ویزای ایران Iran Visa

 انواع ویزای ایران

ویزای ایران

متقاضی ویزای ایران با ثبت درخواست در سامانه روادید الکترونیک evis.mfa.ir می توانند ویزای 45 روزه دریافت کند
 

ورود به ایران با پاسپورت تاریخ گذشته

طبق قانون مجلس مصوب 10-12-1351 در مواردی که افرادی فاقد گذرنامه و یا مدارک مسافرت برای مراجعت به ایران باشند در صورتی که تابعیت ایرانی و یا ایرانی بودن آنان‌محرز شود مأمورین مربوط می‌توانند اجازه ورود به ایران را بدهند. ضوابط تشخیص و ایرانی بودن این قبیل اشخاص به موجب آیین‌نامه اجرایی این‌قانون تعیین خواهد شد.

لذا ورود به ایران با پاسپورت تاریخ گذشته ایرانی منعی ندارد.

همچنین تبعه تمام کشورهایی که دارای گذرنامه معتبر (با اعتبار حداقل شش ماه) و اقامت حداقل 6 ماه در کشور خود باشند می توانند پس از ارایه مدارک لازم و اخذ روادید به ایران سفر نمایند.

اتباع خارجی جهت مسافرت به مناطق آزاد تجاری جمهوری اسلامی ایران (مانند کیش، قشم، چابهار و ...) نیازی به اخذ روادید نداشته و به راحتی می توانند در مبادی ورودی با اخذ مجوز ورود 14 روزه به آن مناطق وارد شوند. بدیهی است در صورت تمایل به ادامه سفر به سایر مناطق داخلی کشور، می توانند به دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه مستقر در آن منطقه آزاد مراجعه کرده و طبق مقررات روادید لازم را دریافت نمایند.

 ایرانیانی که طبق قوانین ایران، ترک تابعیت نکرده، لیکن گذرنامه خارجی در اختیار دارند نمی‌توانند با گذرنامه خارجی به ایران سفر نمایند و می بایست با اخذ گذرنامه معتبر ایرانی به کشور مسافرت نمایند.

 اتباع خارجی (آقایان) که دارای همسر ایرانی بوده و قصد دارند به همراه همسر خود به ایران مسافرت نمایند، علاوه بر مدارک موردنیاز برای صدور روادید که در قسمت مربوطه توضیح داده شده است، لازم است که مدارک زیر را نیز ارایه و یا ارسال نمایند:

درخواست کتبی زوجه

کپی گواهی ازدواج

 اتباع خارجی که دارای مادر ایرانی (و پدر خارجی) هستند فقط با اخذ روادید می توانند به ایران سفر نمایند، لذا علاوه بر مدارک مشترک برای صدور روادید که در قسمت مربوطه توضیح داده شده، لازم است که مدارک ذیل را نیز ارایه و یا ارسال نمایند:

کپی سند ولادت  

درخواست کتبی مادر

و کپی گواهی ازدواج  


 

  مدارک لازم و مشترک برای صدور انواع روادید

 فرم درخواست روادید یک برگ

 یک قطعه عکس 4×3 بیومتریک (از روبرو، بدون کلاه و عینک، پشت زمینه سفید)

 اصل گذرنامه معتبر (با اعتبار حداقل شش ماه و دارای صفحات سفید و کافی)

 پرداخت هزینه صدور روادید

تبصره:

 کسانی که درخواست روادید دو بار ورود و یا مکرر دارند، لازم است که قبلاً هماهنگی های لازم را انجام دهند.

روادید جهانگردی

 کلیه متقاضیان روادید جهانگردی، اعم از کسانی که قصد بازدید از مناطق دیدنی و یا آثار باستانی را داشته و یا افرادی که به منظور زیارت اماکن مقدسه در شهرهای مذهبی عازم جمهوری اسلامی ایران هستند، با مدارک زیر می توانند ویزا دریافت کنند:

مدارک لازم :

تکمیل فرم روادید

یک قطعه عکس 4×3  از روبرو، زمینه روشن، بدون کلاه و عینک

ارایه اصل گذرنامه با اعتبار بیش از شش ماه و تعداد کافی صفحات سفید.

پرداخت هزینه روادید

کسانی که از طریق شرکت های توریستی اقدام نموده‌اند، لازم است که شماره مجوز و تاریخ صدور مجوز دریافت شده از وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران را اعلام نمایند.

 مدت زمان لازم برای صدور روادید جهت کسانی که با ارایه مدارک به بخش کنسولی، درخواست خود را ارایه نموده اند حداقل سه هفته و برای کسانی که شماره مجوز وزارت خارجه را از طریق شرکت های توریستی در اختیار دارند ظرف چند روز می‌باشد.

 

 

روادید فرودگاهی

در اجرای مصوبه هیأت وزیران به اطلاع می‌رساند:

به‌منظور تسهیـل بیشتر در صـدور روادیـد، از تاریخ 1/12/1386 اتباع خارجی (به‌جز ده کشور آمریکا - انگلیس- افغانستان - اردن - کانادا - عراق - بنگلادش - پاکستان - کلمبیا - سومالی) می‌توانند پس از تکمیل و ارسال فرم درخواست روادید الکترونیکی و دریافت پاسخ مثبت، به دفاتر اداره گذرنامه و روادید وزارت خارجه در فرودگاه‌های بین‌المللی ایران مراجعه و با ارایه شماره مجوز، روادید دو هفته‌ای خود را دریافت نمایند. بدیهی است این نوع روادید درصورت تشخیص ضرورت توسط مقامات ذیربط در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران قابل تمدید (حداکثر تا دو هفته دیگر) خواهد بود.

 فرودگاه‌هایی که جهت صدور این نوع روادید تجهیز شده‌اند، عبارتند از: فرودگاه امام خمینی (ره)، مهرآباد، کیش، قشم، بوشهر، شیراز، تبریز، مشهد و چابهار.

 گذرنامه متقاضیان روادید باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

 دارنده گذرنامه‌های سیاسی و خدمت و خبرنگاران و گزارشگران خارجی نمی‌توانند از این نوع روادید استفاده کنند.

 

شهروندان کشورهایی چون جمهوری آذربایجان‌، آلبانی‌، آلمان‌، اتریش‌، ارمنستان‌، ازبکستان‌، اسپانیا‌، استرالیا‌، اسلوانی‌، اسلوواکی، امارات‌، اندونزی‌، اوکراین‌، ایتالیا‌، ایرلند‌، بحرین‌، برزیل‌، برونئی‌، بلاروس‌، بلژیک‌، بلغارستان‌، دانمارک‌، روسیه‌، رومانی، ژاپن‌، سنگاپور‌، سوئد‌، سوئیس، سوریه‌، عربستان‌ سعودی، عمان‌، فرانسه‌، قبرس‌، قرقیزستان‌، قطر‌، کرواسی‌، کره‌ جنوبی‌، کره‌ شمالی‌، کلمبیا‌، کوبا‌، کویت‌، گرجستان‌، لبنان‌، لوکزامبورگ،‌ لهستان‌، مالزی‌، مجارستان‌، مغولستان‌، مکزیک‌، نروژ‌، نیوزلند‌، ونزوئلا‌، ویتنام‌، هلند‌، هند‌، یوگسلاوی، یونان و شهروندان فلسطینی، امکان دریافت ویزای فرودگاهی را دارند    .

 

 روادید تجاری 72 ساعته

 

 اتباع کشورهایی که رابطه ویزایی با جمهوری اسلامی ایران دارند و در در کشور خود دارای اجازه اقامت معتبر هستند می توانند از طریق این نوع ویزا به مدت حداکثر 72 ساعت در ایران اقامت داشته باشند.

 

نحوه اخذ ویزا:

شریک تجاری یا کاری دعوت کننده متقاضی در ایران باید حداقل 48 ساعت قبل از انجام سفر با ارایه مدارک مورد نیاز هماهنگی لازم را با اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه و یا دفتر آن اداره در مرز ورودی انجام داده و مجوزهای لازم را اخذ کند.

پس از موافقت، فرد متقاضی می‌تواند به ایران سفر نماید و به هنگام ورود نسبت به اخذ روادید خود از دفتر وزارت امور خارجه مستقر در مبادی ورودی اقدام نماید.

توجه:

 حضور شریک تجاری و یا دعوت کننده ایرانی هنگام ورود مسافر در مرز ورودی ضروری می باشد. کلیه مراحل صدور این نوع روادید در ایران انجام می شود.

 

 

روادید تجاری

  بازرگانان، کارشناسان و متخصصین فنی و کسانی که برای مذاکرات تجاری و ... قصد سفر به جمهوری اسلامی ایران را دارند درصورت ارایه دعوت‌نامه از طرف شرکت تجاری (حقیقی و یا حقوقی) خود می‌توانند تقاضای روادید ورود تجاری بنمایند.

 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تجاری (ورود)

 تکمیل فرم درخواست روادید

 دعوتنامه از طرف شریک تجاری و یا کالای ایرانی

 یک قطعه عکس 4×3 جدید بیومتریک

 نامه درخواست روادید از طرف شرکت خارجی به‌عنوان سفارت جمهوری اسلامی ایران با تعیین اهداف و مدت سفر

 اصل گذرنامه

 پرداخت هزینه روادید

 

 

روادید عبور (ترانزیت)

 روادید عبور (ترانزیت) جهت افرادی صادر می گردد که قصد سفر به کشور ثالثی را از طریق عبور از خاک کشور جمهوری اسلامی ایران دارند. این اشخاص می‌توانند ظرف مدت کوتاهی (حداکثر 7 روز) به‌صورت ترانزیت از ایران عبور نمایند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای عبوری (ترانزیت)

تکمیل فرم درخواست روادید

روادید معتبر کشور مقصد

 یک قطعه عکس 4× 3 جدید ( از روبرو، برقی، بدون کلاه و عینک )

ارایه بلیط معتبر مسافرت به کشور ثالث

 اصل گذرنامه که باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

 پرداخت هزینه صدور روادید

 

روادید برای اتباع سابق ایران (توریستی)

اتباع سابق ایران که براساس قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران ترک تابعیت نموده‌اند می‌توانند پس از اخذ روادید به جمهوری اسلامی ایران سفر نمایند. متقاضیان می‌توانند با ارایه مدارک زیر جهت اخذ روادید اقدام کنند.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ روادید برای اتباع سابق ایران (توریستی)

 تکمیل فرم درخواست روادید

 سند ترک تابعیت از کشور جمهوری اسلامی ایران

 یک قطعه عکس 4×3 جدید (از روبرو، برقی، بدون کلاه و عینک)

 درخواست کتبی متقاضی روادید

 اصل گذرنامه که باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد

 پرداخت هزینه صدور روادید

همچنین برای اطلاع از نحوه اخذ اقامت آمریکا با مشاورین موسسه مهاجرتی گنجی در ارتباط باشید.

 

visa iran sample

 

دسته بندی خبرها
مهمترین های کانادا
پادکست ها
پربازدیدترینها

نظرسنجی مهاجرت کانادا

کدام روش با سن بالای 40 شانس اقامت بیشتری دارد؟

  • اکسپرس اینتری فدرال و استانی کانادا
  • استارتاپ ویزای کانادا با آیلتس5
  • ورک پرمیت با ویزای توریستی ایرانیان
شرکت کنندگان : تن