رانندگی در کانادا Drive a Car in Canada

شرایط رانندگی در کانادا

بسیاری از افراد با استفاده از خودرو شخصی که یکی رایج ترین شیوه های حمل و نقل در کانادا است تردد می کنند. اگر شما نیز مایل به رانندگی در کانادا هستید، از اطلاعاتی که در این قسمت ارائه می شود، می توانید استفاده کنید.
 

گواهینامه رانندگی در کانادا

شما می توانید با گواهینامه معتبر رانندگی خارجی خود، تا 120 روز در کانادا رانندگی کنید.
اداره راهنمایی و رانندگی کانادا ، گواهینامه معتبر برخی از کشورها را، بدون گرفتن آزمون مجدد رانندگی، با گواهینامه کانادا تعویض می کند. برای اطلاع از اینکه آیا گواهینامه کشور شما نیز بدون آزمون تعویض می گردد یا خیر، با نزدیکترین اداره راهنمایی و رانندگی (Access ...) تماس بگیرید.
برای دریافت اطلاعات دقیق در مورد مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی در کانادا ، در همین سایت به بخش گواهینامه در کانادا، مراجعه کنید. 

 

سن گرفتن گواهینامه در کانادا

* بعضی از کارفرمایان برای استخدام در مشاغل خاص، داشتن گواهینامه رانندگی را جزو الزامات می دانند. توصیه می شود حتی اگر قصد تهیه خودرو شخصی هم ندارید، برای گرفتن گواهینامه اقدام کنید.
* همچنین، گواهینامه رانندگی بعنوان یک کارت شناسایی معتبر برای مقاصد مختلف مانند تحویل بسته پستی یا گرفتن پول از بانک نیز کاربرد دارد.
 

مالکیت و خرید ماشین در کانادا

مالکین وسایل نقلیه باید وسیله نقلیه خود را در اداره راهنمایی و رانندگی منطقه خود ثبت کنند. برای ثبت کردن خودرو داشتن شرایط زیر الزامی است:
 - مقیم بودن در استان
 - داشتن سند فروش (مدرکی که شامل قیمت، سال ساخت و مدل اتومبیل، شماره سریال خودرو و مشخصات فروشنده باشد)
 - نشان دادن گواهی بیمه خودرو
 - نشان دادن گواهی معاینه فنی خودرو

 

تصادف رانندگی در کانادا

برای خرید خودرو در کانادا می توانید از شرکت ها و نمایندگی های معتبر خدمات دربافت کنید. همچنین با جستجو در اینترنت می توانید از شخصی خودروی مورد نظر را تهیه کنید. ولی برای اینکه از کم و کیف خودور خود اگاه شوید باید پیشینه خودور را چک کنید که آیا تصادف داشته است، آیا توسط پلیس جریمه شده است، آیا تعمیر اساسی شده است.
در سایت کارپروف می توانید اطلاعات مورد نظر در مورد تصادفی بودن خودرو را با وارد کردن شماره شاسی آن بدست آورید. گزارش پلیس و میزان جریمه نیز درج شده است.
 

خرید ماشین در کانادا

لیز خودرو در کانادا

وقتی شما ماشینی را لیز میکنید، شما هر ماه مبلغی را برای مدت لیز که از 24 تا 60 ماه است پرداخت میکنید که همواره کمتر از مبلغ ماهیانه فایننس است. شما در میان زمان لیز میتوانید ماشین خود را به شخص سومی منتقل کنید. ضمنا در پایان زمان لیز می توانید با پرداخت مبلغی مالک ماشین شوید که این مبلغ از ابتدا در قرارداد لیز مشخص می شود و یا ماشین را تحویل دهید. یعنی شما 2 تا 5 سال وقت دارید که در این مورد تصمیم بگیرید که آیا می خواهید مالک ماشین شوید یا نه. البته در لیز شما محدودیت کیلومتر دارید که از 20000 کیلومتر در سال شروع می شود که عدد مناسبی است هر چند از ابتدا قابل افزایش به دلخواه شماست. تحت هر شرایطی اگر کیلومتر مصرفی از عدد مذکور در قرارداد بیشتر شما مبلغی معادل 7 سنت در کیلومتر در پایان لیز باید پرداخت کنید. بهره ها در لیز همواره کمتر از فایننس است. در صورت بروز تصادف شما مسئول تعمیر ماشین البته با هزینه بیمه تان هستید و نگران کاهش ارزش ماشین نیستید.

 

فایننس خودور در کانادا

شما از ابتدا مالک ماشین هستید و هر ماه مبلغی را به صورت اقساط پرداخت می کنید که البته بیشتر از لیز است. هیچ گونه محدودیت کیلومتر ندارید. زمان فایننس از 24 تا 84 ماه است. در صورت بروز تصادف ،تعمیر ماشین البته با هزینه بیمه تان در هر زمانی که تمایل داشتید انجام می شود. بهره ها در فایننس بیشتر از لیز است. هر گونه کاهش ارزش ماشین چه با گذشت زمان چه با بروز تصادف متوجه شما به عنوان مالک است.
 
موارد زیر را در بحث خرید خودرو در کانادا مد نظر داشته باشید:

1- با مشورت همسر خود خودرویی را انتخاب کنید که برای استفاده هردو تان سودمند باشد.راندن ماشین های SUV بزرگ یا خودروهای دارای دید محدود برای عقب برای خانم ها (اغلب و نه همیشه) سخت است و احتمال تصادف از عقب را دارد. 

2- خودرو های شاسی بلند در زمستان کانادا بیشتر برای شما کارایی دارند، قدرت گشتاور و قدرت موتور بیشتر شاسی بلند ها از ماشین های سواری (بجز خودورهای اسپرت و دو در خاص) بیشتر است. با خودروی شاسی بلند در کانادا راحت تر از پارک خارج خواهید شد. صدمه کمتری در تصادفات دارید. هرچند رانندگی برای مسافت های طولانی مدت به دلیل سیستم فنر بندی برای خودروهای سواری بهتر است.

3- ایمنی خودوری خود را چک کنید معمولا خودروی باید بیش از 5 ستاره در تست تصادفات کسب کند و مقدار کمتر ریسک بالاتری دارد. در یوتیوب یا دفترچه خودرو این اطلاعات را میتوانید ببینید. توجه داشته باشید که در تست تصادف خودرو (تست 20%یا40% برخورد با مانع از جلو) حتما باید کابین سالم بماند، ایمنی و سالم بودن کابین برای فرد بزرگسال و کودک متفاوت است لذا ممکن است خودوری شما 5ستاره برای سرنشین جلو بگیرد ولی برای کودک در صندلی عقب فقط 3ستاره کسب کند. ایربگ ها بسیار مهم هستند مخصوصا که امروز خودور ها ایربگ جانبی و زانو را دارند مگر اینکه شما ماشین لوآپشن یا ارزانتر از مدل فول بخرید که در ابتدا کمی به صرفه است ولی در بلند مدت ضرر خواهید کرد زیرا هزینه فراموش خواهد شد ولی امکانات و لذتی که از آپشن ها میبرید همیشه با شما خواهد بود. 

4- رنگ خودرو: در کانادا ماشین های تیره رنگ و مشکی برای زمستان مناسب ترند زیرا گرمای بیشتری را جذب می کنند البته بهترین دید خودرو توسط ماشین های جانبی یا در آیینه عقب مربوط به رنگ نقره ای است.

5- خودروی های ژاپنی و کره ای هزینه سرویس ارزانتری نسبت به خودروی های آلمانی و اروپایی دارند اگر برای شما خودور وسیله کار است از کم هزینه ها استفاده کنید اگر برای لذت است حتما خودوری آلمانی انتخاب کنید که تفاوت بسیاری دارد.

6- شما برای خرید خودرو 2تا5 سال در بخش لیزینگ فرصت تصمیم دارید و پولی که هر ماه داده اید از بین نخواهد رفت مثلا: اتومبیل کیا سورنتو 2013 به قیمت 30هزار دلار بعد از 4سال حدود 14 دلار افت ارزش پیدا کرده و الان از شما 20هزار دلار خواهند خرید. اما   اگر این ماشین را شما در سال 2013 نقدی نمی خریدید و3سال لیز می کردید باید 36 قسط 375 دلاری برابر 13500 دلار پرداخت می نمودید که تقریبا برابر افت ارزش خودرو است ولی شما قسطی این پول را پرداخته اید!

7- کیلومتر خودور شما در طی 5سال نباید بیش از 120هزار کیلومتر باشد. معمولا عدد خوبی است و نرم استفاده از خودور سالانه بین 15تا 25 هزار کیلومتر است. حت هر شرایطی اگر کیلومتر مصرفی از عدد مذکور در قرارداد بیشتر شما مبلغی معادل 7 سنت در کیلومتر در پایان لیز باید پرداخت کنید.

8- هزینه بیمه و تعمیر و گارانتی در خرید لیز یا فاینانس تفاوتی با هم ندارد.

9- اگر تصادف کردید باید خودور را تعمیر(در صورت داشتن بیمه هزینه با بیمه است ) و در انتهای لیز سالم تحویل دهید.

10- سعی کنید هم بیمه ثالث و هم بیمه بدنه را با توجه به هزینه های زیاد صافکاری در کانادا، در ابتدا خریداری کنید. در بخش های دیگر سایت گنجی میتوانید نحوه خرید بهترین بیمه را بیابید.

 

راهنمای سفر جاده ای در کانادا

اخیرا زیرساخت های جاده ای در کانادا پیشرفتهای چشمگیری داشته اند. ایجاد دور برگردان ها،  اصلاح تقاطع ها، بهبود وضعیت چراغهای راهنمایی و پیشرفتهای متعدد دیگر انجام شده است. این فعالیتها کماکان در سراسر کانادا ادامه داشته و برنامه ریزی لازم برای آینده نیز انجام شده است. سیستم جاده ای اینجا از دو بخش تشکیل شده است، بزرگراه های اصلی و  شبکه جاده ها و بزرگراههای کوچک. لازم به ذکر است، بعضی از جاده های فرعی حومه هنوز تسطیح نشده اند. حداکثر سرعت مجاز در (بعضی از) بزرگراه های این استان 90 کیلومتر در ساعت است.
شرایط رانندگی در جاده ها با توجه به تغییر فصل در کانادا تغییر می کند. در هنگام بارش برف های سنگین در فصل زمستان، ممکن است بعضی از جاده ها مسدود شوند. در تابستانها نیز ساخت و سازهای زیادی در سطح جاده های استان وجود دارد که ممکن است باعث کاهش سرعت یا مسدود شدن جاده ها شود. توصیه می شود قبل از برنامه ریزی برای سفرهای طولانی، اطلاعات لازم را در مورد وضعیت جاده های مسیر کسب نمایید.

 

قوانین راهنمایی و رانندگی در کانادا

* در صورت عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط عابرین پیاده (عبور از چراغ قرمز پیاده) و مشاهده توسط پلیس و یا مامورین شهرداری محل ، احتمال دریافت برگه جریمه برای شما زیاد می باشد.
*تمام خودروها باید توسط یکی از شرکتهای بیمه، بیمه شوند.
*ثبت وسایل نقلیه باید هر ساله، قبل یا در روز تولد مالک خورو انجام شود.
*انجام معاینه فنی بطور سالیانه برای تمام وسایل نقلیه الزامی است. اغلب تعمیرگاه های خودرو، مجوز لازم برای انجام معاینه فنی را دارند.
*توجه داشته باشید، که برعکس رانندگی در ایران، که بسیاری از رانندگان برای عدم ترمز زدن و عبور با سرعت زیاد، به شما با چراغ زدن اعلام اخطار و عدم توقف می دهند، در کانادا و کبک برعکس است و شما با چراغ زدن اعلام می کنید که توقف می کنید تا فرد یا خودروی مقابل عبور کند.

نظرسنجی مهاجرت کانادا

با ورک پرمیت ناشی از توریستی ایرانیان کدام روش برای کسب اقامت دائم pr بهتر است؟

  • اکسپرس اینتری
  • استارتاپ ویزا کانادا
  • جاب آفر
  • برنامه استانهای کم جمعیت
شرکت کنندگان : تن