School مدرسه

 مدرسه در کانادا

مدرسه در کانادا

این بخش از راهنما، برای آن دسته از والدین یا سرپرستانی در نظر گرفته شده است که فرزندان آنها در حال تحصیل در  کودکستان ها، مدارس ابتدایی، راهنمایی و یا دبیرستان در کانادا بوده و یا در شرف شرکت در آنها می باشند. اطلاعات در مورد کالج ها و دانشگاه ها را می توانید در بخش آموزش بزرگسالان پیدا کنید.

مدارس ابتدایی کانادا

 طبق قانون ، کودکان در کانادا از سن 6 سالگی تا 16 سالگی باید به مدرسه بروند. البته بیشتر بچه ها رفتن به پیش دبستانی را از سن 5 سالگی آغاز می کنند.

لیست مدارس کانادا

 مدارس دولتی کانادا توسط هیئت مدیره مدارس دولتی (school board) اداره می شوند. مدارس خصوصی هم وجود دارند. آنها توسط هیئت مدیره مدارس دولتی اداره نمی شوند و یا با کمک های دولتی تامین بودجه نمی گردند.
 
بعضی از والدین، "مدرسه خانگی" را برای تحصیل کودکان در کانادا انتخاب می کنند- در این گزینه کودکان در خانه می مانند و پدر و مادر کودکان (هر دو یا یکی) به عنوان معلم آنها عمل می کنند. والدینی که این گزینه را انتخاب می کنند، باید علت انتخاب این گزینه و برنامه آموزشی خود را به وزارت آموزش و پرورش ارائه دهند.  

سطوح تحصیلات عمومی در کانادا 

  کودکستان (آموزش اجباری پیش دبستانی؛ کودکانی که حداقل 5 سال سن دارند و یا در روز 31 دسامبر سال تحصیلی، 5 ساله می شوند می توانند ثبت نام کنند.)

  •  مدرسه ابتدایی Elementary (کلاس های 6 – 1)
  •  مدرسه متوسطه Intermediate ( کلاس های 9 - 7 )
  •  دبیرستان High school (کلاس های 12 – 10)

برای تمام افراد مقیم کانادا، آموزش عمومی از کودکستان تا کلاس 12، رایگان می باشد. کالج ها و دانشگاه ها هر چند از بعضی اعتبارات دولتی استفاده می کنند، اما رایگان نیستند. ولی دارای بورس و وام بدون بازگشت هستند که باید طبق قوانین استان محل اقامت خود برای آن اقدام کنید. 
ضروری است به این نکته توجه داشته باشیم  که به دلیل طول مدت زمانی که برای یادگیری یک زبان جدید لازم است، ممکن است بعضی از دانش آموزان تازه وارد قادر نباشند تا مانند همسالان متولد کانادای خود، در سن هفده یا هجده سالگی فارغ التحصیل شوند. سطح انگلیسی دانش آموز و مقطع تحصیلی وی در زمان ورود به کانادا، در این مورد تاثیر گذار است.

نکته: 
1. اگر وضعیت تحصیلی فرزند شما در مدرسه در سطح خوبی قرار دارد (بالاتر از حد متوسط)، ثبت نام او در برنامه دیپلم بین المللی را مد نظر داشته باشید، زیرا با این برنامه، فرصت های شغلی و آموزشی بیشتر و بهتری پیش روی او خواهد بود.
 
2. توجه داشته باشید که سیستم نمره دهی در مدارس کانادا ممکن است با سیستم  نمره دهی در کشور اولیه شما تفاوت داشته باشد. در کانادامعمولا دانش آموزان در سالهای ابتدایی، نمرات توصیفی می گیرند و در ادامه، نمره درسی آنها با تعیین درصد و یا از نمره A (بهترین نمره) تا F(بدترین نمره) مشخص می شود. برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد سیستم نمره دهی در مدرسه و سطح کلاس فرزندتان با معلم او صحبت کنید.

سنجش زبان انگلیسی

 برای سنجش سطح زبان، لازم است تا هر دانش آموز مهاجر جدید، جلسه ای را با مرکز پذیرش EAL / FAL وزارت آموزش و پرورش داشته باشد  = EAL ) زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم،   = FAL زبان فرانسه به عنوان زبان دوم). به جز در مواردی که فرانسه، اولویت اول زبان فرزند شماست، کارشناس سنجش EAL در این مرکز، مرحله پذیرش را به انجام می رساند و از شما (بعنوان پدر و مادر) اجازه انجام سنجش زبان فرزندتان را می گیرد. در این مرحله تعیین می شود که فرزند شما در هنگام ورود به سیستم آموزشی، چقدر به حمایت اضافی در زبان انگلیسی نیاز دارد. تیم مورد نظر در اداره نیوکامرز (انجمن تازه واردین) ، به منظور کمک به شما، وقت قرار ملاقات حضوری با مرکز فوق را تعیین نموده و در صورت تقاضا، یک نفر مترجم را برای همراهی شما در این جلسه، در نظر خواهند گرفت.
 
با توجه به نتایج حاصل از سنجش زبان، متخصص سنجش EAL ، توصیه های کمکی را در مورد EAL  انجام می دهد. ممکن است به دانش آموزان توصیه کنند که کلاسهای تدریس خصوصی EAL را بگذرانند ویا با هماهنگی با کلاس های عادی، در مدرسه با یک معلم سیار EAL کار کنند. اگر دانش آموز، قبلا از توانایی قوی در برقراری ارتباط با زبان انگلیسی برخوردار باشد، برای او استفاده از کلاس های عادی مدرسه و بدون هیچ نوع پشتیبانی در آموزش EAL ، توصیه خواهد شد.  

تعیین سطح کلاسی

هنگامی که دانش آموزان در مدرسه ثبت نام می کنند، تعیین سطح کلاس آنها با توجه به عوامل مختلف زیر تعیین می شود: سن، کلاسی که در کشور مبدا خود آن را به پایان رسانده اند، سطح زبان انگلیسی آنها، و غیره.
 
نکته: 
سطح کلاس دانش آموز جدید، توسط هیئت مدیره مدرسه و خود مدرسه تعیین می شود. 

ثبت نام در مدرسه کانادا

به محض اینکه محل مدرسه، سطح کلاس، و نیازهای پشتیبانی EAL تعیین شد، برای شما و فرزندتان تاریخ و زمان مشخصی برای انجام ثبت نام تعیین خواهد شد. در هنگام ثبت نام، مترجم (در صورت نیاز)، نماینده ای از مرکز EAL وزارت آموزش و پرورش و مدیر مدرسه حضور خواهند داشت و خانواده نیز جهت آشنایی با مدرسه، در آنجا گشت می زنند.

مدارس ایرانی در کانادا 

همه والدین و دانش آموزان تازه وارد، به جلسه ای برای آشنایی با سیستم مدرسه، دعوت می شوند. به منظور اطمینان از انتقال مفاهیم اطلاعات ارائه شده، مترجمی نیز در آنجا حضور خواهد داشت تا تمام اطلاعات ارائه شده را به زبان اول شما ترجمه نماید.

زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم (EAL)

 پس از اینکه دانش آموز تازه وارد در مرکز پذیرش EAL مورد سنجش قرار گرفت و نیاز او به پشتیبانی زبان انگلیسی معین گردید، معلم های آموزش دیده ویژه ای (با نام معلمان سیار) کار با دانش آموز را شروع خواهند کرد.
 
معلمان سیار به دانش آموزان کمک می کنند تا به اهداف تحصیلی برنامه های مدارس خود دست یابی پیدا کنند. در طول سال نیز، دانش آموزان تحت نظارت هستند تا میزان پیشرفت آنها تعیین شده و نیاز آنها به این پشتیبانی اضافی سنجیده شود.

فراگیری زبان فرانسه

 اگر زبان فرانسه، برای فرزند شما در اولویت باشد، چندین گزینه وجود دارد:
 
  Core French -که از پایه 4 شروع می شود
 
 - برنامه French Immersion که از کودکستان آغاز می شود
 
 - برنامه French Immersion که از پایه 7 شروع می شود (که "late immersion" هم نامیده می شود(
 
 - برنامه French First Language که مختص کودکانی است که حداقل یکی از والدین آنها فرانسوی زبان باشند
 
بسیاری از والدین با اینکه حتی فرانسه زبان هم نیستند، تصمیم می گیرند فرزند خود را در یکی از برنامه های زبان فرانسه (فرنچ ایمرژن) ثبت نام کنند. از آنجایی که فرانسه نیز یک زبان رسمی در کانادا محسوب می شود، دانستن آن می تواند به معنای یافتن فرصت های آموزشی و شغلی بیشتر در آینده باشد.
 
توجه داشته باشید که همه مدارس برنامه فرنچ ایمرژن را ارائه نمی دهند.

سیاست مراقبت در اماکن آموزشی

 این سیاست از آن جهت طرح شده است تا اطمینان حاصل شود که مدارس، محیط کاری و آموزشی سالم، مطمئن، و حمایت کننده از دانش آموزان و پرسنل مدرسه می باشند. این سیاست، نحوه رفتار افراد در مدارس با یکدیگر را هدایت می کند و با این هدف تدوین شده است که دانش آموزان و کارکنان، به تفاوت های منحصر به فرد و ارزشی هر کسی، توجه، علاقه، و احترام نشان دهند.
 
این سیاست شامل قانون "عدم تماس" هم می شود- اگر دانش آموزی، تماس فیزیکی با دانش آموز دیگری نداشته باشد، می تواند سوء نیتی در او وجود نداشته باشد.
 
ولی در مورد رفتارهایی شامل آزار و اذیت، خشونت، تبعیض، قلدری، آزار جنسی، تهدید، تجاوز، و داشتن سلاح هیچ اغماضی وجود ندارد.

دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام روش با سن بالای 40 شانس اقامت بیشتری دارد؟

  • اکسپرس اینتری فدرال و استانی کانادا
  • استارتاپ ویزای کانادا با آیلتس5
  • ورک پرمیت با ویزای توریستی ایرانیان
شرکت کنندگان : تن