتصاد قوی با طیف گسترده ای از صنایع و فرصت ها دست شما را جهت راه اندازی یک بیزنس مناسب با روحیات علایق و تجربیات تان باز می گذارد.خوشبختانه در حال حاضر برنامه های مهاجرتی برای افراد دارای بیزنس و کسب و کارهای فعال در ایران وجود دارد که از بین این برنامه ها ی مهاجرتی برنامه سرمایه گذاری کبک مستقیما و بدون شرط و تعهد به فرد و خانواده وی اقامت دائم کانادا را اعطا می کند. برنامه استارت آپ کانادا برای افراد دارای ایده و اختراع مناسب است. برنامه های دیگری نظیر برنامه های کارآفرینی استانی نیز وجود دارند که به فرد ویزای کار اعطا می کنند و شخص متقاضی می تواند پس از انجام تعهدات مبنی بر راه اندازی بیزنس در استان مربوطه و انجام سرمایه گذاری های حداقل مورد تعهد در نهایت اقامت کانادا را بدست بیاورد. توجه به این نکته بسیار مهم است که افرادی که به عنوان مهاجر و از طریق برنامه های سرمایه گذاری مهاجرتی به کانادا می آیند می توانند روی کمک های دولتی و حمایت های دولت و استان های مختلف کانادا نظیر استان کبک، مانیتوبا، بریتیش کلمبیاو ساسکاچوان، نیوبرانزویک و... حساب کنند و سرمایه گذاری مطمئنی در این کشور داشته باشند. دریافت وامهایی بلند مدت 20 تا 30 ساله با نرخ بهره های سالیانه بین 2 تا 5 درصد در سال از جمله کمک ها و حمایت هایی است که دولت کانادا برای توسعه کسب و کار و ایجاد اشتغال پایدار در این کشور ارایه می دهد.
13- امکان خریداری ملک در کانادا با پرداخت مبلغی در حدود 20 درصد از کل مبلغ ملک امکان بسیار مهمی است که طبق قوانین کانادا و سیستم نظلم بانکی به افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند ارایه می شود. البته افرادی که تنها ویزای توریستی کانادا را دارند نیز می توانند در این کشور و با استفاده از وام های بانکی (با توجه به نکته ها) اقدام به خرید ملک کنند که این افراد باید به عنوان فرد خارجی طبق قوانین دولت کانادا مبلغی حدود 15 تا 20 درصد از قیمت ملک مدنظر را به عنوان مالیات افراد خارجی پرداخت کنند. توجه به این نکته ضروری است که شخص نمی تواند تنها با خرید ملک در کانادا اقامت دایم این کشور را اخذ نماید و جهت دریافت اقامت دائم کانادا می بایست از طریق برنامه های مهاجرتی موجود مانند سسرمایه گذاری کبک و استارت اپ کانادا و نیروی متخصص اکسپرس اینتری و بر حسب شرایط  خود بهترین راه را برای دریافت اقامت دائم انتخاب و اقدام نماید.

 

14- وجود یک سیستم قوی خدمات پس از فروش 

یکی از دلایل دیگر که انگیزه مهمی برای بسیار از افراد به خصوص ایرانیان جهت انتخاب کانادا به عنوان مقصد مهاجرتی خود است وجود یک سیستم قوی خدمات پس از فروش چه در بخش فروش کالا و اجناس و چه در بخش خدماتی به تمامی افراد است. حتما بارها مثالهای زیادی شنیده اید که شخص با خدمات و سرویس های ویژه ای در کانادا در قبال خرید خود دریافت کرده است. اکثر فروشندگان کلی و خرده فروشان در کانادا خدمات و کالاهای خود را بصورت اقساط بلند مدت و بدون بهره به شما ارایه می دهند ضمن اینکه خیال شما از بابت سرویس ها، گارانتی و خدمات پس از فروش کاملا راحت است.

 

15- ذخایر آب شیرین بسیار زیاد در کانادا

یک نکته بسییار مهم برای افراد به خصوص ایرانیان در انتخاب کانادا به عنوان مقصد مهاجرتی وجود ذخایر آب شیرین بسیار زیاد در این کشور است. متاسفانه منابع آب شیرین در سطح زمین به‌طور یکنواخت توزیع نشده‌اند، کانادا حدود 20 درصد از کل منابع آب شیرین موجود در جهان را در خود دارد. سرانه آب آشامیدنی کانادا بیش از 80 هزار مترمکعب است که بیش از پنج برابر استاندارد موجود جهانی برآورد می شود. این موضوع برای ایرانی ها که در کشوری خشک با منابع آبی محدود زندگی میکنند به خودی خود یک تهدید بالقوه محسوب می شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که میزان خشکسالی در دو دهه آینده در حدود دو برابر خواهد شد. البته خوشبختانه از سال 1399 ایران وارد ترسالی شده اما آمارهای منابع آب کانادا بسیار بالاتر از ایران است.

 

16-شهر های کانادا معمولا در بین 10 شهر برتر دنیا 

انگیزه بسیار مهم دیگری که کانادا را تبدیل به مقصدی محبوب برای مهاجرت به افراد می کند این است که شهر های کانادا معمولا در بین 10 شهر برتر دنیا که در نظر سنجی ها و گزارش های سالیانه مختلف اعلام می شوند حضور دارند. طبق طبقه بندی مجله اکونومیست در سال 2017 شهرهای ونکوور، تورنتو، مونترال و کلگری در بین 5 شهر برتر دنیا برای زندگی قرار دارند که این آمار فوق العاده ای برای این کشور و ساکنان شهر های مختلف این کشور محسوب می شود. در گزارش جهانی (Global Livability Report) سال 2017 که کشورها را بر اساس شاخص هایی مانند زیرساخت های شهری، وضعیت فرهنگی، محیط، خدمات بهداشتی و درمانی، آموزش، و ثبات ارزیابی می کند، شهرهای ونکوور در جایگاه سوم، تورنتو چهارم و کلگری پنجم قرار گرفته اند.

 

17- نرخ پایین جرم و جنایت در کانادا

نرخ پایین جرم و جنایت در کانادا یکی از مهم ترین دلایل برای انتخاب این کشور به عنوان یک مقصد مناسب برای مهاجرت می باشد. دولت کانادا با اختصاص بودجه بیشتر در زمینه امنیت خود در سال 2012-2011، توانسته است کشور خود را به یکی از امن ترین کشورهای دنیا به جهانیان معرفی کند. درصد جرم و جنایت در کشور کانادا از سال 1991 روند کاهشی داشته و پیش‌بینی می شود این روند همچنان ادامه داشته باشد. طبق آماری که در گزارش CSI آمده است، موارد جرم 28 درصد از سال 2002 تا 2012 کاهش داشته است. این امار ها در آمریکا بسیار بد است.

 

18-  نظام بهداشتی قوی در کانادا

وجود یک نظام بهداشتی قوی و مطمئن فاکتور بسیار مهمی برای انتخاب یک مقصد مهاجرتی می باشد. کشور کانادا دارای نظام بهداشتی و سیستم بیمه همگانی می باشد که تمامی افرادی که دارای اقامت دائم این کشور هستند را تحت پوشش بیمه کامل درمانی و رایگان قرار می دهد. نظام سلامت کانادا از مطرح ترین و کارآمدترین نظام های سلامت جهان است. در این سیستم بهداشتی شهروندان کانادا بدون پرداخت هزینه از خدمات پزشکی و بیمارستانی بهره مند می شوند وتمام هزینه های پرداختی برای بیمه های خصوصی ،داروها و آزمایشات یا با هزینه های بسیار پایین و یا توسط دولت و از منابع مالی آن تامین میگردد. در هنگام گسترش ویروس کرونا که توضیحات ان را در سایت گنجی میتوانید بخوانید، بسیاری از خدمات دولتی برای افراد درگیر ویروس کرونا و یا برای پیشگیری رایگان بود. حتی دولت کمک هزینه 200 دلاری را تا 6 ماه به شاغلین پرداخت کرد.