Violence خشونت

 کشور کانادا برای زندگی

خشونت در کانادا

یکی از حقوق اولیه انسانها، احساس امنیت در محیط خانواده و در امان بودن از ترس و آزار است. این حق شامل حال تمام افراد بخصوص افراد آسیب پذیر جامعه، مانند زنان، کودکان، سالمندان و معلولین می شود.
متاسفانه، با وجود اینکه کانادا دارای قوانین سختگیرانه و بجایی در مورد تضمین امنیت و منزلت همه افراد است، اما خشونت خانوادگی (به ویژه خشونت علیه زنان) همچنان بعنوان یک مشکل جدی در جامعه این کشور  است.
این آزار رسانی ها ممکن است بصورت جسمی، جنسی، عاطفی، روانی، کلامی و یا مالی باشد.
نکته:
 وضعیت حقوق قانونی کانادا برای زنان مشابه مردان می باشد. بیشتر مردان کانادایی به زنان بطور برابر احترام می گذارند (از نظر اجتماعی در محل کار و در خانه). خشونت علیه زنان خلاف قانون در کانادا محسوب می شود. زنان و کودکان برای در امان بودن، از حق حمایت قانونی برخوردار هستند.

قانون مجازات بدنی در کانادا

تنبیه بدنی (یعنی استفاده از نیروی بدنی جهت تحمیل درد در فردی بمنظور مجازات و یا تادیب او)، در کانادا غیرقانونی است.
در اینجا یک استثناء وجود دارد - والدین از تنبیه 'معتدل' و 'معقول' بدنی فرزندان خود منع نمی شوند اما محدودیت هایی وجود دارد. افراد تنبیه کننده کودک، باید والدین و یا سرپرستان قانونی او باشند. معلمان، پرستاران بچه، پرستاران خانه، و همچنین بستگان غیر از والدین (پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها، عمه ها، خاله ها، عموها و دایی ها، و غیره)، طبق قانون از بکار بردن هر نوع فشارهای جسمی (از جمله تنبیه بدنی) جهت تادیب کودکان منع می شوند. هنگامی که این تنبیه توسط والدین اعمال می گردد این اعمال زور باید "بعنوان اصلاح رفتار" وی باشد (استفاده معقول از زور در جهت مقابله با رفتار واقعی کودک و ابراز مخالفت نمادین با اعمال وی). کودک باید قادر به تاثیرپذیری از این اصلاح رفتاری باشد (2 تا 12 سالگی)، و تنبیه فیزیکی نباید منجر به هیچگونه صدمه ای بدنی شود. سیلی زدن یا کوبیدن بر سر کودک ممنوع است. استفاده از هر وسیله ای غیر از دست برهنه ممنوع است، و زدن به " پای برهنه" کودک غیر قانونی است.
تلاش برای حل و فصل مشکلات خود با فرزندان بدون استفاده از هر نوع تنبیه بدنی، همیشه بهترین کار محسوب می شود. اگر در حفظ رفتار مناسب با فرزندان خود مشکل دارید می توانید از دیگران کمک بخواهید.

 نکته:
اگر شما از کودک آزاری در حال وقوع اطلاع دارید، طبق قانون ملزم هستید آن را به پلیس گزارش داده و یا با خط تلفن رایگان آن تماس بگیرید.

هر یک از اعضای خانواده ها ممکن است یک قربانی آزار شوند:
زنان - زنان به احتمال زیاد قربانیان خشونت های خانوادگی و یا روابط محسوب می شوند.
کودکان - طبق قانون، در کانادا شما ملزم به مراقبت درست از فرزندان خود هستید. در صورتی که بچه ها مورد آزار قرار گرفته و یا نادیده گرفته شوند، پلیس، پزشکان، معلمان، و مقامات خدمات اجتماعی وارد عمل می شوند. آزار و غفلت، از جرایم شدید محسوب می شود، به طوری که کودکانی که تحت آزار یا غفلت و بی توجهی هستند را می توان از والدین آنها گرفت. بسیاری از کودکانی که شاهد آزار مادران خود بوده اند نیز از قربانیان آزار محسوب می شوند.
سالمندان – با وجودی که آزار سالمندان و افراد مسن تر خلاف قانون است اما این مسئله ممکن است بوجود آید. این مورد اغلب شامل غفلت و تحقیر می باشد.
افراد دارای معلولیت - افراد با هر چالش ذهنی، بیماری روانی، و یا ناتوانی جسمی که داشته باشند اما حق دارند که از آزار مصون باشند. متاسفانه، به دلیل شرایط آنها، این تمایل وجود دارد که  افراد معلول بیشتر در معرض آزار باشند.
مردان - اگر چه مردان به احتمال زیاد کمتر قربانی آزار می شوند، اما خشونت علیه مردان نیز ممکن است رخ دهد. این نکته مهم است که آنها بدانند که تنها نیستند و مرتکبان آزار نیز باید بدانند که خشونت هم از نظر اخلاقی و هم از نظر قانونی، در هر شکلی اشتباه می باشد.

مرکز مقابله با تجاوز و تهاجم جنسی  
این مرکز به افراد نوجوان و بزرگسالان آسیب دیده ناشی از آزار و تجاوز جنسی خدمات ارائه می کند. خدمات آنها شامل: مشاوره کوتاه مدت و بلند مدت، آموزش همگانی و خط تلفن جهت اطلاعات رسانی و پشتیبانی می باشد. کلیه این خدمات رایگان و محرمانه هستند.

برنامه نقطه برگشت

برنامه نقطه برگشت، به ارائه مشاوره به مردانی می پردازد که می خواهند از اعمال قدرت و رفتار توهین آمیز نسبت به همسران خود دست بردارند. این برنامه به مردان کمک می کند تا مسئولیت احساسات و رفتارهای خود را بپذیرند. تمرکز این برنامه همچنین بر روی افزایش مهارت های مربوط به حل مشکلات و برقراری ارتباط بوده و به مردان این امکان را می دهد تا بتوانند با خشم و سایر احساسات خود به نحو مطلوب مقابله کنند.
نکته:
اگر شما در کانادا در معرض خطر قرار گرفتید و نیاز به کمک فوری دارید لطفا با شماره تلفن "911"  تماس بگیرید.