تعطیلات کانادا

مسیر نما :

تعطیلات کانادا

تعطیلات سال نو میلادی در کانادا چند روز است؟ قبل از سفر تفریحی به کانادا در مورد تعطیلات باید بدانید که معمولا مدارس از 23 دسامبر تا 7 ژانویه در تعطیلات هستند ولی ادارات حدود 5 روز می باشد.
 

روز سال نو در کانادا

طبق تقویم گرگورین که در کانادا وبسیاری کشورها استفاده میشود،یکم ژانویه اولین روز سال نو است و از نظر قانونی در کلیه استانهای کانادا تعطیل میباشد و به عنوان روز سال نو نامیده میشود.
مردم در این روز چه میکنند؟
بسیاری از مردم عصر 31 دسامبر را در میهمانی سپری میکنندوبه استقبال یکم ژانویه میروند.بسیاری از میهمانیها در خانه افراد ویا در کاباره ها یا کلوب ها برگزار میشود.البته در مناطق روستایی خصوصا کبک بعضی افراد در گروههایی شبانه به ماهیگیری میپردازندوبعضی افرد در این روز از مناظر طبیعی زمستان کانادااستفاده میکنند.

زندگی عمومی روز سال نو در کانادا
یکم ژانویه تعطیل رسمی در تمام استانهای کانادا میباشد و اگر این روز به شنبه یا یکشنبه بیافتد به دوم یا سوم ژانویه تغییر میکند.در این روز مدارس،دفاتر پستی و بسیاری مشاغل و سازمانها بسته میباشند.در بسیاری مناطق بسته به هر استان و ناحیه  فروشگاهها نیز بسته میباشند.بسیاری از وسایل حمل ونقل عمومی نیز بطور محدود خدمات ارایه میدهند و یا تعطیل هستند.دوم ژانویه نیز در استان کبک تعطیل رسمی میباشد.
 
پیش زمینه سال نو در کانادا
در کانادا تقویم گرگورین استفاده میشود که توسط Pope Gregory XIII در سال 1582 ارایه شد و کم کم در بسیاری قسمتهای اروپای غربی مرسوم شد.این تقویم جایگزین تقویم ژولین میباشد.آخرین روز در تقویم گرگورین 31 دسامبر و اولین روز یکم ژانویه است.که این دو روز به عصر سال نو و روز سال نو معروف هستند.جشنهای سال نو در جشنهای باستانی مربوط به انقلاب زمستانی در اروپا و تمدنهای اولیه کانادا ریشه دارند.

روز بعد از سال نو در کانادا
دوم ژانویه در تقویم گرگورین تعطیل عومی شامل بانکها و ادارات دولتی در کبک میباشد.

در این روزمردم چه میکنند؟
دوم ژانویه آخرین روز کریسمس است.در این روز مردم یا به استراحت در کنار خانواده میپردازند یا مشغول هاکی ، اسکی ویا ماهیگیری میشوند.
برخی مردم کانادا در این موقع از سال به تعطیلات میروند.بسیاری از مردم کبک به جنوب شرقی فلوریدا میروند و یا اخیرا به مناطق گرمتر چون جنوب کانادا ، مکزیک ، کوبا و جزایر کارایب میروند.

زندگی عمومی مردم
بانکهای کبک در دوم ژانویه تعطیل میباشند ولی بعضی بانکها ممکن است با برنامه زمانی خاصی باز باشند،این روز برای کارمندان دولت و کارکنان صنایع پوشاک تعطیل میباشد که این  کارمندان مغازههای پوشاک نمیشود.وقتی دوم ژانویه به شنبه میافتد بانکها در روز دوشنبه تعطیل میباشند و هنگامیکه به یکشنبه بیافتد بانکها دوشنبه و سه شنبه تعطیل هستند.

پیش زمینه دوم ژانویه
این روز دومین روز سال و یادآور جانشینی رویال بانک کانادا با بانک کبک است.این روز همانند شنبه و26 دسامبر تعطیلات بی قاعده محسوب میشوند.

شب قدر در کانادا
این شب در یکی از روزهای آخر ماه رمضان واقع شده که توسط بسیاری از مسلمانان مراسمی برگزار میشود و یکی از مهمترین شبها در تقویم مسلمانان محسوب میشود.

مردم در این شب چه میکنند؟
 بسیاری از مسلمانان باور دارند که این شب، شب سرنوشت آنها در سال آتی است و قرآن در این شب به حضرت محمد نازل شده است.در شب احیا مسلمانان به عبادت میپردازند و از خداوند طلب آمرزش و رستگاری میکنند و معتقدند که گناهان در این شب آمرزیده میشوند اگر در این شب عبادت کنند و بسیاری از مسلمانان در مساجد جمع میشوند.

زندگی عمومی مردم
لیلة القدر تعطیلی رسمی کانادا نیست گرچه بسیاری از سازمانهای دولتی و مشاغل ساعت کاری خود را تغییر میدهند و تجمعات بسیاری اطراف مساجد خصوصا در عصر و شب قدر انجام میشود.

پیش زمینه شب قدر
لیلة القدر یادآور شبی در سال 610 پس از میلاد مسیح میباشد که خداوند قرآن را به حضرت محمد نازل کرد و برای اولین بار جبراییل با پیامبر سخن گفت که آغاز پیامبری حضرت محمد است و این الهامات تا آخر عمرش ادامه یافت.
کودکان از سنین کم خواندن قرآن را آغاز میکنند و هنگامیکه برای اولین بار آنرا ختم کردند جشن میگیرند و عده ای از جوانان نیز آنرا حفظ میکنند.اعتقاد به اینکه این شب در 26 یا 27 رمضان است ریشه اسلامی نداشته و از دین مانی گرفته شده چرا که در 27 رمضان که سالگرد فوت مانی است.

 

Epiphany in Canada

این روزطبق کتاب انجیل اشاره به ملاقات سه مرد فرزانه با عیسی مسیح درست پس از تولد و غسل تعمید آن حضرت دارد.

مردم در این روز چه میکنند؟
بسیاری از مردم کانادا در این مراسم شرکت میکنند که شامل برنامه ها و مراسماتی در کلیسا و نهار است و در مدارس نیز برنامه هایی جهت آشنایی کودکان با این روز برگزار میشود.مراسم سنتی تغییر چهره در نیوفوندلند کانادا و استان لابرادور رایج است که در آن مردم با ماسکها و لباسهایی تغییر ظاهر داده و به خانه آشنایان و فامیل رفته و مشغول آواز و رقص میشوند و اغلب مردان لباسهای گشاد زنانه میپوشند تا شناخته نشوند.مردم اغلب به این هنرپیشه های نقاب دار شکلات و نوشیدنی میدهند.  
اسمی است که اسکیموها برای این هنرپیشه ها گاشته اند و آنها در این روز به دیدن کودکان رفته و Naluyukو کودکان را میترسانندو از کارهایی که در سال گزشته کرده اند سوال میکنند و اگر کودکان جوابشان قانع کننده بود جایزه میگیرند.

زندگی روزمره
این روزجزو تعطیلات رسمی کانادا محسوب نمیشود.

دلیل پیدایش
این روز یکی از باستانی ترین اعیاد کانادا محسوب شده و قدمت آن به اواخر قرن دوم برمیگردد حتی قبل از ثبت تعطیلات کریسمس.اپیفانی به نام های شب یا روز دوازدهم و جشن اپیفانی معروف است که روز ظهور عیسی مسیح میباشد.در این روز سه پادشاه به دیدار عیسی مسیح در بیت لحم آمده و حضرت یوحنا او را در رود اردن غسل تعمید داد.کاتولیتهای رومی و پروتستانها در این روز به دیدار مجوسیان میروند.در حالیکه ارتودوکسها بیشتر به غسل تعمید متمرکز میشوند.
تغییر چهره در روز اپیفانی قدمت 200 ساله در کانادا دارد.این سنت در دهه 60 کاهش یافت اما مجددا از آن استقبال شد.

سمبلها
نقاشیهای مختلف و طرحهایی که آن سه مرد و عیسی مسیح را نشان میدهد.برخی ازین نقاشیها آن سه مرد را در راه بیت لحم و یا در حال پرستش عیسی مسیح نشان میدهد.بازدید آن سه مرد از عیسی مسیح نشانه این است که آن حضرت پادشاه همه شاهان است و برای هدایت یهودیان و غیر یهود آمده است.ستاره ای که آن سه مرد را به سوی مسیح هدایت میکند نیز از سمبلهای اپیفانی میباشد .از دیگر سمبلهای این روز سه هدیه ایی است که آنها به عیسی مسیح میدهند،طلا، بوته کندر و نوعی صمغ.سایر نقاشیها مربوط به غسل تعمید مسیح میباشد.

 

عید فطر در کانادا

بسیاری ازمسلمانان در کانادا در اولین روز شوال در تقویم مسلمانان تعطیلان عید فطر را جشن میگیرند که نشانه پایان یافتن ماه رمضان و شروع جشنی سه روزه در بعضی کشورها است.

در این روز مردم چه میکنند؟
تعطیلات فطر روز مهمی برای مسلمانان کانادا است.در این روز مسلمانان صبح زود بیدار شده و یا در مسجد یا فضای باز نماز میخوانند.در این روز مردم لباس زیبا میپوشند و خانه های خود را با چراغ تزیین میکنند.اشتباهات گذشته را میبخشند و به فقرا کمک میکنند مردم همدیگر را به مهمانی دعوت میکنند و هدیه به یکدیگر و کودکان میدهند.عید فطر فرصتی برای شادی است اما هدف اصلی در این روز عبادت و شکر به درگاه خداوند میباشد.به تازگی عده زیادی از مسلمانان در شهرهایی مانند اتاوا در این روز در کنار هم جشن میگیرند.رهبران سیاسی کانادا هر سال در بیانیه هایی این روز را به مسلمانان تبریک میگویند.همچنین نشریه های کودکان در تعطیلاتی مانند عید فطر در دسترس کودکان در کانادا است.

زندگی روزمره مردم
عید فطر به نامهای جشن خوردن روزه و عید کوچک هم معروف است.در امارات و لبنان این مراسمات سه روزطول میکشد.پیش بینی این روز از روی تقویم گرگورین ممکن نیست و به مشاهده ماه نو بستگی دارد.ازین رو مسلمانان سواحل غربی و شرقی کانادا و امریکا ممکن است در روزهای متفاوتی عید بگیرند.
 

روز کریسمس ارتدوکس در کانادا

بسیاری از مسیحیان ارتودوکس در کانادا در هفتم ژانویه یا حوالی آن کریسمس را جشن میگیرند و معتقدند روز میلاد عیسی مسیح میباشد.
در این روز مردم چه میکنند؟
کریسمس در میان ارتودوکسهای مسیحی کانادا بسیار مهم است چراکه فرهنگ غنی آنها را تداعی میکند.
بسیاری از مردم برای مناجات به کلیسا میروند.چراغهای پارلمان اتاوا تا هشتم ژانویه روشن میمانند که این بخاطر اعمال نفوذ ارتودوکسهای کاناداست.
روز کریسمس بین ارتودوکسها متفاوت است.برای عده ای 7 ژانویه و عده ای 25 دسامبر میباشد.برخی از اتودوکسها روز قبل از کریسمس روزه میگیرند و معتقدند که این باعث میشود که به یاد فقیران باشند و فرصت بیشتری برای عبادت داشته باشند.

زندگی روزمره مردم
هفتم ژانویه یک تعطیلی عمومی در کانادا نیست.

پیش زمینه تاریخی
کلیساهای اورتودوکس از روی تقویم ژولین تعطیلات کریسمس را تعیین میکنند که زمان آن طبق تقویم ارتودوکس زمان آن 25 دسامبر میباشد.

سمبلها
برای بسیاری از مسیحیان ارتودوکس کریسمس تنها مربوط به شخصیتهای محبوب تجارتی نیست بلکه فرصتی برای ارتقا روح و آرامش و وحدت است.پارچه های سفیدی که روی میز شام انداخته میشوند نمادی از پاکی و پارچه ای است که دور عیسی مسیح پیچیده شده بود و کاه هم ممکن است روی میز گذاشته شود که نماد سادگی محل تولد عیسی مسیح است و شمع نیز نماد نورانیت آن حضرت و غذای کریسمس هم نشانه پایان روزه است.

 /directory/ganjicocom/editor/321310386.jpg

سال نو در کانادا

بسیاری از مسیحیان اورتودوکس کانادا روز 14 ژانویه مطابق با یکم ژانویه تقویم ژولین را به عنوان اولین روز سال نو جشن میگیرند.
مردم در این روز چه میکنند؟
در این روز ارتودوکسهای کانادا دور هم جمع شده و غذاهایی از روسیه و اکراین و.. را میخورند و برخی دیگر به مراسم مذهبی در کلیسا میپردازند.

زندگی روزمره مردم
این روز جزو تعطیلات عمومی کانادا نمیباشد اگرچه در این روز اطراف کلیساهای ارتودوکس شلوغ میشود.

پیش زمینه تاریخی
سال نو ارتودوکس به سال نو سابق نامیده میشود چراکه مطابق یکم ژانویه تقویم ژولین میباشد.

سمبلها
سال نو اورتودوکس در آثار هنری اروپای شرقی و روسیه و اوکراین به تصویر کشیده شده است.

روز گروندهاگ در کانادا
این روز به روز تطهیر حضرت مریم نیز معروف است.روز گروندهاگ که  دوم فبریه است به بیرون  آمدن موش خرما از لانه اش در وسط زمستان اشاره دارد که آمدن بهار را به نیمکره شمالی پیشبینی میکند.

مردم در این روز چه میکنند؟
بسیاری از مردم کانادا این روز را با شرکت در فستیوالهایی جشن میگیرند و به اخبار راجع به دیدن موش خرما در دوم فبریه گوش میکنند.برخی از کلیساها روز تطهیر حضرت مریم را جشن میگیرند بعضی مردم هم در این روز تزیینات کریسمس را جمع میکنند.این روز توجه بسیاری از رسانه ها را بخود جلب کرده است.در شهری بنام ویرتون دراستان انتاریو فستیوالی در این روز برگزار میشود و این شهر موش خرمایی به نام ویلی دارد که افراد محلی و خبرنگاران صبح دوم فبریه برای شنیدن پیش بینی آن هر سال میایند.البته این فستیوال شامل رقص،مسابقات،نمایشها و صبحانه پن کیک هم میشود.

زندگی روزمره مردم در این روز
روز گروندهاگ تعطیلی رسمی در کانادا نیست و ممکن اجتماعاتی از مردم در خیابانها و پارکها خصوصا در شهر ویرتون دیده شود.

پیش زمینه تاریخی
هزاران سال پیش وقتی پرستش حیوانات رایج بود مردم آلمان امروز معتقد بودند که گورکن توانایی پیشگویی رسیدن بهار را دارد.آنها به گورکن نگاه میکردند تا بفهمند کی کشت خود را بکارند.این سنت به امریکای شمالی خصوصا پنسیلوانیا آورده شد که در آنجا موش خرما به جای گورکن برای این پیشگویی بود.طبق اعتقادات گذشتگان اگر موش خرما از لانه اش در دوم فبریه بیرون بیاید و سایه اش  را ببیند،به لانه اش برمیگردد و این نشان میدهد که تا بهار بیش از شش هفته مانده است ولی اگر سایه اش را نبیند بهار در راه است.این روز در سال 1956 در کانادا رایج شد .

 

سال نو چینی ها کانادا

بسیاری از مردم در کانادا سال نوچینی را که به سال نو قمری نیز معروف است را جشن میگیرند و این روز اولین روز تقویم چینی است.
مردم در این روز چه میکنند؟
سال نو چینی پر از جنب و جوش و شادی برای بسیاری از مردم کانادا است و چندین روز طول کشیده بساطهای غذا و آثار هنری و صنایع دستی میباشد.بسیاری از خانواده های چینی مقیم کانادا در این روز بهم کادوهایی مانند پاکتهای قرمز حاوی پول میدهند که معمولا به کودکان میدهند.برخی سازمانهای کانادایی در این مراسمات شرکت میکنند.برای مثال در گذشته تمبرهایی برای خوشامد گویی سال نو چینی چاپ میشد و ضراب خانه سلطنتی کانادا نیز در گذشته سکه هایی مربوط به سال نو چینی ضرب میکرد.
 
زندگی روزمره مردم
سال نو چینی جزء تعطیلات رسمی کانادا نیست.گرچه در این روز شرکتهای چینی بسته یا ساعت کاریشان محدود است.در جاهایی که این فستیوالها برگزار میشود خیابانها شلوغ میشود.

پیش زمینه تاریخی
پیشینه تاریخی انجمن چینیهای مقیم کانادا  به قرن نوزدهم برمیگردد.علت آمدن چینیها به کانادا یافتن شغل و بدست آوردن فرصتهای دیگری بود.ازسال 1890 در سراسر کانادا مناطقی مخصوص چینیها بوجود آمد.بریتیش کلمبیا جایگاه بیش از 60% چینیهای مقیم کانادا بود.بعد لغو ممانعت از مهاجرت چینیها به کانادا در سال 1947 تنها یک سوم اجازه مهاجرت داشتند.بدین ترتیب کانادا کشوری چند ملیتی است و در آن فستیوالهای متعددی مانند سال نو چینی برگزار میشود.

سمبلها
سال نو چینی سمبلهای متعددی دارد نظیر: گلها،نوشته هایی با آرزوی موفقیت روی برگه هایی قرمز به شکل الماس و همچنین نارنگی و پرتقال هم در بسیاری خانه ها به نشانه سلامتی و خوشبختی دیده میشود.پاکتهای پول به رنگ قرمز به نشانه شادی و خوشبختی نیز دیده میشود.
/directory/ganjicocom/editor/32139070.jpg

روز ولنتاین در کانادا

روز ولنتاین فرصتی برای اظهار عشق نسبت به دیگران است.این روز در چهاردهم فبریه قرار دارد.این روز به نام دو انسان پرهیزگاربه نام سینت ولنتاین از رم و سینت ولنتاین از ترنی است.
 
در این روز مردم چه میکنند؟
بسیاری از مردم در این روز به یکدیگر نامه ، کارت پستال ، کادو به افرادی که رابطه عاشقانه دارند میدهند.کارتهای روز ولنتاین اغلب قرمز و صورتی رنگ هستند و باعکس قلب و گلهای رز و...تزیین میشوند.
بسیاری از مردم در این روز به یکدیگر کادوهایی مانند گل خصوصا رز قرمز،شکلات و آب نبات،خرسهای عروسکی،قلب،شراب،وسایل آرایشی،لباس و جواهر به هم میدهند.
در این روز بسیاری از مردم شریک خود را به رستوران و یا هتل دعوت میکننددر این روز بچه مدرسه ایها کلاس خود را تزیین با قلب و پرندههای بهاری میکنند و کارتهاو کادوهایی برای پدر و مادر خود آماده میکند.در این روز فروشگاهها کیکها،کلوچه ها و آب نباتها با اشکال ولنتاین فروخته میشود.نوجوانان و جوانان در این روز میهمانیهایی را تدارک میبینند.

زندگی روزمره مردم
روز ولنتاین تعطیل رسمی نیست.مدارس،سازمانها،شرکتها،دفاتر پستی و فروشگاهها باز هستند.وسایل نقلیه عمومی طبق ساعات کاری همیشه حرکت میکنند و در این روز رستورانها و هتلها شلوغ هستند.

پیش زمینه تاریخی روز ولنتاین
منشا روز ولنتاین مشخص نیست.عده ای ریشه آنرا فستیوالهایی درزمان پیش از مسیحیت میدانند که برای آنها اواسط فبریه زمان جفتگیری پرندگان میدانستند.در حدود سال 1380 میلادی  شاعر انگلیسی چاسر شعری به مناسبت اولین سالگرد ازدواج شاه ریچارد با ملکه بوهمیا سرود.در اواسط قرن نوزدهم علاقه نسبت به این روزخصوصا در ایالات متحده امریکا و سپس در کانادا افزایش یافت.این روز توسط تولید کنندگان نوارهای کاغذی و کارت پستالها برای افزایش فروششان بسیار تبلیغ شد.به تدریج این روز تبدیل به موقعیتی برای کادو دادن آقایان به خانمهایشان شد.همچنین این روز برای عشاق موقعیتی برای رد وبدل کردن دست نوشته های عاشقانه شان شد.که این سنت امروزه با کارت پستالهای آماده جایگزین شده است.

سمبلها
رایجترین سمبلهای ولنتاین اشکال قلبی شکل برای تزیین کارتها ،درختها،کاغذ کادوها،کلوچه ها و جعبه های هدیه استفاده میشود.از دیگر سمبلهای روز ولنتاین پرنده های جفت ،خرسهای عروسکی و کودکانی به شکل فرشته است.رنگهای سرخ و صورتی مربوط به روز ولنتاین است.
 

روز پرچم ملی کانادا

 این روز در پانزدهم فبریه سال 1965 برای اولین بار به نام اختصاری روز پرچم افتتاح شد .
در این روز مردم چه میکنند؟
پرچم ملی کانادا به پرچم برگ درخت افرا نیز معروف است و در این روز در بسیاری ساختمانها حتی خانه های شخصی برافراشته میشود.برخی مردم در این روز پینهایی به شکل پرچم کانادا به لباسشان میزنند و بسیاری از مدارس کلاسهای مخصوص روز ملی پرچم کانادا و تاریخچه آن برگزار میکنند.در سال 1996 یک میلیون پرچم در کشور توزیع شد تا مردم در سال بعد در این روز آنها را برافراشته نمایند ودر سال 2005 در چهلمین سالگرد روز ملی پرچم مراسماتی برگزار شد.در این روز بسیاری از شرکتها به مردم پرچم میدهند ویا با پرچمهای خیلی بزرگ ساختمانهایشان را تزیین میکنند.در سالهای اخیر تلاشهایی برای تعطیل کردن این روز انجام شد.

زندگی روزمره مردم
روز ملی پرچم کانادا جزء تعطیلات رسمی این کشور محسوب نشده و مدارس،سازمانها،شرکتها و فروشگاهها در این روز باز بوده و وسایل نقلیه عمومی نیز طبق برنامه هرروزه کار میکنند.

پیش زمینه تاریخی
تا سال 1965 پرچم سلطنتی انگلستان به عنوان پرچم رسمی کانادا استفاده میشد.در بین سالهای 1868 تا 1965 نشانهای مختلف قرمز رنگی در این پرچم استفاده شد ولی مجلس کانادا هیچ یک را به رسمیت نپذیرفت.نشان امروزی این پرچم حاصل مذاکرات متعددی در اوایل سال 1960 میباشد.پرچم کنونی توسط               George F.G. Stanley طراحی شد که از کالج سلطنتی ارتش کانادا الهام گرفته شده است.این پرچم توسط گروهی متشکل از مجلس شوراها به اتفاق آرا در 29 اکتبر 1965 انتخاب شد و در پانزدهم فبریه همان سال برافراشته شد.

سمبلها
مهمترین سمبل روز پرچم پرچم ملی کانادا است که شامل دو قسمت عمودی قرمز است که توسط یک بخش سفید از هم جدا میشوند و تصویر قرمزی از برگ درخت افرا در قسمت سفید آن وجود دارد.کل عرض پرچم دو برابر ارتفاع آن است و ارتفاع هریک از مستطیلهای قرمز نیز دو برابر عرضشان است.بخش سفید مرکزی مربع میباشد ولی اندازه برگ افرا بطور رسمی مشخص نشده است.وزارت میراث فرهنگی کانادا دستورالعملی را جهت ساخت جوهر قرمز به کار گرفته در پرچم منتشر کرده است.تصویر برگ درخت افرا تنها در پرچم بکار نرفته بلکه تمبرهای پست،پینها و گلهای سفید و قرمز بزرگراهها نیز استفاده میشود.از سال 1973 در مجلس برنامهای مربوط به پرچم کانادا جهت تشویق مردم برای ایجاد اشتیاق در مردم برای افتخار به سمبلهای کشور کانادا آغاز به کار کرد.
 
 /directory/ganjicocom/editor/321311964.png

روز خانواده در کانادا

روز خانواده در سوم فبریه در استانهای آلبرتا،انتاریو و ساسکاچوان برگزار میشود.در بریتیش کلمبیا این روز در دومین دوشنبه فبریه قرار دارد.در این روز از اهمیت خانواده و زندگی خانوادگی تجلیل میشود.
در این روز مردم چه میکنند؟
در این روز بسیاری از مردم در فعالیتهای خانوادگی مشارکت میکنند.که شامل دیدار از نمایشگاههای هنری،تماشای فیلم،اسکی روی یخ، بازیها و انجام فعالیتهای هنری است و در این زمان موزهای هنری و گالریها قیمتهای خود را کاهش میدهند.
ازآنرو که هوا در فبریه بسیار سرد است هات چاکلیت و کلوچه های تازه در این روز پر طرفدار است.برخی مردم از این فرصت برای مسافرت و دیدار دوستان و فامیل استفاده میکنند.چون روز خانواده مصادف با روز میراث ملی کانادا است برخی مردم در این روز به بررسی اجداد خود و تاریخچه خانوادگیشان میپردازند.

زندگی روزمره مردم
در استان آلبرتا،انتاریو،ساسکاچوان و بریتیش کلمبیا بسیاری از مشاغل و مدارس در روز خانواده بسته هستند.بسیاری سازمانها و شرکتها نیز بسته هستند اما دفاتر پستی باز میباشند.وسایل نقلیه عمومی نیز برنامه کاری خود را کاهش میدهند.در استان منیتوبا سومین دوشنبه فبریه تعطیل رسمی بنام Louis Riel Day معروف است که بسیاری از سازمانها ،مدارس و فروشگاهها در این روز تعطیل است.برنامه وسایل نقلیه عمومی مانند روزهای تعطیل است.در سایر استانهای کانادا روز خانواده دیده نمیشود و روز دوم و سوم فبریه تعطیل رسمی نیست .

پیش زمینه تاریخی روز خانواده
ابتدا روز خانواده در استان آلبرتا در سال 1990 قرارداده شد.که این موضوع به اهمیت خانواده و خانه درنزد اولین پیشگامان راه یافته به آلبرتا اشاره دارد و از انرو آنها به کارگرانشان فرصت میدادند تا وقت بیشتری را با خانواده شان سپری کنند.سپس این روز در سال 2007 در ساسکاچوان و در سال 2008 در انتاریو مرسوم شد.بریتیش کلمبیا روز خانواده را برای اولین بار در سال 2013 به رسمیت شناخت.یکی از دلایل مرسوم شدن روز خانواده این است که تعطیلاتی بین سال نو و جمعه نیکو وجود نداشت.

 

روز میراث ملی در یوکان

بسیاری از مردم یوکن کانادا در آخرین جمعه فبریه هر سال این روز را جشن میگیرند.
در این روز مردم چه میکنند؟
در این روز مردم یوکن و مدارس تعطیل هستند.در این روز جشن سالیانه در مرکز یوکن برگزار میشود.در این روز جشنواره های متعددی مانند مسابقه ملکه،نمایش هوایی،مسابقه سگها،مجسمه سازی با برف،مسابقه ویلون و رقص کن کن برگزار میشود.در این روز موزه هایی و مراکز آموزشی بر پا میشود.

زندگی روزمره مردم
در این روز مراکز دولتی و مدارس تعطیل میباشند و مراکز خصوصی هم به دلخواه میتوانند تعطیل باشند.

پیش زمینه تاریخی
این روز برای اولین بار در فبریه 1976 در یوکن تعطیل اعلام شد.این روز معمولا به آخرین جمعه فبریه میافتد .این روز نباید با روز میراث ملی در آلبرتا اشتباه شود که در اولین دوشنبه آگوست برگزار میشود و بعلاوه بنیاد میراث کانادا سومین دوشنبه فبریه را به عنوان روزمیراث ملی قرار داده است و تلاشهای زیادی برای قرار دادن این روز به عنوان تعطیل رسمی کانادا انجام داده است.

سمبلها
جشنواره یکی از سمبلهای این روز است.

 

روز سینت دیوید

بسیاری از کانادایهای با نژاد ولز این روز را در یکم مارس جشن میگیرند.در این روز پرچم ولز به اهتزاز درآمده ومردم پینهایی به شکل نرگس زرد به لباسشان میزنند.
در این روز مردم چه میکنند؟
در این روز فستیوالهایی برگزار میشود که شامل کنسرتهای گروههای کر است که به فرهنگ و نژاد ولز افتخار میکنند.بسیاری از مردم با نژاد ولزی در این روز کرواتهایی با پرچم ولز استفاده میکنند.برخی دیگر از این مراسم شامل مهمانیها و نمایشها و مراسمات در کلیساها است.این روز در استانهای ادمونتون،مونتریال،تورنتو و ونکوور برگزار میشود.

زندگی روزمره مردم
روز سینت دیوید تعطیل رسمی کانادا نیست هرچند برخی گروهها،مدارس و شرکتها ممکن است برنامه های خاصی در این روز داشته باشند.

پیش زمینه تاریخی
سینت دیوید از قدیسین ولز بود.او نقش بسزایی در فرهنگ ولز داشته اما اطلاعات کمی از او در دسترس است.در این روز از افراد دیگری نظیر دیوید تامسون مکتشفی در قرن نوزدهم و همچنین روبرتسون دیویس رمان نویس قرن بیستم قدردانی میشود.ریشه بسیاری از کاناداییها به اجدادی در ولز برمیگردد.برای مثال طبق آماری در سال 2001 ،60000 کانادایی با نژاد ولزی وجود داشت.
 برگردان به فارسی : ندا اسدی- موسسه مهاجرتی گنجی
 

کاروان شادی سه شنبه در کانادا

این روز به روز پنکیک نیز معروف است.آخرین روز روزه برای کاتولیتهای کانادا است و معمولا با جشنهای ژانویه و فبریه مصادف میباشد.
مردم در این روز چه میکنند؟
در این روز مرسوم است پن کیک با شربت افرا خورده شود و کاروانهای شادی و فستیوالهایی در این زمان برگزار میشوند.این جشنها در وینیپگ و کبک برگزار میشوند.این جشنها ممکن است دو هفته طول بکشد هرچند تاریخ آن سالیانه تغییر میکند
 
 /directory/ganjicocom/editor/321313480.jpg

Canada Day in Canada

در یکم جولای 1867 کانادا بعنوان حکومت خود مختاری از بریتانیای کبیر گشت و شامل چهار استان نوا اسکوشیا،نیو برانسویک،انتاریو و کبک شد و این روز از سال 1982 بعنوان روز قلمرو خودمختار نامیده شد و از یکم جولای 1983 بعنوان روز کانادا نامیده شد.در این روز مراسم متعددی شامل کاروانهای شادی،فستیوالها،نمایشها،آتش بازی و جشنهایی مخصوص افرادی که به تازگی شهروند کانادایی شده اند برگزار میشود.این جشنها حالت میهن دوستی دارند. در این روز پرچم کانادا همه جا دیده میشود و مردم صورتهای خود را با رنگهای قرمز و سفید که رنگهای ملی کانادا هستند رنگامیزی میکنند.این مراسمات در پایتخت کانادا یعنی اتاوا با شکوهتر است.در کبک اجاره دادن خانه ها معمولا در این روز شروع شده و تا یک سال ادامه دارد و بنابراین این روز در کبک به روز اسباب کشی نیز معروف است.این روز در نیو فوندلند و لابرادور به روز یادبود معروف بوده و یاداور از بین رفتن بسیاری از مردم در جنگ جهانی اول در این روز میباشد.این روز در کانادا تعطیل رسمی میباشد و حتی اگر به یکشنبه بیافتد روز دوم جولای تعطیل میشود.در حال حاضر کانادا شامل ده استان و سه قلمرو مستقل میباشد.از سمبلهای این روز پرچم ملی کانادا میباشد.
   

Assumption of Mary in Canada

این روز به جشن صعود حضرت مریم به بهشت معروف است و مسیحیان بر این باورند که مریم مقدس پنج روز بعد مرگش در پانزدهم آگوست به آسمان رفت.بسیاری مسیحیان در این روز به کلیساها رفته و یا از یکم تا چهاردهم آگوست روزه میگیرند.در این روز مردم لباسهای رسمی پوشیده و کنسرتها و فستیواهای غذا و جشنهای متعددی در این روز دیده میشود.این روز در کانادا تعطیل نیست .این روز به روز تولد مریم مقدس در بهشت نیز معروف است.
 
 
 /directory/ganjicocom/editor/321316469.jpg

Labour Day in Canada

روز کارگر در کانادا در اولین دوشنبه سپتامبر برگزار میشود.این روز فرصتی برای کارگران برای دفای از شرایط کار و بهبود دستمزد میباشد.در این روز بسیاری از ارگانها و مشاغل تعطیل هستند.این روز به پانزدهم اپریل 1872 برمیگردد.زمانی که اولین تظاهرات دفاع از حقوق کارگران در تورنتوجهت اعتراض به ساعت کاری 9 ساعته  برگزار شد.
 
 /directory/ganjicocom/editor/ffffffff.jpg
 

Thanksgiving Day in Canada

این روز در دومین دوشنبه اکتبر از سال 1957 در کانادا جشن گرفته شد.این روز به مناسبت شکرگزاری از خداوند برای محصول خوب و موفقیتهای دیگر در سال گذشته برگزار میشود.این روز در کانادا تعطیل میباشد و مردم به خانه های همدیگر رفته و غذای مخصوص این روز را که بوقلمون میباشد را میخورند.این روز سالها قبل توسط مردمان آمریکا جشن گرفته میشد.این روز برگرفته از روز خوشه چینی در اروپا میباشد.از سمبلهای این روز ظرفی پر از میوه و سبزیجات میباشد.

 
/directory/ganjicocom/editor/halloween-570x300.jpg 

Halloween in Canada

این روز در سی و یکم اکتبر در کانادا جشن گرفته میشود.معتقدند که در فقط این شب روحهای مردگان قدم به عالم حیات میگذارند.در این روز مردم خانه ها و ماشین خود را تزیین میکنند.در این روز مردم قبرستانها و زندانهای مصنوعی درست کرده و یا میهمانی میگیرند.برخی دیگر لباسهای عجیب میپوشند .در این روز مردم فیلمهای ترسناک میبینند و روحهایی را درست میکنند .بچه ها در این روز لباسهایی مانند روح ،اسکلت و یا جادوگر میپوشند و  در بیرون از خانه قاشق زنی میکنند.آنها در خانه ها را میزنند و از صاحب خانه تقاضای هدیه میکنند.غذاهای مخصوص این روز پاپ کورن،تافیها،شکلاتها و پای کدو تنبل میباشد.سی و یکم اکتبر تعطیل رسمی نبوده و مدارس و سازمانها در این روز باز هستند.هالووین منشا سلتی دارد.در این روز برای اینکه روحهای سرگردان زنده ها را از مرده ها نتوانند تشخیص دهند،مردم لباسهایی شبیه روح و مردگان میپوشند تا آنها را سرگردان کنند.سمبلهای این روز متعددند و شامل گربه های سیاه،خفاشها،عنکبوت،روح،اسکلت و زنهای جادوگر میباشد.کدو تنبل،گورستان،خانه های شبح زده و رنگهای سبز،خاکستری و نارنجی با هالووین در ارتباطند.
   

Christmas Eve in Canada

عصر کریسمس آخرین روز آماده شدن  برای روز کریسمس و باکسینگ است.این روز یکی از شلوغترین روزهای خرید بوده و در این روز مردم به یکدیگر هدیه میدهند.در این خیلی ها به سر کار میروند و یا از آخرین فرصت برای خرید کادو استفاده کرده ویا هدایایی را که از قبل خریده بودند را کادو میکنند و یا از آخرین فرصت برای درست کردن درخت کریسمس ویا غذای کریسمس استفاده میکنند.برخی مردم به کلیساها میروند و بعد از مراسماتی با غذاهای سنتی پذیرایی میشوند.مراسماتی که در کانادا در مناسبتهای گوناگون برگزار میشود تلفیقی از فرهنگ مهاجران اروپایی و تاثیرات تجاری از اواخر سال 1800 میلادی است.
  

کریسمس در کانادا

بسیاری از مسیحیان بیست و پنجم دسامبر و روز میلاد مسیح در بیت لحم را به عنوان روز کریسمس میشناسند.هرچند سال و روز میلاد آن حضرت مشخص نیست و پیرو رسومات مسیحیان مهاجر از اروپا که انقلاب زمستانه را جشن میگرفتند کریسمس منشا گرفته شده است.در این روز بسیاری از کاناداییها به هم کادو داده و از غذاهای مخصوص این روز لذت میبرند.در این روز بسیاری از مردم کانادا تعطیل بوده و این روز را با دوستان و اقوام نزدیک سپری میکنند.در کبک مردم مراسم مربوط به روز کریسمس را در عصر روز قبل برگزار کرده و به کلیسا میروند.از جمله سمبلهای این روزتصاویری از کودکی عیسی مسیح و خانواده مقدس در ستاره ها و درخت کریسمس است.از دیگر سمبلهای این روز بابانویل میباشد که منشا در کشورهای انگستان،هلند و آلمان دارد.که در قطب شمال زندگی کرده و سورتمه اش توسط گوزنهای شمالی حمل میشود.در عصر کریسمس به خانه بچه ها آمده و هدایای آنها را در جوراب یا زیر درخت کریسمس میگذارد.
 

باکسینگ دی کانادا

Boxing Day in Canada
این روز در بیست وششم دسامبر قرار دارد.این روز فرصتی را برای مردم فراهم کرده که از حراجهای بعد از کریسمس استفاده کنند و بازیهای هاکی روی یخ را تماشا کنند.در این روز که گاهی نیز یک هفته طول میکشد بسیاری از مردم تعطیل بوده و از ساعات اولیه صبح منتظر باز شدن مغازهها و خرید از آنها هستند.در این روز مسابقات هاکی روی یخ نوجوانان شروع شده و تیم کانادا در سالهای اخیر در این مسابقات خوب درخشیده است.به روایتی منشا این روز برمیگردد به زمانی که زمینداران انگیسی در آخر سال به کارگران خود جعبه هایی کادو میدادند که حاوی غذا و وسایل کشاورزی بود و بنا به روایتی دیگر منشا این روز برمیگردد به خدمتکارانی که غذاهای مانده از روز کریسمس را در جعبه گذاشته و به خانه میبردند. این سنت تبدیل به سبد هایی شد که کارفرماها در انتهای سال بین کارگران خود توزیع میکردند.
 
 

New Year's Eve in Canada

این روز انعکاسی از وقایع سال گذشته و فرصتی برای آماده شدن برای سال جدید است.این روز آخرین روز سال مالیاتی در کانادا است.در عصر سال نو مردم از میهمانیهای کوچک گرفته تا تجمع های عظیم در خیابانها دور هم جمع شده و خود را برای سال نو آماده میکنند.این مراسمات از عصر سی و یکم دسامبر شروع شده و تا ساعات اولیه یکم ژانویه ادامه دارد.درنواحی روستایی کبک  برخی مردم تمام شب را صرف گرفتن ماهی از سوراخهای رودخانه یخ زده میکنند.این روز در کانادا تعطیل رسمی نیست.در اروپا قبل از آمدن مسیحیت تاریکترین شب زمستان زمانی مناسب بود برای آتش بازی  و با ظهور مسیحیت این جشنها با جشن کریسمس و سال نو آمیخته گشت.از سمبلهای این روز میتوان به تصاویری از مناظر زمستان در کانادا،ورزشهای زمستانی و مراسم آتشبازی اشاره نمود.

 برگردان به فارسی: ندا اسدی
  
Holiday Date in  Observance
New Year's Day January 1, Sunday National
Islander Day February 20, Monday PEI
Louis Riel Day Feb 20, Monday MB
Heritage Day February 20, Monday NS
Family Day February 20, Monday (Feb 13 in BC) BC, AB, SK, ON
Valentine's Day February 14, Tuesday Not a stat holiday
Leap Day Not a leap year -
St. Patrick's Day March 17, Friday Not a stat holiday
Good Friday April 14, Friday National except QC
Easter Monday April 17, Monday QC
Mother's Day May 14, Sunday Not a stat holiday
Victoria Day May 22, Monday National except NB, NS, NL
Father's Day June 18, Sunday Not a holiday
Aboriginal Day June 21, Wednesday NWT
St. Jean Baptiste Day June 24, Saturday QC
Canada Day July 1, Saturday National
Civic Holiday August 7, Monday AB, BC, SK, ON, NB, NU
Labour Day September 4, Monday National
Thanksgiving October 9, Monday National except NB, NS, NL
Halloween October 31, Tuesday Not a holiday
Remembrance Day November 11, Saturday National except MB, ON, QC, NS
Christmas Day December 25, Monday National
Boxing Day December 26, Tuesday ON