درباره کانادا وسایل نقیله مونترال

Mouvemnet collective

وسایل نقلیه در مونترال 

در زمان ورود به مونترال بهتر است با سیستم های حمل و نقل آن جا اشنا شوید. در مونترآل، همانند سایر نقاط آمریکای شمالی، ماشین لازم است. جزیره مونترال بسیار وسیع است و وسایل حمل و نقل عمومی همه جا در دسترس نیست، خطوط مترو فقط در مرکز شهر است و برخی خطوط اتوبوس هر 30 دقیقه از ایستگاه میگذرند. ساکنان حومه ی مونترال که برای کار به شهر می آیند علیرغم ترافیک، معمولا از اتومبیل شخصی استفاده میکنند. پس به محض رسیدن در صورت احساس نیاز خودروی شخصی خریداری کنید. البته قویترین خطوط حمل و نقل عمومی مانند مترو و اتوبوس را مونترال داراست ولی داشتن ماشین خالی از لطف نیست.
 
- ماشین در مونترال
ترافیک در مونترال:
مونترال نیز مانند هر کلان شهر دیگری، ساعات ازدحام جمعیت و ترافیک دارد. این مسئله ناشی از وضعیت جاده ها و موقعیت جغرافیایی این شهر است و ساعات تعطیلی مراکز اداری و آموزشی است.
برای آگاهی از مسیرهای بزرگ و اصلی، از وب سایت ville.montreal.qc.ca به آدرس دیدن فرمایید. 
 
- اتومبیل های اجاره ای
اگر گه گاه برای چند روز، برای حمل یک وسیله سنگین و غیره نیاز به ماشین دارید مطمئنا سرویس های خدماتی زیر مورد      توجه تان واقع خواهد شد:
https://communauto.com ، اتومبیل ها را برای نیم ساعت، یک ساعت، یک روز و یا بیشتر با رزرو آنلاین و یا تلفنی در اختیار شما قرارد می دهد.  
کمپانی Car2Go به آدرس https://www.car2go.com/US/en نیز به هر مونترالی این امکان را می دهد که هر ماشینی را که تمایل دارند بدون رزرو قبلی اجاره کنند.
 
- رانندگی در مونترال
برای رانندگی در کبک، نخست می بایست گواهی نامه رانندگی دریافت کنید. هر وسیله نقلیه ی جاده ایی می بایست به ثبت برسد مگر اینکه توسط کد ایمنی بزرگراه معاف شده باشد. برای به دست آوردن ثبت وسیله نقلیه، باید بیمه مسئولیتی برای خسارت های مالی داشته باشید. 
گواهی ثبت نام و گواهینامه رانندگی رایگان نیستند و باید هر ساله تمدید شوند. این پرداخت سالیانه منجر به بهبود سیستم بیمه عمومی اتومبیل ها میشود که از تمامی رانندگان جاده ای حمایت میکند. هر شهروند کبکی که دچار جراحات ناشی از حادثه خودرو در هر نقطه از جهان شده باشد چه مقصر باشد چه نباشد تحت پوشش قرار میگیرد. 
گروه بیمه اتومبیل در کبک  Société de l'assurance automobile du Québec (SAAQ) به آدرس https://saaq.gouv.qc.ca  تمامی اطلاعات لازم در زمینه گواهی نامه رانندگی، ثبت خودرو و قوانین رانندگی در اختیار شما قرار می دهد. 
 
- پارکینگ اتومبیل در مونترال
توجه داشته باشید که در کبک، ما به جای واژه پارکینگ از واژه ی stationnement یا همان استاسیونمان استفاده میکنیم. اگر می خواهید وسیله نقلیه خود را در مقابل منزلتان پارک کنید، باید بدانید که یک سری مناطق خاصی به ساکنانی اختصاص می یابد که سالیانه هزینه 140 دلار پرداخت میکنند. برای گرفتن مجوز پارکینگ، می توانید به طور مستقیم با دفاتر Accès Montréal با شماره 311 تماس بگیرید یا با مراجعه به وب سایت شهر مونترال مجوز خود را دریافت کنید. 
 
برای پارک در خیابان نیز، با زدن شماره محل مورد نظر در پایانه های اتوماتیک که هزینه ی آن از 1 دلار تا 3 دلار در ساعت به نسبت محل پارک متغییر است.
اگر بد پارک کرده باشید و یا زمان پارکینگ شما گذشته باشد، 40 تا 60 دلار جریمه میشوید. 
برای افزایش مدت زمان پارکینگ خود از راه دور، برنامه تلفن همراه را https://www.pservicemobile.com/park  دانلود کنید. 
همچنین امکان رزرو جای پارک از طریق وبسایت https://www.venueparking.com  وجود دارد.
 
- چگونه تاکسی بگیرید
شما به راحتی می توانید در مونترال تاکسی بگیرید، خواه از طریق 459 ایستگاه انتظار و خواه با تماس با یک شرکت های تاکسی رانی به طور مستقیم. هزینه تاکسی از 3.45 دلار در زمان حرکت و سپس 1.70 دلار برای هر کیلومتر و 0.63 دلار برای هر ساعت انتظار که شامل مالیت نیز میشود. انعام دادن اجباری نیست اما نشانی قدر دانی شما از راننده است. برخی از شرکت های تاکسی رانی در مونترال را در ادامه نام میبریم: Taxi co-op, Taxi Diamond, Taxi Champlain, Taxi Hochelaga و غیره.
سرویس Uber نیز در مونترال قابل دسترسی است. مثلا هزینه تاکسی اوبر از محله کت دنژ تا فرودگاه 40 دلار است.
 
- وسایل حمل و نقل عمومی: مترو و اتوبوس
شبکه ای امن:
حمل و نقل عمومی در مونترال به دلیل تمیز بودن و ایمنی آن شناخته شده است. نمایندگان شرکت های حمل و نقل مونترال (STM) در ساعت شلوغی و در شب ها برای تنظیم ترافیک همواره حضور دارند. ساعات شلوغی از ساعت 7 تا 9 صبح و در روزهای هفته از 15:30 تا 18:00 می باشد. 
در مونترال، شما می توانید از دو شبکه تحت نظارت شرکت های حمل و نقل استفاده کنید:
1. 4 خط مترو – خطوط زرد ، نارنجی، سبز و یا آبی
2. 196 خط اتوبوس
 
- مترو 
رفت و آمد مترو بستگی به زمان و روزهای هفته دارد، معمولا هر 3 تا 10 دقیقه در روزهای هفته و هر 6 تا 10 دقیقه در آخر هفته ها مترو می آید. این خدمات از ساعت 5:30 صبح آغاز می شود و معمولا ساعت 12:30 شب در طی روزهای هفته و ساعت 1 بامداد در روزهای تعطیل به پایان می رسد. در ضمن از تجمع در ورودی درب های مترو نیز بپرهیزید زیرا بسیار وجهه بدی دارد.
دسترسی به مترو برای کسانیکه از صندلی های چرخدار استفاده میکنند و یا بارهای زیادی حمل میکنند دشوار است. فقط 7 ایستگاه مترو به آسانسور مجهز است اما شرکت stm در حال اضافه نمودن آسانسور به تمام ایستگاه ها ست.
 
- گرفتن اتوبوس
چندین سرویس اتوبوس در مونترال وجود دارد: شبکه محلی که حداکثر ظرف 10 دقیقه در محل حضور می یابد، شبکه اتوبوس رانی شبانه که از طریق شماره گیری 300 به آن دست پیدا میکنید ، شبکه اکسپرس (4روز هفته) و شبکه شاتل(اتوبوس فرودگاه و خارج شهر).
از ساعت 9 شب در تابستان ها و ساعت 7 عصر در زمستان ها، زنان برای امنیت بیشتر می توانند بین دو ایستگاه تقاضای ایست کنند. 
 
- شرایط کرایه های مترو و اتوبوس
در هر ایستگاه مترو، گیشه های بلیط فروشی وجود دارد همچنین برای استفاده از اتوبوس می توانید مستقیما کرایه به راننده پرداخت کنید. 
هزینه یک مسیر یک طرفه 3.25 دلار است. با پرداخت 6 دلار می توانید کارت Opus را که یک کارت هوشمند حمل و نقل قابل شارژ است خریداری کنید. هزینه ماهانه  آن 85 دلار کانادا و از نخستین روز تا آخرین روز ماه معتبر است. نرخ های تخفیف برای کودکان، دانش آموزان و سالمندان ارائه میشود و برای کودکان زیر 5 سال کاملا رایگان است. 
نرخ های اعلام شده مربوط به سال 2018 هستند.
 
- قطارهای حومه
در حومه شهر 5 خط قطار وجود دارد که هر 20 تا 30 دقیقه در ساعات شلوغی و هر یک ساعت در باقی روز عبور و مرور میکند. قطار های حومه شهر از ایستگاه قطار مرکزی و یا ایستگاه قطار  Lucien-L’Allier که در خیابان Gauchetière واقع شده است حرکت میکنند. 
 
- دوچرخه سواری
دوچرخه سواری بیش از یک سرگرمی ساده است و یک وسیله نقلیه واقعی برای مونترالی ها محسوب میشود و با داشتن 650 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری شهری ایده آل برای دوچرخه سواری است. نمایش سالانه دوچرخه فریا، هزاران تن از دوچرخه سواران را در کنار هم جمع میکند. https://montreal.bixi.com
مترجم مریم حاجی هادی
دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

نظرسنجی مهاجرت کانادا

بهترین کشور برای گرفتن پاسپورت دوم کدام می باشد؟

  • پاسپورت کانادا(زمان دیرترامامزایای خوب برای فرزند)
  • پاسپورت دومینیکا (زمان سریع 3ماه و هزینه کم)
  • پاسپورت پرتغال (زمان طولانی تر ولی هزینه قابل بازگ
شرکت کنندگان : تن