کبک کانادا، مونترال Montreal

 

کبک ( با تلفظ صحیح کوبک ) با 1,540,687 کیلومتر مربع بزرگترین استان کانادا محسوب می شود.مرکز این استان کبک سیتی می باشد اما بزرگترین شهر آن مونترال است که دومین شهر پر جمعیت کانادا نیز محسوب می شود. انتاریو، نیوبرانزویک، لابرادور واستان متحده همسایگان کبک می باشند. حدود80% ساکنان کبک در مراکز شهری که در حاشیه رودخانه تاریخی و زیبای لارنس واقع شده است، زندگی می کنند.
 
زمین های پست اطراف این رودخانه دارای بیش از یک میلیون دریاچه ورودخانه است. گستردگی جغرافیایی این استان تنوع آب و هوایی منطقه را موجب می شود. در مناطق شمال و مرکز این استان که به مناطق قطبی شباهت دارند زمستان سرد و طولانی و تابستان کوتاه و خنک است، نواحی جنوب در زمستان پوشیده از برف و دارای تابستان گرم و مرطوب است.
 
شعار این استان :   je me souviens
 


montreal ganjico1

کبک سیتی مرکز این استان و سومین شهر بزرگ استان کبک است. از7/7 میلیون جمعیت ساکن کبک، بیش از5 میلیون نفر ریشهٌ فرانسوی داشته و زبان فرانسوی زبان مادری 82 درصد از ساکنان آن می باشد.از سال 1951 تا 1996 جمعیت آن از 29% کل جمعیت کانادا به 25% کاهش یافت.
 
علت عمده این امر تمایلات جدایی طلبانه فرانسویان در کبک بود که مانع جذب مهاجران بیشتر و باعث مهاجرت برخی از غیر فرانسوی تباران کبک به دیگر استان های کانادا گردید.کبک استانی است زیبا که با اقتصاد قوی خود مهاجران زیادی را در سالهای اخیر پذیرفته است و هم اکنون نیز پذیرای بسیاری از تازه مهاجران می باشد.
 

montreal ganjico2

جغرافیای کبک - مونترال

 
مونترآل یا مونترئال بزرگترین شهر ایالت کبک در کانادا و دومین شهر بزرگ این کشور و پانزدهمین شهر بزرگ آمریکای شمالی می باشد. جمعیت آن در 2004 میلادی 1.812.800 و به همراه حومهٔ شهر 3.607.000 نفر بوده‌است. مونترآل دومین شهر بزرگ فرانسه‌زبان جهان (پس از پاریس) است. این شهر هم‌چنین میزان قابل توجهی جمعیت انگلیسی‌زبان و مهاجر متفرقه دارد.
 
از لحاظ جغرافیایی مونتریال در شرق کانادا در جنوب غرب استان کبک قرار دارد. مونترآل در 539 کیلومتری شمال شرقی تورنتو و در 190 کیلومتری شرق اتاوا قرار دارد. این شهر بزرگ‌ترین مرکز تجاری-صنعتی و فرهنگی کبک است. حدود 67% ساکنان آن فرانسه زبان می‌باشند. شهر مونترآل یک شهر با مجموعه‌ای از فرهنگ‌های مختلف است. شهر مونترال یکی از مراکز عمده مهاجرین ایرانی در کشور کانادا می‌باشد.
 
با دسترسی به شش دانشگاه و دوازده کالج در شعاع ۸ کیلومتری، مونترال دارای بیشترین تمرکز دانشجویان تحصیلات عالیه در بین شهرهای اصلی آمریکای شمالی می‌باشد. تعداد 4.38 دانشجو به ازای 100 شهروند که در تعقیب آن بوستون با 4.37 دانشجو به ازای هر 100 شهروند می‌باشد.
 
مونترال چهار دانشگاه اصلی دارد که دو دانشگاه آن انگلیسی زبان و دو دانشگاه دیگر فرانسه زبان هستند.
 
مونترآل در 1976 میزبان بازی‌های المپیک تابستانی بود.
 
مونترال دومین شهر بزرگ و یکی از سه شهر مهم کانادا، زمانی مهم‌ترین شهر کانادا از نظر تولید ثروت و تا قبل از 1976 بزرگترین شهر این کشور بود اما پس از آغاز شدن بحث‌هایی در مورد استقلال کبک که منجر به خروج بخشی از ثروت و قدرت شهر و انتقال آن به تورنتو شد کم کم تورنتو گوی سبقت را از آن ربود. با این حال همچنان به دلیل اهمیت‌های سوق‌الجیشی، اقتصادی، توریستی و فرهنگی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و به رغم شهرت یافتن برخی از فعالیت‌های هنری چون جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو، کماکان پایتخت فرهنگی کانادا محسوب می‌شود. خصوصاً که هزاران نویسنده، هنرمند و روزنامه‌نگار ساکن این شهر به هر دو زبان رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسه به تولید فرهنگی و هنری اشتغال دارند.
 
مهم‌ترین پارامترهای اجتماعی- اقتصادی شهر عبارتند از:
جمعیت بیش از 3635571 -  بر اساس سرشماری سال 2006 در ناحیه مونترال بزرگ
نرخ بیکاری 8.2 درصد در فوریه 2009
قیمت متوسط خانه 228 هزار دلار
متوسط اجاره ماهانه یک اپارتمان دو اطاق خوابه 636 دلار
نرخ رشد سالانه 1.06 درصد
زبان رسمی شهر فرانسه (دومین شهر فرانسه زبان جهان بعد از پاریس) است و 70.5 درصد خانوارهای شهر به این زبان تکلم می‌کنند.
 
از نظر هزینه در میان سه ابرشهر تورنتو، ونکوور و مونترال، مونترال از نظر ارزانی شهرت دارد. به عنوان مثال هزینه اجاره یک واحد آپارتمانی دو خوابه در مونترال بطور متوسط بین 37 تا 40 درصد از تورنتو و ونکوور کمتر است. تقریباً همین نسبت در مورد سایر هزینه‌ها هم صادق است.
 

خانه در کبک کانادا


آب و هوای کبک - مونترال
 
زمستانها در مونترال سرد و تابستان در بعضی روزها شرجی است. سخت ترین سرما مربوط به ماه ژانویه است و دما تا منهای 14 پایین می‌رود و در تابستان تا 26 درجه در ماه جولای بالا می‌رود.
بیشترین بارش باران مربوط به ماههای ژوئن تا سپتامبر با حد اکثر در اگست (اوت) و بیشترین میزان بارش باران در ماههای دسامبر تا فوریه با حداکثر در دسامبر است. هوای مونترال معمولاً در زمستان، چند درجه‌ای سردتر از تورنتو است اما شدت بادهای سرد آن کمتر است.

montreal ganjico3


استان کبک از نظر معماری شهری، تفاوت چشمگیری با نقاط دیگر آمریکای شمالی دارد و برخلاف مثلاً تورنتو که مشابه شهرهای آمریکاست، مونترال شباهت زیادی به شهرهای اروپایی خصوصاً فرانسه دارد و به همین دلیل به پاریس آمریکای شمالی شهرت دارد. از این نظر، معماری آن برای ایرانیان بسیار آشناست. وضعیت خراب آسفالت خیابان‌ها هم ایرانیان را به شدت به یاد تهران می‌اندازد!
مونترال به دلیل قدمتش از زیبایی‌های تاریخی زیادی برخوردار است. همچنین موقعیت جغرافیایی آن در جزیره مونترال و در کنار رودخانه‌های سنت لورنس و اتاوا و تپه سه سر مونت رویال (که نام شهر از آن گرفته شده) سبب شده که شهر از چشم‌اندازهای زیبایی برخوردار شود و از این نظر یک مکان جذاب برای مسافرت‌های توریستی است. قدمت شهر و بناهای زیبایی چون کلیسای سنت ژوزف (بلندمرتبه‌ترین کلیسای جهان) بهانه دیگری برای علاقه‌مندی جهانگردان فراهم می‌آورد.
 
بندر قدیمی مونترال در حدود 2 کیلومتر در کنار رودخانه سن لوران در مونترال قدیم کشیده شده‌است. این بندر قدیمی قلب تپنده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مونترال در زمانیکه اولین تجار فرانسوی پوست خز از آن بعنوان مرکز پستی تجاری در سال 1611 میلادی استفاده می‌کردند، بوده‌است و در فهرست 100 بندر برتر کانتینری جهان قرار دارد.
 
بندر مونترال با دارا بودن حمل‌ونقل ترکیبی ریلی، جاده‌ای، هوایی و کشتیرانی به تجارت کانادا رونق چشمگیری داده و اشتغالزایی بسیاری ایجاد کرده است.
 
 این بندر همچنین به‌دلیل دارا بودن جاذبه‌های طبیعی هرسال گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده و صنعت گردشگری قسمتی از درآمد این بندر را رقم می‌زند. این بندر همچنین دروازه‌ای برای واردات گاز، نفت و انرژی به کانادا و امریکا به شمار می‌رود.
 
مونترال پس از شهر تورنتو دومین اقتصاد بزرگ دنیا در بین شهرهای کانادا را داراست. این شهر در سال 1844 تا 1849 پایتخت کانادا بودن است. این بندر در صنایع هوا و فضا، صنعت فیلم‌سازی و محصولات الکترونیکی مخابرات بسیار فعال بوده و پیشرفت‌های بسیاری داشته است
 
بخش اداری بندر مونترال دارای 225 کارمند بوده و فعالیت‌های مونترال بیش از 16هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده است.
  
اوضاع کلی اقتصادی در کبک - مونترال
هر چند صنایع بسیاری در حوزه‌های متنوع صنعتی، معدنی و کشاورزی در استان فعالند اما رونق آن به اندازه دو شهر تورنتو و کلگری نیست. همچنین متوسط حقوق در این استان از استان‌هایی نظیر بریتیش کلمبیا، البرتا و انتاریو به مراتب پایین تر است به همین دلیل برخی از متخصصین پس از تثبیت شدن در این استان، با یافتن شغل مناسب‌تر در انتاریو، استان‌های غربی و حتی آمریکا، به آن مناطق نقل مکان می‌کنند.

مدارس کبک کانادا

شرایط تحصیلی در کبک - مونترال

استان کبک و شهر مونترال را باید بهشت علاقه‌مندان به ادامه تحصیل دانست. درحالیکه تعدادی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا (در صدر آن دانشگاه قدیمی مک‌گیل) در این شهر واقع هستند، شهریه آن از بسیاری از دانشگاه‌های کانادا کمتر است. مهمتر اینکه شهروندان کبکی (منظور متولدین کبک، لندد شدگان در این استان، یا کسانیکه بیش از یک سال ساکن آن بوده‌اند) شهریه‌ای معادل نیمی از دیگر ساکنان کانادا و حدود یک چهارم دانشجویان بین‌المللی می‌پردازند. دولت کبک وام کم‌بهره مناسبی به دانشجویان کبکی می‌دهد و با اتمام موفقیت آمیز تحصیل، نیمی از این وام بخشوده می‌شود.
در مونترال هم دانشگاه‌های انگلیسی زبان (مک‌گیل و کونکوردیا) و هم فرانسه زبان (مونترال) فعال هستند و بسته به علاقه می‌توانید در هر کدام ثبت نام نمایید. اگر علاقه‌مند به تحصیل در مقطع دکترا اما با زبان انگلیسی هستید می‌توانید در دانشگاه مونترال که شهریه به مراتب کمتری نسبت به مک‌گیل طلب می‌کند به شرط ارائه پایان نامه به زبان انگلیسی ثبت نام کنید و سپس تمامی واحدهای لازم را به صورت میهمان در دانشگاه‌های انگلیسی زبان بگذرانید. دانشگاه فرانسه لاوال در فاصله بسیار اندک از مونترال یک فرصت تحصیلی دیگر برای ساکنین این شهر است.
 
مطالب بیشتر را در زمینه ویزای دانشجویی در این بخش بخوانید.
 
حمایت‌های دولتی کبک - مونترال
دولت کبک به جهت ارائه انواع حمایت‌ها از خانواده‌های کم درآمد، زنان سرپرست خانوار و ازکارافتادگان شهرت دارد. البته همین نکته سبب انتقاد سایر استان‌ها از این استان به دلیل کسری بودجه مداوم آن در بخش بهداشت و درمان شده است. همچنین این استان یک برنامه حمایتی گسترده در مورد مهدکودک‌ها را اجرا می‌کند که در آن به تمامی خانواده‌های کبکی با هر میزان درآمد برای فرستادن فرزندانشان به مهدکودک کمک دولتی تعلق می‌گیرد. بدین ترتیب هر خانواده کبکی برای هر فرزند ثبت نام شده در یک مهدکودک تنها حدود 200 دلار در ماه می‌پردازد. برای خانواده‌های کم درآمد این کمک فزونی می‌یابد و تقریباً تمام هزینه‌های مهدکودک را شامل می‌شود.

مونترال ساعت

 

امکانات حمل و نقل عمومی کبک - مونترال
مونترال دارای بهترین سیستم حمل و نقل درون شهری در کاناداست که مجموعه‌ای از اتوبوسها و خطوط مترو را تشکیل می دهد و از طریق آن به همه نقاط شهر دسترسی وجود دارد. هزینه حمل و نقل عمومی در مونترال، اگر از کارت‌های ثابت ماهانه (Monthly Pass) استفاده کنید حدود 33 درصد از تورنتو ارزانتر است. برای کسانیکه از وسیله نقلیه شخصی استفاده می‌کنند، مونترال یک جنبه مثبت (بزرگ) و دو جنبه منفی دارد. جنبه مثبت آن نرخ بسیار پایین بیمه خودرو است که به هیچ وجه قابل مقایسه با انتاریو نیست. جنبه منفی آن اول، قیمت اندکی گرانتر بنزین (به دلیل مالیات بیشتر دولت بر سوخت) است. البته با تغییری که در سیستم مالیات بر مصرف انتاریو از سال 2010 اعمال خواهد شد (و در یک پست جداگانه به آن خواهیم پرداخت) این تفاوت از میان خواهد رفت.
مورد دوم، هزینه گران پارکینگ در شهر خصوصاً مناطق مرکزی Downtown است بطوریکه در برخی مناطق هزینه ماهانه پارکینگ آپارتمان‌ها رقم قابل توجهی می‌شود. به همین دلیل و به دلیل سیستم بسیار راحت حمل و نقل عمومی بسیاری از ساکنان مناطق مرکزی شهر قید خودرو شخصی را می‌زنند و تنها از سیستم عمومی بهره می‌برند و در صورت نیازهای گهگاهی به خودرو شخصی، آن را کرایه می‌کنند. (در مورد کرایه خودرو، در بخش 100 روز اول در کانادا توضیح خواهیم داد.(
 

مهاجرت به کانادا از طریق استان کبک
به دلیل وضعیت خاصی که این استان دارد تنها استانی است که بطور جداگانه اجازه صدور ویزاهای مهاجرتی را دارد و همین کمک می‌کند تا در رقابت با ویزاهای فدرال، شرایط آسانتری را برای پذیرش اجرا کند.
 در حال حاضر از طریق روش سرمایه گذاری کبک و نیروی متخصص کبک می توان برای مهاجرت کانادا اقدام نمود.
 

تصاویری از شهر کبک کانادا
آشنایی با دو زبان
با اینکه این فرصت وجود دارد که یک تازه وارد هر دو زبان انگلیسی و فرانسه را در شهر آموزش ببیند و کمک هزینه خوبی هم برای فراگیری زبان فرانسه پرداخت می‌شود اما یادگیری هیچکدام از این دو اضطراری نیست بدین معنا که کسانی سال‌ها در این شهر زندگی کرده‌اند در حالیکه تنها با یک زبان رسمی آشنایی داشته‌اند. اگر انگلیسی شما بهتر است، توصیه می‌شود که در بخش غربی شهر که تمرکز مشاغل و ساکنان بر روی زبان انگلیسی است سکنا گزینید.
 

همچنین می توانید از این سایت که توسط وزارت مهاجرت کبک راه اندازی شده استفاده نمایید:
 
http://www.micc-francisation.gouv.qc.ca
 
 
جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کبک فایل زیر را دانلود نمایید:

راهنمای زندگی و اقامت در استان کبک (زبان انگلیسی - 46 صفحه - 2 مگابایت - فرمت PDF)
زندگی در مونترال (زبان انگلیسی - 70 صفحه - 4.99 مگابایت - فرمت PDF)
ارزش های مشترک جامعه کبک (زبان فارسی- 2 صفحه - 456 کیلو بایت - فرمت PDF)
راهنمای زندگی و اقامت در استان کبک (زبان فارسی - 46 صفحه - 2.17 مگابایت - فرمت PDF)
 راهنمای دریافت کمک هزینه شرکت در کلاس زبان 740دلار(زبان فارسی- 2صفحه- 700کیلوبایت-فرمت PDF)


در این ویدئو اطلاعات کاملی را در مورد کبک (مونترال) خواهید دید، روی آن کلیک کنید:
 

 

نظرسنجی مهاجرت کانادا

آیا ورک پرمیت کانادا با ویزای توریستی ایرانیان بعد از 28فوریه 2024 تمدید می شود؟

  • تمدید نمی شود.
  • تمدید می گردد.
  • من روشهای بهتر را اقدام می کنم.
شرکت کنندگان : تن