اخذ شهروندی کانادا

شهروندی کانادا

پس از آن که به عنوان یک مهاجر جدید، از نظر تمام نیازهای مرتبط با اسکان اولیه خود مورد توجه قرار گرفتید و در مدت زمان کافی با وضعیت اقامت دائم در کانادا بسر بردید، اکنون زمان آن فرا می رسد که در مورد شهروند شدن کانادا فکر کنید. شهروند شدن، حقوق و مسئولیت هایی را برای شما ایجاد می کند. یکی از تفاوت های اصلی بین وضعیت اقامت دائم و وضعیت شهروندی برای افراد 18 سال سن و یا بالاتر، حق دادن رأی در انتخابات دموکراتیک می باشد.

مدرک شهروندی کانادا یک سندی است که نشان می دهد شما شهروند کانادا هستید و می توانید با استفاده از آن برای پاسپورت کانادایی اقدام کنید. 
ارزش های کانادایی شامل آزادی، احترام به تفاوت های فرهنگی و تعهد به امور اجتماعی است.کانادایی ها افتخار می کنید که ملتی صلح طلب هستند. در واقع، کانادایی ها به عنوان نیروهای حافظ صلح در بسیاری از کشورهای جهان شناخته می شوند.کانادا کشوری بزرگ با جمعیت کم است. کانادایی ها  یک سبک منحصر به فرد فدرال را توسعه داده اند،حکومتی که مبتنی بر سازش و همزیستی است. مردم این کشور برای دموکراسی خود ارزش قائل هستند وشهروندان تشویق می شوند تا سهم خود را انجام دهند. تمامی قوانین مبتنی بر ارزش های دموکراتیک هستند.

 

هدف از آزمون شهروندی کانادا چیست؟

همه افراد بین 18 تا 54 سال در زمان درخواست شهروندی باید در آزمون شهروندی شرکت کنند. از این آزمون برای تعیین اینکه آیا دانش کافی در مورد کانادا، زندگی در کانادا، مسئولیت ها و امتیازات شهروندی دارد یا خیر استفاده می شود.

 

مزایای شهروندی کانادا

 • شهروندان کانادایی واجد شرایط مشاغل بیشتر هستند.
 • شهروندان کانادایی حق رای دارند و می توانند در رویداد های سیاسی شرکت کنند.
 • شهروندان کانادایی می توانند با پاسپورت کانادایی سفر کنند.
 • شهروندان کانادایی هرگز نباید نگران از دست دادن موقعیت خود باشند.
 • شهروندان کانادایی نیازی به تمدید اسناد مهاجرتی خود ندارند.

 

تفاوت شهروندی کانادا و کارت پی ار کانادا

شهروندی کانادا به این معنی است که شما شهروند کانادا هستید، حتی اگر در این کشور متولد نشده باشید. شما حق رای دادن در انتخابات کانادا، نقل مکان در هر نقطه از کشور و حمایت قوانین کانادا را خواهید داشت. همچنین می توانید بدون هیچ محدودیتی از کشور خارج شده و در صورت تمایل دوباره وارد شوید. شما صاحب پاسپورت کانادایی خود خواهید شد. اما کارت پی ار فقط اقامت دائم این کشور را به شما می دهد و شما هنوز شهروند کشور مبدا خود هستید و نمی توانید کاملا از مزایای شهروند کانادا استفاده کنید.
 

اگر این شرایط را داشته باشید شما شهروند کانادا نیستید:

 •  شما از یک پدر و مادری در کانادا که دیپلمات خارجی بودند متولد شدید.
 •  تابعیت کانادایی بنا بر دلایلی از شما سلب شده باشد.
 •  شما تابعیت کانادا را رها کرده اید و برای دریافت دوباره آن اقدام نکرده اید. 
 •  با یک شهروند کانادایی ازدواج کرده اید. 
 •  از طریق یک شهروند کانادایی، تابعیت شما پذیرفته شده است. 
 •  درخواست پناهندگی شما قبول شده باشد. 
 •  شما سالها به عنوان مقیم دائم کانادا در این کشور زندگی کرده اید. 
 •  افرادی که در تاریخ 28/1/1388 یا بعد از این تاریخ از والدین کانادایی در خارج از کانادا متولد شده اند اما هیچ یک از والدین در کانادا به دنیا نیامده اند 
با وجود شرایط ذکر شده در بالا الان سیتی زن کانادا نیستید ولی شاید شما بتوانید از طریق یکی از برنامه های مهاجرتی کانادا اقدام کنید و شهروندی کانادا را دریافت کنید. 

 

اگر یکی از شرایط زیر را داشته باشید شهروند کانادا هستید:

 •  شما در کانادا متولد شده اید اما نه از پدرو مادر که دیپلمات خارجی هستند.
 •  شما به علت تغییر قانون شهروندی، شهروند کانادا شدید. 
 •  شما برای شهروندی اقدام کرده اید و شهروندی را دریافت کرده اید. 
 •  اگر یکی از والدین یا قیم قانونی برای شهروندی شما اقدام کرده و شما در کودکی شهروندی کانادا را دریافت کرده اید. 
 •  شما در خارج از کانادا متولد شده اید و حداقل یکی از والدین بیولوژیکی یا قانونی شما در زمان تولد در کانادا متولد شده اند یا قبل از تولد شما شهروند کانادا بوده اند. 

شهروند نسل اول در کانادا

بعضی اوقات اگر کسی خارج از کانادا به دنیا بیاید، از همان هنگام تولد، شهروند کانادا محسوب خواهد شد و به این فرد شهروند نسل اول  کانادا می گوییم. برای آنکه کسی شهروند نسل اول بشود لازم است که یکی از والدین وی در داخل خاک کانادا به دنیا آمده باشد یا قبل از تولد شما شهروند کانادا بوده اند.همچنین والدین غیر بیولوژیک کانادایی، که والدین قانونی فرزند خود در بدو تولد هستند، می توانند شهروندی کانادا را به فرزندان نسل اول خود که در خارج از کانادا متولد شده‌اند، منتقل کنند. شهروندانی که در کانادا متولد شده اند یا شهروندی را دریافت کرده اند براساس این قانون نسل اول محسوب می شوند. اگر بعد از این تاریخ 28/1/1388 در خارج از کانادا از کانادایی های نسل اول متولد شده باشید می توانید شهروندی کانادا را دریافت کنید. 

اگر قبل از این تاریخ در خارج از کانادا متولد شده باشید و قبلا مدرک شهروندی را دریافت نکرده باشید برای دریافت شهروندی کانادا با مشکل روبه رو می شوید. دولت کانادا نمی تواند شهروندی کسی را از وی بگیرد. تنها مورد استثنا وقتی است که آن فرد برای دریافت شهروندی خود تقلب کرده باشد.

شهروند نسل دوم در کانادا

اگر شما از پدر و مادری که هر دو یا یکی از آنها در کانادا به دنیا آمده یا قبل از تولد شما شهروندی کانادا را کسب کرده به دنیا نیامده باشید، شهروند نسل اول نیستید. شهروند نسل دوم کانادا فردی است که از پدربزرگ و مادربزرگ شهروند کانادا به دنیا آمده ولی در خارج از خاک کانادا و لذا نمی تواند شهروندی کانادا را کسب کند.
یعنی اگر پدر یا مادر کانادایی تان، شما را در خارج از خاک کانادا به دنیا بیاورند و سپس شما فرزندی در خارج از خاک کانادا به دنیابیاورید این فرزند دیگر شهروند کانادا نخواهد بود و فقط شما شهروندی را کسب کرده اید زیرا فرزند تازه به دنیا آمده نسل دوم می باشد.
 

زمان مورد نیاز برای دریافت سیتیزن شیپ و شهروندی کانادا 

آیا دریافت شهروندی کانادا برای مهاجران و دارندگان ویزای موقت کانادا یک رویا است؟
کانادا به علت تنوع فرهنگی، استانداردهای زندگی بالا و خدمات اجتماعی یک مقصد جذاب برای مهاجران است. 

 

چگونه به سرعت شهروندی کانادا را دریافت کنیم؟

پاسپورت کانادا یکی از قوی ترین پاسپورت های جهان است برای دریافت شهروندی کانادا باید مراحل مختلفی طی کنید و زمان مورد نیاز برای دریافت شهروندی با توجه به شرایط افراد، متفاوت است. 
آقای گنجی، وکیل رسمی مهاجرت، در این مقاله در مورد مراحل دریافت شهروندی کانادا و زمان مورد نیاز برای دریافت پاسپورت کانادا صحبت می کنیم. 

 

مزایای شهروندی کانادا

قبل از اینکه در مورد زمان مورد نیاز برای دریافت شهروندی کانادا صحبت کنیم بهتر است مزایای شهروندی کانادا را بیان کنیم. 
شهروندان کانادایی می توانند:

 • در هر استان از کانادا بدون هیچ محدودیتی کار و زندگی کنند. 
 •  حق رأی دارند و می‌توانند در مناصب سیاسی کار کنند و می توانند در انتخابات فدرال، استانی و شهرداری شرکت کنند. 
 • شهروندان کانادایی از طریق قوانین کانادا محافظت می شوند و به همه خدمات و مزایای کنسولی دولت کانادا در همه جهان دسترسی دارند. 
 •  شهروندان کانادایی می‌توانند با پاسپورت کانادایی به 172 کشور سفر کنند زیرا بسیاری از کشورها به کانادایی‌ها اجازه می‌دهند بدون ویزا به کشورشان سفر کنند. 

 

 

شرایط دریافت شهروندی کانادا

1-اقامت دائم کانادا را داشته باشید

برای دریافت شهروندی کانادا باید اقامت دائم کانادا یعنی کارت PR را داشته باشید. 
شما با اقامت دائم کانادا می توانید در کانادا کار و زندگی کنید اما نمی توانید رای بدهید یا در مشاغل دولتی کار کنید. 

 

چگونه اقامت دائم کانادا را بگیریم

ما در موسسه مهاجرتی گنجی شما را راهنمایی می کنیم و می توانید از طریق برنامه های مهاجرتی مختلف، اقامت دائم کانادا را دریافت کنید:
-برنامه اکسپرس اینتری: اکسپرس اینتری یک سیستم آنلاین است که برنامه های نیروی کاری ماهر فدرال را مدیریت می کند، فوق لیسانس و آیلتس 7 و سن کم شانس زیادی دارد.
اکسپرس اینتری سه برنامه نیروی کاری ماهر فدرال FSWP، نیروی متخصص فنی فدرال  FSTPو کلاس تجربه کار کانادایی CEC را مدیریت می کند. 
-برنامه مهاجرت استانی: هر استان و منطقه ای در کانادا برنامه مهاجرتی خاصی دارد که نیازهای بازار کاری آن استان را برآورده می کند. 
اگر مهارت، تحصیلات و تجربه کاری مورد نیاز یک استان را دارید می توانید از طریق برنامه مهاجرت استانی اقدام کنید. 
-برنامه اسپانسرشیپ خانواده: اگر یکی از اقوام نزدیک شما شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد می تواند از شما برای دریافت اقامت دائم کانادا حمایت کند. مثلا همسر یا فرزند.
اگر فکر می کنید که از طریق ازدواج با یک شهروند کانادایی، به صورت خودکار شهروندی کانادا را دریافت کنید اصلا درست نیست. کسی که با یک شهروند کانادایی ازدواج می کند باید برای دریافت شهروندی درخواست بدهد ولی کارت پی آر را دریافت می کند.
-برنامه سرمایه گذاری: کارآفرینان، سرمایه گذاران و استارتاپ ها می توانند از طریق برنامه های مختلف مهاجرتی برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. 
 

2-زندگی در خاک کانادا

بعد از دریافت اقامت دائم کانادا، برای دریافت شهروندی باید شرایط خاصی داشته باشید. 
شرط اصلی این است که باید قبل از درخواست برای شهروندی حداقل در پنج سال گذشته، 1095 روز یا حدود سه سال در کانادا زندگی کرده باشید، مالیات پرداخت کرده باشید.

نکته مهم این است که: 

 • زمانی که در کانادا به عنوان ویزای موقت مثلا توریست، دانشجو و نیروی کاری بوده اید در محاسبه برای اقامت دائم در نظر گرفته می شود. 
 • هر روزی که به عنوان مقیم موقت در کانادا بوده باشید به عنوان نصف روز اما حداکثر تا 365 روز محاسبه می شود. 
 • شما باید حداقل 3 سال در پنج سال گذشته براساس قانون مالیات بر درآمد، مالیات داده باشید. 

 

 

3-دارا بودن مدرک زبان انگلیسی-فرانسه

کانادا دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسه دارد. برای شهروند شدن باید تسلط کافی در یکی از این زبانها داشته باشید. 
متقاضیانی که بین 18 تا 54 سال سن دارند باید مدارک زیر را برای مهارت در زبان ارائه دهند:

 • ارائه یک آزمون زبان تایید شده توسط اداره مهاجرت کانادا، انگلیسی یا فرانسه.
 • ارائه مدرک پایان تحصیلات متوسطه یا بعد از متوسطه به زبان انگلیسی یا فرانسه. 
 • ارائه مدارکی براساس معیار زبان کانادایی CLB 4 یا بالاتر در صحبت کردن و شنیدن. 

 

 

4- قبولی در امتحان سیتیزن شیپ کانادا 

متقاضیانی که بین 18 تا 54 سال سن دارند باید آزمون شهروندی را بگذرانند. این آزمون دانش شما را در زمینه موضوعات مهم کشور کانادا مثل موارد زیر بررسی می کند:

 • تاریخ
 • جغرافیا
 • دولت کانادا
 • قوانین و مسئولیت های شهروندی 


این آزمون آسان است و شامل 20 سوال چند گزینه ای و درست و غلط است و برای قبولی باید حداقل به 15 سوال پاسخ درست بدهید. 
 

5-شرکت در مراسم شهروندی کانادا

در صورتی که در آزمون شهروندی قبول شدید به مراسم شهروندی دعوت می شوید. 
بعد از کرونا و در حال حاضر مراسم شهروندی به صورت آنلاین برگزار می شود اما می توانید در مراسم حضوری که هر چند وقت یکبار برگزار می شود شرکت کنید. 
در طول مراسم شما باید:

 • سوگند شهروندی بدهید و نشان دهید که به کانادا وفادار هستید. 
 • جزئیات مربوط به زمان دریافت گواهی شهروندی کانادا را دریافت کنید. 
 • وضعیت جدید خود به عنوان شهروند کانادا را جشن بگیرید. 

 

عوامل موثر بر زمان دریافت شهروندی کانادا

مدت زمان لازم برای دریافت شهروندی کانادا براساس چند عامل متفاوت است:

1-زمان بررسی پرونده شهروندی

زمان بررسی پرونده های اقامت دائم و شهروندی بر روی جدول زمانی کلی تاثیر می گذارد. 
از سال 2024 زمان بررسی پرونده به این صورت است:

 • برنامه اسپانسرشیپ خانواده: حدود 10 ماه
 • اکسپرس اینتری: حدود پنج تا شش ماه از تاریخ ارسال
 • برنامه شهروندی: حدود 8 ماه از تاریخ ارسال درخواست
 • برنامه مهاجرت استانی: در هر استان متفاوت است اما بین شش تا 19 ماه متغیر است. 


این زمان ها نامنظم است و با توجه به حجم درخواست ها و تغییرات قوانین مهاجرتی، تغییر می کنند. 
 

2-کامل بودن پرونده سیتی زن شیپ کانادا

برای به حداقل رساند تاخیر در بررسی پرونده، باید پرونده کامل و دقیقی را ارسال کنید. 
پرونده های ناقص یا دارای اشتباه می توانند رد شوند یا برگرداننده شوند که باعث تاخیر در بررسی پرونده می شود. 
شما باید مطمئن شوید که همه مدارک مورد نیاز را ارسال کرده اید زیرا این کار باعث می شود پرونده شما سریعتر بررسی شود. 
 

3-بررسی سوء پیشینه 

سابقه و پیشینه همه متقاضیان بررسی می شود. مسائلی مانند سوابق جنایی، نگرانی های امنیتی و اطلاعات ناقص می تواند مراحل بررسی پرونده شما را به تاخیر بیندازد. سابقه سوپیشینه قبلی شما در ایران یا هر کشوری که بیش از شش ماه بودید نیازمند مدرک است که باید ارائه کنید.
 

4-معاینات پزشکی

متقاضیان و خانواده آنها باید همه معاینات پزشکی را انجام دهند تا هیچ خطری برای سلامتی کانادایی ها نداشته باشند یا درخواست خدمات بیشتر از سیستم مراقبت های بهداشتی کانادا را نداشته باشند. تاخیر در انجام معاینات پزشکی می تواند بر روی جدول زمانی بررسی پرونده ها تاثیر بگذارد. 
 

5-آزمون زبان و آزمون شهروندی

قبولی در آزمون زبان و آزمون شهروندی می تواند بر روی زمان بررسی پرونده شما تاثیر بگذارد. 
تاخیر در دریافت مدرک زبان یا تاخیر در برنامه ریزی برای آزمون شهروندی می تواند زمان بررسی پرونده شما را افزایش بدهد. 
 

مهاجران چگونه می توانند به سرعت شهروندی کانادا را دریافت کنند؟

زمانی که یک فرد اقامت دائم کانادا را دریافت کرد حدود سه سال بعد از دریافت اقامت دائم می تواند برای شهروندی کانادا اقدام کند. 
اگر این فرد در روزی که واجد شرایط شهروندی کانادا می شود درخواست بدهد حدود چهار سال طول می کشد تا شهروند کانادا بشود. 
فردی که با اقامت موقت یا ویزای کاری یا تحصیلی به کانادا می آید اگر بتواند در سال اول کار یا تحصیل، اقامت دائم کانادا را دریافت کند حدود 4 تا 4.5 سال دیگر واجد شرایط شهروندی کانادا می شود. 
به نظر آقای گنجی، در شرایط ایده آل حدود 5 تا 5.5 سال طول می کشد تا ساکنان موقت شهروند کانادا شوند. 
 

چند مثال برای مهاجرت به کانادا و دریافت شهروندی کانادا

برای درک بهتر زمان مورد نیاز برای دریافت شهروندی کانادا چند مورد از زندگی واقعی افرادی که با موفقیت شهروندی کانادا را دریافت کرده اند را بررسی می کنیم. 
متقاضی برنامه اکسپرس اینتری
ماریا یک کارگر ماهر از کشور فیلیپین که از طریق برنامه اکسپرس اینتری برای اقامت دائم کانادا درخواست داد. 

 1. ارسال پرونده: ژانویه 2022
 2. دریافت دعوتنامه قبولی: مارس 2022
 3. ارسال پرونده اقامت دائم: آوریل 2022
 4. تاییدیه اقامت دائم: اکتبر 2022
 5. زمان ورود به کانادا: نوامبر 2022
 6. شرایط تایید شده برای دریافت اقامت دائم: نوامبر2025
 7. ارسال پرونده شهروندی: دسامبر 2025
 8. انجام آزمون و برگزاری مراسم شهروندی: دسامبر 2026
 9. کل زمان برای دریاقت شهروندی: حدود 5 سال


متقاضی برنامه اسپانسرشیپ
احمد دانشجوی مصری که با یک شهروند کانادایی ازدواج کرد و از طریق برنامه اسپانسرشیپ برای اقامت دائم کانادا اقدام کرد. 

 1. ارسال پرونده اقامت دائم: ژوئن 2021
 2. تاییدیه اقامت دائم: ژوئن 2022
 3. زمان ورود به کانادا: جولای 2022
 4. تاییدیه شرایط اقامت دائم: جولای 2025
 5. ارسال درخواست شهروندی: آگوست 2025
 6. انجام آزمون و برگزاری مراسم شهروندی: آگوست 2026
 7. کل زمان مورد نیاز برای دریافت شهروندی: 5 سال و 2 ماه


متقاضی برنامه مهاجرت استانی کانادا
راج یک متخصص فناوری اطلاعات از هند است که دعوتنامه اقامت دائم را از هند دریافت کرد. 

 1. ارسال پرونده برای برنامه مهاجرت استانی: ژانویه 2021
 2. دریافت دعوتنامه مهاجرت استانی: جولای 2021
 3. ارسال پرونده برای اقامت دائم: آگوست 2021
 4. تاییدیه اقامت دائم: فوریه 2022
 5. زمان ورود به کانادا: مارس 2022
 6. تاییدیه شرایط اقامت دائم: مارس 2025
 7. ارسال درخواست شهروندی: آوریل 2025
 8. انجام آزمون شهروندی و برگزاری مراسم شهروندی: آوریل 2026
 9. کل زمان مورد نیاز برای دریافت شهروندی: 5 سال و 3 ماه

 

 

سیتیزن شدن یعنی چه

دریافت شهروندی کانادا مزایا و فرصت های زیادی را در اختیار مهاجران قرار می دهد. 
در حالی که دریافت شهروندی کانادا یک فرآیند زمان بر است اما ارائه مدارک و ارسال پرونده کامل می تواند بر روی زمان مورد نیاز بررسی پرونده شما تاثیر بگذارد. 
با برنامه ریزی دقیق و آمادگی کامل می توانید در کمترین زمان شهروندی کانادا را دریافت کنید. 
اگر شما یک فرد ماهر، یا کارآفرین یا عضو خانواده یک کارآفرین یا سرمایه گذار باشید می تواند از طریق برنامه های مختلف مهاجرتی، اقامت دائم و شهروندی کانادا را دریافت کنید. 
شرایط هر فرد و زمان مورد نیاز برای بررسی پرونده های افراد مختلف با هم متفاوت است. 
با این با داشتن اطلاعات دقیق و مدارک کامل می توانید به راحتی شهروندی کانادا را دریافت کنید. 
اگر به دنبال شهروندی کانادا هستید می توانید با بررسی شرایط خود و آماده کردن همه مدارک برای اقامت دائم و شهروندی کانادا اقدام کنید. 
ما در موسسه مهاجرتی گنجی خدمات خوبی برای اخذ اقامت دائم کانادا و سپس دریافت پاسپورت کانادایی به شما ارائه خواهیم داد در واتس اپ زیر سایت یا تلفن ها ی مندرج در بخش تماس با ما ارتباط بگیرید.
 

برای درخواست شهروندی کانادا چه مدارکی لازم داریم؟

در زمان درخواست برای شهروندی کانادا باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 1. مدارک سفر یا پاسپورت 
 2. مدارک آزمون زبان انگلیس-فرانسه
 3. مدارک ثبت مالیات برای حداقل سه سال
 4. مدارک شناسایی مثل پاسپورت ایرانی و کارت پی آر
 5. دو قطعه عکس که طبق فرمت مندرج در وب سایت گرفته شده
 6. یک کپی از رسید پرداخت هزینه درخواست شهروندی شما به اداره مهاجرت

 

 

بعد از درخواست چقدر طول می کشد تا شهروند کانادا شوم؟

زمان مورد نیاز برای بررسی شهروندی کانادا متفاوت است. براساس آخرین به روز رسانی اداره مهاجرت کانادا در سال 2024، از تاریخ ارسال پرونده حدود 8 ماه طول می کشد تا شهروندی کانادا را دریافت کنید. 
اما عواملی مثل حجم پرونده ها و شرایط جهانی می تواند بر روی این زمان تاثیر بگذارد. 

 

آیا ازدواج با یک شهروند کانادایی باعث می شود به صورت خودکار شهروندی کانادا را دریافت کنیم؟

خیر، مهاجران از طریق ازدواج شهروندی کانادا را به صورت مستقیم دریافت نمی کنند. 
مهاجران باید ابتدا مراحل اقامت دائم کانادا را طی کنند و بعد از انجام تعهدات اقامت و شرایط مربوطه می توانید برای شهروندی کانادا اقدام کنید. ولی کارت پی آر کسب خواهند کرد.
 

آیا زمانی که به عنوان مقیم موقت در کانادا هستم در شرایط اقامت دائم من محسوب می شود؟

بله، زمانی که به عنوان نیروی کار، توریست یا دانشجو با اقامت موقت در کانادا هستید در محاسبه برای اقامت دائم کانادا در نظر گرفته می شود. 
هر روزی که به عنوان مقیم موقت در کانادا هستید به صورت نصف روز حداکثر تا 365 روز محاسبه می شود. 
 

 آزمون شهروندی کانادا چیست و شامل چه مواردی می شود؟

آزمون شهروندی کانادا یک آزمون کتبی یا شفاهی است که دانش شما را در مورد کانادا ارزیابی می کند. 

 1. تاریخ کانادا
 2. جغرافیای کانادا
 3. نظام سیاسی
 4. حقوق و مسئولیت های شهروندی

این آزمون شامل 20 سوال چند گزینه ای و درست و غلط است و برای قبولی باید حداقل به 15 سوال پاسخ صحیح دهید.
 

آیا فرزندان باید در آزمون شهروندی شرکت کنند؟

خیر، کودکان زیر 18 سال نیازی نیست در آزمون شهروندی شرکت کنند. فقط متقاضیان 18 تا 54 سال باید در آزمون شهروندی شرکت کنند و قبول شوند. 
 

چگونه می توانم برای آزمون شهروندی کانادا آماده شوم؟

برای اینکه برای آزمون شهروندی آماده شوید:
باید در مورد حقوق و مسئو.لیت های شهروندی کانادا مطالعه کنید. 
درآزمون های آنلاین در وبسایت اداره مهاجرت کانادا و دیگر منابع آموزشی شرکت کنید. 
 

اگر در آزمون شهروندی رد شوم چه اتفاقی می افتد؟

اگر در آزمون شهروندی رد شوم برای آزمون دوم حدود 4 تا 8 هفته برنامه ریزی کنید. 
اگر در آزمون دوم رد شوید باید در مصاحبه برای شهروندی شرکت کنید. برای ارزیابی به صورت شفاهی از شما سوالاتی پرسیده می شود.
 

آیا می توانم در کانادا تابعیت دوگانه داشته باشم؟

بله، کانادا دو یا چند تابعیتی را مجاز می داند. شما می توانید شهروند کانادا باشید و تابعیت کشور دیگری را هم داشته باشید البته مشروط به اینکه کشور دیگر تابعیت مضاعف را مجاز بداند. 
 

هزینه درخواست برای شهروندی کانادا چقدر است؟

در سال 2024 هزینه درخواست برای شهروندی بزرگسالان 630 دلار کانادا است که شامل هزینه بررسی و حق شهروندی است. 
برای کودکان زیر 18 سال، هزینه درخواست 100 دلار کانادا است. 
 

سوگند برای شهروندی چیست و چه زمانی انجام می شود؟

سوگند شهروندی اعلام تعهد و وفاداری شما به کانادا است. 
ادای سوگند شهروندی در مراسم شهروندی آخرین گام شما برای تبدیل شدن به یک شهروند کانادایی است. 
شما در مراسم شهروندی سوگند می خورید که گواهی شهروندی خود را دریافت می کنید و به صورت رسمی شهروند کانادا می شوید. 
 

چگونه می توانم از وضعیت پرونده شهروندی خود مطلع شوم؟

شما می توانید به صورت آنلاین وضعیت شهروندی خود در وبسایت اداره مهاجرت کانادا بررسی کنید. 
برای مشاهده وضعیت پرونده و آپدیت آن باید یک حساب کاربری ایجاد کنید. 
 

آیا در صورت داشتن سابقه کیفری می توانم برای شهروندی کانادا اقدام کنم؟

سابقه کیفری می تواند بر روی شرایط شما و اقدام برای شهروندی کانادا تاثیر بگذارد. اگر این شرایط را داشته باشید واجد شرایط نیستید:
1-در چهار سال قبل از درخواست برای شهروندی به جرمی محکوم شده باشید. 
2-در آزادی مشروط باشید یا متهم به یک جرم قابل کیفر خواست باشید. 
هر موردی منحصر به فرد است و اگر جرمی دارید بهتر است از مشاوره حقوقی استفاده کنید. 
 

اگر درخواست شهروندی کانادا رد شد چه کاری باید انجام دهم؟

اگر درخواست شما برای شهروندی کانادا رد شد شما نامه ای دریافت می کنید که علت رد شدن شما را توضیح می دهد. شما می توانید درخواست تجدید نظر بدهید یا دوباره برای شهروندی کانادا اقدام کنید. 
مشاوره با وکیل با تجربه و متخصص می تواند شانس شما را برای دریافت شهروندی کانادا افزایش دهد. برای اطلاعات بیشتر با موسسه مهاجرتی گنجی در ارتباط باشید.

نظرسنجی مهاجرت کانادا

با ورک پرمیت ناشی از توریستی ایرانیان کدام روش برای کسب اقامت دائم pr بهتر است؟

 • اکسپرس اینتری
 • استارتاپ ویزا کانادا
 • جاب آفر
 • برنامه استانهای کم جمعیت
شرکت کنندگان : تن