سیتیزن کانادا یعنی چی

بازدیدکنندگان : 383 نفر 1401/09/29
سیتیزن کانادا یعنی چی
آیا می دانستید بیشتر از 90 درصد جمعیت کانادا افراد غیر کانادایی هستند؟

 

سیتیزن کانادا چیست

به فرد شهروند که می تواند برای پاسپورت کانادا اقدام کند سیتیزن گویند. به دو صورت شما می توانید سیتزین شوید: اول با تولد در خاک کانادا دوم با حضور قانونی حداقل 1095 روز طی 5 سال در کانادا.

 

جمعیت سیتیزن کانادا

براساس گزارشات انجام شده در مورد سیتیزن کانادا، در سال 2021 جمعیت کانادا 38.25 میلیون نفر بود که حدود 91.2 درصد از این جمعیت از طریق تولد یا تابعیت سیتیزن شیپی کانادا را دریافت کرده بودند. سیتیزن از طریق تابعیت یعنی یک فرد غیر کانادایی که قبلا مقیم کانادا بوده است بعد از اینکه واجد شرایط شد می تواند سیتیزن شیپی این کشور را بدست آورد. 
8.8 درصد باقی مانده جمعیت کانادا افرادی بودند که اقامت دائم pr یا ویزای موقت داشتند. 
از سال 1991 تعداد کانادایی هایی که در کانادا متولد شده و شهروند این کشور هستند کاهش پیدا کرده است و تعداد افرادی که از طریق تابعیت شهروند کانادا شده اند افزایش یافته است. 

 

سیتیزن شیپ کانادا

طی سال های گذشته شاهد افزایش سیتیزن شیپ کانادا بوده ایم. در سال 2021 از هر چهار مهاجر واجد شرایط پنج نفر تابعیت کانادا را دریافت کردند اما نرخ تابعیت  در بین مهاجران واجد شرایط در سال 2011 حدود 87.8 درصد بود که از سال 2021 رشد خوبی پیدا کرده.

کاهش نرخ تابعیت یک مسئله مهم برای دولت کانادا است و دولت اقدامات خاصی را برای آن در نظر گرفته است مثلا:
_ شرایط حضور فیزیکی مهاجران در کانادا در سالهای 2015 و 2017 تغییر کرد و از 3 سال، 4 سال شده و متقاضیانی که با ویزای موقت مثل دانشجویی یا کار در کانادا بودند نمی توانستند از این مدت برای دریافت سیتیزن شیپی یا پاسپورت کانادا استفاده کنند. خوشبختانه بعد از تغییرات قانون سیتیزنی در سال 2017، شرط حضور فیزیکی 3 سال شد و مدت زمانی که مهاجران با اقامت موقت در کانادا زندگی می کنند هم در نظر گرفته می شود. 
_ هزینه اقدام برای سیتیزن شیپی افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر 630 دلار است. دولت لیبرال کانادا در پایان سال 2019 اعلام کرد که هزینه ها را حذف می کند تا هزینه های خانواده های کم درآمد کمتر شود. در حال حاضر هزینه های سیتیزن کانادا حذف نشده است و منتظریم بعد از لغو هزینه ها، بیشتر خانواده های کم درآمد واجد شرایط سیتیزن کانادا می شوند. 
در حال حاضرمسائلی مثل تغییر سیاست دو تابعیتی کشورهایی که به کانادا مهاجر می فرستند، شرایط خاص اقامتی برای افراد غیر کانادایی و بحران کرونا باعث کاهش نرخ سیتیزن شیپی در کانادا شده. 

 

سیتیزن چیست

روند طبیعی افزایش شهروندان در کانادا درحال بهبود است و افراد دارای کارت pr بیشتر تمایل به دریافت پاسپورت دارند.
در ده سال گذشته نرخ سیتیزن شیپی در کانادا کاهش پیدا کرده اما دولت کانادا امید دارد با گذشت زمان این مورد بهبود پیدا کند.
94درصد از مهاجرانی که قبل از سال 2001 اقامت دائم کانادا را دریافت کرده اند تا سال 2021 سیتیزن شیپی کانادا را دریافت کرده اند، اما در مقایسه با مهاجرانی که از سال 2011 تا 2015 اقامت دائم کانادا را دریافت کرده اند کمتر از نصف آنها سیتیزن کانادا را دریافت کرده اند!
با گذشت زمان به صورت طبیعی تعداد بیشتری از مهاجران واجد شرایط سیتیزن کانادا می شوند. 
 

چگونه تابعیت کانادا بگیریم

براساس مطالعات انجام شده میانگین سنی شهروندان کانادایی 41 سال بود و میانگین سنی شهروندان غیر کانادایی که اقامت موقت یا دائم را داشتند 33.6 سال بود. 
این یک موضوع بسیار مهم برای دولت کانادا است چون نرخ زاد و ولد در این کشور بسیار پایین و جمعیت کانادا پیر و سالخورده هستند و کانادا به دنبال رفع کمبود نیروی کاری و نیازهای بازار کار از طریق مهاجرت است. 
اگر مهاجرانی که سن و سال کمی دارند اقامت دائم کانادا و سیتیزن این کشور را دریافت کنند با توجه به تعداد بسیار زیاد مشاغل خالی و افراد بازنشسته، این امر باعث رشد اقتصادی و اجتماعی کانادا می شود. 

بیشتر شهروندان کانادایی از کجا به این کشور می آیند؟
 1.  در بین دارندگان ویزای موقت و اقامت دائم pr، بیشتر شهروندان کانادا یعنی حدود یک چهارم از کشور هند بودند. 
 2.  از هر ده نفری که اقامت دائم یا موقت را داشتند یک نفر تابعیت چینی داشت. 
 3.  سومین کشوری که افراد آن بیشترین اقامت موقت کانادا را دارند فرانسه است. 
 • هند 32درصد
 • چین 8درصد
 • فیلیپین 4درصد
 • نیجریه 4درصد
 • فرانسه 3درصد
 • آمریکا 3درصد
 • برزیل 3درصد
 • ایران 3درصد
 • کره 2درصد
 • پاکستان 2درصد

براساس این مطالعات، بیشتر مهاجران کانادایی از قاره آسیا وارد کانادا می شوند. 
افزایش مهاجران فرانسوی زبان که اقامت موقت کانادا را دارند باعث می شود که دولت کبک و فدرال به اهداف خود که افزایش مهاجرت فرانسوی زبانها به کانادا است دست پیدا کنند. 

پاسپورت کانادا

چگونه پاسپورت کانادا بگیریم

مهاجرت یک موضوع بسیار مهم برای دولت کانادا است و کاهش نرخ تابعیت در کانادا باعث شده که اداره مهاجرت کانادا به دنبال اقداماتی برای افزایش افراد سیتیزن کانادا باشد، به ویژه اینکه میانگین سنی افراد غیر کانادایی بسیار پایین است و این افراد باعث رفع کمبود نیروی کاری در کانادا می شوند. 
کیفیت بالای زندگی در کانادا باعث افزایش مهاجرت به این کشور می شود و با وجود اینکه نرخ تابعیت پایین است هر ساله تعداد بسیار زیادی از مهاجران اقامت دائم کانادا را با حضور 3 سال در 5سال و ارائه مدارک مالیات بر درآمد در کانادا دریافت می کنند. 

 

چرا کانادا؟

مهاجران در کانادا دارای بیمه و تحصیل رایگان هستند و امنیت کانادا مثال زدنی است حتی از آمریکا نیز شرایط مطلوب تری دارد. از سوی دیگر کانادا محصولات صادراتی خوبی به شرح زیر دارد که بازار کار خوبی برای مهاجران فراهم می کند:
 •  طلا 15میلیارد دلار
 •  نفت 12میلیارد دلار
 •  خودرو 11 میلیارد دلار
 •  گاز 9 میلیارد دلار
 •  دارو 7میلیارد دلار
 •  قطعات هواپیما 7میلیارد دلار
 •  موتورجت 6میلیارد دلار
 •  چوب 6میلیارد دلار
 •  دانه های روغنی 5 میلیارد دلار
برچسب ها :
سوال خود را از وکیل کانادا اینجا مطرح کنید:
پیام شما ثبت شد و پس از تایید در سایت منتشر می شود
تعداد پرسش ها: 0