درباره کانادا

مسیر نما :درباره کانادا

مهاجرت به کانادا

کمتر ایرانی‌ است که نام کشور کانادا و مهاجرت را نشنیده باشد وبرای مهاجرت به کانادا علاقمندی نشان نداده باشد. بسیاری از صاحبان حرف و مشاغل، سرمایه‌گذاران، اصحاب علم و هنر و... نیز کم یا بیش برای آشنایی بیشتر با این کشور و شرایط زندگی درآن  وسوسه شده‌اند یا برای تحصیل در دانشگاه کانادا اقدام نکرده اند.خصوصاً که از سه دهه پیش تاکنون قریب به نیم میلیون ایرانی در این کشور اقامت گزیده‌اند و خیل بسیاری در صف دریافت انواع ویزاهای قانونی سفارت کانادا انتظار می‌کشند. کانادا کشوری است وسیع با مساحتی تقریبا برابر تمام اروپا و این در حالیست که این کشور دارای جمعیتی حدود سی و پنج میلیون نفر می باشد.
 

مهاجرت به کانادا

یکی از دلایل مهم برای انتخاب کانادا بعنوان مقصد مهاجرت، کیفیت زندگی در این کشور میباشد. شاخصهایی از قبیل استاندارد بالای زندگی، اهمیب به مسائل زیست محیطی، سطح تحصیلات و بهداشت رایگان، باعث شده است که کانادا بمدت تقریبا 10 سال متوالی بهترین کشور از نظر زندگی در جهان شناخته شود.
براساس تحقیقات به عمل آمده امید به زندگی در کانادا در سال 2021 معادل 82 بوده است، این عدد در بعضی از کشورها معادل 48.5 میباشد. این کشور دومین کشور جهان از نظر وسعت بوده و با جمعیتی حدود سی و پنج میلیون نفر دارای تمیزترین و خالص ترین هوا، آب و منابع طبیعی است.
کانادا یکی از بهترین سیستمهای خدمات بهداشتی و درمانی در دنیا را دارد. سیستم آموزشی کانادا با بهترین سیستمهای آموزشی در دنیا رقابت میکند. در این کشور تحصیل تا مقطع 12 رایگان بوده و شهریه دانشگاهها برای مهاجران دارای اقامت دائم تقریبا یک چهارم شهریه معمول برای دانشجویان خارجی میباشد. سیستم مدارس دولتی با ارائه بهترین برنامه های آموزشی در سطوح مدارس ابتدایی و دبیرستانی کاملا موفق بوده است. این کشور از لحاظ صنعت و اقتصاد یکی از 7 کشور صنعتی دنیا بوده ، در میان این 7 کشور بالاترین رشد اقتصادی را دارا میباشد و از لحاظ درآمد سرانه رده پانزدهم را مابین تمام کشورها به خود اختصاص داده است. بعلت همسایگی با ایالات متحده اقتصاد آن همواره تا حدودی متاثر از همسایه جنوبی بوده تاجاییکه بازرگانی مابین دو کشور از لحاظ ارزش مقام اول دنیا را دارد.
از مهمترین مزایای کشور کانادا حضور فرهنگهای متنوع میباشد. هزاران مهاجر همه ساله با هدف شروع زندگی جدید به کانادا می آیند بهمین جهت این کشور از جوامعی با فرهنگهای مختلف تشکیل شده است و از همه مهمتر برخورد دوستانه و محبت آمیز مردم کانادا با مهاجران از زمره مزایای این کشور برای تازه واردان میباشد.
کانادا توسط مهاجران از تمام نقاط دنیا در بیش از صد سال گذشته شکل گرفته است و در این بین مهاجران آسیایی نقش بسزایی داشته اند. بعبارتی باید گفت کانادا یکی از بهترین کشورهای مهاجر پذیر برای شما و خانواده شما بمنظور تشکیل یک زندگی جدید و یکی از بهترین انتخابها برای آینده فرزندان شما میباشد.
دولت کانادا دارای ساختار دموکراتیک پارلمانی متشکل از یک دولت فدرال و دولتهای استانی بوده که به صورت تشریغاتی تابع پادشاهی بریتانیاست.
کانادا شمالی‌ترین کشور واقع در آمریکای شمالی است. به صورت رسمی عنوان کنفدراسیون به کانادا اطلاق می‌شود، اما در واقع این کشور به صورت فدراسیون و زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود. در جنوب و شمال ‌غرب هم‌ مرز ایالات متحده‌ آمریکا است. مرز 8045 کیلومتری بین این دو کشور طولانی ‌ترین مرز بی ‌دفاع در کل جهان است. کانادا از سوی شرق در کنار اقیانوس اطلس و از سوی غرب در کنار اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و شمالگان می‌رسد. پاییتخت کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمرهٔ سابق بریتانیا، زندگی می‌کند. بر پایه آمار 2016 (میلادی)، 214200  نفر فارسی ‌زبان در کانادا زندگی می‌کنند.
 

شناخت کانادا

 کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان است که بخش زیادی از خاک آن به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. ساختار حکومت در کانادا از پادشاه یا ملکهٔ بریتانیای کبیر، دولت محوری فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های ایالتی و فرماندار کل (جنرال گاوِرنِر) که به عنوان نماینده ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده است. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعده این هرم قرار می‌گیرند.
 
الیزابت دوم ملکه انگلستان، ملکه کشور کانادا نیز هست و قانون به امضاء و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی پیدا می کند.
 
این کشور با دارا بودن 10 استان و 3 ناحیه توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته و کانادای متحد را تشکیل میدهند.
 
این کشور از غرب و شرق به اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام و از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و قاره شمالگان محدود می‌شود و از جنوب و شمال غرب با ایالات متحده آمریکا همسایه است. هرچند کانادا پس از روسیه بزرگترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه می باشد. نزدیک به 90 درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن، تا فاصله 200 کیلومتری آمریکا زندگی می‌کنند. پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور می‌باشند.
 
نزدیکی جغرافیایی این کشور به آمریکا سبب شده تا روابط اقتصادی کانادا و آمریکا بسیار گسترده باشد، به گونه‌ای که آمریکا و کانادا بزرگترین رابطه اقتصادی را در جهان دارند و حجم معاملات این دو کشور با هم از معاملات هر دو کشور دیگری در جهان بیشتر است. با این حال این رابطه اقتصادی قوی، مضراتی هم برای کانادا در پی داشته‌است. آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌های آمریکایی در نزدیکی مرز دو کشور یکی از این مضرات است.
 
کانادا منابع طبیعی فراوانی دارد. آب و هوای آن سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور در آن قرار دارد، معتدل است. آبشار نیاگارا، عریض‌ترین آبشار جهان هم در این کشور قرار دارد.
 
این کشور تا سال 1713 مستعمره فرانسه بود. در این سال انگلیس کنترل آن را در دست گرفت. در قرن نوزدهم کانادا استقلال یافت. این کشور عضو کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است. کنفدراسیون کانادا، زیر تشریفات سلطنت مشروطه مرتبط با پادشاهی متحده اداره می‌شود.
 
پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس فدرال کشور و خانه فرماندار کل قرار دارد. او یک کانادایی است که به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمره سابق بریتانیای کبیر، زندگی می‌کند. وی توسط نخست وزیر کانادا انتخاب می شود.